Пнівський замок з висоти пташиного польоту. Відео

Руїни замків, фортець, палаців завжди дихали таємничою енергетикою, викликали особливі емоції і непідробний інтерес до себе. Деякі з них є справді особливими.

Особисто для мене таким, без перебільшення, можна вважати Пнівський замок поблизу Надвірної. Моє знайомство з ним відбулося за кілька днів до власного весілля, і саме тут з’явилися перші сімейні світлини…Такий вибір був невипадковим, адже це не просто мальовнича місцина з прекрасним видом на двоголову вершину Старогори: тут якось по-особливому спокійно і мрійливо, всюди зберігся дух романтики замку, котрий відчували будівельники та вартові, солдати і повстанці, графи й слуги... Саме тут, біля фортечних мурів, надзвичайно легко згадувати минуле і мріяти про майбутнє…

Трішки історії…

Серед кам’яних оборонних споруд середньовіччя, які збереглися до сьогодні на Прикарпатті, перше місце справедливо належить Пнівському замку. Він є найстарішим, найбільшим (до появи Станіславівської фортеці) і, як не дивно, поки що найкраще збереженим.

Після трагічної смерті в 1340 році останнього галицького князя Болеслава-Юрія ІІ і остаточного занепаду колись могутнього Галицько-Волинського князівства, галицька земля була захоплена королем Казимиром. Польські феодали намагалися будь-що закріпитися на тутешніх землях, тому не шкодували коштів на будівництво численних фортець і замків. Для їх спорудження запрошували найкращих західноєвропейських інженерів-фортифікаторів, а зводилися вони важкою працею жителів довколишніх сіл. Саме так у другій половині XVI ст. з’явився Пнівський форпост. Його власниками були польські феодали з волоськими (мадярськими) коренями Куропатви, які отримали ці землі за військову службу від короля Владислава Опольського. Після численних перебудов і реставрацій замок досяг свого розквіту — це було в XVII ст. Особливо його значимість зросла після падіння Кам’янець-Подільської фортеці від вогню армії Ібрагіма-паші в 1672 році, яка зруйнувала на Прикарпатті всі замки, крім Пнівського.

З цим зaмком пов’язані і події Визвольної війни XVІІ ст. Пізньої осені 1648 року козaцькі загони Богдана Хмельницького разом з місцевими повстанцями під керівництвом Семена Височaна із селa Вікторовa вирушили до твердині, де ховалося багато польських дворян. Облога тривала кілька тижнів. Часто бували тут і опришки Олекси Довбуша, який наводив страх на тамтешню шляхту.

Останніми володарями фортеці, які дбали про неї, була родина магнатів Цетнерів. Грaф Цетнер сприяв розвитку Нaдвірної (яка на той час стала важливим торговим і промисловим центром) і навіть подарував їй свій герб. На місцеві ярмарки збирався люд з Польщі, Угорщини, Молдавії, Росії. Існує думка, що свою назву місто отримало від того, що поселення виникло надворі, тобто за межами Пнівського замку.

На початку XIX ст. замок перейшов у власність Австро-Угорської держави, і далі його доля склалася трагічно: не знищений жодними загарбниками протягом багатьох століть, він був частково розібраний орендаторами на будматеріал для … броварні.
Неприступний бастіон

Пнівська фортеця розташована на природному підвищенні, що робить її візуально ще масивнішою і більшою за площею, тому не дивно, що її вважають однією з найбільших в Україні. Природні особливості території стали основою регулярної планувальної конфігурації замку. Наближена до п’ятикутника, фортеця була сформована двоярусними мурами завтовшки 1,7 м і п’ятьма наріжними двоярусними баштами. З них південна та південно-східна були круглими, північна й південно-західна — шестигранними, а між ними знаходилася півкругла башта з прямокутною прибудовою. Із протилежного боку двору, вздовж південно-східної оборонної стіни, стояв триповерховий палац, до якого примикала трикутна башта, що виступала за лінію мурів. Надбрамна двоярусна башта з житловими приміщеннями та зведеним мостом через рів — на осі південної стіни.

