Власники франківських новобудов не поспішають їх заселяти

Минулого року столиця Прикарпаття встановила абсолютний рекорд щодо кількості введеного в експлуатацію житла. За даними обласного управління статистики, місто поповнилося майже на 400 000 квадратних метрів новобудов. Цей показник дозволив Івано-Франківську повернутися у трійку лідерів будівельного ринку України, витіснивши звідти Одесу. Більше житла торік збудували лише у Києві та Львові. Що ж до кількості нових квадратних метрів в перерахунку на душу населення, то наше місто й раніше не мало собі рівних…

На гребні хвилі

Будівельному феномену Івано-Франківська вже майже півтора десятка років. Журналісти неодноразово намагалися віднайти ключі до його розгадки. Та марно. Професіонали будівельного ринку на прохання розкрити секрет лише посміхаються. Схоже, вони й самі не мають логічного пояснення тому, що місто, яке за кількістю населення перебуває в третьому десятку, будує у кілька разів більше, ніж «мільйонники». Кажуть, на початку 2000-х воно просто упіймало хвилю…

Вітчизняні експерти виділяють два основні цикли розвитку ринку житлової нерухомості. Перший мав місце з 1992-го по вересень 2001 року. Оскільки пропозиція не відповідала попиту, спостерігалося значне підвищення цін на квартири. Свого максимуму вони досягли у 1997 році. У Франківську за квадратний метр житла на вторинному ринку давали по 200-250 доларів США. Для пострадянського періоду, то були дуже великі гроші…

Первинний ринок був мізерним. В 1991—1998 роках в обласному центрі в середньому будувалося 60 тис. кв.м у багатоповерхівках та майже 5 тис. кв.м у приватному секторі. Очікувати будівельного буму не доводилося, оскільки централізовані капіталовкладення в житлове будівництво майже припинилися, а про приватні інвестиції й мови не було. У 2000 році в Івано-Франківську було здано в експлуатацію усього 23,2 тис. «квадратів» (приблизно 300-350 квартир). Тож при розробці нового генплану обласного центру перевага віддавалася садибній забудові (в 1990-х житлові «коробки» довкола міста росли як гриби після дощу). Аж раптом…

У вересні 2001 року, як відзначають експерти, розпочався новий цикл, що триває дотепер. Для нього є характерним впровадження ринкових механізмів, розвиток іпотечного кредитування, тощо. Поступове зростання цін на житло у 2006—2008 роках набуло ажіотажно-спекулятивного характеру, втративши зв’язок із динамікою реальних доходів населення. В цей час у Івано-Франківську квадратний метр щокварталу додавав у ціні приблизно по 100 доларів США, сягнувши влітку 2008-го неймовірної позначки у 1 000 доларів! Парадокс, однак знецінення національної валюти та припинення видачі іпотечних кредитів мало вплинуло на динаміку будівництва нових осель в обласному центрі. Швидше, навпаки…

«Ринок нерухомості взагалі дуже цікаво реагує на валютні коливання, – ділиться своїми спостереженнями пан Ігор, працівник однієї з компаній-лідерів будівельного ринку Івано-Франківська. – Знецінення гривні майже завжди… підвищує попит. І навпаки. Тільки-но гривня проявляє ознаки до зміцнення, торгівля новим житлом сповільнюється. Згадана обставина зайве свідчить про те, що основними покупцями франківських квартир є ті, хто отримує дохід у валюті, а це здебільшого наші заробітчани…»

Недосяжна мрія

Офіційна статистика підтверджує слова експерта. Якщо у «стабільні» часи, коли долар вартував вісім гривень, в Івано-Франківську щороку здавали трохи більше 200 тис. кв.м новобудов, то у 2014-15 роках – 381 і 399 тис. відповідно. Лише за три останні роки в обласному центрі прийнято в експлуатацію понад 1 000 000 квадратних метрів нових осель! Це при тому, що загалом житловий фонд міста у 2015 вимірювався цифрою 6,33 млн. кв.м.

Чи обласний центр вже пройшов пік житлового будівництва? – цікавлюся у пана Ігоря.

«Щоб зрозуміти, чи наситилося місто житлом, достатньо зателефонувати до кількох провідних компаній-забудівників і поцікавитися вільними площами в новобудовах, – каже експерт. – Запевняю вас, що в будинках, які введено в експлуатацію, практично немає пропозицій. Це говорить про те, що населення надалі готове інвестувати кошти в нове житло. Можливо, не в таких обсягах, як раніше. Але процес триватиме…».

Обласне управління статистики наразі не оприлюднило показники за перше півріччя, а цифри січня-березня не є показовими, оскільки в цей час здача житла є традиційно низькою. Торік, приміром, вона склала менше 10% річного обсягу у 398 687 квадратних метрів. Найбільші об’єми у 2015-му припали на четвертий квартал – майже 60%. Що цікаво, 43,5% нових осель було зведено поза міськими межами, на території сіл, які підпорядковані міськраді – Крихівців, Вовчинця, Угорників і Микитинців. Вони вже давно і активно віддають свої площі під висотну забудову (поза процесом наразі тільки Хриплин через свою віддаленість від центру). Зокрема, у Крихівцях БК «Ярковиця» завершує реалізацію масштабного проекту «Калинова слобода», аналогів якому, як вважають фахівці, в найближчій перспективі не передбачаєтья.

