• Головна
  • «У голів громад є амбіції для того, щоб зробити краще» — Павло Хобзей про реформу середньої освіти в регіонах
13:00, 9 грудня 2016 р.

«У голів громад є амбіції для того, щоб зробити краще» — Павло Хобзей про реформу середньої освіти в регіонах

Сьогодні, 9 грудня, Івано-Франківськ відвідав заступник міністра освіти і науки України Павло Хобзей. Він розповів про основні реформи, на які варто очікувати у 2018 році в системі освіти, а також проблеми, якими ймовірно зіткнуться освітяни.

Він заявив, що наступний, 2017 рік, буде перехідним. Основних змін треба очікувати на початку 2018 року.

«Моделі, які є в нас у Міністерстві, не завжди працюють на місцях. Тому ми здійснюємо такі виїзди. Взагалі децентралізація – це боротьба з совдепією, це побудова горизонтальних зв'язків замість вертикальних» — сказав Хобзей 

На питання, які основні ризики він бачить при переході до децентралізації, пан Хобзей відповів однозначно — якість управління.

«Проте дуже важливо, що в тих голів громад, з якими мені довелося поспілкуватися, є драйв. Вони хочуть показати, що можуть зробити краще. І ось ця амбіція — це і є та нагода до позитивних зрушень» — коментує він.

Другий ризик — це  питання фінансування та розподілення коштів. Це організація методичної служби і її ефективної роботи в районі, а також позашкільна освіта, адже на неї не виділяються кошти з держбюджету.

«До прикладу, якщо раніше гурток позашкільної творчості фінансував весь район, то тепер, коли він розпадається на адміністративні громади, постає питання — хто має його фінансувати? Насправді, в Міністерства освіти є відповіді на це питання. Існує кілька механізмів фінансування, кожна громада має вибирати найкращий для себе» — зазначає заступник міністра.

Також Павло Хобзей наголосив, що реформа дуже сильно залежить від людського фактора, адже вчать не міністри, а вчителі. Але для того, щоб вони були замотивовані до роботи, їх зарплата має бути вищою, ніж середня заробітна плата в країні.

Після брифінгу зі ЗМІ Павло Хобзей взяв участь у публічному обговоренні на тему «Реформа середньої освіти у партнерстві з місцевим самоврядуванням» для представників органів місцевого самоврядування (передусім – об'єднаних територіальних громад і тих нових громад, які у грудні ц.р. проводять перші вибори), директорів опорних шкіл, керівників загальноосвітніх навчальних закладів та працівників системи освіти. Захід відбувся з  ініціативи «Інституту громадянського суспільства» спільно з Міністерством освіти і науки України у рамках проекту ЄС «Підтримка реформи місцевого самоврядування в Україні».

У рамках заходу заплановано обговорити модель реформи середньої освіти у контексті децентралізації, зокрема:

• бачення майбутньої моделі системи середньої освіти та завдання реформи на 2017 рік, ключові критерії успішності для місцевого рівня;

• особливості бюджетного фінансування у 2017 році;

• моделі оптимізації мережі ЗНЗ, бачення освітніх округів та опорних шкіл;

• приклади практичного впровадження елементів реформи у регіоні. 

Нагадаємо, що 6 жовтня 2016 року Верховна Рада проголосувала у першому читанні проект закону «Про освіту», який розроблявся майже три роки. Законопроект в значній мірі врахував реформу децентралізації – середня освіта буде підпорядковуватися об’єднаним громадам, управлінські рішення прийматимуть самі громади – щодо територіальної доступності, створення опорних шкіл, освітніх округів, забезпечення державно-громадського управління закладами освіти. При цьому Міністерство освіти і науки визначатиме тільки стандарти освітніх послуг, новостворене Агентство забезпечення якості освіти відповідатиме за питання акредитації освітніх закладів та їх фахове інспектування.

Доопрацювання законопроекту до другого читання буде тривати орієнтовно до початку березня 2017 року з огляду на значну кількість пропозицій і зауважень, дискусійність окремих статей документу.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Івано-Франківськ #новиниІвано-Франківська #реформаосвіти #ПавлоХобзей
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...