За минулий рік п'ять прикарпаток відмовилися від своїх новонароджених дітей

Небажані, відторгнуті, занедбані, підкидьки… Як боляче вживати ці слова для тих, хто тільки завітав у цей світ. На жаль, не кожному новонародженому випадає шанс бути очікуваним, а значить отримати повістку в життя. Одні матері залишають немовля вже в пологовому будинку чи підкладають рожевощокий клубочок до дверей церкви або монастиря, інші просто викидають разом зі сміттям у сміттєві баки, а деяких...

Народити і… дати шанс жити

Впродовж І півріччя 2015 року до центрів СССДМ Івано-Франківської області надійшло 5 повідомлень стосовно намірів відмов матерів від новонароджених дітей. Четверо з них не змінили свого рішення та залишили дітей у зв’язку із важким матеріальним становищем та відсутністю умов для догляду та виховання новонароджених. Діти, від яких відмовилися, будуть усиновлені.

«Прикро, що для деяких жінок материнство стає тягарем, – говорить Надія Герасимів, головний спеціаліст відділу методологічного забезпечення соціальної роботи ОЦССДМ. – Найчастіше покинуті немовлята – це незаплановані, небажані діти, які були зачаті за легковажності, від маловідомих або нелюбих чоловіків».

Прикро, що для деяких жінок материнство стає тягарем, – говорить Надія Герасимів, головний спеціаліст відділу методологічного забезпечення соціальної роботи ОЦССДМ. – Найчастіше покинуті немовлята – це незаплановані, небажані діти, які були зачаті за легковажності, від маловідомих або нелюбих чоловіків

Спеціаліст називає кілька основних причин, які спонукають жінку до такого кроку. Погане матеріальне забезпечення, жінкам ніде жити. Вони вважають, що не можуть відповідати ще за одну людину, адже вони самі без грошей та даху над головою. Державна допомога для них – не аргумент. Зараз за ці гроші прожити трудно. Та й на роботу з дитиною на руках не влаштуєшся. Відмовляються від свого чада і матері-одиначки, і незаміжні дівчата через сором і страх, що люди осудять.
Покидають дітей дівчата з неблагополучних сімей, сироти. Жінці, яка ніколи не знала, що таке батьківська любов, доброта, співчуття, важко виявити їх до новонародженого. Але відмовницями стають жінки не лише убогі та сироти, а й зрілі, заможні панянки. Це стосується немовлят, народжених з важкими вадами, коли в сім’ї вже є старші діти, і ще одна дитина – просто зайвий клопіт. Є ще й суто індивідуальні причини, які штовхають породіль на такі крайнощі.

«Ми вивчаємо кожен випадок окремо. І повірте, кожна ситуація унікальна і якісь тенденції з причинами відмов назвати важко. Звичайно, ми намагаємось переконати жінку залишити дитину. Але бувають ситуації, коли відмова є дійсно кращим варіантом як для жінки, так і для немовляти», – зазначає Надія Михайлівна.

Більшість відмовниць виправдовують свій вчинок матеріальними нестатками, відсутністю законного шлюбу тощо. Проте чи є це дійсно причиною позбавитись своєї кровинки? Адже навіть у найжорстокіші часи, в цілковитій убогості, у часи кріпацтва, воєн і руйнувань жінки, жертвуючи собою, способом життя, звичками і відносинами, виношували, приводили у світ і берегли своїх дітей. Можливо, причина криється у розбещеності молодих людей, безвідповідальності, руйнуванні інституту шлюбу та сім’ї, черствості один до одного?

Матусю, ти ж мене народила!

Одна жінка Уляна мала намір відмовитися від новонародженої дитини. Причиною послужило те, що вона не перебувала в шлюбі і на цей час в неї вже росла донька, яка також виховувалася без батька. Родичі Уляни були категорично проти чергового «поповнення», оскільки важко змирилися з народженням старшої без батька, займалися її вихованням і вважали, що народження другої поза шлюбом призведе до ще гіршого осуду односельчан, сусідів, громади.

