Що має пам'ятати виборець у день голосування

Сьогодні, 25 жовтня в Україні відбудуться чергові місцеві вибори. Експерт Інституту виборчого права Любов Романів дає поради виборцям, які прийдуть на свої дільниці в день голосування.

Експерт закликає виборців бути пильними, оскільки новий закон про місцеві вибори, на жаль, не унеможливлює фальсифікацій.

— Передовсім, хто має право голосу на місцевих виборах і чи можна в день голосування включати до виборчого списку або виключати з нього виборців?

Право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської та обласної ради, виборах сільського, селищного, міського голови мають виборці, які на день їх проведення досягли 18 років та є дієздатними, належать до відповідної територіальної громади та проживають у межах відповідного виборчого округу — у цьому селі, селищі чи місті.

Однак існують певні нюанси для голосування тих виборців, які перебуватимуть 25 жовтня у стаціонарних лікувальних закладах (лікарнях). Якщо такий заклад розташований на території області, то виборці зможуть проголосувати з виборів депутатів обласної ради.

На виборах депутатів районної ради зможуть проголосувати тільки ті виборці, на території району яких розташована лікарня.
На виборах депутатів міської/сільської чи селищної ради та міського/сільського/селищного голови — тільки в тому разі, якщо лікувальний заклад розташований на території цього міста, села чи селища. Належність громадянина до територіальної громади та проживання його на відповідній території визначається за його зареєстрованим місцем проживання.

Відповідно до частини 8 статті 3 Закону України «Про місцеві вибори» військовослужбовці строкової служби, громадяни України, які проживають за кордоном, а також особи, визнані судом недієздатними, та громадяни України, які за вироком суду перебувають у місцях позбавлення волі, вважаються такими, що не належать до жодної територіальної громади та не мають права голосу на місцевих виборах.

Чинний закон про місцеві вибори не передбачає можливості тимчасово змінити місце голосування на місцевих виборах. Тому той, хто захоче в день голосування скористатися своїм правом голосу, зможе проголосувати лише на тій дільниці, до якої він належить згідно з «пропискою».

Окремо варто звернути увагу громадянам, що мають статус внутрішньо переміщених осіб — за відсутності постійної, а не тимчасової (на 6 місяців) «прописки» чинне законодавство про місцеві вибори не дає їм права голосувати на місцевих виборах у тому населеному пункті, куди вони переселилися.
У день голосування до списку виборців нікого не включють і нікого зі списку не виключають. Однак голова, заступник голови та секретар ДВК у день голосування можуть виправляти технічні описки та неточності в списку виборців у тому разі, якщо зрозуміло, що саме цього виборця включено у список. Це може бути неправильне написання прізвища, власного імені, по батькові, дати народження, номера будинку чи квартири.

— У який час можна прийти на дільницю і проголосувати?

— 25 жовтня 2015 голосування проводять з 8 до 20 години без перерви. Нагадаю, що Україна 25 жовтня о 4 годині ранку переходить на зимовий час. Тому не забудьте перевести стрілки ваших годинників на годину назад, щоб потім не чекати під виборчою дільницею.

— Які документи потрібно брати з собою на дільницю?

— Для того, щоб проголосувати на виборчій дільниці, обов’язково потрібно взяти паспорт громадянина України, оскільки саме цей документ посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця. Для осіб, які недавно набули стаж громадянства України, таким документом є тимчасове посвідчення громадянина України.

— Скільки бюлетенів отримають виборці?

— Залежно від населеного пункту, де зареєстровано місце проживання, виборець отримає різну кількість бюлетенів.
У містах обласного значення, а в нашій області таких міст є 6, ця кількість становитиме 3 бюлетені, а саме:
— з виборів депутатів обласної ради;
— з виборів депутатів міської ради;
— з виборів міського голови.
У містах районного значення, селах та селищах таких бюлетенів буде 4, а саме:
— з виборів депутатів обласної ради;
— з виборів депутатів районної ради;
— з виборів депутатів міської/сільської/селищної ради;
— з виборів міського/сільського/селищного голови.
Однак в окремих селах, які належать до міської ради, таких бюлетенів буде аж 5, а саме:
— з виборів депутатів обласної ради;
— з виборів депутатів міської ради;
— з виборів депутатів сільської ради;
— з виборів сільського голови;
— з виборів міського голови.

