Обстеження на вірус папіломи людини та цитологічний скринінг в Івано-Франківську

Обстеження на вірус папіломи людини та цитологічний скринінг в Івано-Франківську

За останні два десятиліття стало очевидним, що існують певні віруси, які відіграють важливу роль у розвитку онкологічних захворювань. 15–20% випадків раку пов’язані з вірусними інфекціями. Одним із вірусів, що сприяє цій статистиці, є вірус папіломи людини (ВПЛ). ВПЛ є найбільш розповсюдженою інфекцією, яка передається статевим шляхом і, за оцінками, 75–80% сексуально активних людей отримують той чи інший тип генітального ВПЛ протягом життя.

"Вірус папіломи має тропність до плоского епітелію шкіри та слизових оболонок. Відомо більше 120 типів вірусів ВПЛ, 14 з яких визначають високий ризик розвитку онкозахворювань. Папіломавірус передається переважно через незахищений секс (вагінальний, оральний, анальний), а також можливий шлях передачі через контакт зі шкірою навколо геніталій", - розповідає головний лікар медичного центру "Асклепій" Леся Барна.

Обстеження на вірус папіломи людини та цитологічний скринінг в Івано-Франківську, фото-1

Усі типи зараження ВПЛ поділяються на дві групи за їх канцерогенними властивостями: з високим і низьким ризиком. Найбільш агресивними для людини (так званими високоонкогенними) є 16, 18, 31, 33, 48, 52, 58 штами вірусу. На даний час добре відомо та доведено, що ВПЛ 16 та 18 типів найчастіше викликають рак шийки матки і були виявлені у 70–80% жінок з цією патологією. Також вони можуть викликати рак вульви, рак анального каналу, рак статевого члена та плсококлітинний рак ротоглотки.

Фактори ризику персистенції ВПЛ і розвитку раку шийки матки:

  • знижений імунний статус, в тому числі, серез ВІЛ-інфікованих людей;
  • наявність інших інфекцій, що передаються статевим шляхом: хламідіоз, гонорея, сифіліс, вірус простого герпесу;
  • куріння.

Інфікування епідермісу відбувається через мікропошкодження епітелію (механічні, бактеріальні та інші), коли глибина їх досягає базального шару. Для виникнення інфекційного процесу достатньо поодиноких вірусних часток. Вірус проникає у клітину і вбудовується в ядро. Він може залишатися там у неактивному стані довгий час. За певних умов, наприклад, при зниженні захисних сил організму, вірус починає розмножуватися, викликаючи проліферацію епітеліальних клітин. Інфіковані клітини проявляються широким спектром змін: від доброякісної гіперплазії до дисплазії та інвазивного раку.

ДНК ВПЛ реплікується тільки в клітинах базального шару. В клітинах інших шарів епідермісу вірусні частки тільки персистують. Інкубаційний період варіює від 3 тижнів до 9 місяців (у середньому, 3 місяці).

У разі інтеграції вірусної ДНК з клітинним геномом хазяїна відбувається продукція двох онкопротеїнів: Е6, Е7. Вони змінюють клітинний цикл, оскільки Е6 зв’язується з білком р53, а Е7 — з білком Rb (відповідає за супресію пухлинних клітин). Відбувається зміна механізмів супресії некерованого поділу клітин. Інфікування в генітальному тракті першочергово може призвести до дисплазії або цервікальної інтраепітеліальної неоплазії 1 ступеня (CIN 1). А от до розвитку раку шийки матки з моменту потрапляння ВПЛ в організм проходять роки. У здорових жінок рак шийки матки може розвиватися протягом 15–20 років.

Рак шийки матки є другим за поширеністю видом раку у світі і є п'ятою за значимістю причиною смерті від раку у жінок.

Перші спроби створення вакцини почалися ще у 80-х роках минулого століття. Вперше профілактичну вакцинацію було застосовано у 2006 році в США. З того часу постійно ведуться дослідження стосовно ефективності і безпечності її проведення.

На сьогодні існує 3 вакцини, затверджені FDA:

  • церварикс (двовалентна вакцина проти ВПЛ 16 та 18);
  • гардасіл (чотиривалентна проти ВПЛ 6, 11, 16 та 18);
  • гардасіл 9 (9-валентна проти ВПЛ 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58).

