• Головна
  • У поліції розповіли про найпопулярніші наркотики серед франківців
Ексклюзив
16:50, 12 травня 2017 р.

У поліції розповіли про найпопулярніші наркотики серед франківців

Ексклюзив

Ледь не щодня у місцевій пресі з’являється інформація про обшуки, у ході яких прикарпатські правоохоронці виявляють наркотики чи затримують їхніх дистриб'юторів. Для того, щоб дізнатися реальний стан справ з цього питання у місті та області, журналісти 0342.ua поспілкувалися із керівником управління протидії наркозлочинності Івано-Франківського ГУНП Валерієм Рибаком.

— Які наркотики є найпопулярнішими серед франківської молоді?

Я б сказав, які речовини ми найчастіше виявляємо. Дуже прикро говорити, що наркотики є популярними, а особливо серед молоді. Перш за все, це марихуана, яка популярна не тільки в нас, а й в країнах Європи. Однією з причин поширеності є лояльна відповідальність, яку несуть любителі цього наркотику. Як я вже зазначав, затримана людина при собі має малу кількість речовини, тому це закінчується адміністративним штрафом, а не кримінальною відповідальністю. Далі, марихуана не викликає серйозної залежності. А остання причина – це низька ціна, у порівнянні із синтетичними наркотиками, та й вирощують її у нас. Протягом останніх років різко зріс попит на амфетамін. Не секрет, що за допомогою інструкцій в інтернеті та простих хімічних реактивів можна виготовити подібну речовину. Ще одним популярним наркотиком є таблетки французького виробництва під назвою «Субітекс», що містять речовину бупренорфін. Їх призначають для лікування наркозалежних. Там таблетки продаються вільно в аптечних мережах. 

— Як змінився ринок наркотиків на Прикарпатті?

Кілька років тому наркозалежні особи вживали ацетильований опій або так звану «ширку», яка виготовляється з макової соломки. Станом на зараз, цей наркотик втрачає популярність на Прикарпатті, на відміну від центральних та східних областей України. Сьогоднішнє суспільство диктує свій попит. Марихуана та синтетика – це те, чого хочуть зараз. Наприклад, марихуану вирощують вздовж річки Дністер. Найбільше випадків ми фіксуємо в Городенківському та Тлумацькому районах. Щодо амфетаміну, то деякі умільці виробляють його в домашніх умовах або ж на закинутих чи орендованих приміщеннях в Івано-Франківську. Минулого року було виявлено 3 лабораторії в нашому місці, а одну в Богорочанському районі. Частина наркотиків потрапляє до нас контрабандним шляхом. Це стосується таблеток «Субітекс», які маскують під продукти харчування чи побутову хімію. Цікаво, що інколи водії, які перевозять передачі з Європи, не знають про наркотики в посилках.

— Чи знаєте ви про оголошення, які можна побачити на стінах житлових будинків: на кшталт, надписи «соль.сс» чи «міх», де вказується адреса сайту або ж номер телефону?

Так, ми знаємо про такі випадки. Існує проблема обґрунтування подібних злочинів, бо сайти чи адміністратори ресурсів можуть знаходитися в інших країнах та областях. Наприклад, на тимчасово непідконтрольних територіях Донецької та Луганської областей. Ми виявляли випадки, коли керівники сайтів працювали із Польщі. Проблема ширша, тому ми активно співпрацюємо із департаментом по боротьбі з кіберзлочинністю. Подібні Інтернет-ресурси є тимчасовими, працюють кілька днів і закриваються. Тому в нас не було випадків, коли франківець відкривав сайт для продажу наркотиків, де запрошував клієнтів за певною адресою. Замовлені наркотики надходять за допомогою різних поштових сервісів.

— У мережі є таке поняття як «глибокий інтернет», сайти якого можна відкрити за допомогою браузера «Тор». Там можна придбати порнографію, зброю, наркотики чи будь-які інші заборонені речі, а оплата проводиться за допомогою електронної валюти «біткойн». Як з таким бореться поліція?

