Станиславівські банки і боржники сто років тому

Сьогодні, 20 травня, відзначаємо День банківських працівників України. У Станиславові банківська система почала розвиватися з другої половини ХІХ ст., а у міжвоєнний період за кількістю банківських установ наше місто нагадувало маленький Цюріх. 

Початки банківської справи у світі датують ХІV ст., коли перші фінансові установи виникли в Італії, Німеччині та Голландії. Першим у світі банком вважається акціонерний банк у Лондоні, заснований 1694 р. На території сучасної України банківська система почала розвиватися на сторіччя пізніше. Про Станиславівські банки та боржників розповідає 0342.ua.

Маленький Цюріх

У Станиславові першою кредитно-фінансовою установою стала міська Каса ощадності, створена в 1868 році. Спочатку вона знаходилася в приміщенні Ратуші, а в 1883 році почалося будівництво нового приміщення каси по вул. Казимирівській (тепер – вул. Гетьмана Мазепи, 14). У 1896 році приміщення ощадної каси було збільшене за рахунок добудови до неї з боку вул. Рогуського (тепер – вул. Пилипа Орлика). За сумою вкладів Станіславівська міська каса ощадності займала четверте місце в Галичині.

В основному в австрійський та польський періоди банківські установи, які діяли у Станиславові, були філіями львівських та віденських банків.

Першими станиславівськими банками були Галицький іпотечний банк (1867 р.), Селянський банк (1868 р.), Крайовий банк (1883 р.), Зв’язковий банк (1895 р.), Міщанський банк (1900 р.)

З 1911 року Іпотечний банк купив у вдови ресторатора Г. Басса будинок по вул. Сапіжинській (тепер – вул. Незалежності, 19), спричинившись до створення «банківського кварталу» в Станиславові. У 1905 році почалося спорудження Австро-Угорського банку (тепер – вул. Грушевського, 4), який приліг до кам’яниці Г. Басса. Зараз у цих будівлях розміщене відділення “Райффайзен банк Аваль”.

Реклама кредитної спілки "Дністер" (з газети "Станиславівські вісті" від 24 жовтня 1912 р.)

В 1922 році у Станиславові була створена агенція (з 1935 року – філія) львівського Земельного іпотечного банку – першого банку, що мав право безпосередньо співпрацювати з іноземними банками. В 1936 році інженер Атанас Мілянич заснував у Станиславові відділ «Промбанку». Діяв у нашому місті і «Українбанк», що належав до групи фінансово найсильніших банків Галичини.

А взагалі в Галичині у період від сер. ХІХ ст. до 1939 року працювали приблизно 90 банківських установ, багато з яких мали філії у Станиславові. Польський дослідник К. Баранський нараховує 18 банків та 8 кредитних товариств у Станиславові міжвоєнного періоду. Також у 1937 році в Станиславівському повіті налічувалося 20 кредитових спілок різних видів.

Банки займалися не лише фінансовою, але й благодійною діяльністю, яка сприймалася як норма тогочасною суспільною думкою. Так, у 1918 р. центральне відділення Земельного іпотечного банку виплатило на продовольче забезпечення українському війську 300 тис. корон (50 тис. доларів), грошової допомоги українським урядовцям – понад 400 тис. корон.

Окрім цього, Земельний іпотечний банк створив фонд стипендій студентам -економістам та учням торгівельних навчальних закладів.

Банк Іпотечний по вул. Сапіжинській (тепер – вул. Незалежності, 19)

Несправедливо забутим є директор станиславівського Українського кооперативного банку Кость Вишневський – меценат та організатор діяльності Станиславівського театру ім. І. Тобілевича. Протягом другої половини 1920-х – до кінця 1930-х рр. більшу частину своїх прибутків та власних заощаджень К. Вишневський віддавав на театральні потреби: завжди вчасні зарплати артистам, костюми, декорації, рекламу, транспорт. І навіть у 1937 році, напередодні об’єднання театру ім. І. Тобілевича з театром «Заграва» О. Степового, банкір продовжував справно виплачувати театральні борги.

