13:18, 25 січня 2016 р.

Грип іде на пік

Прикарпатські медики прогнозують пік захворюваності на грип та ГРВІ вже в кінці січня – на початку лютого.

В Україні шириться вірус грипу А/H1N1, або так званий «свинячий грип». У кількох областях вже зафіксовано понад півсотні летальних випадків. Найбільше людей померло в Одеській (28) та Вінницькій (25) областях. Востаннє епідемія небезпечного грипу, який викликає смертельну пневмонію й інші ускладнення, лютувала в 2009-2010 роках. Тоді більше 50% українців захворіло на «свинячий грип».

Через чималу кількість у країні смертельних випадків, спричинених грипом, керівництво обласного департаменту охорони здоров’я звернулося до прикарпатців із застереженнями та порадами. Зокрема, директор департаменту Мирон Матейко разом з начальником відділу екстреної медичної допомоги Марією Бойко та обласним терапевтом Ларисою Боришкевич розповіли про ситуацію з грипом на Івано-Франківщині та про те, як вберегтися від смертельної недуги.

Епідпоріг не перейдено

За словами головного медика області Мирона Матейка, прикарпатцям панікувати не варто, адже епідеміологічний поріг не перевищений. За аналогічний період минулого року в області на грип захворіло 50 тис. осіб, з них 63,5% – діти. Наразі на Прикарпатті немає критично високої захворюваності на грип. Близько 200 прикарпатців захворіли на пневмонію, але вона не вірусного характеру. Втім, в області є два випадки, коли після обстеження сироватки крові медики підозрюють пневмонію вірусного характеру, що могла виникнути внаслідок грипу.

Крім того, пан Матейко звернув увагу на те, що прикарпатські медики підготовлені та забезпечені противірусними препаратами (зокрема «Таміфлю»), щоб не допустити летальних випадів. До того ж, на останній нараді в МОЗ медики подали заявку на більше постачання противірусних препаратів.

Як повідомила начальник відділу екстреної медичної допомоги Марія Бойко, найбільше за останні місяці циркулюють віруси сезонного грипу А. Втім, реальну картину рівня захворюваності медики зможуть побачити лише тоді, коли діти вийдуть на навчання.

За словами обласного терапевта Лариси Боришкевич, найбільш вразливими до пандемічного грипу, який ускладнюється пневмонією із набряком легень, є особи з хронічними захворюваннями, в яких слабкий імунітет. Адже грип – найбільш небезпечна вірусна інфекція, яка дає важкі ускладнення. У групі ризику також діти до 18 років, вагітні, пацієнти з ожирінням, онкохворі, породіллі, люди з серцево-легеневими захворюваннями, старші 65 років, хворі на туберкульоз та ВІЛ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За день до міської лікарні поступило 25 людей з пневмонією.

Як розпізнати загрозу

Звичайний сезонний грип, як зазначають медики, дає гарячку від 38 до 39 градусів. Загальні симптоми інтоксикації: головний біль, слабкість, біль у м’язах, покашлювання, нежить, болі у горлі.

Але коли якийсь із симптомів наростає (наприклад, з’являється задишка, посилюється кашель, при відхаркуванні є прожилки крові, виникають запаморочення, сонливість, втрата свідомості, а також пронос чи блювота, що найхарактерніше для дітей), то є підстави говорити про ускладнення. Стан хворого стає небезпечним і потрібно негайно звертатися до лікаря.

«Спочатку розвивається вірусна пневмонія, до неї приєднується бактеріальна флора. Вірус фактично відкриває ворота всім інфекціям, які є в організмі. Через це вони дуже важкі, і нам складно виводити пацієнтів з вірусно-бактеріальних пневмоній», – пояснює Лариса Боришкевич.

Крім того, такий грип дуже часто вражає нервову систему, нирки та сечостатеву систему.

Тому прикарпатські медики закликають пацієнтів із груп ризику не займатися самолікуванням. Самолікування не дає змоги ідентифікувати прояви ускладнень, тож медики можуть запізнитися з наданням потрібної допомоги. «Лікування при грипі повинне відбуватися тільки під наглядом лікаря», – акцентують вони.

Що робити до приходу лікаря

Ось кілька найпростіших порад, яку першу допомогу можна надавати хворому до приходу лікаря. Варто відразу зазначити, що медична маска не рятує від зараження інфекцією, адже перше зараження відбувається через слизову оболонку ока.

Можна знижувати температуру, якщо вона вища за 38,5-39,0 градусів. При цьому категорично заборонено використовувати ацетилсаліцилову кислоту (аспірин). Це не той жарознижувальний засіб, який можна застосовувати в цьому випадку.

Можна вживати препарати проти кашлю та використовувати краплі для носа, промивати ніс. Слід багато пити теплих напоїв.

Необхідно дотримуватися постільного режиму. Захворів – сиди вдома, уникай місць великого скупчення людей, щоб не поширювати інфекцію. Для хворого краще виділити окрему кімнату та предмети побуту (рушники, посуд, які можна утилізувати).

Рідним варто обмежити спілкування з хворим, щоб не поширювати вірус. Хворий на грип виділяє збудник впродовж інкубаційного періоду, що триває 2-3 дні, та стільки ж часу, коли вже має виразні ознаки хвороби. У помешканні потрібно щодня робити вологе прибирання та провітрювати його.

Для людей, які перебувають у групі ризику, важливою є вакцинація. Вчасна вакцинація найкраще запобігає захворюванню. Можна використовувати вакцини, які дозволені в Україні. Найбільш поширеною з них є «Ваксигрип» вартістю 130-160 грн.

Прикарпатські медики прогнозують пік захворюваності на грип та ГРВІ вже в кінці січня – на початку лютого. Втім з метою профілактики та уникнення епідемії грипу в лікувальних закладах Прикарпаття вже оголосили карантин. А загальноосвітнім школам Івано-Франківська та області продовжили канікули до 1 лютого.

Грип іде на пік, фото-1
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Івано-Франківськ #новини Івано-Франківська #грип #пік
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...