Власники франківських новобудов не поспішають їх заселяти

Минулого року столиця Прикарпаття встановила абсолютний рекорд щодо кількості введеного в експлуатацію житла. За даними обласного управління статистики, місто поповнилося майже на 400 000 квадратних метрів новобудов. Цей показник дозволив Івано-Франківську повернутися у трійку лідерів будівельного ринку України, витіснивши звідти Одесу. Більше житла торік збудували лише у Києві та Львові. Що ж до кількості нових квадратних метрів в перерахунку на душу населення, то наше місто й раніше не мало собі рівних…

На гребні хвилі

Будівельному феномену Івано-Франківська вже майже півтора десятка років. Журналісти неодноразово намагалися віднайти ключі до його розгадки. Та марно. Професіонали будівельного ринку на прохання розкрити секрет лише посміхаються. Схоже, вони й самі не мають логічного пояснення тому, що місто, яке за кількістю населення перебуває в третьому десятку, будує у кілька разів більше, ніж «мільйонники». Кажуть, на початку 2000-х воно просто упіймало хвилю…

Вітчизняні експерти виділяють два основні цикли розвитку ринку житлової нерухомості. Перший мав місце з 1992-го по вересень 2001 року. Оскільки пропозиція не відповідала попиту, спостерігалося значне підвищення цін на квартири. Свого максимуму вони досягли у 1997 році. У Франківську за квадратний метр житла на вторинному ринку давали по 200-250 доларів США. Для пострадянського періоду, то були дуже великі гроші…

Первинний ринок був мізерним. В 1991—1998 роках в обласному центрі в середньому будувалося 60 тис. кв.м у багатоповерхівках та майже 5 тис. кв.м у приватному секторі. Очікувати будівельного буму не доводилося, оскільки централізовані капіталовкладення в житлове будівництво майже припинилися, а про приватні інвестиції й мови не було. У 2000 році в Івано-Франківську було здано в експлуатацію усього 23,2 тис. «квадратів» (приблизно 300-350 квартир). Тож при розробці нового генплану обласного центру перевага віддавалася садибній забудові (в 1990-х житлові «коробки» довкола міста росли як гриби після дощу). Аж раптом…

У вересні 2001 року, як відзначають експерти, розпочався новий цикл, що триває дотепер. Для нього є характерним впровадження ринкових механізмів, розвиток іпотечного кредитування, тощо. Поступове зростання цін на житло у 2006—2008 роках набуло ажіотажно-спекулятивного характеру, втративши зв’язок із динамікою реальних доходів населення. В цей час у Івано-Франківську квадратний метр щокварталу додавав у ціні приблизно по 100 доларів США, сягнувши влітку 2008-го неймовірної позначки у 1 000 доларів! Парадокс, однак знецінення національної валюти та припинення видачі іпотечних кредитів мало вплинуло на динаміку будівництва нових осель в обласному центрі. Швидше, навпаки…

«Ринок нерухомості взагалі дуже цікаво реагує на валютні коливання, – ділиться своїми спостереженнями пан Ігор, працівник однієї з компаній-лідерів будівельного ринку Івано-Франківська. – Знецінення гривні майже завжди… підвищує попит. І навпаки. Тільки-но гривня проявляє ознаки до зміцнення, торгівля новим житлом сповільнюється. Згадана обставина зайве свідчить про те, що основними покупцями франківських квартир є ті, хто отримує дохід у валюті, а це здебільшого наші заробітчани…»

Недосяжна мрія

Офіційна статистика підтверджує слова експерта. Якщо у «стабільні» часи, коли долар вартував вісім гривень, в Івано-Франківську щороку здавали трохи більше 200 тис. кв.м новобудов, то у 2014-15 роках – 381 і 399 тис. відповідно. Лише за три останні роки в обласному центрі прийнято в експлуатацію понад 1 000 000 квадратних метрів нових осель! Це при тому, що загалом житловий фонд міста у 2015 вимірювався цифрою 6,33 млн. кв.м.

Чи обласний центр вже пройшов пік житлового будівництва? – цікавлюся у пана Ігоря.

«Щоб зрозуміти, чи наситилося місто житлом, достатньо зателефонувати до кількох провідних компаній-забудівників і поцікавитися вільними площами в новобудовах, – каже експерт. – Запевняю вас, що в будинках, які введено в експлуатацію, практично немає пропозицій. Це говорить про те, що населення надалі готове інвестувати кошти в нове житло. Можливо, не в таких обсягах, як раніше. Але процес триватиме…».

Обласне управління статистики наразі не оприлюднило показники за перше півріччя, а цифри січня-березня не є показовими, оскільки в цей час здача житла є традиційно низькою. Торік, приміром, вона склала менше 10% річного обсягу у 398 687 квадратних метрів. Найбільші об’єми у 2015-му припали на четвертий квартал – майже 60%. Що цікаво, 43,5% нових осель було зведено поза міськими межами, на території сіл, які підпорядковані міськраді – Крихівців, Вовчинця, Угорників і Микитинців. Вони вже давно і активно віддають свої площі під висотну забудову (поза процесом наразі тільки Хриплин через свою віддаленість від центру). Зокрема, у Крихівцях БК «Ярковиця» завершує реалізацію масштабного проекту «Калинова слобода», аналогів якому, як вважають фахівці, в найближчій перспективі не передбачаєтья.

