Станиславівські банки і боржники сто років тому

Сьогодні, 20 травня, відзначаємо День банківських працівників України. У Станиславові банківська система почала розвиватися з другої половини ХІХ ст., а у міжвоєнний період за кількістю банківських установ наше місто нагадувало маленький Цюріх. 

Початки банківської справи у світі датують ХІV ст., коли перші фінансові установи виникли в Італії, Німеччині та Голландії. Першим у світі банком вважається акціонерний банк у Лондоні, заснований 1694 р. На території сучасної України банківська система почала розвиватися на сторіччя пізніше. Про Станиславівські банки та боржників розповідає 0342.ua.

Маленький Цюріх

У Станиславові першою кредитно-фінансовою установою стала міська Каса ощадності, створена в 1868 році. Спочатку вона знаходилася в приміщенні Ратуші, а в 1883 році почалося будівництво нового приміщення каси по вул. Казимирівській (тепер – вул. Гетьмана Мазепи, 14). У 1896 році приміщення ощадної каси було збільшене за рахунок добудови до неї з боку вул. Рогуського (тепер – вул. Пилипа Орлика). За сумою вкладів Станіславівська міська каса ощадності займала четверте місце в Галичині.

В основному в австрійський та польський періоди банківські установи, які діяли у Станиславові, були філіями львівських та віденських банків.

Першими станиславівськими банками були Галицький іпотечний банк (1867 р.), Селянський банк (1868 р.), Крайовий банк (1883 р.), Зв’язковий банк (1895 р.), Міщанський банк (1900 р.)

З 1911 року Іпотечний банк купив у вдови ресторатора Г. Басса будинок по вул. Сапіжинській (тепер – вул. Незалежності, 19), спричинившись до створення «банківського кварталу» в Станиславові. У 1905 році почалося спорудження Австро-Угорського банку (тепер – вул. Грушевського, 4), який приліг до кам’яниці Г. Басса. Зараз у цих будівлях розміщене відділення “Райффайзен банк Аваль”.

Реклама кредитної спілки "Дністер" (з газети "Станиславівські вісті" від 24 жовтня 1912 р.)

В 1922 році у Станиславові була створена агенція (з 1935 року – філія) львівського Земельного іпотечного банку – першого банку, що мав право безпосередньо співпрацювати з іноземними банками. В 1936 році інженер Атанас Мілянич заснував у Станиславові відділ «Промбанку». Діяв у нашому місті і «Українбанк», що належав до групи фінансово найсильніших банків Галичини.

А взагалі в Галичині у період від сер. ХІХ ст. до 1939 року працювали приблизно 90 банківських установ, багато з яких мали філії у Станиславові. Польський дослідник К. Баранський нараховує 18 банків та 8 кредитних товариств у Станиславові міжвоєнного періоду. Також у 1937 році в Станиславівському повіті налічувалося 20 кредитових спілок різних видів.

Банки займалися не лише фінансовою, але й благодійною діяльністю, яка сприймалася як норма тогочасною суспільною думкою. Так, у 1918 р. центральне відділення Земельного іпотечного банку виплатило на продовольче забезпечення українському війську 300 тис. корон (50 тис. доларів), грошової допомоги українським урядовцям – понад 400 тис. корон.

Окрім цього, Земельний іпотечний банк створив фонд стипендій студентам -економістам та учням торгівельних навчальних закладів.

Банк Іпотечний по вул. Сапіжинській (тепер – вул. Незалежності, 19)

Несправедливо забутим є директор станиславівського Українського кооперативного банку Кость Вишневський – меценат та організатор діяльності Станиславівського театру ім. І. Тобілевича. Протягом другої половини 1920-х – до кінця 1930-х рр. більшу частину своїх прибутків та власних заощаджень К. Вишневський віддавав на театральні потреби: завжди вчасні зарплати артистам, костюми, декорації, рекламу, транспорт. І навіть у 1937 році, напередодні об’єднання театру ім. І. Тобілевича з театром «Заграва» О. Степового, банкір продовжував справно виплачувати театральні борги.

