• Головна
  • Як прикарпатський Цукерберг дурив Скотленд-Ярд на користь Ізраїлю
Архівне
12:30, 8 березня 2017 р.

Як прикарпатський Цукерберг дурив Скотленд-Ярд на користь Ізраїлю

Архівне

Еммануель Цукерберг став відомим як хитромудрий викрадач британських бойових літаків. Хитрістю він переправив до Ізраїлю 10 одиниць військової техніки. Вважається, що саме вони стали основою військово-повітряних сил цієї країни.

Народився Еммануель Цукерберг в 1911 році в місті Станіславі (нинішній Івано-Франківськ). Його родина володіла нафтопереробним заводом. У 18-річному віці Цукерберг відправився до Парижу вивчати аеронавтику. Там він пройшов курси пілотів і став співробітником приватної авіакомпанії. Його наставником, а згодом напарником, став сам Антуан де Сент-Екзюпері.

Його наставником, а згодом напарником, став сам Антуан де Сент-Екзюпері.

У 1934 році Цукерберг приїхав в Палестину, де створював єврейський повітряний флот. Він став першим професійним пілотом-інструктором єврейських підпільних організацій самооборони. Під його керівництвом формувалися кадри майбутніх ВПС Ізраїлю.

У той період, через військові дій в Ізраїлі, ООН оголосила заборону на продаж зброї в цьому регіоні. Ізраїльська авіація складалася всього з 12 легких одномоторних літаків. Тому завдання будь-якою ціною роздобути бойову техніку лягла на єврейський підпільних агентів в Європі. Одним з них і був Цукерберг. Володіючи вишуканими манерами, і спілкуючись кількома мовами, він видавав себе за заможного «марнотратника життя». Еммануель легко входив у довіру до людей і ті навіть не намагалися зрозуміти, що ховається за показною безтурботністю молодої людини. А в голові у Цукерберга постійно зріли плани, як добути і доставити в Ізраїль таку необхідну для країни техніку.

Тоді ж він змінив прізвище Цукерберг на івритський варіант Цур. Відправившись в Англію, завдяки зв'язкам у кримінальних колах Лондона, він почав викуповувати двомоторні літаки. Переганяв Еммануель їх без сторонньої допомоги, покладаючись тільки на карту, компас і свої сили. Всього йому вдалося доставити на базу 8 літаків. Після чого стало відомо, що на його слід вийшов Скотленд-Ярд.

Легально потрапити до Великобританії Цур вже не мав права. Але йому необхідно було оглянути літаки, що знаходяться у британського відставного генерала королівських ВПС. У англійця стояли бомбардувальники «Брістоль Бофайтер», списані військовими, як металобрухт. На той момент вони вважалися найпотужнішими з усіх, що існували на ринку.

Еммануель Цукерберг на орендованому у Франції легкому літаку перелетів на британську територію, пройшовши радар на мінімальній висоті. Він викупив у генерала 6 літаків, які потребували ремонту. І поки їх лагодили, «ізраїльський агент» займався питанням їх транспортування.

Рішення прийшло саме по собі: він відкрив продюсерську компанію під назвою «Air Pilot Film Company». І почав знімати фільм про війну новозеландців проти японців. Не дивно, що кастинг на роль пілотів проводив сам Еммануель. Головним критерієм відбору були не акторські здібності, а вміння управляти бомбардувальниками. Відремонтувати вдалося лише 5 одиниць техніки, відповідно кастинг пройшло 5 пілотів.

Для отримання дозволу на зліт і посадку літаків на півдні Лондона, владі було надано сценарій фільму. Зйомки були розпочаті у липні 1948 року. На третій день після їх початку стався нещасний випадок. Не впоравшись з керуванням, загинув один із пілотів. Але, незважаючи на це, робота над фільмом була продовжена.

Кінооператор зобразив останні кадри про прощання пілотів перед відходом на війну. За планом вони повинні були летіти до Шотландії, природа якої нагадувала новозеландську. У небо піднялися 4 бомбардувальники, але полетіли вони зовсім не туди. Завдяки договорам Еммануеля Цукерберга з диспетчерами різних країн через 2 дні «Бофайтери» прибули до Ізраїлю.

Через 4 дні після повернення, він знову повернувся в Англію і встиг доставити для потреб єврейського ВВС ще 6 літаків. Скотленд-Ярду майже вдалося його заарештувати. Цур, якому вже нічого не залишалося, крім як згорнути свої операції і повернутися додому в Ізраїль, так і зробив. Там його призначили першим директором ізраїльського міжнародного аеропорту в Лоді. Еммануель Цур помер у віці 80 років в оточенні рідних і близьких.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Івано-Франківськ #новиниІвано-Франківськ #ЕммануельЦукерберг #Цур #військовийпілотзіСтаніслава #Ізраїльськілітаки
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...