За вкрадені депозити відповідають банки

Випадки, коли громадяни, що поклали кошти на депозит у банки, а потім з вини співробітників цих фінансових установ позбулись власних заощаджень, не така вже рідкість. Нагадаємо хоча б про відому «обертинську аферу», коли працівниця Ощадбанку в селищі Обертині на Тлумаччині привласнювала кошти довірливих жителів. Про це стало відомо, коли Мирослава Погорєлова, мати загиблого бійця АТО, не змогла отримати кошти компенсації, переказані їй державою. Відтак свої рахунки почали перевіряти інші обертинці і з’ясували, що багатьох рахунків насправді просто немає, а на тих, що є, кошти відсутні. Ошуканих вкладників виявилось понад три сотні, а сума завданих їм збитків сягає кількох мільйонів гривень. Нині, враховуючи зниження курсу гривні щодо євро чи долара, ця сума, напевно, зросла в рази. Разом з тим є надія, що нещодавнє рішення Верховного суду допоможе багатьом вкладникам таки повернути свої кошти разом із належними відсотками за їх використання.

Судовий прецедент

Рішення, про яке йде мова, було ухвалено 6 квітня ц. р. Судовими палатами у цивільних та господарських справах Верховного суду України в рамках розгляду тяжби між «Райффайзен Банком Аваль» та його вкладницею. Суть її така. Ще 2006 р. вкладниця поклала на депозит 6 тис. грн., а згодом довідалась, що кошти на її рахунок так і не надійшли, хоча було зроблено відповідну відмітку в депозитному договорі.

У березні вже 2012 р. один із районних судів Херсонської області визнав працівницю банку винною у привласненні коштів. Попри те банк не повернув гроші своїй клієнтці, тож вона подала на нього до суду. Суд зобов’язав банк повернути суму вкладу і компенсацію так званих інфляційних втрат з серпня 2006 р. по червень 2015 р. у розмірі понад 14 тис. грн, а у виплаті моральних збитків відмовив. Натомість Верховний суд скасував попередні рішення в частині відшкодування збитків на підставі статті 625 Цивільного кодексу України та спрямував справу на новий розгляд.

Втім, важливо ще й те, що у своїй правовій позиції суд зазначив, що після того, як вкладник на підставі договору банківського вкладу передав гроші уповноваженій банком особі, власником цих коштів стає банк, відтак і в разі їх привласнення працівником установи збитки заподіяно саме банкові, а не вкладникові. Тож і вимагати вкладник повинен у банку не відшкодування збитків, а виконання умов договору щодо вкладу, а отже, і виплати суми вкладу та належних відсотків.

Довірливість плюс неуважність

Саме вони найчастіше стають передумовою втрати громадянами своїх коштів у банках. Вони ж і створюють безліч можливих варіантів для маніпуляцій із чужими грошима для нечистих на руку банківських працівників. Від випадків, коли не оформляють належним чином договір банківського вкладу чи касові документи про отримання коштів, і до підробки підписів для зняття коштів із чужих рахунків. Відтак ошукані вкладники йшли кількома шляхами. Зважаючи на те, що вони вступали у цивільно-правові відносини саме з банком, а не з його працівником, вимагали виконання умов договору, посилаючись на статті 1058 та 1059 Цивільного кодексу (ЦК) України.

Або, вважаючи, що грошовими коштами незаконно заволодів працівник банку, котрий перебував при виконанні своїх посадових обов’язків, вимагали відшкодувати шкоду, заподіяну працівником установи, відповідно до статті 1172 ЦК. Чи подавали цивільні позови в рамках кримінальної справи безпосередньо до працівників банку, яких підозрювали у скоєнні злочину.

Що вирішив Верховний суд?

Повертаючись до вже згаданої правової позиції двох палат ВСУ, зауважимо, що в ній є важливі для вкладників та правильної їх поведінки у відносинах із банками положення.
Зокрема, вважають судді, згідно із частиною першою статті 1058 ЦК України, за договором банківського вкладу банк, що прийняв від вкладника грошову суму, зобов’язується виплатити вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.