Діяльність комерційних банків була припинена у 1939 році, після приєднання західноукраїнських земель до УРСР. Керівництво фінустановами перейшло до радянських комісарів. Ще деякий час банки продовжували повертати вкладникам мізерні кошти від депозитів. Наприклад, Земельний іпотечний банк повертав вкладникам тільки по 300 злотих. Згодом банки були ліквідовані остаточно, а їхнє керівництво та банківські працівники були репресовані.

Сьогодні в Івано-Франківську представлено понад 60 банків. Це приблизно половина від кількості банківських установ, які зосереджені в банківській столиці світу – Женеві.

Боржників не добивали

Поки існують банки – завжди будуть існувати і боржники, які з різних причин не можуть погасити отриманий кредит.

Польський цивільно-процесуальний кодекс 1930 року регламентував спосіб і порядок стягнення боргу із боржника. Стягнення боргу здійснювалося судами і службовими виконавцями. Кодекс передбачав два основних види стягнення: грошове та негрошове (рухомості, нерухомості і майнових прав) та різні способи їх здійснення. Необхідною умовою початку стягнення боргу був судовий вирок. Допускався особистий примус боржника, а саме – позбавлення волі від 2 тижнів до 6 місяців, що мало схилити його до співпраці з виконавцями, або штраф.

Банк Австро Угорський (тепер – вул. Грушевського, 4)

Одночасно гарантувався захист прав боржників. Не підлягали грошовій екзекуції Державний Скарб та мобілізовані військові. Стягнення не поширювалося на необхідні предмети боржника та його родини, що забезпечували прожитковий мінімум, також предмети релігійного культу, ордени, родинні пам’ятки. Не підлягали стягненню військові жалування, учнівські стипендії, винагороди працівників. Зарплата менше 100 злотих на місяць була вилучена з-під екзекуції (окрім аліментів).

Заборонялося забирати сільськогосподарський інвентар селянських господарств, запаси зерна для посіву та пасовища для худоби.

Стягнене в рахунок боргу майно продавалося шляхом публічних торгів, а отримана сума ділилася поміж кредиторами.

Незважаючи на певний захист прав боржника, все-таки тогочасне законодавство більше захищало кредиторів, оскільки подання апеляції боржником було обмежене.

Проте траплялися випадки, коли позичальникам вдавалося перехитрити банк. Доходило до курйозів. Один із таких випадків описує краєзнавець М. Головатий у «Етюдах старого Станиславова». Перед Першою світовою війною пан Р. взяв позику у міській ощадній касі 125 тисяч корон для будівництва чотириповерхової кам’яниці. Після війни, в час інфляції, коли були введені польські марки, курс яких катастрофічно падав, пан Р. вирішив виплатити касі борг в знецінених марках – і суд став на його бік. Хитрий позичальник виплатив касі суму, за яку в післявоєнний час можна було купити тільки одну цигарку. Суд вирішив, що пан Р. не винний у гіперінфляції в країні. І такі випадки були непоодинокими.

Сьогоднішнім боржникам пощастило менше: хто грошима, а хто майном розплачується і за економічну кризу, і за недолугу політику уряду, і за помилки банкірів, відповідальність за які фінустанови зовсім не соромляться перекладати на своїх клієнтів.

Вперше стаття була надрукована в Галицькому кореспонденті.

