10:33, 16 квітня 2016 р.

Молюсь за тебе, Україно!

 «Смерекова хата», «Місячна дорога», «Горнусь до тебе, Україно», «Будуймо храм», «Музика весни», «Христос воскрес»… Ці та інші пісні на вірші нашого краянина Миколи Бакая (1931 – 1998) стали окрасою української естради кінця ХХ століття. І не тільки їхня музика полонила серця слухачів, але й щирі, проникливі поетичні рядки, написані з величезною любов’ю до рідної землі і з щемом у душі, викликаним гіркотою й болем від життєвих втрат.

Про життя і творчість нашого краянина повідомляє 0342.ua з посиланням на Нова зоря

Творчість Миколи Бакая яскраво заявила про себе в 90-і роки, вирвавшись на волю, мов птаха, з кам’яного підземелля радянської доби. «Неблагонадійний» поет, якого тоді відмовлялися друкувати, зумів, нарешті, видати кілька своїх збірок («Смерекова хата», «Підхоплені полум’ям», «Славкові казки»), правда – за кілька років до відходу у вічність…

 Микола Петрович походив із працьовитої селянської сім’ї. Народився він 2 березня 1931 року в селі Виноград на Коломийщині, був другим серед трьох синів Петра та Марії Бакаїв. Ходив спочатку до початкової школи, потім – до Отинійської восьмирічки, яку не встиг закінчити – у 1947 році його разом з родиною вивезли до Сибіру (батька втратив ще перед війною). Поет згадував, як енкаведисти вдерлися до них серед холодної ночі і наказали збиратися, він встиг захопити із собою тільки олівець та папір. Далі їх везли на Схід у товарняку разом з іншими нещасними сім’ями, аж поки потяг не прибув до Омська. 16-річний хлопець так тужив за домівкою, що наважився на втечу. Двічі він намагався повернутися додому, та його весь час ловили і відправляли назад в тайгу, в бараки на лісорозробці. У важких умовах життя Миколу рятувала поезія (ще зі школи пробував писати вірші) і українська пісня.

У Миколи Петровича був гарний голос. Якось в Омську під час виконання завданої йому роботи він співав, і його почуло одне місцеве подружжя. Ці люди допомогли юнакові поступити до Омського музичного училища, після закінчення якого йому пощастило влаштуватися в міський театр оперети.Йшов час, та надія на повернення в Україну не згасала. І ось після 13 років чужини поету дозволили жити на рідній землі. В родинне село дорога була закрита, тож Микола Бакай оселився в Чернівцях, став артистом Буковинського ансамблю пісні й танцю, а через якийсь час завершив свою освіту, закінчивши Київський інститут театрального мистецтва.

Приязний і товариський, Микола Петрович мав багато друзів, серед яких особливо зблизився із співаком та композитором Павлом Дворським. Разом вони написали прекрасні пісні, основною постаттю в яких була люба Україна – її природа і люди, її духовний шлях і драматична історія (згадаймо вражаючу пісню-реквієм «Балада про Крути»). До речі, чималу бібліотеку митця складали майже виключно історичні книги українських письменників, а ще – твори Тараса Шевченка, якого він особливо любив. «Кобзар» був його настільною книгою. З приятелем, бандуристом Василем Пиндиком Микола Бакай розробив музично-поетичну програму по творчості Шевченка, з якою вони постійно виступали на Шевченківських вечорах в Україні та під час гастролей за її межами.

Вже 18 років Миколи Петровича немає з нами, але його ім’я пам’ятають і шанують. У рідному Винограді, де він похований, відкрито музей його імені, пам’яті митця присвячений щорічний виноградівський фестиваль естрадної, народної та авторської пісні «Смерекова хата», на будинку в Чернівцях, де проживав поет, встановлена меморіальна дошка, ім’я Миколи Бакая викарбуване на плиті Чернівецької «Алеї зірок», поруч з іменами Назарія Яремчука, Василя Зінкевича, Івана Миколайчука та інших визначних особистостей.

На могилі поета встановлений пам’ятник роботи Миколи Лисаківського, і коли дивишся на скульптурне погруддя митця, його зосереджене обличчя, в пам’яті виринають поетичні рядки, що звучать, немов заповіт його полум’яного серця:

 «Молюсь за тебе, Україно,

І свої сили віддаю,

Щоб відродити із руїни

Твою потугу, міць твою.

Очистимо усі джерела,

Дніпро-Славута їх вбере,

І заспіваєм: Ще не вмерла

Вкраїна наша і не вмре!..»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Івано-Франківськ #культура #Микола Бакай
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
З нагоди Дня міста, який іванфранківці відзначають 7 травня, пропонуємо вашій увазі цикл статтей про історію Івано-Франківська, починаючи з 1662 року. Про побут, культуру, міські традиція та видатних горожан читайте у нашій спецрубриці "Історія: Від Станиславова до Івано-Франківська"
live comments feed...