Василь Курилик – емігрант з України часів Другої світової війни. Він уродженець Буковини. Тривалий час жив і працював у Торонто. Будучи невиліковно хворим, постійно перебував у молитві до Господа і Бога нашого Ісуса Христа. Він 1956 року задумав серію картин під назвою «Страсті Христові». Працював над цією серією з 1966 по 1974 роки. Саме в 1974 році у місті Ніагара-Фоллс був відкритий музей для огляду написаних ним картин про Христові страсті від арешту Господа Бога у Гетсиманському саді до розп’яття на голгофському хресті.

Ніхто до Василя (Вільяма) не представляв страждання Господа з таким драматизмом, як це зробив Курилик. Його галерея поблизу Торонто привернула увагу багатьох дослідників у всьому світі. 1975 року Василь Курилик за допомогою української громади Канади надрукував альбом з репродукціями всіх своїх малюнків і власною передмовою англійською, французькою та українською мовами. Сьогодні це раритетне і дуже рідкісне видання. Якість репродукцій у цій книзі дуже висока.

Кандидат мистецтвознавства Христина Береговська уважно вивчила ці репродукції при написанні своєї монографії про Василя (Вільяма) Курилика, яка вийшла нинішнього року у Львові. Оскільки в Канаді окрім зазначеного альбому «Страсті Христові» (1975 року) не друкувалися інші книги, а лиш статті, то наукове видання львівської дослідниці є на сьогодні визначним внеском в українське мистецтвознавство.

На закінчення цього прес-релізу я хочу навести слова самого Василя Курилика, котрі він написав наприкінці своєї вступної статті у названому альбомі: «Дозвольте нам втішатися багатьма речами, які є спільні для всіх нас. Я прошу вас щиро і в усій покірності помолитися за мене, щоб Святий Дух дав мені час, знання і силу довершити ілюстрування усієї Євангелії від Матвія [Курилик хотів не тільки змалювати останні дні земного життя Спасителя, а проілюструвати весь текст Євангелії від Матвія – В.К.] слід зробити ще 640 образів. Тепер же виринають можливості, що я потрапив би виконати це за наступних 10 чи 15 років. Ця калькуляція базована на факті, що я намалював уже 30 і більше картин, тобто серію останніх днів Христа, виконуючи по три картини на день. Отже, з Божою допомогою це можна зробити. Василь Курилик».

Передчасне упокоєння Василя Курилика не дозволило йому виконати богонатхненний намір проілюструвати усю Євангелію від Матвія аж 640-ма новими картинами. Але й те, що він створив і що сьогодні презентує у своїй книзі шановна пані Христина Береговська, є духовним пам’ятником нашому великому землякові.