Новини Івано-Франківськ історія банки божники
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
149 переглядів у жовтні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
За добу інспектори зупиняють близько п'ятнадцять-двадцять керманичів. Слід зауважити, що реагують поліцейські і на інші порушення, а ще опрацьовують виклики, та й постанова займає час. Відтак, порушників набагато більше. Тішить, що керманичі зупиняються та адекватно реагують на порушення. За бажанням водію показують відео з приладу. Нагадаємо, що втрутитися у систему пристрою неможливо через спеціальне шифрування. Такої функції як видалити чи змінити інфор...
Екологія
Про це інформує Depo.Закарпаття  з посиланням на ДСНС України в Івано-Франківській області. Протягом 18-19 жовтня на території Івано-Франківської області очікується надзвичайно висока, 5-го класу, пожежна небезпека. Протягом останніх двох днів на території Івано-Франківської області виникло сім пожеж сухої трави. Рятувальники нагадують, що такі пожежі, як правило, скоюються через необережне поводження з вогнем людьми. Вогнем знищується не лише сухостій, ал...
Суспільство
Івано-Франківськ долучився до всеукраїнської акції “Хода за свободу”   Сьогодні, 18 жовтня, в Івано-Франківську відбулась інформаційна акція “Хода за свободу”. Інформує: ГК Захід приурочили до Європейського дня боротьби з торгівлею людьми. Його метою стало ознайомлення людей із проблемою торгівлі людьми, поширення інформації про це ганебне явище та небезпеку, яку воно становить. “Ми пройдемось мовчазною і мирною ходою на захист чоловіків, жінок та дітей, я...
Кримінал
У четвер, 18 жовтня, у Івано-Франківському міському суді відбулося засідання у справі Максима Булієнка. На засідання з’явилися обвинувачений Булієнко, його адвокат, потерпіла Щеглова та її представник Кінаш. Також на засідання з’явилися два свідки Серік Віталій та Ковальчук Людмила, інформує WestNews. Першого допитали Серіка Віталія. Він працює на «швидкій» допомозі. «У той день я чергував. Нам поступив виклик. Коли ми прибули, то пішли в квартиру. Там поб...
Пригоди
У четвер, 18 жовтня, в Івано-Франківську сталася чергова дорожньо-транспортна пригода, інформує WestNews. Так, близько 15:00 на вулиці Галицька, на самому пасічнянському мості (в напрямку центру), автомобіль «Рено» в’їхав у відбійник. На місці пригоди формується затор. Патрульної поліції наразі немає Читайте також:  ДТП з потерпілим сталося ввечері. ФОТО
Здоров'я
Причиною спалаху кору на Івано-Франківщині стало недотримання вимог щодо зберігання і введення вакцин: висновок комісії. Комісія МОЗ України з розслідування спалаху провела перевірку у селі Петранка Івано-Франківської області, де захворіли 53 дітей віком від 5 до 13 років. Причиною спалаху кору стала низка грубих порушень, які у терміновому порядку має виправити департамент охорони здоров’я області, інформує WestNews з посиланням на Центр громадського здор...
Суспільство
Далеко не всі покупці можуть відразу оплатити повну вартість житла. Доводиться затягувати паски або лізти у «боргову яму». Проте, вихід із ситуації знає будівельна компанія «Continental Development», яка пропонує придбати якісне житло у доступній формі, без шалених відсотків та  кредитних зобов’язань. БК «Continental Development» оголошує спеціальну акцію для всіх покупів ЖК «Crystal River» - безвідсоткове розтермінування платежів від 12 до 26 місяців!!! П...
Новини компаній
Одні з найнижчих цін на одяг в Україні було виявлено 16 жовтня 2018 року в інтернет-магазині Time of Style. Наводимо ціни на популярні категорії осінньо-зимового асортименту: Чоловічі куртки - від 189 грн. Чоловічі сорочки - від 29 грн. Чоловічі брюки - від 99 грн. Чоловічі светри - від 79 грн. Жіночі джинси - від 149 грн. Жіночі спортивні штани - від 69 грн. Жіночі куртки - від 239 грн. Сукні - від 229 грн. Жіночі светри (гольфи, джемпери, худі, світшоти,...
Здоров'я
На Рожнятівщині, в селі  Петранка кір.  Відповідно до розпорядження Рожнятівської РДА від 16.10.2018 №278, з метою ефективної протидії поширення захворювання на кір серед учнів в ЗОШ с. Петранка, призупинено навчання в період з 17 по 21.10.2018. Читайте також:  Івано-Франківськ на 2 місті по захворюванню на кір