«В результаті спільної роботи медпрацівників та центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді вдалось переконати відмовницю. Жінку разом з синочком прихистили сестри-монахині у Містечку милосердя. Так Уляна отримала і дах над головою, і можливість виховувати та доглядати дитину в належних умовах. А згодом і стосунки з родичами налагодились, які через деякий час попросили дочку з онуком вертатись додому», – розповідає спеціаліст соцслужби.
У нашому суспільстві склалась думка, що вся відповідальність за народження і виховання дитини лежить на матері. Тому покинуті діти – це не лише ті, від яких відреклась мати, а й уся сім’я. Адже у кожного немовляти є ще й батько, бабусі, дідусі, сестри, тітки, які можуть забрати його у свою родину. Інколи такі випадки трапляються, проте рідше, ніж би хотілось.
Долю небажаного немовляти буде формувати уже сиротинець у Надвірній, потім – в Угорниках чи де інде. «Коли мати пише відмову від крихітки, вона позбавляє себе батьківських прав на неї. І пізніше, коли, можливо, вона одумається, захоче познайомитись зі своєю дитиною – буде запізно. Адже подальша доля таких діток є таємницею, яку навіть біологічній мамі не відкриють», – зазначає Надія Михайлівна. Знаково, що коли жінка пише відмову, вона не несе ніякої юридичної відповідальності за свій вчинок. Та чи не найбільшим покаранням для матері є докори сумління. «Полегшуючи» своє життя нині, вона не розуміє, наскільки його ускладнює на майбутнє. Не одну ніч ридатиме за своїм немовлям. І не раз уві сні почує гіркий голос покинутої кровинки: «Матусю, чому?».

Скільки того світу «у вікні»

Цього літа у Івано-Франківську знову знайшли мертве немовля на смітнику. За останні роки на звалищах міста знайдено десяток трупів новонароджених. Крім того, в Україні щодня гине дві тисячі ще ненароджених малюків. Саме з метою запобігти такому жорстокому дітовбивству при міській дитячій лікарні створено «Вікно життя», де можна анонімно залишити дитину.
«Таке «віконце» захищає право маленької людини на життя. Хоча і не гарантує каяття таких матусь-зозуль. Таким людям важко пояснити, що людське життя – цінність, оскільки вони і своє не цінують. Адже багато з тих жінок, які позбавляються своєї дитини, ведуть нездоровий спосіб життя, вживають алкоголь і наркотики, нерозбірливі в статевих зв'язках, не навчаються і не працюють», – говорить заступник голови Івано-Франківського християнського руху «За життя» Мирослав Возняк.

Мати Тереза під час отримання Нобелівської премії миру казала: «Найбільший руйнівник миру нині – це крик невинної ненародженої дитини». Адже немає нічого ціннішого за життя. Інколи необдумано випита таблетка «Постінору» може вирішити подальшу долю подружжя. В Україні мільйони неплідних пар. З них 868 тисяч через аборти. «Адже слова «плодіться і множтеся» були першою Божою заповіддю для людей ще до гріхопадіння. Не потрібно боятись народжувати. Так само у Біблії зазначено, що жінка спасеться народженням дитини. Якщо з’являється нове життя, значить у Бога є на нього якісь плани, і не потрібно їх руйнувати», – каже отець Мирослав.

Він запевняє, що справжню радість батьківства можна відчути, виховуючи мінімум чотирьох дітей. Доказано, що якщо подружжя не застерігається, то протягом свого спільного життя народжують переважно семеро дітей. Навіть слово «сім’я» складається із сім «я». «Ми розробили так звану «формулу щастя»: 7 – 50 – 100 – 350. Якщо є семеро дітей, буде п’ятдесят онуків, то можна прожити до сто літ. І на столітній ювілей завітають триста п’ятдесят правнуків. Разом це буде сімсот людей, і один з онуків обов’язково матиме ресторан, в якому всі помістяться».

Часто можна почути, що так звані «вікна життя», «контейнери», «бокси», «ніші», «колиски лелеки» слід ввести скрізь, де тільки можна, пропонуючи породіллям більш гуманне вирішення своєї проблеми. Однак, популяризувати цей, по суті, острівець життя, в тому сенсі, що, мовляв, позбудьтеся новонародженого, якщо хочете, але цивілізовано, культурно, більш гуманно, навряд чи правильно. Саме цим суспільство популяризує думку про те, що це таки можливо (за принципом: «бийте дитину, тільки чистими руками») і виправдано («так заради добра ж!»).

Жінка, яка зважилася позбутися власної дитини, повинна розуміти, що це гріх, але менший, ніж залишити його в умовах, що загрожують життю малюків

«Жінка, яка зважилася позбутися власної дитини, повинна розуміти, що це гріх, але менший, ніж залишити його в умовах, що загрожують життю малюків. Вона може передати новонародженого родичам, залишити в лікарні, підкласти у «вікно» – такі заходи не загрожують життю і здоров'ю малюка. І це – головне, що може запобігти злочину.
Втім, відмову від своєї дитини, навіть в рамках закону, не можна підтримувати, тим більше визнавати такий вчинок гуманним і цивілізованим», – впевнений Мирослав Возняк.
Ще в дитинстві бабуся вчила, що через вікно не можна плювати, виливати помиї і викидати сміття, оскільки під ними стоїть Ангел Божий. Яка доля чекає знайдених «зозуленят» у таких віконцях? Жорстокі реалії сиротинця чи затишок теплого «гніздечка», хоч і чужого? Куди закине вітер жорстокої реальності цей відірваний від гілки самотній листочок? Та чи загляне сонечко і у його «віконечко».

