За прорахунки урядовців і піар політиків українці заплатять із власних кишень

Нагадаємо, що у травні минулого року чимало українських політиків приписували собі ініціативу зменшення норм споживання газу для тих громадян, які користуються блакитним паливом без лічильників. Тоді ці норми зменшили удвоє попри те, що газопостачальники переконували: навіть попередні норми споживання газу не завжди відповідають реаліям.

Втім, газопостачальникам треба довіряти, але й перевіряти, адже вони у цій справі — сторона зацікавлена. Саме їм приписують ініціативу розгляду справи про тарифні норми у суді, в результаті якої було визнано незаконною постанову уряду про зменшення тарифів, а рядові споживачі поставлені перед необхідністю доплатити за газ, начебто спожитий з травня минулого року за заниженими тарифами.

Норми старі, як і проблеми

Із новими газовими боргами споживачі почали стикатись, коли просили в ощадкасах роздрукувати інформацію про заборгованість за комунальними платежами. Тоді і почали з’являтись запитання: звідки взялися ці захмарні борги за газ, якщо ми сплачували все як належить?

У моїх знайомих батько живе в однокімнатній квартирі з газовою колонкою та плитою, а квартира обладнана газовим лічильником. Показують мені квитанції оплати за спожитий газ — у січні заплатили за 8 кубометрів близько 58 гривень, у лютому — за 11 кубів майже 80 грн. Цікаво, що якби у цій квартирі не було лічильника, то відповідно до чинних норм споживання, які були зменшені урядом у травні минулого року і фактично повернуті після рішення суду навесні 2016-го, на одного зареєстрованого у квартирі мешканця мали б заплатити за 18 кубометрів газу на місяць. Нескладно порахувати, що майже стільки лічильник нарахував за два місяці. Тобто фактично один пенсіонер споживає наполовину менше, ніж це йому приписують чинні норми. Ті самі норми, за якими газопостачальники заднім числом намагаються отримати плату від споживачів, помешкання яких не обладнані лічильниками. 

Ситуація із моїми знайомими, щоправда, ще складніша. У згаданій квартирі їх зареєстровано аж троє, хоча фактично проживає лише один літній чоловік. Якщо б не було газового лічильника, то родина мала б сплачувати навіть не за 18 кубометрів газу щомісяця, а за усі 54, і суми у платіжках були б не меншими за 388 гривень. Адже за цей газ споживачі сплачують за найвищою ціною — по 7,188 грн. за кубометр. Тож таким чином лише за рахунок лічильника сім’я економить понад 300 гривень на місяць.

Втім, якщо розглянути цю ситуацію з другого боку, тобто з точки зору газопостачальників, то такі споживачі, котрі користуються газом без лічильників, є справжнім «клондайком». Судіть самі: використав ти 18 кубометрів газу на місяць чи не використав, але саме за стільки маєш заплатити за кожного зареєстрованого у квартирі мешканця. Якщо не ти, тоді держава через систему субсидій. Неважко здогадатись на прикладі, який ми навели, що у газопостачальників є прямий інтерес у таких споживачах. Адже «на папері» газ ти спожив за нормами, він у той чи інший спосіб оплачений, а різницю між цими паперовими кубометрами і реально спожитими можна використати на свій розсуд. А тут ще й такий «подарунок», як можливість донарахувати за споживання газу фактично за 9 місяців. 

В умовах країни загалом йдеться про 4 мільйони домогосподарств, котрі отримують газ без лічильників. За даними, які наводили у НАК «Нафтогаз України», вони спожили у 2014 році 1,4 млрд. кубометрів газу. із зменшенням норми споживання цей показник упав до 700 мільйонів кубометрів, або у грошовому виразі — на понад 5 млрд. грн. Саме стільки нині доведеться доплатити українцям за газ після згаданого судового рішення. Чи не ласий «шматок», щоб за нього поборотись за допомогою суду? Якщо переробити стару приказку на новий лад, то вийде: як з бідного — по кількасот гривень, то стане багатому на новий «Лексус», навіть, можливо, не на один.

