User views view_news rubric_id news_rubric_id 3

Кому дістануться бідони історії?

В останній день минулого року до рук науковців потрапив бідон з документами Калуського окружного проводу ОУН. Це вже не перша знахідка архівів українського підпілля часів визвольної боротьби середини ХХ століття. Аналогічні реліквії знаходили і продовжують знаходити на Івано-Франківщині, Львівщині, Тернопільщині. Та, як не прикро, їхнім пошуком здебільшого займаються люди, які потім продають знайдене на аукціонах та чорному ринку за великі гроші. І безцінні документи або осідають у приватних колекціях, або ж взагалі знищуються…

Долинська знахідка

Зі слів гендиректора національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» (Львів), кандидата історичних наук Руслана Забілого, до якого потрапив архів Калуського окружного проводу ОУН, документи, сховані у металевому бідоні, були знайдені в лісовому масиві на Долинщині. З часу їхньої архівації минуло майже 70 років, але збереглися вони добре.

«Територіально він охоплює Калущину, Долинщину, Рожнятівщину, Болехівщину, Вигодщину, Войнилівщину, Жидачівщину (за тодішнім радянським адміністративним устроєм). Знайдені документи є дуже інформативними і належать до періоду 1946-48 років. Це звітна документація рівня районів, надрайонів за структурою підпілля ОУН. Є списки депортованих, звіти про створення колгоспної системи в окремих населених пунктах Долинського району, листівки, бофони, списки відзначених із тактичного відтинку УПА «Магура». Документи надзвичайно цікаві для істориків, краєзнавців, соціологів, політологів, адже пояснюють структуру підпілля, дають змогу зрозуміти, які пріоритети ставилися, як і в яких умовах жило населення, яким чином відбувався процес становлення радянської влади і як цьому протистояли жителі», – розповів пан Забілий.

Науковець каже, що протягом десяти років він разом з колегами займається укомплектуванням архіву повстанців, дослідженням визвольного руху. Дослідники намагаються зробити знайдені документи доступними для широкого загалу: після реставрації папери будуть оцифровані і викладені на електронному ресурсі «Архів українського визвольного руху», де кожен зможе ознайомитися з ними у повному обсязі.

Самі ж папери повстанців будуть зберігатися у фондах архіву досліджень визвольного руху у Львові. На думку історика, документи мають зберігатися в тих установах, які професійно займаються їхнім комплектуванням і збереженням. Деякі ж документи з цього архіву, які мають експозиційну цінність, будуть передані у фонди музею «Тюрма на Лонцького».

Документи з Вікторова

Про схожу знахідку наприкінці травня минулого року повідомляли і франківські науковці з Музею визвольних змагань Прикарпатського краю. Бідон з документами українського підпілля тоді знайшли у Вікторові Галицького району. Від довгого зберігання у ґрунті бідон пошкодився, знайдені у ньому документи потребують реставрації.

«Ми працюємо з цими документами, 80% з них – це мобілізаційні списки осіб чоловічої статі, які проживали на території Галицького, Тисменицького, Калуського районів. У списках особи згруповані по селах, вказано прізвище, ім’я, по батькові на тодішній лад. Далі зазначалися відомості про військову службу: в якій армії служила та чи інша людина, чи має досвід у військових конфліктах, у якій війні брала участь. Списки складалися на випадок військового конфлікту. Повстанці чекали, що західний світ розпочне військові дії з Радянським Союзом, під час яких українці спробують отримати державність. На випадок збройної агресії можна було швидко мобілізувати людей для боротьби за Українську державу. Відтак подавалося і багато іншої інформації. Вивчали питання щодо земельних наділів, адже якщо людина має багато землі, краще було її обробляти, аніж йти до війська. Вказувалася й кількість дітей – якщо в чоловіка їх п’ятеро, необхідно було дітей годувати. А ще збирали відомості про освіту, місце проживання, місце праці – тобто доволі детальну інформацію про кожного. Документи сортовані по назвах населених пунктів, далі по роках народження. Найстарші люди у списках 1901-02 років народження. Самі ж документи датовані 1946-48 роками», – розповів науковий працівник музею Василь Тимків.