Попри вагомі темпи будівництва, для більшості мешканців обласного центру нове житло, як і раніше, залишається недосяжною мрією. Середня вартість квартири-сирця у компаній-лідерів складає 9 500 грн за квадратний метр. Річного доходу пересічного франківчанина вистачає лише на 4-5 «квадратів», тож навіть на придбання однокімнатної квартири йому потрібно відкладати гроші щонайменше вісім років.

До речі, поняття «сирець» у різні часи мало різне наповнення. Сьогодні під ним розуміють хорошої якості вікна і двері, стяжку на підлозі (у кухні, ванній кімнаті і коридорі – з вмонтованим електропідігрівом), пошпакльовані стіни і лічильники на всі види комунпослуг. Як показує практика, клієнт все одно облаштовуватиме помешкання на свій розсуд, тож останнім часом забудівники відмовилися навіть від монтажу електророзводки.

«Однокімнатні квартири в новобудовах нині пропонують площею 38-44 кв.м, двокімнатні – 58-68, трикімнатні – від 77 і вище, – розповідає пан Ігор. Структура ринку не має сталого характеру і нагадує кардіограму. Якщо надворі криза, то покупці насамперед цікавляться одно- та невеликими за площею двокімнатними оселями, якщо в економіці пожвавлення – зростає попит на дво- та трикімнатні помешкання».

Всі хочуть жити в Івано-Франківську?

Як мовилося на початку матеріалу, столиця Прикарпаття повернула собі місце в трійці лідерів серед обласних центрів за кількістю зведеного житла. Ми вдвічі перевершили показник сусіднього Тернополя, в 1,6 раза – Харкова, в 2,5 раза – Дніпропетровська. Чому ж усі так хочуть жити в Івано-Франківську?

Наше місто зручне насамперед з точки зору логістики. Розташоване воно в самісінькому центрі області. Більшість населених пунктів зосереджені в радіусі 60 кілометрів. За умови добрих шляхів, це лише година їзди автомобілем. З одного боку – пасмо гірських поселень з традиційно високим приростом населення, однак проблемних з точки зору земельних ресурсів і робочих місць. З іншого – депресивні сільськогосподарські райони, звідки молодь й у кращі часи намагалася перебратися до міста.

Водночас новоспечені власники франківських новобудов не поспішають ставати повноцінними мешканцями обласного центру. За останнє десятиліття офіційне населення Івано-Франківської міськради зросло лише на 6-7% – з 235 до 250 тисяч, в той час як житловий фонд – на 150% (з 4,16 до 6,33 млн кв.м). Лише незначна кількість покупців справді має нагальну необхідність у новому житлі. Інші беруть, так би мовити, про запас – для дітей, внуків… Купівля нерухомості у великому місті є одним зі способів збереження заощаджень. Відтак багато квартир не заселяються роками.

Втім, будують не лише в обласному центрі. Рекордні для Франківська «квадрати» склали менше половини загальнообласної цифри – 46,6% (в 2014 р. – 41,9%, в 2013 р. – 45,0%, в 2012 р. – 39,2%). І це при тому, що торік область (без свого центру) скоротила площі новобудов майже на 15% – з 528 до 458 тисяч кв.м. Починаючи з 2013 року серед адміністративних одиниць краю друге місце після Івано-Франківська посідає Тисменицький район. Торік тут збудували 77,8 тис. кв.м житла (в 2014 р. – 94,8, в 2013 р. – 64,3).

Раніше друге місце за кількістю прийнятого в експлуатацію житла утримувала Яремчанська міськрада, постійне населення якої складає усього 23 тис. осіб (18 місце серед 20-ти адмінодиниць Івано-Франківщини). Будівельний бум тут розпочався із розбудовою «Буковеля». Та він, схоже, вже у минулому. Для порівняння, в 2012 р. в Яремче і підпорядкованих їй селищах здали в експлуатацію 61,7 тис. «квадратів», торік – майже наполовину менше – 37,7 (в 2014 р. – 50,8). Відтак яремчанці відкотилися в обласному рейтингу з 3-ї на 5-ту позицію.

Третьою стала Коломия, яка останнім часом демонструє позитивну динаміку. Як і обласний центр, столиця Покуття торік встановила особистий рекорд – 45,1 тис. кв.м нового житла. Нещодавно коломийська мерія підписала угоду з франківською БК «Мельник» на будівництво цілого мікрорайону, чого раніше не практикувалося. Це буде перший досвід не лише для покутян, але й для представників обласного центру, котрі майже не полишали меж свого міста.

Торік обсяги будівництва житла наростили лише п’ять «одиниць» – Івано-Франківська і Болехівська міськради, Косівський, Тлумацький і Рогатинський райони. Попри те, саме рогатинці вкотре посіли останнє місце у «підсумковій таблиці» – усього 5,9 тис. кв.м новобудов. Недалеко втекли городенківці (6,3), верховинці (6,6) і галичани (7,8).

