16:00, 4 листопада 2016 р.
Е-декларування: хто «сяде», а хто вийде сухим із води
30 жовтня завершився перший етап подання електронних декларацій за 2015 рік, під час якого свої статки мали показати ті, хто займає відповідальне та особливо відповідальне становище. Зокрема, це народні депутати, члени уряду, судді, прокурори. Спікер Оксана Маркеева, керівник Департаменту фінансового контролю та моніторингу способу життя НАЗК, зазначила, що найбільші «проблеми» з заповненням е-декларацій були в суддів. Від них надходило найбільше скарг на роботу системи і чомусь саме вони найчастіше не могли зареєструвати свою декларацію.
Також пані Оксана зазначила, що їм доведеться виконати колосальний об’єм роботи. Обробку цієї інформації вони завершать лише до кінця зими.
Виникає логічне питання ― що робити далі з усією цією інформацією? Чи можна буде притягнути до відповідальності нечистих на руку чиновників?
НАЗК передає інформацію до НАБУ, які вже й доводять справи до суду.
На переконання Голови правління Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, посадити тих, хто не зможе пояснити свою декларацію, буде важко, але можливо.
«За що можна серйозно покарати? За внесення у декларацію завідомо неправдивих даних – ст. 366-1 Кримінального кодексу України (до 2 років позбавлення волі), за незаконне збагачення – ст.368-2 Кримінального кодексу України (до 10 років позбавлення волі)», – пояснив Шабунін.
Тобто, якщо депутат «забув» вказати будинок чи машину в своїй декларації ― йому загрожує в’язниця. В цьому і полягає суттєва відмінність від декларування минулих років.
«Цю останню статтю в нормальній редакції парламент прийняв лише в 2014 році, а вступила вона в дію у 2015 році. Це означає, що майно, набуте до 2015 року, не може лягти в основу кримінальної справи. Наприклад, якщо суддя або прокурор має чотири будинки, три з яких він придбав до 2015 року, то за ці будинки ми його не посадимо, навіть якщо вони у Маямі. Але якщо він купив будинок у 2015 році, це не корелюється з його статками і він не зможе довести ці статки в суді, тоді йому загрожує до десяти років з конфіскацією. Варто зазначити, що в законодавстві відбулася важлива зміна, і тепер у судовому процесі не прокурор має доводити, що чиновник не міг заробити на цей будинок, а сам чиновник має довести, що все законно» ― коментує він.
Крім того багато чиновників вирішили схитрити ― задекларувати купу готівки, щоб потім вільно витрачати ці гроші. Проте, не зважаючи на раніше задекларовану суму, після кожної великої покупки їм необхідно буде відзвітуватися, звідки вони отримали на неї кошти.
«В принципі, все, що теоретично можна довести, депутати задекларували, частину майна заховано і тут робота за журналістами» ― підсумував Шабунін.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
20:13, 9 січня
16:13, 8 січня
12:21, 13 січня
live comments feed...