Деякі списки в архіві дублюються – спершу написані від руки, а пізніше набрані на друкарській машинці. Серед знайдених документів є інструкції з підпільної діяльності, зі збору інформації. Загалом це 200-300 аркушів, які належали організаційно-мобілізаційному відділу ОУН Станіславівського надрайону. Зазвичай документи повстанці зберігали у бідонах, рідше – у металевих скриньках чи пляшках. У бідоні знайшли ще радянські газети того часу. Повстанці збирали інформацію, складали звіти про політичне становище. Якщо була написана неправдива інформація, це відразу викривалося і використовувалося для націоналістичної пропаганди. Це свідчить про високий освітньо-культурний рівень повстанців, зокрема керівників, стверджує історик.

Директор музею Ярослав Коретчук наголошує, що такі знахідки дають можливість побачити повну картину діяльності повстанського руху середини ХХ ст., пролити світло на різноманітні аспекти боротьби за незалежність, зрозуміти, що визвольний рух в Україні був на доволі високому рівні.

Дороге минуле

Останніми роками на території Прикарпаття і сусідніх областей все частіше виявляють сліди повстанської діяльності. З одного боку, тенденція позитивна, адже знахідки дають історикам можливість краще зрозуміти тодішні події. З іншого боку, активізація пошукової діяльності має й інше, меркантильне обґрунтування.

«В останні роки активізувалися «чорні пошуковці». На жаль, часто історичні знахідки опиняються у людей, які полюють за пам’ятками задля продажу їх на ринку, перепродажу. Ціна залежить від стану збереженості. Вони можуть коштувати від кількох сотень гривень, а бідон, повний документів, може вартувати до 40 тис. доларів. Вартість зростає і відповідно до кількості посередників. Документи часто опиняються у приватних колекціях. Іноді пам’ятки скуповують, щоб їх знищити. Люди, які купують знахідки з такою метою, не торгуються, натомість будь-який колекціонер намагається знизити ціну. Колекціонери – це доволі вузьке коло людей, які спілкуються між собою, а інформація про ті чи інші документи чи цінності все ж просочується. Люди, що викуповують річ для ліквідації, знищують її, і сліди зникають», – розповідає пан Коретчук.

Працівники музею визвольних змагань вважають, що мала б діяти державна підтримка захисту таких історичних пам’яток. Наразі фінансування на це немає, а законом лише передбачено, що будь-які знахідки повинні передаватися в музей. Вікторівський бідон, до речі, знайшли місцеві жителі, які ходили у лісі з металошукачами. Через те, що більшість документів були у поганому стані, склеєні між собою, їх передали історикам. Реставрувати пошкоджені папери доволі складно і затратно. Науковці переконані, що якби документи були у кращому стані, то побачили б їх уже на спеціальному аукціоні.

Поціновувач історичних пам’яток Ігор Олійник, який придбав кілька брошур із закликами до боротьби та листівки 1946-47 років, розповідає, що їхня вартість – 100-200 грн. за штуку. На його думку, такі історичні знахідки має закуповувати влада і передавати в музеї. Адже вони окреслюють певний етап визвольної боротьби, дозволяють науковцям відтворити картину минулого, а українцям дізнатися подробиці з життя повстанців.