Попри вагомі темпи будівництва, для більшості мешканців обласного центру нове житло, як і раніше, залишається недосяжною мрією. Середня вартість квартири-сирця у компаній-лідерів складає 9 500 грн за квадратний метр. Річного доходу пересічного франківчанина вистачає лише на 4-5 «квадратів», тож навіть на придбання однокімнатної квартири йому потрібно відкладати гроші щонайменше вісім років.

До речі, поняття «сирець» у різні часи мало різне наповнення. Сьогодні під ним розуміють хорошої якості вікна і двері, стяжку на підлозі (у кухні, ванній кімнаті і коридорі – з вмонтованим електропідігрівом), пошпакльовані стіни і лічильники на всі види комунпослуг. Як показує практика, клієнт все одно облаштовуватиме помешкання на свій розсуд, тож останнім часом забудівники відмовилися навіть від монтажу електророзводки.

«Однокімнатні квартири в новобудовах нині пропонують площею 38-44 кв.м, двокімнатні – 58-68, трикімнатні – від 77 і вище, – розповідає пан Ігор. Структура ринку не має сталого характеру і нагадує кардіограму. Якщо надворі криза, то покупці насамперед цікавляться одно- та невеликими за площею двокімнатними оселями, якщо в економіці пожвавлення – зростає попит на дво- та трикімнатні помешкання».

Всі хочуть жити в Івано-Франківську?

Як мовилося на початку матеріалу, столиця Прикарпаття повернула собі місце в трійці лідерів серед обласних центрів за кількістю зведеного житла. Ми вдвічі перевершили показник сусіднього Тернополя, в 1,6 раза – Харкова, в 2,5 раза – Дніпропетровська. Чому ж усі так хочуть жити в Івано-Франківську?

Наше місто зручне насамперед з точки зору логістики. Розташоване воно в самісінькому центрі області. Більшість населених пунктів зосереджені в радіусі 60 кілометрів. За умови добрих шляхів, це лише година їзди автомобілем. З одного боку – пасмо гірських поселень з традиційно високим приростом населення, однак проблемних з точки зору земельних ресурсів і робочих місць. З іншого – депресивні сільськогосподарські райони, звідки молодь й у кращі часи намагалася перебратися до міста.

Водночас новоспечені власники франківських новобудов не поспішають ставати повноцінними мешканцями обласного центру. За останнє десятиліття офіційне населення Івано-Франківської міськради зросло лише на 6-7% – з 235 до 250 тисяч, в той час як житловий фонд – на 150% (з 4,16 до 6,33 млн кв.м). Лише незначна кількість покупців справді має нагальну необхідність у новому житлі. Інші беруть, так би мовити, про запас – для дітей, внуків… Купівля нерухомості у великому місті є одним зі способів збереження заощаджень. Відтак багато квартир не заселяються роками.

Втім, будують не лише в обласному центрі. Рекордні для Франківська «квадрати» склали менше половини загальнообласної цифри – 46,6% (в 2014 р. – 41,9%, в 2013 р. – 45,0%, в 2012 р. – 39,2%). І це при тому, що торік область (без свого центру) скоротила площі новобудов майже на 15% – з 528 до 458 тисяч кв.м. Починаючи з 2013 року серед адміністративних одиниць краю друге місце після Івано-Франківська посідає Тисменицький район. Торік тут збудували 77,8 тис. кв.м житла (в 2014 р. – 94,8, в 2013 р. – 64,3).

Раніше друге місце за кількістю прийнятого в експлуатацію житла утримувала Яремчанська міськрада, постійне населення якої складає усього 23 тис. осіб (18 місце серед 20-ти адмінодиниць Івано-Франківщини). Будівельний бум тут розпочався із розбудовою «Буковеля». Та він, схоже, вже у минулому. Для порівняння, в 2012 р. в Яремче і підпорядкованих їй селищах здали в експлуатацію 61,7 тис. «квадратів», торік – майже наполовину менше – 37,7 (в 2014 р. – 50,8). Відтак яремчанці відкотилися в обласному рейтингу з 3-ї на 5-ту позицію.

Третьою стала Коломия, яка останнім часом демонструє позитивну динаміку. Як і обласний центр, столиця Покуття торік встановила особистий рекорд – 45,1 тис. кв.м нового житла. Нещодавно коломийська мерія підписала угоду з франківською БК «Мельник» на будівництво цілого мікрорайону, чого раніше не практикувалося. Це буде перший досвід не лише для покутян, але й для представників обласного центру, котрі майже не полишали меж свого міста.

