Що має пам'ятати виборець у день голосування

Сьогодні, 25 жовтня в Україні відбудуться чергові місцеві вибори. Експерт Інституту виборчого права Любов Романів дає поради виборцям, які прийдуть на свої дільниці в день голосування.

Експерт закликає виборців бути пильними, оскільки новий закон про місцеві вибори, на жаль, не унеможливлює фальсифікацій.

— Передовсім, хто має право голосу на місцевих виборах і чи можна в день голосування включати до виборчого списку або виключати з нього виборців?

Право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської та обласної ради, виборах сільського, селищного, міського голови мають виборці, які на день їх проведення досягли 18 років та є дієздатними, належать до відповідної територіальної громади та проживають у межах відповідного виборчого округу — у цьому селі, селищі чи місті.

Однак існують певні нюанси для голосування тих виборців, які перебуватимуть 25 жовтня у стаціонарних лікувальних закладах (лікарнях). Якщо такий заклад розташований на території області, то виборці зможуть проголосувати з виборів депутатів обласної ради.

На виборах депутатів районної ради зможуть проголосувати тільки ті виборці, на території району яких розташована лікарня.
На виборах депутатів міської/сільської чи селищної ради та міського/сільського/селищного голови — тільки в тому разі, якщо лікувальний заклад розташований на території цього міста, села чи селища. Належність громадянина до територіальної громади та проживання його на відповідній території визначається за його зареєстрованим місцем проживання.

Відповідно до частини 8 статті 3 Закону України «Про місцеві вибори» військовослужбовці строкової служби, громадяни України, які проживають за кордоном, а також особи, визнані судом недієздатними, та громадяни України, які за вироком суду перебувають у місцях позбавлення волі, вважаються такими, що не належать до жодної територіальної громади та не мають права голосу на місцевих виборах.

Чинний закон про місцеві вибори не передбачає можливості тимчасово змінити місце голосування на місцевих виборах. Тому той, хто захоче в день голосування скористатися своїм правом голосу, зможе проголосувати лише на тій дільниці, до якої він належить згідно з «пропискою».

Окремо варто звернути увагу громадянам, що мають статус внутрішньо переміщених осіб — за відсутності постійної, а не тимчасової (на 6 місяців) «прописки» чинне законодавство про місцеві вибори не дає їм права голосувати на місцевих виборах у тому населеному пункті, куди вони переселилися.
У день голосування до списку виборців нікого не включють і нікого зі списку не виключають. Однак голова, заступник голови та секретар ДВК у день голосування можуть виправляти технічні описки та неточності в списку виборців у тому разі, якщо зрозуміло, що саме цього виборця включено у список. Це може бути неправильне написання прізвища, власного імені, по батькові, дати народження, номера будинку чи квартири.

— У який час можна прийти на дільницю і проголосувати?

— 25 жовтня 2015 голосування проводять з 8 до 20 години без перерви. Нагадаю, що Україна 25 жовтня о 4 годині ранку переходить на зимовий час. Тому не забудьте перевести стрілки ваших годинників на годину назад, щоб потім не чекати під виборчою дільницею.

— Які документи потрібно брати з собою на дільницю?

— Для того, щоб проголосувати на виборчій дільниці, обов’язково потрібно взяти паспорт громадянина України, оскільки саме цей документ посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця. Для осіб, які недавно набули стаж громадянства України, таким документом є тимчасове посвідчення громадянина України.

— Скільки бюлетенів отримають виборці?

— Залежно від населеного пункту, де зареєстровано місце проживання, виборець отримає різну кількість бюлетенів.
У містах обласного значення, а в нашій області таких міст є 6, ця кількість становитиме 3 бюлетені, а саме:
— з виборів депутатів обласної ради;
— з виборів депутатів міської ради;
— з виборів міського голови.
У містах районного значення, селах та селищах таких бюлетенів буде 4, а саме:
— з виборів депутатів обласної ради;
— з виборів депутатів районної ради;
— з виборів депутатів міської/сільської/селищної ради;
— з виборів міського/сільського/селищного голови.
Однак в окремих селах, які належать до міської ради, таких бюлетенів буде аж 5, а саме:
— з виборів депутатів обласної ради;
— з виборів депутатів міської ради;
— з виборів депутатів сільської ради;
— з виборів сільського голови;
— з виборів міського голови.

