Станиславівські банки і боржники сто років тому

Сьогодні, 20 травня, відзначаємо День банківських працівників України. У Станиславові банківська система почала розвиватися з другої половини ХІХ ст., а у міжвоєнний період за кількістю банківських установ наше місто нагадувало маленький Цюріх. 

Початки банківської справи у світі датують ХІV ст., коли перші фінансові установи виникли в Італії, Німеччині та Голландії. Першим у світі банком вважається акціонерний банк у Лондоні, заснований 1694 р. На території сучасної України банківська система почала розвиватися на сторіччя пізніше. Про Станиславівські банки та боржників розповідає 0342.ua.

Маленький Цюріх

У Станиславові першою кредитно-фінансовою установою стала міська Каса ощадності, створена в 1868 році. Спочатку вона знаходилася в приміщенні Ратуші, а в 1883 році почалося будівництво нового приміщення каси по вул. Казимирівській (тепер – вул. Гетьмана Мазепи, 14). У 1896 році приміщення ощадної каси було збільшене за рахунок добудови до неї з боку вул. Рогуського (тепер – вул. Пилипа Орлика). За сумою вкладів Станіславівська міська каса ощадності займала четверте місце в Галичині.

В основному в австрійський та польський періоди банківські установи, які діяли у Станиславові, були філіями львівських та віденських банків.

Першими станиславівськими банками були Галицький іпотечний банк (1867 р.), Селянський банк (1868 р.), Крайовий банк (1883 р.), Зв’язковий банк (1895 р.), Міщанський банк (1900 р.)

З 1911 року Іпотечний банк купив у вдови ресторатора Г. Басса будинок по вул. Сапіжинській (тепер – вул. Незалежності, 19), спричинившись до створення «банківського кварталу» в Станиславові. У 1905 році почалося спорудження Австро-Угорського банку (тепер – вул. Грушевського, 4), який приліг до кам’яниці Г. Басса. Зараз у цих будівлях розміщене відділення “Райффайзен банк Аваль”.

Реклама кредитної спілки "Дністер" (з газети "Станиславівські вісті" від 24 жовтня 1912 р.)

В 1922 році у Станиславові була створена агенція (з 1935 року – філія) львівського Земельного іпотечного банку – першого банку, що мав право безпосередньо співпрацювати з іноземними банками. В 1936 році інженер Атанас Мілянич заснував у Станиславові відділ «Промбанку». Діяв у нашому місті і «Українбанк», що належав до групи фінансово найсильніших банків Галичини.

А взагалі в Галичині у період від сер. ХІХ ст. до 1939 року працювали приблизно 90 банківських установ, багато з яких мали філії у Станиславові. Польський дослідник К. Баранський нараховує 18 банків та 8 кредитних товариств у Станиславові міжвоєнного періоду. Також у 1937 році в Станиславівському повіті налічувалося 20 кредитових спілок різних видів.

Банки займалися не лише фінансовою, але й благодійною діяльністю, яка сприймалася як норма тогочасною суспільною думкою. Так, у 1918 р. центральне відділення Земельного іпотечного банку виплатило на продовольче забезпечення українському війську 300 тис. корон (50 тис. доларів), грошової допомоги українським урядовцям – понад 400 тис. корон.

Окрім цього, Земельний іпотечний банк створив фонд стипендій студентам -економістам та учням торгівельних навчальних закладів.

Банк Іпотечний по вул. Сапіжинській (тепер – вул. Незалежності, 19)

Несправедливо забутим є директор станиславівського Українського кооперативного банку Кость Вишневський – меценат та організатор діяльності Станиславівського театру ім. І. Тобілевича. Протягом другої половини 1920-х – до кінця 1930-х рр. більшу частину своїх прибутків та власних заощаджень К. Вишневський віддавав на театральні потреби: завжди вчасні зарплати артистам, костюми, декорації, рекламу, транспорт. І навіть у 1937 році, напередодні об’єднання театру ім. І. Тобілевича з театром «Заграва» О. Степового, банкір продовжував справно виплачувати театральні борги.

