• Головна
  • 14 жовтня українці відзначають кілька свят
10:40, 14 жовтня 2016 р.

14 жовтня українці відзначають кілька свят

Сьогодні, 14 жовтня, ми відзначаємо два великі свята: Покрову та День захисника України.  

З минулого 2015 року Указом Президента України 14 жовтня оголошено державним святом  — Днем захисника України.

За релігійною легендою, у цей день військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу Константинополь. Мешканці міста в гарячій молитві звернулись до Божої Матері з проханням про порятунок. Богородиця з'явилася перед людьми та вкрила їх своєю покровою (омофором). Після цього вороги вже не могли побачити цих людей. Як вказують деякі джерела, вражений Аскольд та його дружинники прийняли святе хрещення і стали християнами.

20101027Knjahynyn1

Покровська церква у Княгинині

На території України найдавнішою церквою Покрови є храм селі Сутківці Хмельницької області, зведена у 1467 році як фортеця. На Франківщині нині налічують 

Покрова була найбільшим святом для українських козаків. Цього дня козацтво обирало собі нового отамана.

На Запорожжі була церква святої Покрови. Козаки збудували також багато однойменних храмів та шанували особливо ікони Покрови. Деякі Покровські храми, переважно ХVIII століття, вціліли до нашого часу. Перлинами української архітектури є Покровський собор Харкова, зведений у 1689 році, у стилі мішаного козацько-московського бароко, та київська трибанна церква Покрови на Подолі, збудована у 1766 році Григоровичем-Барським.

Відомий етнограф Олекса Воропай писав, що після зруйнування Запорозької Січі в 1775 році козаки, які пішли за Дунай в еміграцію, взяли з собою образ Покрови Пресвятої Богородиці. Впродовж століть в Україні це свято набуло ще й козацького змісту та отримало другу назву  — Козацька Покрова. З 1999 року свято Покрови в Україні відзначаємо як День українського козацтва.

Вірменська_церква,_Івано-Франківськ

Вірменська_церква,_Івано-Франківськ

Кафедральний Покровський собор (Вірменська церква) у Франківську

Саме цього дня, 14 жовтня 1942 року, було офіційно створено Українську Повстанську Армію, яка теж обрала собі свято Покрови за день Зброї. Українська Повстанська Армія боролася за самостійну Україну, воювала проти польської Армії Крайової, гітлерівської Німеччини та Радянського Союзу. Тож Покрова для українців є нині не лише народно-релігійним, а й національним святом.

"Покрова накриває траву листям, землю — снігом, воду — льодом, а дівчат — шлюбним вінцем". В українських селах до сьогодні дотримуються давньої народної традиції грати весілля після Покрови. Шлюбна пора в Україні тривала від Покрови і до початку Пилипівки. До Покрови завершувався період сватань і приготування до весіль, який починався після Першої Пречистої.

У нас, у Карпатській Україні, до Покрови поверталися всі пастуші отари з полонин і завершували останню мандрівку чумаки.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Івано-Франківськ #новиниІвано-Франківська #Деньзахисника #Покрова #14жовтня
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...