• Головна
  • Чи змінить влада ставлення до ветеранів АТО після форуму у Верховині?
14:25, 8 листопада 2016 р.

Чи змінить влада ставлення до ветеранів АТО після форуму у Верховині?

Цими вихідними у Верховині пройшов перший в Україні форум, який зібрав ветеранів АТО з різних регіонів нашої держави. На дводенному зібранні бійці ділилися одне з одним досвідом створення ветеранських організацій на місцях, бізнес-ідеями, які вдалося успішно втілити після повернення з фронту, а також намагалися знайти спільні точки дотику з владою і чиновниками.

Організатором події виступила Обласна асоціація учасників і ветеранів АТО, зокрема її керівник — Тарас Шпук та секретар Андрій Фармуга. 

Щоб охороняти соціум потрібно спочатку з нього вийти, однак зайти назад — потребує неабияких зусиль, — про соціальну адаптацію ветеранів, атовець Андрій Козінчук.

Для присутніх атовців виступили їхні побратими, яким вдалося досягти успіху в соціальних, а також бізнесових проектах, які наразі функціонують. Загалом, основний меседж доповідачів: "Після повернення з АТО, тобі ніхто нічого не винен. Ти не повинен бути споживачем урядових пільг, а зуміти використати найкращі свої риси й почати успішну справу чи повноцінно реалізуватися в громадському житті. Адже, якщо вдалося вижити на фронті, то ти вже дуже сильна особистість". 

Першим спікером виступив киянин Андрій Козінчук, який розповідав про свою поїздку в Данію і США. Там український ветеран переймав досвід своїх іноземних колег і, як каже сам, був здивований тамтешнім відношенням до ветеранів.

Чи змінить влада ставлення до ветеранів АТО після форуму у Верховині?, фото-1

"У Данії ветеран отримує спеціальну картку, проте жодної пільги чи знижки вона йому не дає. Для колишніх військових там узагалі немає пільг, на противагу 21-й, яка формально прописана в нас. Але відношення до воїнів зовсім інше. Будь-який бізнесмен вважає за честь зробити знижку ветерану. Для медичної реабілітації там діє спеціальне страхування", — пояснив Козінчук.

Атовець розповів про тамтешню систему реабілітації "рівний — рівному", де з колишніми військовими працюють колишні військові. Лише в такому форматі спілкування можна дійти результативної психологічної допомоги бійцю. 

В Україні така методика лише починає практикуватися. Як одноголосно підтвердили самі атовці, саме ця система психологічної реабілітації буде діяти. 

Чи змінить влада ставлення до ветеранів АТО після форуму у Верховині?, фото-2

Загалом, як Данія, так і США, своїми урядовими програмами дозволяють ветеранам почуватися не прохачами, а повноцінними одиницями соціуму. 

"Державний менеджмент у роботі з ветеранами чітко працює. На щось потрібні кошти — виділимо їх з бюджету. Не дамо просто так, а саме закладемо, як потрібну витрату" — пояснює різницю у ставленні до ветеранів на державному рівні Козінчук.

Здивував доповідач і колосальними сумами, які виділяють на ветеранів в Америці — 68 млрд доларів на рік.

Чи змінить влада ставлення до ветеранів АТО після форуму у Верховині?, фото-3

"І що найпарадоксальніше: Америка перша країна в світі по суїцидах серед ветеранів. Колись 22 суїцида в день, сьогодні — трішки менше. Сотнями урядових програм їм вдалося зменшити кількість суїцидальників і вони цим безмежно пишаються. Але основний акцент, чому я згадав про це, не в колосальних сумах і ветеранах, які попри це втратили життєвий орієнтир, а в тому, що кожного колишнього бійця там рахують, за кожним слідкують. А що маємо в Україні? Хто в нас може назвати хоч якусь статистику. Де поділися ті, хто повернувся з фронту рік тому?", — продовжує Козінчук.

Атовець каже, що американці вивели єдину формулу, яка справді працює. Один ветеран, що піднявся, "потягне за собою" 10 людей. І саме через це вони вкладають шалені кошти в реабілітацію воїнів, адже американці, перш за все, вміють рахувати гроші. До прикладу, ветерану не дають пільгу на проїзд, якою йому скористатися соромно, а дають пільгу на освіту. В результаті задоволені дві сторони.

Наступним про свій успішний пост-ветеранський кейс розповідав миколаївець Ілля Шполянський. 

DSC01680

"Ветеран у бізнесі робить еволюцію — це факт, потрібно лише відчути свою нішу", — атовець Ілля Шполянський про проект бізнес-інкубатор для ветеранів АТО. 

Перспективну бізнес-ініціативу Шполянський розпочав після повернення з зони АТО, коли зрозумів, що його особистий бізнес, яким до війни жив цілодобово, успішно функціонує і без нього. 

"Перший етап бізнес-інкубатора вже пройшло десятки випускників, хоча спочатку це було шаленим експериментом, який, як виявилось, може мати успіх", — розповідає атовець.

До проекту залучаються ветерани, які хочуть знайти своє місце під сонцем. З готовою бізнес-ідеєю, чи без неї, з чітким уявленням, що робити далі чи без нього. В процесі навчання чоловіки проходять різні етапи і в результаті стають на шлях успіху. 

"Після першого етапу, кілька випускників відкрили свої бізнеси: піцерію у столиці, кав'ярню", — продовжує Шполянський.

Чи змінить влада ставлення до ветеранів АТО після форуму у Верховині?, фото-4

Ветеран-бізнесмен заявляє, що таку ініціативу вже підтримали миколаївські чиновники, які в наступний бюджет заклали солідну суму на допомогу в реалізації проекту. Крім того, допомагають місцеві бізнесмени різного рівня, які готові вкластися в хорошу бізнес-ідею.

Навчання ветеранів триває півроку, двічі на тиждень. Сюди включені також практичні заняття, екскурсії, неформальні спілкування з бізнесом тощо. 

"Я мрію через 5 років змінити формат служби зайнятості, щоб вона реально виконувала свою функцію, а не була службою по роздачі грошей", — завершує Шполянський.

Чи змінить влада ставлення до ветеранів АТО після форуму у Верховині?, фото-5

Загалом такий підхід до речей, де атовці мислять на перспективу і можуть співпрацювати з владою в якості потужного партнера для розвитку області чи міста, напевне здивував і змусив замислитися наших чиновників, яких на зустрічі представляв заступник голови ОДА Ігор Пасічняк і голова Верховинської райдержадміністрації Орест Лютий.

Чи змінить влада ставлення до ветеранів АТО після форуму у Верховині?, фото-6

Завершилась зустріч круглим столом, на якому обговорили практичні проблеми учасників і ветеранів АТО і можливі шляхи співпраці з місцевою владою. Чи змінить влада, хоча б на обласному рівні, ставлення і вектор співпраці з прикарпатськими ветеранами, — покаже час. Тверезих ідей і шляхів для руху вперед на форумі було озвучено чимало. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Івано-Франківськ #новиниІвано-Франківська #форумуВерховині #форумато #ветераниАТО
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...