• Головна
  • Заява фракції ВО «Свобода» в Івано-Франківській облраді
14:00, 23 березня 2012 р.

Заява фракції ВО «Свобода» в Івано-Франківській облраді

На сьогоднішній день виникла гостра проблема, яка загрожує повноцінному існуванню ріки Черемош. Це побудова 34 міні-ГЕС, що докорінно змінять водну екосистему.

Які загрози несе побудова цих міні-ГЕС?

1. Рентабельність цих проектів полягає в отриманні дешевої електроенергії, яка мала би використовуватися на місці. Але вироблена електроенергія від роботи міні-ГЕС буде надходити в загальну мережу і прибуток від того буде приватним власникам міні-ГЕС, що отримуватимуть гроші за так званим зеленим тарифом в п'ятикратному розмірі за кожен кіловат.

При проектуванні цих гідроспоруд вибирають не ті місця, де будуть мінімальні ризики та не буде впливу на довкілля, а ті, які будуть найбільш продуктивними для роботи турбін.

Вважаємо, що для місцевих жителів оплата за електроенергію не зменшиться, адже змінювати спосіб нарахування платежів за електроенергію ніхто для жителів декількох сіл не збирається. Отож, ані для місцевих жителів, ані для держави щось не зовсім помітно економічної вигоди чи доцільності у спорудженні міні-ГЕС. Прикладом цього є вже існуючі станції на річці Пробійна у Верховинському районі, там жодних пільг місцеве населення не має.

2. Будівництво каскаду міні-ГЕС потягне за собою цілий комплекс природоохоронних проблем: порушення русла та природного характеру течії ріки, забір води та її втрату, погіршення якості води після її проходження через систему труб та турбін, порушення гідрологічного режиму, порушення нересту риб, міграції живих організмів. Види, які очищують воду, будуть знищені турбінами. Можуть посилитися зсувні й ерозійні процеси, які вже сьогодні є однією з найбільших проблем Карпат.

3. Ніхто не вірить в те, що як тільки збудують ГЕС, то всім буде добре. Так само не вірять і в те, що ГЕС забиратиме не більше 20 відсотків річкового стоку, як обіцяють інвестори. На Білому Черемоші вже поставили міні-ГЕС, яка в трубу забрала повністю всю воду, натомість у руслі її вже немає. В інших селах, де будівництво вже розпочали, за берегоукріплення навіть і не бралися. Труби прокладають, де легше, де коротше, а не попри дорогу.

4. На цих територіях нині активно розвивається туризм — і водний, і піший. У Верховинському районі нині 300 зелених садиб, готових приймати туристів.

Спорудження каскаду міні ГЕС призведе до зменшення туристичної привабливості та обмеження розвитку зеленого (екологічного) туризму, основи для розвитку економічного потенціалу даної території.

5. Ще більші ризики — при будівництві каскаду греблевих ГЕС: якщо під час чергового паводку в гірському регіоні верхня дамба не втримає, то усі нижчі просто будуть знесені, що може потягнути за собою руйнування та людські жертви.

6. Треба також врахувати думку громадськості, місцевих жителів, у яких теж виникають сумніви щодо законності будівництва міні-ГЕС. Враховуючи економічні, соціальні та природоохоронні проблеми, що вже виникли, на думку фракції ВО «Свобода», недоцільно їх споруджувати без згоди людей. Тому що загрози, які виникають для водної екосистеми та соціально-економічного розвитку регіону, зокрема в сфері туризму та рекреації можуть бути набагато більшими, ніж переваги від альтернативної енергетики.

Фракція ВО «Свобода» настійливо рекомендує провести за участю екологічної комісії обласної ради, подібних комісій сусідніх областей із залученням науковців громадські слухання з цього приводу та вивчити думку місцевого населення.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...