• Головна
  • Сьогодні - свято Петра і Павла. Що значить цей день? ФОТО
07:20, 12 липня 2018 р.

Сьогодні - свято Петра і Павла. Що значить цей день? ФОТО

12 липня Православна церква відзначає одне з найбільших свят літа - день апостолів Петра і Павла. У католицькій церкві це – чи не найвище свято.

Ким були і що робили апостоли?

Сьогодні - свято Петра і Павла. Що значить цей день? ФОТО, фото-1

Петро. Перший Папа Римський

Петро був учнем Ісуса Христа, одним із 12 апостолів. Саме Петра і його брата Андрія Христос обрав першими. В Євангелії від Матвія наведені його слова: "Ідіть за Мною, і Я зроблю вас ловцями людей".

До доленосної зустрічі Петра звали Симоном. Нове ім'я, що означає "камінь", йому дав Христос. Пізніше саме це слово стало асоціюватися з Петром як каменем, на якому була побудована церква Христа.

До речі, в Католицькій церкві Петро вважається першим Папою Римським. Нинішній понтифік - Папа Франциск - 266-й після Петра.

Після зустрічі з Христом Петро пішов за ним, залишивши сім'ю (апостол був одружений). У ніч, коли Ісуса заарештували в Гетсиманському саду, саме Петро відрубав вухо рабу первосвященика, але саме Петро був тим, хто тієї ж ночі тричі відрікся від Христа.

Пізніше він кілька разів зустрічався з воскреслим Учителем. Євангеліст Іоан описує сцену останньої зустрічі Христа з апостолами на березі Тиверіадського моря. Залишившись без учителя, вони вже почали подумувати про те, щоб повернутися до своїх колишніх занять. "Я піду ловити рибу", - сказав Петро. Але раптом як би нізвідки виник Ісус. Він вдихнув в учнів нову надію і доручив Петру "пасти своїх овець" - керувати церквою.

Сьогодні - свято Петра і Павла. Що значить цей день? ФОТО, фото-2

Після Вознесіння Христа Петро багато проповідував. Він був страчений у Римі в 64 або в 67-68 році за імператора Нерона. Апостол побажав, щоб його розіп'яли вниз головою, оскільки вважав себе недостойним померти так само, як помер на хресті учитель.

За версією, яка вважається такою, що заслуговує на довіру, могила святого Петра знаходиться там, де сьогодні розташований собор Святого Петра у Ватикані.

Сьогодні - свято Петра і Павла. Що значить цей день? ФОТО, фото-3

Могила, про яку йде мова - прямо під вівтарем. Голова апостола разом із головою святого Павла зберігаються в римській базиліці San Giovanni in Laterano.

Павло. Апостол Любові

З формальної точки зору Павло не був апостолом - він жодного разу не зустрічався з Христом під час його земного життя.

Навпаки - Павло (до навернення у християнство його звали Савлом) був фарисеєм і лютим гонителем перших християн.

Приблизно в 34 році по дорозі в Дамаск відбулася подія, яка повністю перевернула життя Павла. Він почув голос: "Савле Савле, чому ти гониш мене?" І тут же осліп.

У місто його привели добрі люди. Там його показали місцевому лікарю Ананії, і той за три дні зцілив Павла. Одразу ж після цього фарисей прийняв хрещення і став не просто справжнім християнином, але одним із найвідданіших захисників вчення Христа і одним з найбільш переконливих проповідників.

Сьогодні - свято Петра і Павла. Що значить цей день? ФОТО, фото-4

Павло здійснив цілу низку подорожей, в яких навертав людей у християнство. Відомо про 14 послань Павла - вони увійшли в Новий заповіт. Але найбільшу популярність Павло отримав завдяки своїй оді любові в Першому посланні до коринтян. Ці слова сьогодні відомі практично кожному:

"Любов довго терпить, любов милосердна, любов не заздрить, любов не величається, не чваниться, не чинить свавілля, не шукає свого, не дратується, не замислює зла, не тішиться неправдою, а співрадіє з істиною; усе покриває, всьому вірить, всього сподівається, усе зносить. Любов ніколи не перестане, хоч ті ж таки пророцтва припиняться, і мови замовкнуть, і знання усунеться […] А тепер залишаються ось ці троє: віра, надія, любов; але любов з-поміж них найбільша ".