Позиція газопостачальників

Ми звернулись до прес-служби «Івано-Франківськгазу» для того, щоб отримати роз’яснення щодо цієї ситуації. Отже, за її повідомленням, відповідно до рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.09.15 у справі №826/16447/15, Постанову КМУ від 29.04.15 №237 «Про внесення змін до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» визнано незаконною і скасовано, а визначені нею норми споживання природного газу є такими, що не підлягали застосуванню. Це означає, що нарахування споживачам, які не мають лічильників, з лютого місяця проводяться згідно з нормами, які діяли до 5.05.2015 року. 

Окрім того, на виконання вказаного судового рішення проведено перерахунок вартості фактично спожитого, але неоплаченого споживачами без лічильників, природного газу за період з травня 2015 по січень 2016 року. 

Загальну суму перерахунку, проведеного по  домогосподарству, зазначено у рахунку в графі «Загальна сума перерахунку через різницю норм споживання».

Враховуючи складну економічну ситуацію в країні, газопостачальники пропонують споживачам виплачувати загальну суму перерахунку частинами, протягом наступних дев’яти місяців та погасити донараховану суму повністю до 1.12.2016 року.

Щомісячна сума розстроченого платежу буде відображена в рахунку в графі «Погашення різниці норм споживання».

Розтермінування загальної суми перерахунку буде проведено автоматично і не потребує підписання додаткових документів або інших дій з боку споживача.

Споживачам, які мають пільги або субсидії, необхідно звернутися до відповідних органів соціального захисту за роз’ясненнями щодо належної їм компенсації  в зв’язку з перерахунком вартості фактично спожитого природного газу.

Безвідповідальність розбещує 

До цього можна додати, що тим, хто отримує субсидії, немає підстав хвилюватись про перерахунок. Дивно, і про це «Галичина» також уже писала, але субсидії нараховували відповідно до іншої постанови Кабміну з вищими нормами споживання. Мова може йти лише про період до призначення субсидій. 

Взагалі ж, коли йдеться про такі речі (нагадаємо, що суд першої інстанції уже визнавав незаконною постанову про підвищення тарифів на електроенергію, тепер ось маємо аналогічне рішення щодо газу), то постає питання про відповідальність. Нині не чути політиків, котрі б узяли відповідальність за це все на себе, хоча свого часу попіаритись на зниженні тарифів було багато охочих. і справа зовсім не у прізвищах, а лише у принципах, бо ми вже звикли до того, що приказка про те, що у перемоги багато батьків, а поразка — завжди сирота, це про нас. Так само, як не чути покаянних слів з уст кабмінівських верховодів, адже саме їхнє рішення було оскаржене, і саме через їхню недалекоглядність чи популізм українці нині мають додатково вийняти з кишень 5 млрд. грн. Зрештою, це також нині нікого не здивує. Бо відповідальність чомусь ніколи не була притаманна українським керівникам, від рівня підприємства до чільників держави. Але саме їхні прорахунки уже не раз ставали причиною як для банкрутства підприємств, так і для зубожіння громадян. А влада, як і безвідповідальність, розбещують.

На початку квітня урядовці знову заговорили про зниження норм споживання природного газу для тих, хто отримує його без лічильників, мовляв, нині готують уже нову постанову, котра поверне встановлені раніше та скасовані судом норми. Наразі ж чинними залишаються норми, визначені урядовою постановою від 23 березня — 4,4 кубометра на одну особу на місяць на плиту, 7,1 кубометра — за ту ж плиту за відсутності гарячого водопостачання та 14 кубів — на плиту та водонагрівач.