Зовнішні мури замку складені з ламаного каменю і цегли, товщиною до півтора метра. Доступ до замку зі східного боку ускладнював кількаметровий схил, із західного — досить глибокий рів, з двох інших простягалась рівнина. Тому свою неприступність замок здобув завдяки створенню добре продуманої системи штучних засобів оборони. Оборонні вежі мали три яруси бійниць, стіни — два яруси: нижні — для гармат, верхні — для ручної вогнепальної зброї. Доступ до верхніх бійниць здійснювався по дерев’яній галереї. Потрапити в замок можна було лише через в’їзну вежу, до якої вів перекинутий через глибокий рів, нині засипаний, підйомний міст. У пору небезпеки міст за допомогою механізму підіймався і служив зовнішньою брамою. Отвори, по яких проходили ланцюги пристрою, добре збереглися до наших днів. У цьому ж приміщенні знаходився камін, біля якого в холодні дні грілися вартові.

Підсилював оборону в’їзду прибрамний корпус у формі неправильного чотирикутника, який гострим кутом виступає далеко за межі оборонної стіни. Це була триярусна споруда з численними бійницями. Значно посилювали оборону замку шість веж різної конфігурації, з яких усі, крім трикутної, були триярусними з численними бійницями, а на другому і на третьому ярусі знаходяться прорізи для вікон

До нашого часу дійшли руїни оборонних мурів, рештки фундаментів палацу і збереглися на рівні двох ярусів мурування башт з бійницями. Від південної наріжної круглої башти залишилися тільки сліди фундаментів.

Що за замок без легенд…

Кам’яні рештки Пнівської твердині, як і годиться, наскрізь просякнуті таємничими історіями і численними легендами. Одна з них переповідає про існування таємного підземного ходу до сторожової вежі в парку міста Надвірної, що за два кілометри від замку. Вежа справді існує і, хоча її стан не набагато кращий, ніж самої фортеці, у ній є підземне приміщення з заваленими воротами в невідомість. У замку таких підземель чотири, але всі в такому стані, що зараз важко знайти якісь сліди підземного ходу. Ймовірно, вони були пороховими та харчовими складами. Те, що замки мали таємні підземні ходи, не секрет, а скільки таких ходів було — не відомо нікому. Кажуть, ними користувалися під час облоги, щоб викликати підмогу, а інколи і для порятунку. Прикро лише, що кілька років тому в Надвірній в один із таких ходів провалилася частина місцевого ринку…

Інша легенда розказує про підземний хід від Пнівського замку аж до Манявського скиту. Проте якщо перша легенда заслуговує на увагу істориків і дослідників, то друга не більше ніж фантазія, адже відстань між ними майже 40 км, а прокласти його в той час, та ще й в гірських умовах, було неможливо.

Ще одна легенда наводить жах на туристів і малолітніх відвідувачів замку, адже мова йде про привидів, які населяють замок. Мешканці села Пнів розповідають, що кілька років тому під час розкопок будівельникам вдалося побачити кілька дивних «істот». Цікаво, що вони розкопали кімнату, якої нема на жодних кресленнях кам’яної споруди. За легендою, сторожі вхідної вежі ретельно перевіряли кожного відвідувача замку, а для осіб «сумнівної зовнішності» існувала окрема кімната, де відбувалися мученицькі допити. Типове закінчення тортур — провалля: підлогу розсували, а людей опускали на гострі палиці. Трагічним було для деяких відвідувачів пербування у Пнівському замку. Тому подейкують, що вартових і досі мучить совість за такі нелюдські вчинки й кількість невинних жертв, за це вони вештаються замковими руїнами і донині. І, звичайно ж, там, де побував Олекса Довбуш, не обійтися без любителів опришківських скарбів. З неприхованим ентузіазмом і вірою у власні слова переповідають у довколишніх селах історію про двох туристів — улюбленців фортуни, які за допомогою звичайного металошукача на глибині півтора метра знайшли й відкопали чимало срібних і бронзових монет. Їхній подвиг до сьогодні не дає спокою місцевим молодикам, які кожні вихідні збираються тут, щоб згадати карпатського Робін Гуда!

Івано-Франківськ новини Івано-Франківська Пнівський замок
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
130 переглядів в листопаді
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Кримінал
В ході патрулювання “Муніципальної варти” в центральній частині Івано-Франківська, інспектори виявили осіб ромської національності, що займались жебракуванням, інформує WestNews. Перша особа “працювала” по вул Дністровській. Демонструвала довірливим містянам медичну довідку “на свого хворого сина” і просила “допомоги на лікування”. Друга “нещасна мати” намагалась “заробляти” біля Катедрального собору Щоправда, вона так і не змогла пояснити для кого і на що...
Суспільство
Комунальники працюють в центральній частині міста. Цьогоріч в Івано-Франківську нової ілюмінації не буде через обмежений бюджет, але  попри це, обіцяють здивувати іванофранківців цікавими світловими рішеннями, інформує Фіртка Ілюмінацією прикрашають площу Адама Міцкевича та нещодавно відремонтовану пішохідну вулицю Лесі Українки. Зокрема тут світлодіодними гірляндами декоруватимуть дерева. Крім того, в місті вздовж головної пішохідної вулиці, "стометрівки"...
Екологія
Станом на 11:35 16 листопада 2018 на горі Піп Іван Чорногірський у Карпатах на межі Івано-Франківської й Закарпатської областей хмарно, невеликий сніг. Про це на своїй сторінці у Фейсбуці повідомляє Чорногірський гірський пошуково-рятувальний пост. Вітер північно-східний, 11-12 м/с. Температура повітря -10°С.  Читайте також:  Як виглядає відремонтована ділянка дороги Р-62 біля Сокільської скелі. ВІДЕО
Новини компаній
Шановні батьки! Запрошуємо Вас відвідати презентацію дистанційної школи "Центр освіти "Оптіма". Ви дізнаєтеся: Чому більш 950 батьків вибрали для навчання своїх дітей дистанційну школу "Центр освіти "Оптіма? Хто такий дистанційний учень? Як організувати соціалізацію на дистанційному навчанні? Як бути другом для дитини? Як змінити життя дитини на краще? Під час зустрічі Ви переконаєтеся, що школа "Оптіма" зовсім не схожа на інші школи. І зрозумієте чому. Ми...
Пригоди
За 2018 рік на дорогах Івано-Франківської області трапилося 2476 ДТП, з яких 633 – з потерпілими. 115 людей загинули, а 827 – травмувалися. Причинами ДТП є перевищення швидкості водіями, виїзд на смугу зустрічного руху, порушення правил маневрування та керування в стані сп’яніння. Також 61 автопригода трапилась з вини пішоходів, в яких 11 осіб загинуло та 50 отримали травми. Резонансними дорожньо-транспортними пригодами впродовж 2018 року стали такі, як зі...
Екологія
У селi Кулачкiвцi Снятинськогo райoну встанoвлено скaз домашньoго сoбаки, повідомляє WestNews. З метoю кooрдинації дiй з лiквідації захвoрювання прoведено засiдання Державнoї надзвичайнoї прoтиепізоотичної кoмісії при Снятинській районнiй держадмiністрації. На засiданні вирiшили зaтвердити плaн заходiв із ліквідaції скaзу, визнaчили с. Кулaчківці Снятинськoго райoну неблагoполучною теритoрією та накладенo кaрантинні oбмеження. В oсередку захвoрювання вживa...
Пригоди
Сьогодні в Івано-Франківську невідомі порізали шини в автомобілі громадського активіста Віталія Світлика, інформує Фіртка Про це він розповів на своїй сторінці у соцмережі. "А тим часом хвиля тиску на мене продовжується! Накручені справи, обкрадання авто, тепер прорізані всі колеса! Правова держава в дії", - йдеться у дописі. Читайте також:  Патрульні у Івано-Франківську спіймали грабіжника на гарячому. ФОТО
Пригоди
У четвер ввечері, о 19.48 годині, в Снятинському районі, у селі Русів, трапилася дорожньо-транспортна пригода. Працівники пожежно-рятувальної служби ДПРЧ-15 міста Снятин надавали допомогу по ліквідації наслідків аварії. Водій автомобіля марки “ФОРД” не впорався з керуванням та з’їхав у кювет. Рятувальники за допомогою спеціального обладнання вивільнили постраждалого водія з пошкодженого автомобіля та передали медичним працівникам. Також проведено заходи по...
Суспільство
У терміналах електронної черги Центрів обслуговування клієнтів АТ «Прикарпаттяобленерго» з’явилась можливість оцінити роботу сервісів та фахівців. Прикарпатців закликають залишати свої відгуки про якість надання послуг під час перебування у ЦОК. Кнопка «Ваш відгук» знаходиться з правого краю стартової сторінки у терміналі «Електронна черга», що організовує і розподіляє відвідувачів рівномірно між всіма фахівцями. Натиснувши на кнопку, клієнт має можливість...