gk-press.if.ua
Івано-Франківськ новини Івано-Франківська бідон з документами
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
97 переглядів в лютому
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Євробачення
Сьогодні відбувся фінал Національного відбору на Євробачення-2019, яке відбудеться в травні в Ізраїлі. У півфінал потрапили 6 конкурсантів: гурти YUKO, KAZKA, Freedom Jazz, Brunettes Shoot Blondes, співачка MARUV та дует Анна-Марія Перемогу здобула співачка MARUV з піснею Siren song, яка вже в травні поїде в Ізраїль, щоб представити Україну на "Євробаченні". Ще у першому півфіналі MARUV назвала свій виступ “інтелигентною провокацією”. Читайте також: Виклад...
Викладач-чемпіон
Днями у стінах київської міської школи вищої спортивної майстерності відбувся відкритий чемпіонат Києва з легкої атлетики категорії «Мастерс» у приміщенні. Викладач Івано-Франківського національного медичного університету став призером цих змагань. Збірну Івано-Франківщини представляли чотири учасники. Серед них був і доцент кафедри фізичної реабілітації, ерготерапії та фізичного виховання, заслужений працівник фізичної культури і спорту України Ярослав Ос...
Суспільство
В Івано-Франківську з'явилось нове кольорове інформаційне табло. Розмістили його на автобусній зупинці навпроти готелю "Надія". У міському управлінні транспорту і зв'язку кажуть, що на це не витратили жодної копійки з міського бюджету. Інформаційна панель надана та змонтована компанією "Dozor.Україна" в рамках пілотного проекту. Заступник начальника профільного відомства Андрій Гіглюк розповідає, що нове табло має низку переваг. "В першу чергу новий дизайн...
Турнір з міні-футболу
22-23 лютого в Коломиї проходив турнір з міні-футболу пам'яті Романа Фурика. Два дні напружених поєдинків між командами районної та міської ради міста Коломия, 10-ої гірсько-штурмової бригади, поліції, ДСНС та ФК "Прикарпаття АТО". Франківська команда з першого місця в групі вийшла в півфінал турніру і премогла з рахунком 4-1 команду 10-ої ГШБ. Фінальний матч з командою поліції теж закінчився перемогою для "Прикарпаття АТО" з рахунком 3-1. ФК "Прикарпаття...
Кримінал
10 лютого працівники Долинського відділення поліції затримали 23-річного чоловіка, який пограбував жителя району. Проводиться розслідування. Долинські оперативники затримали зловмисника за підозрою у вчиненні грабежу. Застосувавши фізичну силу, нападник відібрав у потерпілого 5 тисяч гривень. З’ясовано, що 43-річний мешканець району пізно ввечері повертався з місцевого розважального закладу. В той час зловмисник напав на чоловіка, побив та пограбував його,...
Пригоди
Черговою зміною Івано-Франківської рятувально-водолазної станції на міському озері проведено заміри товщини льоду, який становить від 3 до 10 см. Лід крихкий та небезпечний. Порушень Правил охорони життя людей на водних об’єктах не зафіксовано. Черговою зміною Коломийської рятувально-водолазної станції на міському озері в м. Коломия проведено заміри товщини льоду, який становить від 3 до 9 см. Не допущено на крихкий та небезпечний лід 2 рибалок. З ними про...
Кримінал
20 лютого, у селі Задністрянськ Галицького району сталася дорожньо-транспортна пригода з трагічним наслідком, пише - Галка. Неподалік зупинки автомобіль «Фольксваґен Пассат» на литовській реєстрації наїхав на пішохода. Потерпілий від отриманих тілесних ушкоджень помер на місці події. Про це інформує прес-служба ГУНП в Івано-Франківській області. Чиатайте також: Протягом доби на дорогах Прикарпаття очікується ожеледиця
Суспільство
Тернополянку Ольгу Рибалку, яка вийшла з дому 15 лютого і не повернулася, знайшли 20 лютого аж у Івано-Франківську. Дві франківчанки допомогли повернутися Ользі до рідних. Про це повідомили у відділі комунікації поліції в Тернопільській області. Жінку помітили перехожі дівчата і зателефонували рідним. Донька пані Ольги Тетяна Сідорова дякує усім небайдужим людям, які усі ці дні допомагали у пошуку її матері та підтримували. “Ось вона чарівна сила “Фейсбуку...
Пожежі
Про це повідомляють в управлінні з питань цивільного захисту Івано-Франківської ОДА. Учора, 22 лютого, близько 07.24 в Івано-Франківську на вулиці Пстрака горіло сміття. Того ж дня близько 9:00 у Долині на вулиці Промисловій трапилася пожежа вантажного автомобіля КРАЗ. Також, у Надвірній спалахнув приватний житловий будинок, а на Снятинщині горіла стайня. А в Калуші спалахнула сажа у димоході. Крім того, сьогодні, 23 лютого, в селі Іванців на Коломийщині г...