Цікаві дані наводить колишній міністр житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко, який стверджує, що до жовтня 2014 року норма споживання газу для родини, що не має лічильника, була 9,8 кубометра на людину на місяць, тоді як лічильник показує, як правило, не більше як 2—3 кубометри (дані для Києва). Відповідно до проведеного ним дослідження, різниця між газом, реально використаним населенням столиці, і газом, що списувався на нього відповідно до такого нормативу, становила за 5 років до 2014-го не менш як $200 мільйонів. 
«Ці гроші були незаконно вилучені з кишень киян, — вважає Кучеренко. — і цей обсяг дешевого газу, що вивільнився, потім десь у «Нафтогазі» перетворився на дорогий газ, що постачався великим підприємствам, наприклад, хімічним комбінатам, і на ньому хтось заробив удвічі більше». Така ж ситуація, на його думку, сьогодні в усій країні. Кучеренко також наводить власні пояснення до того, що урядовці називають «ринковою» ціною на газ. Отже, за його словами, 477 гривень (або 7 відсотків!) отримує «Укргазвидобування», яке нині на межі банкрутства. Рентні платежі, за рахунок яких уряд виплачує дотацію, займають 1 113 гривень у ціні газу. Хоча зрозуміло, що потреби у субсидіях якраз і зростають за рахунок шаленого здорожчання газу, що позначається на вартості фактично всіх комунальних послуг. А найбільше — 3 451 гривню — забирає собі «Нафтогаз України», якого, за словами згаданого екс-міністра, нині в країні називають не інакше, як «чорною дірою української економіки».

Солідарний з ним і глава Комітету економістів України Андрій Новак, який стверджує, що «Нафтогаз» — це одна з найбільших корупційних схем, і уряд розв’язує проблему дефіциту його фінансів через підвищення тарифів і при цьому прикривається ширмою МВФ, мовляв, це на його вимогу підвищують тарифи. «Це, м’яко кажучи, цинічний обман», — підкреслює він.

Хто почує голос волаючого у пустелі?

Прикметно, що 22 березня Юлія Вержиківська зареєструвала електронну петицію до Президента України №22/022446-еп. Наведемо її з незначними граматичними правками.

«На виконання рішення суду про скасування незаконної постанови Кабміну споживачам без газових лічильників перерахують у бік збільшення вартість фактично спожитого природного газу за період з травня 2015 до січня 2016 року. Відповідно до рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.09.15 р. у справі №826/16447/15, Постанову КМУ від 29.04.15 р. №237 «Про внесення змін до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» визнано незаконною і скасовано (насправді у рішенні суду сказано, що постанову визнано незаконною та нечинною, а підставою для цього стало порушення порядку ухвалення постанови, зокрема те, що її проект не було оприлюднено до моменту її прийняття. — О. Б.), а визначені нею норми споживання природного газу є такими, що не підлягали застосуванню. Це рішення підтверджено ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду та Вищого адміністративного суду України.

На виконання зазначеного судового рішення газотранспортними компаніями проведено перерахунок вартості фактично спожитого, але неоплаченого споживачами без лічильників природного газу за період з травня 2015 р. до січня 2016 року. 

Це є вкрай неприпустимим!!! А тепер читаймо постанову суду, у якій не йдеться про скасування постанови КМУ, а лише визнання її нечинною (визнання акта суб’єкта владних повноважень нечинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта, тобто з 28.01.2016 р.

Як наслідок: згідна оплачувати за спожитий природний газ за новими нормами (при використанні газової плити та водонагрівача — 18 куб. метрів на людину на місяць), але з 28.01.2016 р., а не сплачувати ще додаткову суму перерахунку починаючи з травня 2015 року!!! 

P. S. Як можна так зробити: спочатку — щоб було трохи легше для людей, а тепер — утроє гірше?».

Отож і ви ще можете долучитись до автора петиції та підтримати її своїм голосом. Можливо, хоч таким чином навчимо чиновників відповідати за їхні промахи, причому з власної кишені, а не за рахунок громадян країни.

