Видобувна галузь на Прикарпатті запрацює прозоро, якщо впровадить міжнародну ініціативу

В Україні оприлюднений перший звіт за міжнародним стандартом EITI — Ініціатива прозорості видобувних галузей. Стандарт, який діє у півсотні країн світу дістався Івано-Франківської області. Відтепер місцеві громади мають шанс дізнатися дані про податкові та інші платежі, отримані від компаній, що видобувають природні ресурси на їх території. 

Чотирнадцять провідних підприємств, які забезпечують видобуток, транспортування і переробку нафти та газу на Прикарпатті зацікавлені в міжнародній ініціативі прозорості. Важливим завданням сьогодні для держави, надрокористувачів і громад є відкритий діалог, згодом розробка нового механізму оподаткування галузі.

«Більшість рентних платежів ідуть напряму до загального фонду державного бюджету України. Неможливо відстежити як мільйонні кошти використовуються на блага саме нашої області, — підкреслює професор, директор НДІ нафтогазової енергетики і екології ІФНТУНГ Максим Карпаш. — Впровадження ІПВГ дасть можливість  відповісти на ці питання».

Нерівні умови створені і для надрокористувачів, бо загальна система оподаткування не враховує індивідуальні характеристики родовищ. 

«Концепція ІПВГ є досить простою. Уряди країн, що приєднались до Ініціативи прозорості видобувних галузей, співпрацюють із приватними компаніями і громадянським суспільством для публікації щорічного звіту, в якому порівнюються дві категорії цифр: доходи, отримання яких декларує уряд і те, що видобувні компанії вказують як сплату за свою діяльність із видобутку нафти, газу та інших копалин. Ця система стимулює до розкриття платежів та забезпечує перевірку наданих даних», — додає доктор технічних наук, доцент в ІФНТУНГ Ігор Рибіцький.

Практика впровадження ІПВГ іншими країнами доводить, що в найближчій перспективі уряд, органи місцевої влади отримують інструмент, спрямований на боротьбу з корупцією. Натомість видобувні компанії зможуть отримати вигоди від рівних та прозорих правил гри, а також більш сприятливого інвестиційного клімату.

До теми: Курс на прозорість у видобувній галузі. Чи вистачить волі?

Івано-Франківськ новиниІвано-Франківська видобувнагалузь прозорро
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі