Дорогий газ потребує лічильника

Питання ціни природного газу для населення, що її недавно підвищив уряд, встановивши єдину вартість блакитного палива для споживачів усіх категорій незалежно від пори року, залишається серед тих, які найбільше нині непокоять українців. Чимало з них уже намагаються порахувати, в яку копієчку виллється їм наступний опалювальний сезон, зрозуміти, на чому можна зекономити та й просто як вижити за нинішніх невисоких зарплат та пенсій і значного зростання цін та тарифів. Інші нарікають на газопостачальників, які, мовляв, наживаються на тарифі, або лають чинну владу за бездумне виконання домовленостей з міжнародними фінансовими організаціями.

Втім, як з’ясувалося, не лише для споживачів нові тарифи стали ще однією проблемою. Для газопостачальників та газотранспортників підвищення ціни на газ теж не стало вирішенням їхніх проблем. Принаймні у цьому вони переконували журналістів днями на прес-конференції у ПАТ «Івано-Франківськгаз».

Пільговий і опалювальний періоди — різні

"Враховуючи те, що за останні півроку на ринку природного газу відбувається багато змін, — розповів  в. о. заступника голови правління  ПАТ «Івано-Франківськгаз» Віктор Кедик. — В тому числі і непопулярних, це дуже цікавить наших споживачів. В окремих моментах навіть є певна соціальна напруга щодо питання ціни природного газу і розрахунків за нього. Отож хочемо дати певні роз’яснення щодо ціни й обліку газу, встановлення лічильників для того, аби наші споживачі могли собі скласти правильне уявлення і вибудувати відносини з нашим підприємством. 

Перш за все питання, яке всіх цікавить і яке на слуху — це ціна природного газу. Із 1 травня Кабінет Міністрів для усіх побутових споживачів затвердив єдину ціну — 6 879 грн. за тисячу кубічних метрів. Із 1 квітня по 1 травня у нас діяла ціна 7 188 грн. за тисячу кубічних метрів також для всіх споживачів. У багатьох виникає запитання щодо пільгової ціни 3 600 грн. Хочу звернути увагу на те, що така ціна у нас діяла виключно для тих, хто користується індивідуальним опаленням і виключно у пільговий період — з 1 жовтня 2015 року по 31 березня 2016 року. Хочу також звернути увагу на те, що опалювальний сезон встановлено кодексом газорозподільних систем з 1 жовтня по 30 квітня. Тобто опалювальний сезон у нас на місяць довший, але пільгова ціна діяла виключно по квітень і у межах споживання газу 1 200 кубічних метрів. Ті споживачі, які використали понад 1 200 кубометрів, повинні розраховуватись за ціною 7 188 гривень. За такою ж ціною повинні розраховуватись за весь період ті споживачі, які користуються газовими плитами і плитами та водонагрівачами. 

Що стосується теперішньої єдиної ціни на газ. Вона має як позитивні, так і негативні сторони. Позитивна в тому, що у ній закупівельна ціна закладена уже, скажемо так, ринкова, на рівні 190 доларів, і при цьому держава може зняти політичну складову купівлі газу в Російської Федерації. Тепер газ можна купити на ринку в будь-кого — у Німеччини, Польщі, у будь-якої країни. Але негативна сторона — те, що основна складова максимальна у цій єдиній ціні — ціна природного газу — 72 відсотки. 17 відсотків у цій ціні — податки, 10 відсотків — наші послуги, газорозподільної компанії, 1 відсоток — послуги постачальника і найменше — 0,1 відсотка — послуги магістральних газопроводів. Відповідно з цих відсотків можна оцінити, що велика кількість грошей йде монополістові — НАК «Нафтогаз України» для придбання газу. А кошти, які залишаються нам для газорозподільної компанії, — це мізер. і враховуючи те, що надходження за розподіл газу для нас невеликі, дуже складно тримати якість наших послуг на належному рівні. Найперше через те, що йде великий відплив кваліфікованих кадрів через низькі зарплати. Але ми всі зусилля спрямовуємо на те, щоб тримати якість послуг на належному рівні.

Труби і зарплати

Про те, що коштів, які отримують газопостачальники і газотранспортники, їм не вистачає для нормальної роботи, говорять давно. Найперше вони нарікають на неможливість виконання усіх потрібних робіт для забезпечення надійної роботи газотранспортної системи, на те, що попри поширене уявлення про захмарні заробітки, насправді місцеві газовики мають заробітки на рівні середніх по регіону та набагато нижчі, ніж на інших підприємствах галузі. Нагадаємо принагідно, що, як розповів недавно глава уряду Володимир Гройсман, середньомісячна заробітна плата керівника «Укргазвидобування» становить близько мільйона гривень. Детальніше про ситуацію у місцевих газопостачальників поінформував заступник голови правління ПАТ «Івано-Франківськгаз», головний інженер Ігор Височанський:

На сьогодні з нас ніхто не знімає завдання щодо забезпечення безаварійного газопостачання. і це наша основна прерогатива, те, для чого ми й працюємо усім нашим колективом. Вважаю, що нині ми це завдання достойно виконуємо. Але трохи проаналізуємо нашу технічну частину. Ми маємо в експлуатації в межах 15 тис. км газопроводів різних тисків, різних категорій. із них, за даними бухгалтерії, є замортизованими в межах двох тисяч кілометрів. із них капітального ремонту вже потребують 860 кілометрів. із цих 860 км у нас тарифом встановлено і виділено коштів на заміну таких газопроводів на не цілі 20 кілометрів. Це майже у 40 разів менше, ніж потрібно на нині. Ми маємо статистику від 2005 року і можна наочно побачити, що з роками цей показник (розрив) збільшується. 

Єдиним джерелом приведення до технічно нормального стану газопроводів і споруд на них, приведення всієї газотранспортної системи у відповідність до моделі Європи, до якої йдемо, є кошти інвестиційної програми. Вони формуються виключно з тих грошей, які ми отримуємо від протранспортованого газу. І якщо розібратись у складі нового тарифу, який є в ціні на газ 6 879 гривень за тисячу кубометрів, то тільки 6 гривень, або 0,9 відсотка, йде на амортизацію мереж. Якщо говорити, що раніше було менше, а тепер буде більше, то це не так. Враховуючи старий тариф і новий, то як було, так і є. Тобто ми в технічному плані не виграли нічого від нової ціни. Відповідно щодо модернізації і заміни газопроводів легше не стало абсолютно. Питання залишається складним і невирішеним. Ми зробили собі прогноз на п’ять років, і якщо не підійти якось жорсткіше до питання формування тарифів, питання структури тарифу, то ми із нинішніх 860 проблемних кілометрів можемо мати понад тисячу. А це вже означає, що кожен метр такого газопроводу криє у собі потенційну небезпеку і можна ставити питання про виведення з експлуатації окремих ділянок.

Лише жорсткий підхід до формування структури тарифу дасть можливість підняти до належного рівня заробітну плату на всіх підприємствах України, і в тому числі на ПАТ «івано-Франківськгаз». Для прикладу: у нас нині середня заробітна плата по підприємству — в межах 3 400 гривень, а по галузі — майже 5 600 гривень. Майже у два рази більше. Це також дозволить забезпечити надійну експлуатацію цих газопроводів і, відповідно, привести всі наші технічні показники у відповідність до формату європейської моделі. 

Які вони, «планові обсяги споживання»?

Чи не найбільше проблем торік мали споживачі газу, котрі своєчасно не передавали показники своїх лічильників постачальникові. Отож останні вносили до квитанцій так звані «очікувані обсяги споживання» й абоненти отримували повідомлення про необхідність сплатити великі кошти за фактично не спожитий газ. Це створювало значну соціальну напругу, біля віконечок у «газконторах» вишиковувались великі черги невдоволених громадян, які вимагали пояснити, звідки взялись зазначені у квитанціях суми. Переважно їм пояснювали, що то не вина місцевих постачальників, просто саме так «порахувала комп’ютерна програма у Києві». І відстояти свою правоту споживачам було непросто. Отож, як виглядає, газовики вирішили частково зняти із себе цю проблему — тепер споживач має самостійно вказати та засвідчити власним підписом ці самі «очікувані обсяги споживання».

За словами працівників «Івано-Франківськгазу», нині контролери роздають споживачам разом з рахунками за газопостачання ще й заяви приєднання до договорів постачання і розподілу. Два договори виникли тому, що Законом «Про ринок природного газу» передбачено відокремлення функцій постачання газу і його транспортування чи розподілу. Нагадаємо читачам, що не так давно було створено крім ПАТ «Івано-Франківськгаз», ще й ТОВ «Івано-Франківськгаз Збут». Тож нині споживачеві слід укласти два договори з двома організаціями. Самі договори на постачання газу і його розподіл є публічними, у них, як стверджують газовики, максимально враховані інтереси споживача. З ними можна ознайомитись на сайті регулятора — Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах  енергетики та комунальних послуг, на офіційному сайті ПАТ «Івано-Франківськгаз». Споживачеві пропонують підписати заяву приєднання, в якій вказуються реквізити споживача, номер його газового лічильника і планові обсяги споживання, які можуть бути враховані для обліку газу якщо споживач несвоєчасно передає показники свого лічильника.

При цьому газопостачальники нагадують, що нині, з огляду на фінансовий стан підприємства, кількість контролерів є такою, що вони можуть хіба лише один раз на півроку відвідати споживача і звірити фактичний показник лічильника. Юрій Пилипів, директор ТОВ «івано-Франківськгаз Збут», нагадав також, що, згідно з новими правилами постачання газу, споживач самостійно повідомляє покази свого приладу обліку газу на перше число. Нарахування вартості спожитого газу за особовими рахунками здійснюється за повний календарний місяць. Передати показники приладів обліку газу можна будь-яким зручним способом:  через реєстрацію в «Особистому кабінеті» на інтернет-сайті «104.ua», за допомогою багатоканального телефону, який працює з 8 до 20 години щоденно без перерви і вихідних, або за допомогою мобільного телефону, надіславши через sms на номер 7104 свій показник (10 цифр — особовий рахунок, пробіл і п’ять цифр показника приладу обліку). 

Кілька засторог

Найперше, що стосується «очікуваних обсягів споживання», то природно, що вони мають бути різними для тих, хто використовує його для опалення взимку та влітку. Та й навіть для інших споживачів, які, можливо, користуються гарячим водопостачанням, якого наразі немає, та тоді, коли підігрівають воду самостійно. Крім того, напевно, варто потурбуватись про встановлення газового лічильника, і саме індивідуального. Бо коли буде реалізовано намір встановити будинкові прилади обліку, то кількість використаного газу ділитимуть на всіх мешканців будинку, хоч газ всі споживають по-різному, що створюватиме додаткові незручності. Зокрема, газовики повідомили, що не можуть потрапити у квартири 600 абонентів в івано-Франківську, яким заплановано встановити лічильники, — чи то квартири порожні, чи з інших причин. Ну і, звичайно, найкраще своєчасно передавати показники лічильника газопостачальникові, бо саме у цьому випадку не буде застосовуватись той так званий «плановий обсяг споживання», а ви матимете можливість сплачувати лише за те, що спожили.

Галичина
Івано-Франківськ новини Івано-Франківська газ лічильник
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
243 перегляди у квітні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Культура
Вони занесені до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, пише   Репортер. Тепер, завдяки спільному проекту Уряду та компанії Google “Автентична Україна”, на них можна буде подивитися у 3D-турі, повідомив у Facebook прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. “Віртуальна екскурсія покаже не тільки фасади будівель, а й внутрішнє оздоблення та навіть дозволить роздивитися ікони всередині”, – пише Гройсман. Також на сайті є аудіосупровід, який розкаже найцікавіші фак...
Бізнес
ПриватБанк запустив нову послугу продажу безготівкової валюти через мережу терміналів самообслуговування. Відтепер купити долари або євро на валютну картку або рахунок можна цілодобово в будь-якому терміналі банку, оплативши їх готівкою. У терміналах самообслуговування ПриватБанк продає валюту за безготівковим курсом. Щоб миттєво поповнити свою валютну картку або рахунок, достатньо авторизуватися в терміналі за допомогою будь-якої картки банку, вибрати мен...
Пригоди
Зіткнулися два автомобілі – “Форд” і “Ніссна”.  Подробиці аварії з’ясовуються.
Пригоди
На вулиці Галицькій неподалік магазину "Тростянецький" не розминулась вантажівка ДАФ і БМВ. Внаслідок аварії заблоковані дві смуги руху в сторону центру міста. Утворився дорожній корок.
Суспільство
Протягом суботи та Вербної неділі діти та дорослі змогли взяти участь у майстер-класах з писанкарства, які відбувалися на парафії Царя Христа в Івано-Франківську. Це учні парафіяльної катехитичної школи, їх батьки та гості з інших парафій. «Протягом не одного року ми традиційно, перед святом Воскресіння Христового – Пасхи, проводимо майстер-клас з писанкарства. Спочатку для учнів нашої катехитичної школи, яких є більше сотні. Але окремо, звичайно, для усіх...
Суспільство
21 квітня пізно ввечері в окружній виборчої комісії №83 у Івано-Франківську зібралися представники дільничних комісій із протоколами про підрахунок голосів, написаними 21 квітня, але датованими наступним днем – 22 квітня. Про це повідомляє ГМ ОПОРА. «Станом на 23:30 21 квітня в залі, де відбувалося засідання окружної виборчої комісії №83 у Івано-Франківську зібралися представники дільничних виборчих комісій округу із протоколами про підрахунок голосів, нап...
Суспільство
Соціально-економічне становище Івано-Франківської області за січень-лютий 2019 року (за  даними  Головного  управління статистики  в Івано-Франківській області). Населення Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на 1 лютого 2019р. становила 1372,4 тис. осіб, з них 606,8 тис. проживали у міських поселеннях, 765,6 тис. – у сільській місцевості. Упродовж січня 2019р. кількість жителів зменшилась на 799 осіб. Зменшення чисельності населення відбу...
Здоров'я
Головною метою кампанії цього року є підвищення обізнаності населення про важливість повноцінної імунізації протягом усього життя, а також необхідність усунення прогалин у вакцинації. В Європейському регіоні ВООЗ проводить тиждень імунізації, націлений  на інформування населення про вакцинацію, як ключового інституту профілактики захворювань і збереження здоров’я та життів. Як повідомила головний спеціаліст з організації педіатричної допомоги, експерт з еп...
Суспільство
Станом на 8 ранку за даними ЦВК (опрацьовано 87% протоколів) він набрав 73,2% голосів виборців, у Петра Порошенка – лише 24,45%. В Івано-Франківській області опрацювали вже 95% протоколів. За їх даними, Петро Порошенко здобув більше голосів ніж Володимир Зеленський лише в Івано-Франківську – 50,42 % на 46,03%. Найвпевненіше шоумен перемагає на окрузі з центром в Снятин (у нього входить і Косівський район) – 64,30% на 32,78.