Відповідно до частини першої статті 1059 ЦК України договір банківського вкладу укладають у письмовій формі, яка вважається додержаною, якщо внесення грошової суми підтверджено договором банківського вкладу з видачею ощадної книжки або сертифіката чи іншого документа, що відповідає вимогам, встановленим законом, іншими нормативно-правовими актами у сфері банківської діяльності та звичаями ділового обороту.

Такі ж норми містяться в Положенні про порядок здійснення банками України вкладних (депозитних) операцій з юридичними і фізичними особами, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 3 грудня 2003 р. №516. інструкція про ведення касових операцій банками в Україні, затверджена постановою Правління НБУ від 1 червня 2011 р. №174, передбачає, що банк (філія, відділення) зобов’язаний видати клієнтові після завершення приймання готівки квитанцію (другий примірник прибуткового касового ордера) або інший документ, що є підтвердженням внесення готівки у відповідній платіжній системі. Цей документ має містити найменування банку (філії, відділення), який здійснив касову операцію, дату здійснення касової операції (у разі здійснення касової операції в післяопераційний час — час виконання операції або напис чи штамп «вечірні» чи «післяопераційний час»), а також підпис працівника банку, який прийняв готівку, відбиток печатки (штампа) або електронний підпис працівника банку.

Відтак саме квитанція (другий примірник прибуткового касового документа) або інший документ є підтвердженням внесення готівки у відповідній платіжній системі.
Договір банківського вкладу має своїм наслідком ту обставину, що готівкові гроші вкладник передає у власність банку, а безготівкові — в повне його розпорядження. Відповідні дії вкладника є необхідною умовою виникнення зобов’язання за договором банківського вкладу, згідно з яким вкладник набуває право вимагати від банку видачі суми вкладу і виплати відсотків на неї, а банк — відповідний обов’язок.

На думку суддів ВСУ, вкладник має право вимоги до банку про повернення вкладу за договором банківського вкладу з урахуванням нарахованих процентів згідно з умовами укладеного договору та застосуванням наслідків, передбачених договором та законом, у разі порушення банком своїх зобов’язань за договором. Згідно з частиною другою статті 625 ЦК України, в разі порушення грошового зобов’язання боржник, який прострочив його виконання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлено договором або законом.

Віддати легко, а забрати — важко

Звертає на себе увагу той факт, що розгляд згаданого вже випадку з клієнткою одного з банків, котрий відмовився повертати кошти, тягнеться багато років: від 2006-го, коли вкладниця віддала свої кошти, і аж до 2016-го, коли рішення приймав ВСУ. Та й на цьому навряд чи можна поставити крапку, адже справу повернули для нового розгляду. Тож коли її розглянуть остаточно — ще не відомо. Втім, у тому, що віддати свої гроші легко, а повернути потім складно, мали можливість переконатись останнім часом чимало громадян України. Починаючи від жертв сумнозвісного «банкопаду» (нагадаємо, що за останні роки вже ліквідовано або перебувають у цій процедурі 67 банків) і завершуючи вкладниками, котрі розмістили на депозитах валютні кошти (приймаючи їх за лічені хвилини, банківська установа, враховуючи обмеження на видачу готівкової валюти, встановлені НБУ, якусь тисячу доларів ще донедавна віддавала протягом двох днів. Добре, хоч тепер ця сума становить еквівалент до 50 тисяч гривень, або трохи менше 2 тисяч доларів на день). Тому ще раз нагадаємо клієнтам банків, що їм слід бути уважними до деталей усіх своїх банківських операцій. Потрібно уважно читати договір, стежити за тим, щоб усі необхідні документи були належним чином оформлені, та й обирати надійний банк. Хоч який із них можна вважати нині надійним — це ще велике питання. 