ДО ТЕМИ: У перинатальному центрі померла жінка, яка була на 3 місяці вагітності.

Івано-Франківськ новини Івано-Франківська діти відмова від дітей
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
266 переглядів у травні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Культура
17 травня в Католицькій школі-гімназії святого Василія Великого вже другий рік поспіль проходило танцювальне шоу «Танці з учителями». Під час проекту вчителі та учні танцюють разом, поєднуючи це в органічну постановку з довершеним сюжетом. Цього року участь у «Танцях з учителями-2» взяло сім пар. Усі вони захоплювали своєю граційністю та майстерністю виконання різноманітних танців: від кантрі та свінгу до танго й контемпорарі. Конкурс складався з двох етап...
Суспільство
З 27 по 31 травня на базі ДЛОК «Лімниця» відбудеться ІІ етап Молодіжної науково-пізнавальної патріотичної програми «Чорний ліс 2019». Про це на сьогоднішній оперативній нараді проінформував начальник відділу внутрішньої політики Ігор Кінаш.
Суспільство
«Ми доходимо до відчаю, прийдіть хоч раз під час грози і подивіться, як піднімається вода. Хочемо почути від вас реальні наступні кроки. Будемо вимушені на кардинальні дії, перекриття вулиць, тощо. Що вам заважає нині працювати?», – запитують мешканці. «Мені заважає 18 млн. гривень, саме стільки коштує проведення цих робіт», – відповів Руслан Марцінків. Начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Ігор Влізло переконує, що ситуація критичною не була...
Спорт
Історичний для всього прикарпатського футболу поєдинок відбудеться на стадіоні "Рух" найближчого четверга, 23 травня. Перед грою глядачів розважатиме відома українська співачка Ірина Федишин. Початок о 18.00. Квитки на історичний для всього прикарпатського футболу матч можна придбати усього за 100 гривень. Для власників "Картки іванофранківця" та учасників АТО вхід - 50 гривень, але лише один квиток можна придбати на одне посвідчення, яке потрібно показати...
Політика
Шостий президент України Володимир Зеленський вже склав присягу й зайняв офіс на Банковій. ВВС News Україна зібрала найпоказовіші моменти з правління п'ятьох його попередників, які керували Україною з 1991 року. Всі вони запам'яталися важливими стратегічними рішеннями, підписаними угодами, гучними заявами, великими трагедіями, смішними мемами та курйозними ситуаціями. Чим запам'ятався: Перший президент після проголошення незалежності. У якості голови Верхо...
Пригоди
Управління цивільного захисту Івано-Франківської ОДА інформує про пожежі, які трапилися минулої доби на Прикарпатті: 20.05.2019 о 08.34 Рогатинський р-н с. Пуків вул. Переліски. Пожежа речей домашнього вжитку в приміщенні літної кухні гр. 1979 р.н.  20.05.2019 о 13.54 м. Белехів вул. Стрийська. Пожежа моторного відсіку легкового автомобіля "ВАЗ 2101" гр. 1995 р.н. 20.05.2019 о 13.57 Богородчанський р-н с. Богрівка вул. Шевченка. Пожежа горища житлового буд...
Суспільство
Під час сьогоднішньої оперативної наради директор департаменту освіти та науки Ігор Максимчук повідомив, що звання «Учень року 2019» здобула учениця 11 класу 12 школи ім. Івана Франка Діана Депутат.
Пригоди
Сьогодні, 21 травня, в Івано-Франківську відбулась оперативна нарада у міського голови Руслана Марцінківа. Заступник начальника управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Андрій Киричук розповів, що сьогодні, на вулиці Галицька трапилась дорожньо-транспортна пригода. Відомо, що маршрутний автобус №25 здійснив наїзд на пішохода. «За попередньою інформацією, пішохід раптово вибіг на проїжджу частину дороги і маршрутка його збила», – сказав Ки...
Суспільство
Сьогодні, 21 травня, в Івано-Франківську відбулась оперативна нарада у міського голови Руслана Марцінківа. Начальник служби оперативного реагування Зореслава Гелеван розповіла, що через зливи найбільша проблема у місті на вулиці Надрічна. Мовляв, там підтоплює і дорогу, і житлові будинки. «Постійно великі опади. Через це там стоїть намул», – відповів заступник генерального директора КП «Водоекотехпром» Андрій Грималюк та додав, що на місці постійно працюют...