Діяльність комерційних банків була припинена у 1939 році, після приєднання західноукраїнських земель до УРСР. Керівництво фінустановами перейшло до радянських комісарів. Ще деякий час банки продовжували повертати вкладникам мізерні кошти від депозитів. Наприклад, Земельний іпотечний банк повертав вкладникам тільки по 300 злотих. Згодом банки були ліквідовані остаточно, а їхнє керівництво та банківські працівники були репресовані.

Сьогодні в Івано-Франківську представлено понад 60 банків. Це приблизно половина від кількості банківських установ, які зосереджені в банківській столиці світу – Женеві.

Боржників не добивали

Поки існують банки – завжди будуть існувати і боржники, які з різних причин не можуть погасити отриманий кредит.

Польський цивільно-процесуальний кодекс 1930 року регламентував спосіб і порядок стягнення боргу із боржника. Стягнення боргу здійснювалося судами і службовими виконавцями. Кодекс передбачав два основних види стягнення: грошове та негрошове (рухомості, нерухомості і майнових прав) та різні способи їх здійснення. Необхідною умовою початку стягнення боргу був судовий вирок. Допускався особистий примус боржника, а саме – позбавлення волі від 2 тижнів до 6 місяців, що мало схилити його до співпраці з виконавцями, або штраф.

Банк Австро Угорський (тепер – вул. Грушевського, 4)

Одночасно гарантувався захист прав боржників. Не підлягали грошовій екзекуції Державний Скарб та мобілізовані військові. Стягнення не поширювалося на необхідні предмети боржника та його родини, що забезпечували прожитковий мінімум, також предмети релігійного культу, ордени, родинні пам’ятки. Не підлягали стягненню військові жалування, учнівські стипендії, винагороди працівників. Зарплата менше 100 злотих на місяць була вилучена з-під екзекуції (окрім аліментів).

Заборонялося забирати сільськогосподарський інвентар селянських господарств, запаси зерна для посіву та пасовища для худоби.

Стягнене в рахунок боргу майно продавалося шляхом публічних торгів, а отримана сума ділилася поміж кредиторами.

Незважаючи на певний захист прав боржника, все-таки тогочасне законодавство більше захищало кредиторів, оскільки подання апеляції боржником було обмежене.

Проте траплялися випадки, коли позичальникам вдавалося перехитрити банк. Доходило до курйозів. Один із таких випадків описує краєзнавець М. Головатий у «Етюдах старого Станиславова». Перед Першою світовою війною пан Р. взяв позику у міській ощадній касі 125 тисяч корон для будівництва чотириповерхової кам’яниці. Після війни, в час інфляції, коли були введені польські марки, курс яких катастрофічно падав, пан Р. вирішив виплатити касі борг в знецінених марках – і суд став на його бік. Хитрий позичальник виплатив касі суму, за яку в післявоєнний час можна було купити тільки одну цигарку. Суд вирішив, що пан Р. не винний у гіперінфляції в країні. І такі випадки були непоодинокими.

Сьогоднішнім боржникам пощастило менше: хто грошима, а хто майном розплачується і за економічну кризу, і за недолугу політику уряду, і за помилки банкірів, відповідальність за які фінустанови зовсім не соромляться перекладати на своїх клієнтів.

Вперше стаття була надрукована в Галицькому кореспонденті.