— Як правильно заповнювати бюлетень, аби не зіпсувати його?

— У виборчому бюлетені з виборів депутатів обласної ради, районної ради, міської чи сільської ради для голосування у територіальному виборчому окрузі потрібно зробити позначку «+» або іншу позначку, що засвідчує волевиявлення у квадратику проти назви місцевої організації партії, кандидата, закріпленого за цим округом (якщо такий буде).
Хочу особливо привернути увагу виборців до того, що у бюлетені потрібно робити тільки одну позначку: голосуючи за партію, ви голосуєте одночасно і за кандидата від цієї партії на вашому окрузі. В іншому разі, якщо буде від 2 і більше позначок, або не буде жодної позначки в бюлетені, такий бюлетень вважатимуть недійсним.
Аналогічно і у виборчих бюлетенях з виборів сільських, селищних, міських голів, старости села, селища позначка «+» чи інша, яка засвідчує волевиявлення виборця, ставиться у квадратику біля прізвища кандидата.

— Якщо виборець самостійно не може заповнити та вкинути в скриньку бюлетені з огляду на фізичні вади, то чи може хтось допомогти йому це зробити?

— Звичайно. Якщо внаслідок фізичних вад виборець не може самостійно заповнити виборчий бюлетень, він з відома голови чи іншого члена дільничної комісії може скористатися допомогою іншої особи. Однак цією особою не може бути член комісії, кандидат, довірена особа кандидата, уповноважена особа місцевої організації партії чи спостерігач. Також виборець при пред’явленні відповідного посвідчення або за наявності фізичних вад, які не потребують документального підтвердження, має право з відома голови комісії чи іншого члена дільничної комісії доручити зробити це іншій особі, окрім названих вище.

— На торішніх парламентських виборах виборець мав право на заміну бюлетеня. Чи стосується це й цьогорічних місцевих виборів?

— Так. Ця норма збереглася і на цьогорічних виборах. Потрібно невідкладно звернутися з письмовою заявою до членів комісії, які видали бюлетень, з проханням видати інший. Інший виборчий бюлетень видають тільки в обмін на зіпсутий і тільки один раз (з певного виду виборів).
— Як ви вважаєте, чи унеможливлює новий закон про місцеві вибори фальсифікації і підкуп?Як, на вашу думку, пройдуть 25 жовтня вибори в Україні загалом і на Прикарпатті зокрема?

— На мою думку, не унеможливлює. Фальсифікації, мабуть що, будуть.