www.galychyna.if.ua
Івано-Франківськ новини Івано-Франківська плата за газ блакитне паливо прорахунки
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
70 переглядів в грудні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Служба автомобільних доріг у Івано-Франківській області інформує, що з 13 на 14 листопада тривалий снігопад ускладнив рух транспорту на дорогах загального користування державного значення Івано-Франківщини. Перші тривожні сигнали надходили з Рогатинського району – ділянки дороги Н-09 Мукачеве-Львів, від Рогатина до межі з Львівською областю. Підрядне підприємство, яке відповідає за експлуатаційне утримання доріг, задіяло необхідну техніку і матеріали, і на...
Суспільство
Міська рада на сьогоднішній сесії розгляне проект рішення про коригування детального плану території для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків для учасників АТО в районі ТЦ «Арсен», пишуть Версії з посиланням на Побудовано. У проекті рішення йдеться про те, щоб міська рада виступила замовником розроблення містобудівної документації та забезпечила врахування громадських інтересів під час розроблення містобудівної документації. Чит...
Суспільство
Міська рада Івано-Франківська створила нове комунальне підприємство "Благоустрій" зі статутним капіталом 25 млн грн. Нове підприємство буде виконувати роботи та надаватиме послуги з утримання і обслуговування об’єктів та елементів благоустрою, які передадуть йому на баланс. Підприємство буде виконувати поточний та капітальний ремонт цих об’єктів. В обслуговування КП "Благоустрій" планують передати тротуари, міжбудинкові проїзди, сквери та інші об’єкти благ...
Суспільство
Сьогодні, 14 грудня в Івано-Франківську триває сесія міської ради. На порядок денний винесено понад сотню питань. Серед іншого депутати розглянули ряд пропозицій щодо найменування і перейменування вулиць та скверів Івано-Франківська, інформує кореспондентка Бліц-Інфо. Зокрема дві нові вулиці назвали на честь сенатора Джона Маккейна, та товариства «Просвіта», а сквер на вулиці Грюнвальдській на Сквер 100-річчя ЗУНР. Також депутати перейменували вулицю Мельн...
Політика
Сьогодні, в Івано-Франківській обласній раді відбулась комісія з питань аграрної політики та земельних відносин. Серед іншого, депутати заслухали питання про обласний бюджет на 2019. Як розповіла заступниця керівника департаменту фінансів Ганна Качур, бюджет на наступний 2019 рік сформований відповідно до вимог. податкового та бюджетного законодавства. Враховані бюджетні запити всіх головних розпорядників обласного бюджету. Відтак, бюджет Івано-Франківсько...
Суспільство
Про це йшлося в п’ятницю, 14 грудня, на засіданні 22-ої сесії франківської міської ради. До депутатів звернувся обранець від партії БПП Андріан Волгін, який запропонував зробити можливим двосторонній рух у Франківську по вулиці Вагилевича, інформує “Галка”. Крім того, Волгін просить забезпечити проїзд по вулицях Червоного Хреста та Сабата, щоб зменшити наплив транспорту на Гординського. “В постійних корках перебувають вулиця Івана Франка та Гординського –...
Пригоди
Дорожній стан на Прикарпатті ускладнений через сніг та ожеледицю. Усім учасникам дорожнього руху поліцейські радять бути уважними і неухильно дотримуватися Правил дорожнього руху. Варто відзначити, що через це зростає аварійність на догах міста та області, повідомляє Обласна Поліція. Правоохоронці рекомендують по можливості не виїжджати без необхідності на власному автотранспорті, стежити за дорожнім станом та бути максимально уважними при будь-якій його з...
Суспільство
Жінка просить про допомогу всіх небайдужих, адже у її чоловіка, батька трьох дітей виявили страшну хворобу - гострий лейкоз (лейкемію). Лілія створила сторінку у ФБ, де розмістила допис, в якому звітується про стан свого чоловіка - Ігора Галая: Ми пройшли першу хімію. Чекаємо на другий блок! Поки що рівень лейкоцитів в крові низький, але Ігор тримається добре.Хоче до дому, до дітей! Діти теж чекають татка!Попереду в нас ТКМ і тривала реабілітація, на яку д...
Пригоди
Пригода сталася сьогодні, 14 грудня, близько 9 ранку на одній із центральних вулиць міста. Дорогу на вулиці Бельведерській не поділили два легкових автомобілі, “Деу Ланос” та “Мітсубіші Лансер”. Як відомо з місця події, у ДТП ніхто не постраждав, однак є механічні пошкодження автомобіля “Деу Ланоса”. На місці працює патрульна поліція, рух вулицею тимчасово ускладнений. повідомляє ГК Читайте також: Біля "Велмарту" збито жінку, водій втік