Діяльність комерційних банків була припинена у 1939 році, після приєднання західноукраїнських земель до УРСР. Керівництво фінустановами перейшло до радянських комісарів. Ще деякий час банки продовжували повертати вкладникам мізерні кошти від депозитів. Наприклад, Земельний іпотечний банк повертав вкладникам тільки по 300 злотих. Згодом банки були ліквідовані остаточно, а їхнє керівництво та банківські працівники були репресовані.

Сьогодні в Івано-Франківську представлено понад 60 банків. Це приблизно половина від кількості банківських установ, які зосереджені в банківській столиці світу – Женеві.

Боржників не добивали

Поки існують банки – завжди будуть існувати і боржники, які з різних причин не можуть погасити отриманий кредит.

Польський цивільно-процесуальний кодекс 1930 року регламентував спосіб і порядок стягнення боргу із боржника. Стягнення боргу здійснювалося судами і службовими виконавцями. Кодекс передбачав два основних види стягнення: грошове та негрошове (рухомості, нерухомості і майнових прав) та різні способи їх здійснення. Необхідною умовою початку стягнення боргу був судовий вирок. Допускався особистий примус боржника, а саме – позбавлення волі від 2 тижнів до 6 місяців, що мало схилити його до співпраці з виконавцями, або штраф.

Банк Австро Угорський (тепер – вул. Грушевського, 4)

Одночасно гарантувався захист прав боржників. Не підлягали грошовій екзекуції Державний Скарб та мобілізовані військові. Стягнення не поширювалося на необхідні предмети боржника та його родини, що забезпечували прожитковий мінімум, також предмети релігійного культу, ордени, родинні пам’ятки. Не підлягали стягненню військові жалування, учнівські стипендії, винагороди працівників. Зарплата менше 100 злотих на місяць була вилучена з-під екзекуції (окрім аліментів).

Заборонялося забирати сільськогосподарський інвентар селянських господарств, запаси зерна для посіву та пасовища для худоби.

Стягнене в рахунок боргу майно продавалося шляхом публічних торгів, а отримана сума ділилася поміж кредиторами.

Незважаючи на певний захист прав боржника, все-таки тогочасне законодавство більше захищало кредиторів, оскільки подання апеляції боржником було обмежене.

Проте траплялися випадки, коли позичальникам вдавалося перехитрити банк. Доходило до курйозів. Один із таких випадків описує краєзнавець М. Головатий у «Етюдах старого Станиславова». Перед Першою світовою війною пан Р. взяв позику у міській ощадній касі 125 тисяч корон для будівництва чотириповерхової кам’яниці. Після війни, в час інфляції, коли були введені польські марки, курс яких катастрофічно падав, пан Р. вирішив виплатити касі борг в знецінених марках – і суд став на його бік. Хитрий позичальник виплатив касі суму, за яку в післявоєнний час можна було купити тільки одну цигарку. Суд вирішив, що пан Р. не винний у гіперінфляції в країні. І такі випадки були непоодинокими.

Сьогоднішнім боржникам пощастило менше: хто грошима, а хто майном розплачується і за економічну кризу, і за недолугу політику уряду, і за помилки банкірів, відповідальність за які фінустанови зовсім не соромляться перекладати на своїх клієнтів.

Вперше стаття була надрукована в Галицькому кореспонденті.