— Як правильно заповнювати бюлетень, аби не зіпсувати його?

— У виборчому бюлетені з виборів депутатів обласної ради, районної ради, міської чи сільської ради для голосування у територіальному виборчому окрузі потрібно зробити позначку «+» або іншу позначку, що засвідчує волевиявлення у квадратику проти назви місцевої організації партії, кандидата, закріпленого за цим округом (якщо такий буде).
Хочу особливо привернути увагу виборців до того, що у бюлетені потрібно робити тільки одну позначку: голосуючи за партію, ви голосуєте одночасно і за кандидата від цієї партії на вашому окрузі. В іншому разі, якщо буде від 2 і більше позначок, або не буде жодної позначки в бюлетені, такий бюлетень вважатимуть недійсним.
Аналогічно і у виборчих бюлетенях з виборів сільських, селищних, міських голів, старости села, селища позначка «+» чи інша, яка засвідчує волевиявлення виборця, ставиться у квадратику біля прізвища кандидата.

— Якщо виборець самостійно не може заповнити та вкинути в скриньку бюлетені з огляду на фізичні вади, то чи може хтось допомогти йому це зробити?

— Звичайно. Якщо внаслідок фізичних вад виборець не може самостійно заповнити виборчий бюлетень, він з відома голови чи іншого члена дільничної комісії може скористатися допомогою іншої особи. Однак цією особою не може бути член комісії, кандидат, довірена особа кандидата, уповноважена особа місцевої організації партії чи спостерігач. Також виборець при пред’явленні відповідного посвідчення або за наявності фізичних вад, які не потребують документального підтвердження, має право з відома голови комісії чи іншого члена дільничної комісії доручити зробити це іншій особі, окрім названих вище.

— На торішніх парламентських виборах виборець мав право на заміну бюлетеня. Чи стосується це й цьогорічних місцевих виборів?

— Так. Ця норма збереглася і на цьогорічних виборах. Потрібно невідкладно звернутися з письмовою заявою до членів комісії, які видали бюлетень, з проханням видати інший. Інший виборчий бюлетень видають тільки в обмін на зіпсутий і тільки один раз (з певного виду виборів).
— Як ви вважаєте, чи унеможливлює новий закон про місцеві вибори фальсифікації і підкуп?Як, на вашу думку, пройдуть 25 жовтня вибори в Україні загалом і на Прикарпатті зокрема?

— На мою думку, не унеможливлює. Фальсифікації, мабуть що, будуть.