Вакцини проти ВПЛ не містять вірусний генетичний матеріал, а отримані генно-інженерним шляхом, тому не є інфекційними. Нові дані, опубліковані в Cochrane Library, показують, що вакцини проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) захищають від ураження шийки матки молодих жінок, особливо тих, хто вакцинований у віці від 15 до 26 років.

Команда дослідників Cochrane підсумувала результати 26 досліджень у 73 428 жінок, проведених на всіх континентах за останні вісім років. Більшість жінок у дослідженнях були у віці до 26 років. Дослідження оцінює ефективність двох вакцин: двовалентної вакцини, спрямованої проти ВПЛ 16 та 18, і чотиривалентної вакцини, спрямованої проти ВПЛ 16, 18 та двох типів з низьким рівнем онкогенного ризику, що викликають генітальні папіломи. Новіша вакцина, спрямована на дев'ять типів ВПЛ, не була включена в огляд. В огляді було розглянуто дві групи людей: жінки, які не мають високого ризику інфікування ВПЛ на момент вакцинації та всі жінки незалежно від статусу інфікування ВПЛ при вакцинації. В огляді було розглянуто дані десяти випробувань, що оцінювали ураження шийки матки у віці від трьох до півтора та до восьми років після вакцинації.

Дослідники розглядали передракові ураження шийки матки. Вони виявили, що у молодих жінок, які не перенесли ВПЛ, вакцинація знижує ризик розвитку передраку. Близько у 164 на 10 000 жінок, які отримали плацебо, і у 2 на 10000 жінок, які отримали вакцину, було виявлено передрак шийки матки.

Також розглядали дані всіх зареєстрованих жінок незалежно від того, мали вони високий ризик інфікування ВПЛ до вакцинації чи ні. Серед жінок у віці від 15 до 26 років вакцини знизили ризик захворювання на рак шийки матки з 341 до 157 на 10000.

І хоча існує багато непідтвердженої інформації про побічні ефекти даної вакцини, дослідники наполягають, що потрібно отримати більше даних, щоб забезпечити впевненість щодо побічних дій. Доктор Джо Моріссон ( Jo Morrison) консультант відділення онкогінекології в Musgrove Park Hospital (Сомерсет, Велика Британія), підкреслила: "Ці дані показують, що імунізація проти ВПЛ-інфекції захищає від раку шийки матки, і дуже ймовірно, що знизить його розвиток в майбутньому. Однак це не може запобігти раку шийки матки в цілому, тому все-таки важливо регулярно проводити скринінг, навіть якщо ви зробили щеплення. Рак шийки матки може розвиватися протягом багатьох років після ВПЛ-інфекції та передракових станів, тому потрібні тривалі подальші дослідження, щоб з'ясувати вплив вакцинації на рівень розвитку раку шийки матки".

Оскільки ВПЛ у 60% випадків потрапляє в організм протягом перших кількох років після початку статевого життя, вакцинація проти ВПЛ найбільш ефективна для дівчат до того часу. ВООЗ рекомендує розпочати вакцинацію дівчаткам від 9 до 14 років. Другу дозу вакцини слід вводити через 6–12 місяців після першої дози. Підлітки та молоді люди, які розпочинають вакцинацію в 15–26 років, а також люди зі зниженим імунним статусом( ВІЛ-інфіковані) потребують 3 дози вакцини від ВПЛ. Рекомендована схема з 3 дозами: 0 міс., 2 міс. та 6 міс.

Серед протипоказань:

  • алергічні реакції на попереднє введення вакцини;
  • вагітність (вакцина не є причиною несприятливих наслідків для розвитку плода, але дані про вакцинацію під час вагітності все ще вивчаються).

Вакцинація від вірусу папіломи людини вже введена в національні програми імунізації в таких країнах, як Велика Британія, Австрія, Австралія, Нідерланди, Канада, Японія, Бельгія, Швеція, Німеччина тощо.

Тим не менше, профілактичні заходи не замінюють скринінг раку шийки матки. ВООЗ рекомендує проходження скринінгу на наявність аномальних клітин шийки та передракових її уражень регулярно з 30 років. 

Обстеження на вірус папіломи людини та цитологічний скринінг в Івано-Франківську, фото-2
Медичний центр «Асклепій» Івано-Франківськ медичні послуги рак вірус папіломи лікування медичні послуги
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
1 людина рекомендує
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі