Дорогий газ потребує лічильника

Питання ціни природного газу для населення, що її недавно підвищив уряд, встановивши єдину вартість блакитного палива для споживачів усіх категорій незалежно від пори року, залишається серед тих, які найбільше нині непокоять українців. Чимало з них уже намагаються порахувати, в яку копієчку виллється їм наступний опалювальний сезон, зрозуміти, на чому можна зекономити та й просто як вижити за нинішніх невисоких зарплат та пенсій і значного зростання цін та тарифів. Інші нарікають на газопостачальників, які, мовляв, наживаються на тарифі, або лають чинну владу за бездумне виконання домовленостей з міжнародними фінансовими організаціями.

Втім, як з’ясувалося, не лише для споживачів нові тарифи стали ще однією проблемою. Для газопостачальників та газотранспортників підвищення ціни на газ теж не стало вирішенням їхніх проблем. Принаймні у цьому вони переконували журналістів днями на прес-конференції у ПАТ «Івано-Франківськгаз».

Пільговий і опалювальний періоди — різні

"Враховуючи те, що за останні півроку на ринку природного газу відбувається багато змін, — розповів  в. о. заступника голови правління  ПАТ «Івано-Франківськгаз» Віктор Кедик. — В тому числі і непопулярних, це дуже цікавить наших споживачів. В окремих моментах навіть є певна соціальна напруга щодо питання ціни природного газу і розрахунків за нього. Отож хочемо дати певні роз’яснення щодо ціни й обліку газу, встановлення лічильників для того, аби наші споживачі могли собі скласти правильне уявлення і вибудувати відносини з нашим підприємством. 

Перш за все питання, яке всіх цікавить і яке на слуху — це ціна природного газу. Із 1 травня Кабінет Міністрів для усіх побутових споживачів затвердив єдину ціну — 6 879 грн. за тисячу кубічних метрів. Із 1 квітня по 1 травня у нас діяла ціна 7 188 грн. за тисячу кубічних метрів також для всіх споживачів. У багатьох виникає запитання щодо пільгової ціни 3 600 грн. Хочу звернути увагу на те, що така ціна у нас діяла виключно для тих, хто користується індивідуальним опаленням і виключно у пільговий період — з 1 жовтня 2015 року по 31 березня 2016 року. Хочу також звернути увагу на те, що опалювальний сезон встановлено кодексом газорозподільних систем з 1 жовтня по 30 квітня. Тобто опалювальний сезон у нас на місяць довший, але пільгова ціна діяла виключно по квітень і у межах споживання газу 1 200 кубічних метрів. Ті споживачі, які використали понад 1 200 кубометрів, повинні розраховуватись за ціною 7 188 гривень. За такою ж ціною повинні розраховуватись за весь період ті споживачі, які користуються газовими плитами і плитами та водонагрівачами. 

Що стосується теперішньої єдиної ціни на газ. Вона має як позитивні, так і негативні сторони. Позитивна в тому, що у ній закупівельна ціна закладена уже, скажемо так, ринкова, на рівні 190 доларів, і при цьому держава може зняти політичну складову купівлі газу в Російської Федерації. Тепер газ можна купити на ринку в будь-кого — у Німеччини, Польщі, у будь-якої країни. Але негативна сторона — те, що основна складова максимальна у цій єдиній ціні — ціна природного газу — 72 відсотки. 17 відсотків у цій ціні — податки, 10 відсотків — наші послуги, газорозподільної компанії, 1 відсоток — послуги постачальника і найменше — 0,1 відсотка — послуги магістральних газопроводів. Відповідно з цих відсотків можна оцінити, що велика кількість грошей йде монополістові — НАК «Нафтогаз України» для придбання газу. А кошти, які залишаються нам для газорозподільної компанії, — це мізер. і враховуючи те, що надходження за розподіл газу для нас невеликі, дуже складно тримати якість наших послуг на належному рівні. Найперше через те, що йде великий відплив кваліфікованих кадрів через низькі зарплати. Але ми всі зусилля спрямовуємо на те, щоб тримати якість послуг на належному рівні.

Труби і зарплати

Про те, що коштів, які отримують газопостачальники і газотранспортники, їм не вистачає для нормальної роботи, говорять давно. Найперше вони нарікають на неможливість виконання усіх потрібних робіт для забезпечення надійної роботи газотранспортної системи, на те, що попри поширене уявлення про захмарні заробітки, насправді місцеві газовики мають заробітки на рівні середніх по регіону та набагато нижчі, ніж на інших підприємствах галузі. Нагадаємо принагідно, що, як розповів недавно глава уряду Володимир Гройсман, середньомісячна заробітна плата керівника «Укргазвидобування» становить близько мільйона гривень. Детальніше про ситуацію у місцевих газопостачальників поінформував заступник голови правління ПАТ «Івано-Франківськгаз», головний інженер Ігор Височанський:

На сьогодні з нас ніхто не знімає завдання щодо забезпечення безаварійного газопостачання. і це наша основна прерогатива, те, для чого ми й працюємо усім нашим колективом. Вважаю, що нині ми це завдання достойно виконуємо. Але трохи проаналізуємо нашу технічну частину. Ми маємо в експлуатації в межах 15 тис. км газопроводів різних тисків, різних категорій. із них, за даними бухгалтерії, є замортизованими в межах двох тисяч кілометрів. із них капітального ремонту вже потребують 860 кілометрів. із цих 860 км у нас тарифом встановлено і виділено коштів на заміну таких газопроводів на не цілі 20 кілометрів. Це майже у 40 разів менше, ніж потрібно на нині. Ми маємо статистику від 2005 року і можна наочно побачити, що з роками цей показник (розрив) збільшується. 

Єдиним джерелом приведення до технічно нормального стану газопроводів і споруд на них, приведення всієї газотранспортної системи у відповідність до моделі Європи, до якої йдемо, є кошти інвестиційної програми. Вони формуються виключно з тих грошей, які ми отримуємо від протранспортованого газу. І якщо розібратись у складі нового тарифу, який є в ціні на газ 6 879 гривень за тисячу кубометрів, то тільки 6 гривень, або 0,9 відсотка, йде на амортизацію мереж. Якщо говорити, що раніше було менше, а тепер буде більше, то це не так. Враховуючи старий тариф і новий, то як було, так і є. Тобто ми в технічному плані не виграли нічого від нової ціни. Відповідно щодо модернізації і заміни газопроводів легше не стало абсолютно. Питання залишається складним і невирішеним. Ми зробили собі прогноз на п’ять років, і якщо не підійти якось жорсткіше до питання формування тарифів, питання структури тарифу, то ми із нинішніх 860 проблемних кілометрів можемо мати понад тисячу. А це вже означає, що кожен метр такого газопроводу криє у собі потенційну небезпеку і можна ставити питання про виведення з експлуатації окремих ділянок.

Лише жорсткий підхід до формування структури тарифу дасть можливість підняти до належного рівня заробітну плату на всіх підприємствах України, і в тому числі на ПАТ «івано-Франківськгаз». Для прикладу: у нас нині середня заробітна плата по підприємству — в межах 3 400 гривень, а по галузі — майже 5 600 гривень. Майже у два рази більше. Це також дозволить забезпечити надійну експлуатацію цих газопроводів і, відповідно, привести всі наші технічні показники у відповідність до формату європейської моделі. 

Які вони, «планові обсяги споживання»?

Чи не найбільше проблем торік мали споживачі газу, котрі своєчасно не передавали показники своїх лічильників постачальникові. Отож останні вносили до квитанцій так звані «очікувані обсяги споживання» й абоненти отримували повідомлення про необхідність сплатити великі кошти за фактично не спожитий газ. Це створювало значну соціальну напругу, біля віконечок у «газконторах» вишиковувались великі черги невдоволених громадян, які вимагали пояснити, звідки взялись зазначені у квитанціях суми. Переважно їм пояснювали, що то не вина місцевих постачальників, просто саме так «порахувала комп’ютерна програма у Києві». І відстояти свою правоту споживачам було непросто. Отож, як виглядає, газовики вирішили частково зняти із себе цю проблему — тепер споживач має самостійно вказати та засвідчити власним підписом ці самі «очікувані обсяги споживання».

За словами працівників «Івано-Франківськгазу», нині контролери роздають споживачам разом з рахунками за газопостачання ще й заяви приєднання до договорів постачання і розподілу. Два договори виникли тому, що Законом «Про ринок природного газу» передбачено відокремлення функцій постачання газу і його транспортування чи розподілу. Нагадаємо читачам, що не так давно було створено крім ПАТ «Івано-Франківськгаз», ще й ТОВ «Івано-Франківськгаз Збут». Тож нині споживачеві слід укласти два договори з двома організаціями. Самі договори на постачання газу і його розподіл є публічними, у них, як стверджують газовики, максимально враховані інтереси споживача. З ними можна ознайомитись на сайті регулятора — Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах  енергетики та комунальних послуг, на офіційному сайті ПАТ «Івано-Франківськгаз». Споживачеві пропонують підписати заяву приєднання, в якій вказуються реквізити споживача, номер його газового лічильника і планові обсяги споживання, які можуть бути враховані для обліку газу якщо споживач несвоєчасно передає показники свого лічильника.

При цьому газопостачальники нагадують, що нині, з огляду на фінансовий стан підприємства, кількість контролерів є такою, що вони можуть хіба лише один раз на півроку відвідати споживача і звірити фактичний показник лічильника. Юрій Пилипів, директор ТОВ «івано-Франківськгаз Збут», нагадав також, що, згідно з новими правилами постачання газу, споживач самостійно повідомляє покази свого приладу обліку газу на перше число. Нарахування вартості спожитого газу за особовими рахунками здійснюється за повний календарний місяць. Передати показники приладів обліку газу можна будь-яким зручним способом:  через реєстрацію в «Особистому кабінеті» на інтернет-сайті «104.ua», за допомогою багатоканального телефону, який працює з 8 до 20 години щоденно без перерви і вихідних, або за допомогою мобільного телефону, надіславши через sms на номер 7104 свій показник (10 цифр — особовий рахунок, пробіл і п’ять цифр показника приладу обліку). 

Кілька засторог

Найперше, що стосується «очікуваних обсягів споживання», то природно, що вони мають бути різними для тих, хто використовує його для опалення взимку та влітку. Та й навіть для інших споживачів, які, можливо, користуються гарячим водопостачанням, якого наразі немає, та тоді, коли підігрівають воду самостійно. Крім того, напевно, варто потурбуватись про встановлення газового лічильника, і саме індивідуального. Бо коли буде реалізовано намір встановити будинкові прилади обліку, то кількість використаного газу ділитимуть на всіх мешканців будинку, хоч газ всі споживають по-різному, що створюватиме додаткові незручності. Зокрема, газовики повідомили, що не можуть потрапити у квартири 600 абонентів в івано-Франківську, яким заплановано встановити лічильники, — чи то квартири порожні, чи з інших причин. Ну і, звичайно, найкраще своєчасно передавати показники лічильника газопостачальникові, бо саме у цьому випадку не буде застосовуватись той так званий «плановий обсяг споживання», а ви матимете можливість сплачувати лише за те, що спожили.

Галичина
Івано-Франківськ новини Івано-Франківська газ лічильник
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
243 перегляди в листопаді
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Пригоди
В одному з парків Івано-Франківська активістами Національного Корпусу було знайдено використані шприци зі слідами крові. Про це повідомляє nationalcorps_if в і інстаграмі. “До уваги батьків та місцевих мешканців вул. Молодіжна !Під час проведення загальноміської толоки у парку, що розташований на вул. Молодіжній активістами Національного Корпусу Івано-Франківська було знайдено використані шприци зі слідами крові”. Національний Корпус додає, що таке явище є...
Пригоди
Сьогодні, 14 листопада, в селі Ямниця неподалік від Івано-Франківська трапилась дорожньо-транспортна пригода. Близько 14:00 водій мікроавтобуса “Фольксваген Транспортер” збив жінку-пішохода. Про аварію повідомляє ГК з посиланням на Телеграм-чат “Франківськ 112”. За свідченнями очевидців, жінці вже надають допомогу місцеві медики. Люди чекають на приїзд патрульних. Аварія сталась за кілька метрів від пішохідного переходу, неподалік від місцевої церкви. Як п...
Новини компаній
Цими днями в кінотеатрах України відбувся показ фільму «DZIDZIO перший раз». Творча команда разом з DZIDZIO спеціально мандрують з міста до міста для того, щоб разом з глядачами насолодитись переглядом романтичної комедії на великому екрані. Усі поціновувачі творчості радо вітали епатажного співака та його команду оплесками. Під час прес-конференції актори пригадували яскраві та найкумедніші історії, пов’язані зі створенням фільму. Також DZIDZIO подякував...
Суспільство
В  школі №26 міста Івано-Франківськ започаткували проект - "Школа під відкритим небом" Традиційні парти замінили на різнокольорові столики та лавочки для сидіння. А замість звичного класу – альтанка.                     Читайте також: Батьки стурбовані виборами директора Івано-Франківської школи №10
Суспільство
Сьогодні, 14 листопада в Івано-Франкіській обласній філармонії відбулася прес-конференція з нагоди відзначення 75-ї річниці розстрілу 27 українських патріотів, яких затримали під час облави в міському театрі, де відбувалася прем'єра оперети Ярослава Барнича «Шаріка». Як повідомили під час прес-конференції, в суботу 17 листопада об 11:00 в обласній філармонії та на вулиці Страчених відбудеться історична реконструкція подій 1943-го, інформує кореспондентка Б...
Культура
26 листопада, у Івано-Франківському музично-драматичному театрі імені Івана Франка пролунає Музичне фентезі-шоу "Володарі стихій". Чотири талановиті музиканти-інструменталісти, віртуози покажуть свою майстерність, заграють власні твори та світові поп, рок, класик та фолк хіти у супроводі Оркестру НАОНІ. За стародавньою легендою, тисячі років назад, ще за часів Трипільської цивілізації, у Місці Сили зібралось Коло Мольфарів – наймогутніших магів Хранителів...
Пригоди
Вчора, 13 листопада, до відділу ГУ НП в Івано-Франківській області надійшло 342 звернення. Зокрема, за минулу добу зареєстрували один грабіж, один розбійний напад, 14 крадіжок, три випадки тілесних ушкоджень, повідомляє прес-служба поліції. Також відомо про один випадок незаконного поводження із зброєю, два шахрайства, шість п’яних водіїв за кермом та одне порушення, пов’язане із незаконним обігом наркотиків. Читайте також: Відсутність полісу обов’язкового...
Пригоди
Інцидент трапився 13 листопада близько 23-ї години: на вулиці Мазепи нетвереза водійка вчинила ДТП. Як повідомляє Місто з посиланням на патрульну поліцію Івано-Франківська, власник автомобіля “Geely” повідомив, що припаркувався біля магазину й сидів у салоні. Згодом почав рух автомобіль “Citroën”, який стояв попереду. Ймовірно, водій “Citroën” не перонався в безпеці маневру, бо почав їхати назад, вдарив “Geely”, після чого різко поїхав з місця ДТП. Згодом...
Екологія
У селi Пилипи Колoмийського райoну встанoвили скaз лисицi, передає WestNews. З метoю кooрдинації дiй з лiквiдації захвoрювання прoведено засiдання Державнoї надзвичайнoї протиепізooтичної кoмісії при Кoлoмийській райoнній держадмiнiстрації. Прийнятo рiшення затвeрдити плaн зaходів з ліквідaції скaзу. А селo Пилипи Кoлoмийського райoну визнaти неблaгополучною територiєю та наклaсти кaрaнтинні oбмеження. В oсередку захвoрювання вживaються всi необхiдні захoд...