На мою думку, це шахрайство. Не рідко трапляються ситуації, коли «клієнтів» обманюють. Наприклад, у нас зафіксований випадок, коли людина хотіла купити наркотики. Був сайт, був номер телефону. Прибувши на певну адресу, подзвонила до «продавця», той каже, що неподалік знаходить термінал для електронних платежів, за допомогою якого потрібно сплатити за «товар». Дилер обіцяє, що через деякий час замовлення прийде, проте нічого не відбувається. Насправді, це одна з найпоширеніших схем обману. Зрозуміло, що «жертва» не прийде скаржитися в поліцію на факт шахрайства при купівлі наркотиків. Взагалі, інтернет дав можливість для створення нових схем продажу наркотиків. З цим поки що складно боротися, проте зараз ми активно набираємо кадри, які працюватимуть в цьому напрямку.

— У Росії поширена схема, коли продавець та покупець не зустрічаються наочно, а з допомогою посередників, які й роблять так звані «закладки». Чи були у нас такі факти в Івано-Франківську?

«Закладки» реально виявити і реально з цим боротися, адже є жива особа, яка їх ставить. Такі випадки були задокументовані, а особи затримані.

У поліції розповіли про найпопулярніші наркотики серед франківців, фото-1

— Скільки наркодилерів було затримано в Івано-Франківську та області протягом минулого року?

Варто розуміти, що зараз йде реформа департаменту по боротьбі з наркотиками. Раніше західні області підпорядковувалися Львову. Така практика відверто не давала результату. Наприклад, за минулий рік було затримано лише 11 осіб, які продавали наркотики і лише одна особа заарештована. А вже цього року лише за 4 місяці число зросло до 18 осіб, левова частка яких з Івано-Франківська. Робота в цьому напрямку активно продовжується.

— Що відбувається з особами, у яких поліцейські знаходять при собі наркотики?

Такі особи несуть відповідальність за статтею 309 КК України, тобто «Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту». Проводиться експертиза, яка визначає кількість речовини. Такі історії, зазвичай, закінчуються адміністративною відповідальністю. А якщо це молода особа, то поліція відправляє інформацію батькам та представникам навчального закладу. Наша робота – це боротьба з наркоторговцями та контрабандою, тобто з великими об’ємами. Хочу запевнити, що «кар’єра» наркоторговця триває недовго, десь рік-два. Відповідальність неминуче наступає для кожного такого «бізнесмена». Вони втрачають майно, кошти та свободу.

— Чи фіксувала поліція випадки продажу наркотиків у школах, університетах та інших навчальних закладах?

Так, подібні випадки бувають. Ми затримували осіб, серед яких були майбутні юристи, лікарі та вчителі. Подібна інформація проходить перевірку і наше головне завдання – це виявляти таких осіб та притягувати їх до відповідальності. Варто розуміти, що існують різні схеми передачі наркотиків. Одні передають з рук в руки, про місце знаходження інших повідомляють після внесення оплати.

— Чи розповсюдженні серед прикарпатських любителів наркотиків «курильні суміші»?

Так званий «спайс» продають під виглядом засобу для зняття стресу і підвищення працездатності. За ступенем впливу на організм його можна кваліфікувати як важкий наркотик. У більшості європейських країн «курильні суміші», що мають у своєму складі синтетичний препарат «JWH-018», були заборонені ще в 2008-2009 роках. В Україні вперше про «спайс» заговорили в грудні 2015 року. На території Франківщини випадків продажу такого наркотику не зафіксовано.

— У суспільстві побутує думка, що більше половини осіб, які перебувають у в’язницях, є засудженими за вживання та розповсюдження наркотиків. Підтвердіть або спростуйте такий міф.

Це хибна інформація. Можу відзначити, що у чотирьох виправних закладах нашої області, станом на 26 квітня, перебуває 901 особа, 98 з яких засудженні за злочини пов’язані із наркотиками. Тобто, це 11%. Справа в тому, що під час розгляду подібних справ у суді підозрюваний має право вносити заставу, розмір якої складає 50-80 тисяч гривень. Багато хто робить це і виходить на волю.

Читайте також: В Україні скасують арешт за виготовлення і вживання наркотиків

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Івано-Франківськ #новиниІвано-Франківська #наркотики #боротьба #інтерв'ю #Рибак #поліція.
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...