Новини Івано-Франківськ історія банки божники
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
149 переглядів в грудні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Пригоди
Станом на 14.00 год 16 грудня дороги у декількох районах Прикарпаття розчищено спецтехнікою. Про це повідомив Начальник управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Володимир Джигіта, інформує WestNews. У Тлумацькому районі технікою прочищено дороги, що дало можливість повністю уникнути труднощів щодо виїзду на маршрут громадського транспорту. У Снятинському районі дороги прочищені, однак у зв`язку з снігопадом та...
Пригоди
Сьогодні, 16 грудня, сталась аварія у Делятині. Через ускладнення погодних умов водій вантажівки не справився з керуванням та вилетів з дороги у прірву. Наразі, подробиці аварії не відомі. Про це повідомив очевидець події Іван Гарасимко у мережі.  Читайте також:  17-річний хлопець вночі з друзями тікав від поліції, порушуючи правила дорожнього руху
Культура
За крок до фіналу прикарпатець Петро Гарасимів залишив шоу “Х-Фактор”. 15 грудня на телеканалі СТБ у четвертому ефірі Петро Гарасимів виконав три пісні. Першою стала пісня Іво Бобула “А липи цвітуть”, а харизматичний прикарпатець постав у образі провідника потяга, пише “Галка”. Другу пісню, яку мав заспівати учасник, для нього обрала Настя Каменських. Це стала пісня Миколи Мозгового “Любов останньою ніколи не буває”. Після яскравих номерів Петро все таки п...
Здоров'я
Минулого року, в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун опублікувала перелік препаратів, які не рекомендують вживати під час лікування застуди. У список потрапили вітаміни, сиропи від кашлю, рослинні препарати, антибіотики та навіть противірусні перапарати.  «Велика кількість ліків або їхня висока вартість зовсім не гарантують, що ці препарати допоможуть вам вилікуватися від грипу чи застуди. Часто популярні ліки, які пацієнти звикли вживати або придбал...
Кримінал
Тіло жінки виявили у Франківську по вулиці Потічній. В прес-службі патрульної поліції “Галці” повідомили, що тіло 69-річної жінки виявив її син. Він бачив матір останній раз три дні тому. Речі в будинку були розкидані. На місце події виїжджала слідчо-оперативна група, на тілі потерпілої були виявлені синці. У мережі пишуть, що ця жінка вже багато років займалася продажем сурогату. Читайте також:  Мати систематично била свою 4 - річну донечку. ФОТО
Суспільство
Починаючи з другої половини дня 15-го грудня на Прикарпатті погіршилися погодні умови . Через снігопад та посилення вітру на місцевих дорогах в окремих районах області ускладнено проїзд автомобільного транспорту. Про ситуацію на місцевих автошляхах розповів директор департаменту  будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури облдержадміністрації Володимир Рачкевич. «Критичної ситуації на Івано-Франківщині немає. У зв`язку з...
Пригоди
Вчора,  15 грудня в селі Братишів Тлумацького району скоїв суїцид  через повішання 21 - річний хлопець. Обставини трагедії не відомі. Повідомляє Управління з питань цивільного захистуІвано-Франківської облдержадміністрації. Читайте також:  Вже п'яту добу рятувальники не можуть знайти чоловіка
Пригоди
У ніч на 16 грудня на вулиці Галицькій патрульні подали вимогу про зупинку водію Nissan Pathfinder – номерний знак автомобіля закріпили не там, де він має бути. Після увімкнення проблискових маячків та спеціального звукового сигналу на службовому автомобілі позашляховик різко збільшив швидкість. На перехресті вулиць Галицька-Довга втікач проїхав на заборонений сигнал світлофора, патрульні стали його переслідувати. На вулиці Шпитальній погоня закінчилась –...
Суспільство
4 грудня у свято св. апостола Андрія Первозванного, до однойменного храму УГКЦ в м. Долина завітали хлопці та дівчата, які носять ім’я славного апостола Андрія. Загалом, працівники міської ради, зафіксували рекорд міста Долини у кількості 66 Андріїв та Андріан в одному місці в один час. Про це повідомив о. Ігор Ліпчанський, прес-секретар Долинського протопресвітеріату УГКЦ. Школярі та дорослі поспілкувалися з сотрудником храму о. Ігорем Ліпчанським, який р...