Новини Івано-Франківськ історія банки божники
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
149 переглядів в лютому
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Свобода слова?
Ми живемо в світі, де домінують соціальні медіа. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Reddit, Pinterest. Ви точно користуєтеся принаймні двома або більше з цих служб. Однією з найбільших переваг соціальних мереж є те, що вони дозволили нам створити платформу для вираження наших поглядів до світу, свободи висловлювання, свободи слова. Сьогодні ви можете увійти до свого облікового запису Twitter чи Facebook і сказати щось та опублікувати це у світі негайн...
Футбольний турнір
Завтра, 21 лютого, розпочнеться футбольний турнір серед юніорів присвячений пам'яті видатного прикарпатського гравця та тренера Юрія Йосиповича Шулятицького. За перемогу у ювілейному турнірі змагатимуться 12 команд з дев'яти регіонів України. Івано-Франківщину у змаганнях представлятимуть юні гравці ДЮФК "Ніка-05" та СДЮСШОР "Прикарпаття". Перший день змагань розпочнеться 21-го лютого о 13:00, тоді як початок церемонії відкриття запланований на 14:15. Футб...
Суспільство
В Івано-Франківську, новий комунальний маршрут "АС-4 - Набережна" № 49 готуються запустити в березні-квітні. Про це в мережі повідомив міський голова Руслан Марцінків, пише Бліц-Інфо. Попередньо автобус курсуватиме за таким сполученням: АС-4 - Тисменицька - Незалежності - Січових Стрільців - Пилипа Орлика - Володимира Великого - Південний бульвар - Бельведерська - Ленкавського - Кармелюка - Набережна Набережна - Галицька - Дністровська - Василіянок - Гарку...
Конкурс для літераторів
Прикарпатським авторам, видавцям, виготовлювачам та розповсюджувачам видавничої продукції пропонують взяти участь у конкурсі, пише Галицький кореспондент. Управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Івано-Франківської облдержадміністрації оголошує конкурс на визначення переліку книжкових видань, пропонованих до випуску за кошти обласного бюджету у 2019 році. Початок прийому заявок 4 березня. Конкурсні пропозиції приймаються упродовж...
Чиновник і порно
Андрій Руднік, директор ДП «Кіровоградський облавтодор» голосно ввімкнув порно  під час звіту начальника управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури облдержадміністрації Вікторії Кулікової. Жінка в цей момент розповідала про пристосованість об’єктів інфраструктури для потреб людей з інвалідністю. Характерні звуки з телефону чиновника почули всі присутні. Вони відреагували на інцидент стриманим сміхом,  а чиновниця продовжила звітувати,...
Педагоги проти поліцейських
Інцидент стався у селі Королівка Коломийського району. Патрульні побачили авто, яке сліпило зустрічний рух фарами дальнього світла. Вони зупинили транспортний засіб і виявили, що за кермом знаходиться водій напідпитку.  У відповідь на вимоги правоохоронців пройти тест на вміст алкоголю в крові водій відмовився, почав  лаятися і вести себе агресивно. Згодом до нього приєднався пасажир. Розпочалася бійка, у результаті якої один з поліцейських отримав удар го...
Створення регіональних центрів
Сьогодні перший заступник голови облдержадміністрації Марія Савка провела нараду із заступниками голів райдержадміністрацій та міст обласного значення і військовими комісарами військкоматів області з питань реформування військових комісаріатів. 19 лютого під час спеціального засідання Верховної Ради України Президент України Петро Порошенко підписав закон про внесення змін до Конституції України щодо стратегічного курсу держави на набуття повноправного чле...
Найвищі зарплати
Найвища середня місячна зарплатня в Івано-Франківську у працівників апеляційного суду, обласної прокуратури та державної судової адміністрації. Такі дані містяться у довідці департаменту економіки, яка є в розпорядженні “Галки”. Зокрема, середня зарплата у 2018 році в Апеляційному суді Івано-Франківської області, при штаті в 13 працівників, складала 46724 грн. Середня зарплата в прокуратурі Івано-Франківської області при 262 працюючих склала 36884 грн. Зар...
Громадські комісії
Міський голова Руслан Марцінків каже, що прості мешканці ефективніше контролюватимуть ремонти за бюджетні кошти. Про це йшлося під час щотижневої оперативної наради у міського голови 19 лютого, інформує «Галка». Марцінків доручив підготувати розпорядження про створення інституту “громадської еспертизи”. Без її висновку роботи за бюджетні гроші в експлуатацію не прийматимуть. «Створюю громадську комісію, яка буде приймати об’єкти в експлуатацію. Інакше ми з...