Галичина
Івано-Франківськ новини Івано-Франківська вибори голосування
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
35 переглядів у квітні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
50 фіналістів конкурсу для десятикласників «Моя майбутня професія: планування і розвиток» зустрілися з відомими спікерами, успішними у різних сферах. Серед них були і дівчата з Франківська, а саме вихованці гуртка журналістики Міського центру дитячої та юнацької творчості Дарія Чернявська та Тетяна Гриценко. Підлітки-учасники конференції обрали найрізноманітніші професії: від традиційних – лікар, вчитель, психолог, журналіст, до тих, які тільки набирають п...
Влада
Відповідне рішення ухвалили члени виконавчого комітету на черговому засіданні у вівторок, 23 квітня. аким чином громадській організації “Правий сектор-Прикарпаття” скасували дозвіл на розміщення спеціальної щитової трьохсторонньої рекламної конструкції на електроопорі на куті вул. Незалежності-Дмитра Вітовського. Ліквідувати рекламну конструкцію необхідно протягом трьох днів. У разі невиконання, демонтажем займуться місцеві комунальники. Також на Вічевому...
Суспільство
Сьогодні на розі вулиць Биха – Кривоноса міський голова Руслан Марцінків провів зустріч з мешканцями 6 прилеглих вулиць. Обговорювали, як врятувати від ймовірної забудови земельну ділянку поблизу міського озера, яка в оренді бізнесмена Констянтина Бородайка. На зустріч з Марцінківим прийшло зо два десятки франківців, серед них депутати міської ради Андріан Волгін та Віталій Мерінов. Раніше люди зібрали більш як 80 підписів за збереження зеленої зони.  За с...
Культура
Мистецтво не має меж. Політ фантазії вимірюється традиціями, багажем знань, сміливістю і креативністю, нестримним бажанням вічного пошуку. Саме так можна означити трансформації, які останні два роки відбуваються в творчому середовищі Івано-Франківська. Черговий доказ того – комунальне підприємство "Простір інноваційних креацій "Палац". На знімку: виставка сучасного іконопису. На території колишнього графського палацу Потоцьких, перетвореного опісля на війс...
Культура
На реалізацію проекту держава виділила 12 мільйонів гривень. До його закінчення залишилося менше року. На місці, де сьогодні лише фундамент Галицького Успенського собору в майбутньому планують зробит музей і оглядовий майданчик, – пишуть на Espreso.TV. “Було оголошено два конкурси на ідею, що стосується музеєфікації, тобто захисту фундаментів Галицького Успенського собору та комплексна організація простору та благоустрій відпустового місця Галицької Чудотв...
Культура
Сьогодні, 23 квітня, в Івано-Франківську відбулось засідання виконавчого комітету. Під час нього розглянули питання про участь мистецьких колективів у святкових заходах міст-побратимів. Так, актори «Нового театру» поїдуть у Варшаву, щоб взяти участь в культурному заході під назвою «Традиційна багатокультурна народна Маївка». Також гурт «П’ятий океан» Народного дому села з 17 по 19 травня візьме участь у святкуванні Дня міста Ополє (Польща). На поїздку двох...
Суспільство
Прикарпатський національний університет імені В.Стефаника отримав грант 861 445 євро на реалізацію проекту MoPED. Український університет вперше став координатором проекту, до якого також долучилися 9 навчальних закладів з Іспанії, Польщі та Кіпру, інформує НУШ. Проект передбачає: підвищення кваліфікації вчителів; аналіз наявної системи оцінювання та викладання у школах для її вдосконалення; допомогу вчителям максимально використовувати цифрові технології;...
Культура
Сьогодні, 23 квітня, на Вічевому майдані були запальні танці у жанрі степінг. Такий незвичний флешмоб нашому місту подарував відомий колектив із Вашингтона “StepAfrika”. Це перший візит колективу  “StepAfrika!” в Україну і відбувається він в рамках програми культурних заходів Посольства США. За планом виступи та майстер класи відбудуться у Львові, Ужгороді та Івано-Франківську. Як наголосила перед флешмобом Тара Хол, заступник аташе з питань культури посол...
Здоров'я
“24-30 квітня в усіх країнах Європи відбувається Європейський тиждень імунізації. Вакцинація має велике значення. Ми маємо незначні зрушення в цьому напрямку, але актуальним залишається грип. Якщо взяти статистику Міністерства охорони здоров’я, то за минулий тиждень захворіло 129 тис. осіб, одна людина померла. Також не зменшується кількість хворих на кір. В Україні за останній тиждень захворіло 2300 осіб. В зоні ризику і діти, і дорослі. Кір дає ускладнен...
Новини по темі
«Якби вибори щось міняли, їх би вже заборонили» або як франківці бюлетені псували (ФОТО)
Офіційні дані: Очільником Івано-Франківська став Руслан Марцінків (ДОКУМЕНТ)
За даними ТСН у другому турі виборів міського голови у Івано-Франківську переміг Руслан Марцінків
На одній із івано-франківських дільниць проголосували майже всі виборці
В Івано-Франківську на дільницях працюють дві групи екзитполу
Вибори в Івано-Франківську проходять без порушень
Голова ІФОО КВУ розповів чого слід очікувати в день виборів міського голови Івано-Франківська
Олександр Шевченко відмовився від мандата депутата Івано-Франківської міської ради
Як представники ВО «Свобода» документи підробляють (ФОТОФАКТ)
Бюлетень зі словом, «Х...й», який вплинув на результати виборів сільського голови, визнано недійсним (ДОКУМЕНТ)
Спец проекты