Торік обсяги будівництва житла наростили лише п’ять «одиниць» – Івано-Франківська і Болехівська міськради, Косівський, Тлумацький і Рогатинський райони. Попри те, саме рогатинці вкотре посіли останнє місце у «підсумковій таблиці» – усього 5,9 тис. кв.м новобудов. Недалеко втекли городенківці (6,3), верховинці (6,6) і галичани (7,8).

ЗК
Івано-Франківськ новиниІвано-Франківська будівництво новобудови
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
211 переглядів в лютому
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Візит Президента
Упродовж дня в області заплановано декілька заходів за участі Президента П. Порошенка. В 11.00 годині на нього очікуватимуть у Манявському монастирі, де він разом з Епіфанієм презентують вірянам Томос. Вже о 13.00 годині Порошенко буде виступати у Калуші, де зустрінеться із громадою міста на Площі Героїв. Там на його підтримку виступатиме легендарний український рок-музикант Тарас Чубай. Згодом, о 15.00 годині в облмуздрамтеатрі запланована зустріч із акти...
Здоров'я дитини
Найбільшу частку складають лейкемії (48,5%) та лімфоми (15,2%). Щороку реєструються нові випадки. Рак небезпечне, важке, але в більшості випадків виліковне захворювання. Успіх залежить від своєчасної діагностики та вчасно розпочатого лікування на ранніх стадіях, інформує Управління охорони здоров’я Івано-Франківської міської ради. Основні симптоми, на які варто звернути увагу:– тривала і безпричинна втрата ваги;– частий біль голови, що супроводжуються ранк...
Смертельне ДТП
Про це 0342.ua повідомили в управлінні з питань цивільного захисту Івано-Франківської облдержадміністрації. Водій автомобіля "Рено Кліо" гр. 1991 р. н., жителька с. Студінка Калуського району, не впоралась із керуванням, виїхала на смугу зустрічного руху,  де зіткнулась з "Фольксваген Тігуан" під керуванням гр. 1981 р. н., житель с. Крихівці. Внаслідок ДТП водій автомобіля "Рено Кліо" від отриманих травм померла на місці події, пасажира 1985 р. н., житель...
Будівництво храму
Чин освячення здійснив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин, повідомляє прес-служба Івано-Франківської архієпархії УГКЦ. 15 лютого, наша церква відзначає одне з найбільших свят Церковного року – Стрітення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа. По-особливому це свято відзначають на парафії Стрітення Господнього, що в Івано-Франківську по вул. Б. Хмельницького, адже в цей день є їхній престольний празник. Урочисті богослу...
Дивацтва великих людей
В головах унікальних людей, часто відбуваються абсурдні речі і, напевно, це така своєрідна компенсація природі, яка собі думає: "я дала тобі стільки неймовірних можливостей, стільки надприродних здібностей... але ж не справедливим буде по-відношенню до мене той факт, що я нічого не отримаю навзаєм (твого здорового глузду, наприклад)". Усе на світі мусить бути збалансованим і гармонійним, як не крути. 1. Альберт Енштейн, німецький вчений, лауреат Нобелівськ...
Кохання по-лемківськи
Сьогодні, 17 лютого, в Івано-Франківську організували зустріч, де говорили про лемків. Захід під назвою “Кохання по-лемківськи” влаштували в Обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Івана Франка. Голова Лемкоклубу Анна Кирпан розповідає, що час від часу вони влаштовують схожі заходи присвячені лемкам, проте сьогоднішній особливий. На нього запросили молодь до 35 років. Жінка зізнається, що були сумніви, чи зберуться люди. “Буває, що на такі зустрічі...
Річниця Дебальцево
17 лютого в Івано-Франківську відзначили п’яту річницю завершення битви за Дебальцеве. Після богослужіння, ходи до Меморіального скверу та молебеню, учасники дійства прийшли на Вічевий майдан. Там для них організували польову кухню – частували фронтовою кашею. Також кількох учасників битви за Дебальцеве нагородили державними нагородами.
Культурний обмін
У Івано-Франківській фортечній галереї Бастіон відбувається традиційний фестиваль культур «Global Village». Сьогодні тут можна скуштувати національні страви, напої та поринути в танцювальне мистецтво. Своєю культурою та традиціями цьогоріч діляться гості із чотирьох країн світу. Це Індонезія, Китай, Єгипет та Туреччина. «Фестиваль має за мету познайомили прикарпатців з культурами інших країн. Кожна країна презентувала свою кухню, літературу та вироби прита...
Суспільство
Про це йшлося під час зустрічі голови районної державної адміністрації Юрія Мазура та голови районної ради Івана Даниліва із головним лікарем Долинської ЦРЛ Мирославом Вакалюком та його заступником Ольгою Ільчишин, повідомляє Відділ організаційної та інформаційно-аналітичної роботи апарату Долинської РДА Івано-Франківської області. Минулого року за кошти обласного бюджету було проведено ремонт приймального відділення. Цьогоріч сюди закуплять усе необхідне...