Згідно з церковним переказом, Павло був страчений у Римі в один день із Петром - 29 червня (12 липня за старим стилем). Оскільки, на відміну від Петра, він не був громадянином Риму, вирок був приведений у виконання за міськими стінами. Він був не розіп'ятий, а обезголовлений. Сьогодні на цьому місці знаходиться відома базиліка San Paolo fuori le mura - Святого Павла за мурами.

Сьогодні - свято Петра і Павла. Що значить цей день? ФОТО, фото-5

Українське свято

Свято Петра дуже шановане серед українців. До цього дня білили і ошатно вбирали хати, образи прикрашали свіжими рушниками, підмазували долівку, білили та розмальовували піч. До церкви йшли у святковому одязі, дівчата плели вінки з волошок і маків, Петро й Павло вважалися покровителями скотарів, тому до свята для пастушків обов’язково пекли мандрики (мандриґи) із сиру.

Сьогодні - свято Петра і Павла. Що значить цей день? ФОТО, фото-6

В народі вважають, що Апостолам потрібно молитися для зцілення від безумства та лихоманки. У це свято рибалки моляться про успіх в рибній ловлі святому Петру, який вважається покровителем рибалок. Апостолу Павлу моляться про процвітання бізнесу, а апостолу Петру - про благополуччя, заступництво в справах і про здоров'я.

Молодь в цей день, ще до світанку виходила в поле - вартувати сонце.У давні часи цей звичай зародився на Петрів день з метою відганяти від поселення русалок. З першими променями сонця народ радів і співав. Але на цьому звичай не закінчувався. Далі молоді люди плели вінки, і тільки після цього з піснями йшли додому.

Дічата в цей день гадають на свого обранця.Потрібно зібрати 12 різних рослин, покласти їх під подушку, закривши очі сказати: «Дванадцять трав з різних полів, дванадцять юнаків! Хто суджений-ряджений, мені покажися і на мене подивися »

Також молоді дівчата в день Петра і Павла "завивали берізку". Для цього на молодій березі вибирали три гілки, сплітали їх в косу, і загадували бажання, повторюючи при цьому: "В ім'я Отця і Сина і Святого Духа!". Завивали гілочки зазвичай червоною стрічкою і міцною травою. Через три дні дівчата знову приходили до берези і дивилися - якщо коса не зів'яла і не розпустилася, то бажання збудеться. Березову косу після ворожіння обов'язково розпускали.

Сьогодні - свято Петра і Павла. Що значить цей день? ФОТО, фото-7

Вважають, хто в ніч на Петра-Павла не спатиме, той щасливим і здоровим весь рік буде.

Якщо на Петра і Павла....

Також існують прикмети про погоду пов'язані із святом Петра і Павла.

Якщо на Петра один дощ - врожай непоганий, два - добрий, а три - багатий.

Як йде на Петра дощ, буде гнити картопля.

Як на Петрів день спека, то на Різдво мороз.

Петрів день - це верхівка літа, з моменту якої настає 40 жарких днів.

Петрівки холодні - рік голодний.

Що ж не можна робити в цей день?

У свято не можна їсти ягоди і фрукти, зібрані в нинішньому році. Вважається, хто не послухався цього правила, накликає на себе біди і недуги. Дівчата і хлопці позбавляють себе можливості вступити в шлюб. Скуштувавши фруктів і ягід врожаю цього року, потрібно йти в храм, і пригостити фруктами і ягодами жебраків, або віднести ці дари природи на могили померлих.

Сьогодні - свято Петра і Павла. Що значить цей день? ФОТО, фото-8

В цей день забороняється вінчатися закоханим парам, інакше нічого доброго це не принесе.

Читайте також:

У Дем'яновому Лазі Патріарх Філарет вшанував пам'ять жертв політичних репресій. ФОТО

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Івано-Франківськ #новиниІвано-Франківська #свято #церква #звичаї #традиції
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...