• Головна
  • Смачно: як колись варили сирну паску
авторський проект
17:13, 1 травня 2016 р.

Смачно: як колись варили сирну паску

авторський проект

Ми звикли до пишних пасок, печених з дріжджового тіста. Але в інших регіонах України готують також сирні паски. Такі паски популяризувалися в галицькій жіночій пресі міжвоєнного періоду і стають популярними тепер.

Старі галицькі рецепти сирних пасок пропонує читачкам редактор 0342.ua.

Тогочасні лексика та орфографія збережені. Публікується з журналу "Жіноча доля" від 15 квітня 1933 року:

"Сирна паска не варена

1 кг., себто 1,5-2 літрів добре витисненого з сирватки молодого солодкого сира змолоти, або протерти крізь сито. Так само перетерти 2 шклянки свіжого масла. Додати 2 жовтка, шклянку густої сметани, терти дуже добре валком у макітрі. Дальше додаємо до смаку соли, пів кіля, або й більше цукру й ванілії (паска мусить бути дуже солодка). Як добре перетремо, домішати добру пригорщу перебраних і добре сполосканих родзинків без кісточок, січених горіхів, або мигдалів (спарити і обібрати зі шкірочок), саженої й січеної помаранчевої шкірки, цукатів. Все добре вимішати. 

Тимчасом злагодити новий вазонок від квітів, виложити змоченим і витисненим полотенцем, вложити до нього добре вимішану масу. Полотенце зверху зв'язати, приложити зверху невеликим тягарцем. Покласти на холод так, щоб вологість через дірку у дні стікала. Другого дня виймити з полотенця й подавати на стіл.

Паска варена

2 кг. сира, добре витисненого, протерти крізь сито. Шклянка з сметани, 6-8 яєць, 1 кільо цукру, ванілії, шклянка сметанкового масла - родзинки, мигдали, або горіхи. Все разом розігріти до горяча на плиті, але не дати закипіти. Виложити до форми й вогкої серветки, як вище. Покласти на добу на лід. Виймити з полотенця, виложити на тарілку. Можна прикрасити смаженими овочами. Коли першого дня не з'їмо котроїсь із пасок, треба винести на холод".

Смачно: як колись варили сирну паску, фото-1

У міжвоєнний період овочами в Галичині називали фрукти. Смажені овочі чи помаранчева шкірка - означають тушені в цукровому сиропі. Сметанкове масло - це, звичайно, масло вершкове.

При готуванні сирних пасок можна не використовувати "новий вазонок від квітів" - зручніше сирну масу викладати у друшляк, встелений трьома шарами марлі. Марлю зав'язати, зверху покласти тарілочку меншого діаметру, ніж друшляк. Накрити целофановим мішечком і притиснути тягарем - цілком підійде літрова банка, наповнена на третину водою. Такий друшляк ставимо на кастрюлю і - в холодильник на добу. 

Ось яка варена сирна паска вийшла у мене:

Смачно: як колись варили сирну паску, фото-2

Смачна неймовірно, повірте на слово! Приготуйте, не пошкодуєте!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Галичина #сирна паска #рецепт
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
З нагоди Дня міста, який іванфранківці відзначають 7 травня, пропонуємо вашій увазі цикл статтей про історію Івано-Франківська, починаючи з 1662 року. Про побут, культуру, міські традиція та видатних горожан читайте у нашій спецрубриці "Історія: Від Станиславова до Івано-Франківська"
live comments feed...