www.galychyna.if.ua
Івано-Франківськ новини Івано-Франківська депозит банк
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
64 перегляди в лютому
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Фотовиставка
22-річний фотограф із Тисмениці представив переважно пейзажі – місто вдень і вночі, схід і захід сонця. Чому саме “Тиша”? Микола Дяченко має ваду слуху, а ще його фотографії справді передають атмосферу тиші та спокою. “Тут представлені тільки 45 робіт Миколи, а він займається фотографією з 2012 року, – каже Андрій Негрич, товариш фотографа. – Але сталося так, що його ноутбук згорів. Більшість знімків була втрачена назавжди. Микола дуже сором’язливий, він д...
Військові навчання
Такі результати тижневих навчальних зборів з кулеметниками ПК та НСВ («Утес»), які проходили на навчальному центрі Національної гвардії України «Старий Лисець». У зборах взяли участь кулеметники дванадцяти військових частин із Західної України. Окрім вогневої підготовки, яка безпосередньо впливала на кінцевий результат, військовослужбовці здавали заліки по тактичній, військово-медичній підготовці, а також діяли по ввідним за допомогою засобів зв’язку. «Не...
Річниця розстрілів Майдану
Очолили її молоді люди, які несли портрети загиблих. Учасники акції запалили смолоскипи і пронесли їх вулицею Незалежності до Меморіального скверу. Ходу супроводжувала поліція та преставники ДСНС. У Меморіальному сквер відбулася панахида. Заступник голови Рожнятівської райради Олег Понайда нагадав, чому ходу організовують саме 18 лютого. “Сьогодні п’ять років, як загинув у Києві наш побратим, герой Небесної сотні , голова городенківської районної “Свободи”...
Суспільство
14 лютого, з ініціативи управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій облдержадміністрації, відбулась зустріч із представниками національних природних парків. Зокрема, на захід прибули представники таких НПП: «Галицький», «Карпатський», «Верховинський», регіонального ландшафтного парку «Дністровський», профільних громадських організацій, зокрема, ІФРФ «Карпатські стежки», «Територія Карпат», «Гірський рятувальний центр», «Т...
Суспільство
На Прикарпатті незаконно передали у приватну власність земельну ділянку водного фонду. Впродовж серпня-вересня минулого року прокуратура області опрацювала інформацію органів виконавчої влади та місцевого самоврядування з приводу правомірності виділення й використання земель водного фонду. Також скерувала з цього питання місцевим прокурорам лист-орієнтування, пише Місто Про це повідомили в прес-службі прокуратури Івано-Франківської області. За результатами...
Драмтеатр відтепер національний
Відзнаку керівнику театру Ростиславу Держипільському вручив особисто Президент Петро Порошенко. Петро Порошенко підписав указ Президента України про надання Драмтеатру статусу національного, пишуть Версії. “Я дякую Богові, бо нічого не робиться без його волі. Дякую всім тим, без кого не могла б творитися історія Драматичного театру. Всім низький уклін і браво. Дякую глядачам”, – відзначив Ростислав Держипільський. Івано-Франківський академічний обласний му...
Сонячна електростанція на Прикарпатті
У селі Торговиці, Івано-Франківської області, на вулиці Шевченка встановлять сонячну електростанцію. Про це передає pobudovano.com.ua. Земельну ділянку площею 14,3 га та дозвіл на будівельні роботи отримало ТОВ “Хутіренергоінвест” (м.Івано-Франківськ). За даними ЄДРПОУ, засновниками ТОВ “Хутіренергоінвест” є жителька Угорників Івано-Франківської міської ради Шарабуряк Катерина Юріївна, житель с. Драгомирчан Кавлак Василь Миколайович та жителька Івано-Франк...
Нагородження поета
Сьогодні, 18 лютого, в Івано-Франківську відбулася презентація монографії Ольги Деркачової «Між мовчанням і світом:Лірика Богдана Томенчука. Сфери буття». Під час презентації обговорили також творчість самого Томенчука – прикарпатського поета та публіциста. “Треба мати сміливість, щоб проаналізувати сучасного поета, але авторка знайшла правильну ноту. Також я сказав Томенчуку, що великого поета роблять великі читачі», – сказав літератор Євген Баран. Під ча...
Відновлення костелу в Городенці
Голова Городенківської районної державної адміністрації Ярослав Левкун прийняв делегацію вірмен в Україні, яку організував редактор альманаху "Ямгорів" Володимир Никифорук. У ході зустрічі йшлося  про залучення вірменської громади України до відновлення Вірменського костелу в Городенці, пишуть Версії з посиланням на  Городенківську РДА. Нагадаємо, що восени,  з ініціативи народного депутата України Анатолія Матвієнка  відбулась його зустріч  з власниками ...