ЗК
Івано-Франківськ новиниІвано-Франківська будівництво новобудови
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
211 переглядів в грудні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Міська рада Івано-Франківська створила нове комунальне підприємство "Благоустрій" зі статутним капіталом 25 млн грн. Нове підприємство буде виконувати роботи та надаватиме послуги з утримання і обслуговування об’єктів та елементів благоустрою, які передадуть йому на баланс. Підприємство буде виконувати поточний та капітальний ремонт цих об’єктів. В обслуговування КП "Благоустрій" планують передати тротуари, міжбудинкові проїзди, сквери та інші об’єкти благ...
Суспільство
Сьогодні, 14 грудня в Івано-Франківську триває сесія міської ради. На порядок денний винесено понад сотню питань. Серед іншого депутати розглянули ряд пропозицій щодо найменування і перейменування вулиць та скверів Івано-Франківська, інформує кореспондентка Бліц-Інфо. Зокрема дві нові вулиці назвали на честь сенатора Джона Маккейна, та товариства «Просвіта», а сквер на вулиці Грюнвальдській на Сквер 100-річчя ЗУНР. Також депутати перейменували вулицю Мельн...
Політика
Сьогодні, в Івано-Франківській обласній раді відбулась комісія з питань аграрної політики та земельних відносин. Серед іншого, депутати заслухали питання про обласний бюджет на 2019. Як розповіла заступниця керівника департаменту фінансів Ганна Качур, бюджет на наступний 2019 рік сформований відповідно до вимог. податкового та бюджетного законодавства. Враховані бюджетні запити всіх головних розпорядників обласного бюджету. Відтак, бюджет Івано-Франківсько...
Суспільство
Про це йшлося в п’ятницю, 14 грудня, на засіданні 22-ої сесії франківської міської ради. До депутатів звернувся обранець від партії БПП Андріан Волгін, який запропонував зробити можливим двосторонній рух у Франківську по вулиці Вагилевича, інформує “Галка”. Крім того, Волгін просить забезпечити проїзд по вулицях Червоного Хреста та Сабата, щоб зменшити наплив транспорту на Гординського. “В постійних корках перебувають вулиця Івана Франка та Гординського –...
Пригоди
Дорожній стан на Прикарпатті ускладнений через сніг та ожеледицю. Усім учасникам дорожнього руху поліцейські радять бути уважними і неухильно дотримуватися Правил дорожнього руху. Варто відзначити, що через це зростає аварійність на догах міста та області, повідомляє Обласна Поліція. Правоохоронці рекомендують по можливості не виїжджати без необхідності на власному автотранспорті, стежити за дорожнім станом та бути максимально уважними при будь-якій його з...
Суспільство
Жінка просить про допомогу всіх небайдужих, адже у її чоловіка, батька трьох дітей виявили страшну хворобу - гострий лейкоз (лейкемію). Лілія створила сторінку у ФБ, де розмістила допис, в якому звітується про стан свого чоловіка - Ігора Галая: Ми пройшли першу хімію. Чекаємо на другий блок! Поки що рівень лейкоцитів в крові низький, але Ігор тримається добре.Хоче до дому, до дітей! Діти теж чекають татка!Попереду в нас ТКМ і тривала реабілітація, на яку д...
Пригоди
Пригода сталася сьогодні, 14 грудня, близько 9 ранку на одній із центральних вулиць міста. Дорогу на вулиці Бельведерській не поділили два легкових автомобілі, “Деу Ланос” та “Мітсубіші Лансер”. Як відомо з місця події, у ДТП ніхто не постраждав, однак є механічні пошкодження автомобіля “Деу Ланоса”. На місці працює патрульна поліція, рух вулицею тимчасово ускладнений. повідомляє ГК Читайте також: Біля "Велмарту" збито жінку, водій втік
Пригоди
На Прикарпатті продовжують розшукувати Олексу Рудніцького. Як інформувала Фіртка, зниклий - житель села Бринь Галицького району.  Зниклий народився 28 березня 1933 року. Чоловік 9 грудня 2018 року вийшов з дому  і  досі його місце перебування невідоме. Прикмети розшукуваного:  зріст 175 см, худорлявої тілобудови, волосся сиве коротке. Чоловік був одягнутий в піджак та штани темно-сірого кольору, два светри, сорочка голубого кольору, чорна в’язана шапка, зи...
Пригоди
Учора, 13 грудня, в Івано-Франківську трапилась дорожньо-транспортна пригода. Близько 21:50 водій рухався автомобілем «RENAULT Trafic» заднім ходом на стоянці для транспортних засобів біля супермаркету «Велмарт», що по вул. Є. Коновальця. Він проявив неуважність, унаслідок чого допустив наїзд лівою боковою частиною на 35-річну жінку, яка рухалася зі сторони виходу з супермаркету в напрямку входу. Унаслідок аварії громадянка отримала тілесні ушкодження та б...