Галичина
Івано-Франківськ новини Івано-Франківська вибори голосування
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
35 переглядів в січні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Новини компаній
Якщо хочеш, щоб взуття слуговало довше, доглядай за ним. Так багатьом з нас говорили батьки. Догляд полягав в сушці на батареї або зі зім'ятою газетою, щоденному намазуванні взуттєвим кремом та чищення від бруду. До сушінні взуття варто підійти з усією відповідальністю, тому що неправильна процедура не тільки зіпсує зовнішній вигляд взуття, а й значно скоротить термін служби. Наше рішення в сушінні взуття вразить вас. Супер-сушарка для взуття Shoes Drying...
Суспільство
Служба оперативного реагування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради інформує про відключення для проведення ремонтних робіт. Сьогодні, 23 січня без світла чи газу залишаться мешканці кількох вулиць, інформує Бліц-Інфо. Зокрема не буде світла: вул.Берегова буд. 5,   9,   17, 25, 28 вул.Карпатська буд. 10, 12, 14 вул.Бобикевича буд. 2,   3,   4,   5,   6, 8, 10 вул.Сніжна буд. 15в,   15б,   15а,   15,   17,   19,   21,   24,   25,   26,   27,...
Суспільство
Цьогорічна зима менш морозна, ніж минула, але змерзнути можна й тепер. У холодну пору треба допомагати тим, хто не має даху над головою, і добре кутатися самим. Допоможуть чаєм і медоглядом Для безхатьків і всіх, кому треба зігрітися, в Івано-Франківську вже кілька років поспіль взимку відкривають стаціонарні пункти обігріву. Цьогоріч їх вісім: п’ять денних і три цілодобові. Денні працюють у поліклініках з 8.00 до 18.00: у першій (Чорновола, 59-а), другій...
Суспільство
Туристичний потенціал Прикарпаття вперше представлять у Нью-Йорку на одній із провідних спеціалізованих виставок The New York Times Travel show. Українську експозицію на масштабному заході в американському мегаполісі, що триватиме з 25 до 27 січня, презентуватиме Агенція регіонального розвитку Івано-Франківської області, повідомляє Фіrtka.if.ua.  "Понад 32 тисячі гостей та професіоналів у галузі туризму відвідали The New York Times Travel show торік. Тож,...
Суспільство
Сьогодні, 22 січня, помер екс-голова Івано-Франківської обласної ради Василь Скрипничук. Про це "Галицькому Кореспонденту" стало відомо з власних джерел. Відомо також, що Василь Скрипничук протягом останніх кількох днів лежав у лікарні, але діагноз, з яким він потрапив у медичний заклад, наразі не розголошують. Скрипничук був головою Івано-Франківської обласної ради з 2012 року, а потім – її депутатом. 20 липня 2017 року був позбавлений депутатських повнов...
Кримінал
З прикарпатцями й надалі трапляється прикра халепа, а саме - потрапляння до пастки винахідливих та нахабних шахраїв. Так, 33-річний житель Івано-Франківська став жертвою шахраїв купуючи мобільний телефон через інтернет-сайт. Чоловік перерахував 12 тисяч 100 гривень шахраям, але мобільного пристрою так і не отримав, інформує  СК ГУНП в Івано-Франківській області. Також жертвою шахраїв стала 55-річна жителька Калуського району. До неї зателефонували нібито п...
Суспільство
Україна сьогодні відзначає значну дату в своїй історії. Адже 100 років тому був підписаний Акт про злуку УНР та ЗУНР. Тепер 22 січня у нас в країні відоме як День Соборності. В Івано-Франківську долучились до святкувань і цього року в місті вирішили створити 10-кілометровий ланцюг єднання. У 1919 році такий “живий ланцюг” об’єднав Львів та Київ. Нині тисячі франківців, взявшись за руки, сполучили дві протилежні частини міста (від вул. Тисменицької до Калус...
Кримінал
21 січня до поліції надійшла заява від 20-річного жителя Калуша, про те, що в нього викрали автомобіль. Заявник повідомив, що в період часу з 01:00 по 02:00 невідома особа незаконно заволоділа його автомобілем "Рено Кліо", який був припаркований біля під'їзду. Наразі правоохоронці шукають зловмисника, - інформує прес-служба ГУНП Івано-Франківської області. Читайте також:  Група осіб, які грабували автомобілі на Буковелі, чекатимуть на вирок у СІЗО
Суспільство
У закладах освіти та культури проведуть ряд заходів до вшанування героїв Крут та 90-і річниці створення ОУН. Про це сьогодні, 22 січня на щотижневій оперативній нараді у міського голови розповів начальник відділу внутрішньої політики Ігор Кінаш, інформує кореспондентка Бліц-Інфо. За його словами, до річниці бою під Крутами 27 січня у Меморіальному сквері проведуть вечір-реквієм «Крути, Крути не забути». Окрім того, велику кількість різноманітних годин пам'...