Сьогодні святкуємо День української писемності та мови. Цікаві факти

"Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову". Ці слова Ліни Костенко затерті до дірок у численних ілюстраціях знчення мови для її народу. У світлі свята згадуємо цікаві факти про українську мову, які ви могли і не знати.

1. Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.

2. За лексичним запасом найбільш близькою до української мови є білоруська – 84% спільної лексики, далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім – російська (62%). До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11.

3.В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один із яких – кличний (його всяко викорінювали в радянський час, називаючи кличною формою, адже в рсоійській такого нема).

4. У 448 р. візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттили на території сучасної України, записав слова "мед" і "страва". Це є перша історична згадка українських слів.

5. Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX ст. була назва "руська мова" (московити притягли за вуха назву "русский" для своєї мови, яка історично є "московинською", або "московською").

6. Чи ви знаєте, що в українській мові найбільша кількість слів починається на літеру "П"?

7. Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера "Ф".

8. В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово "горизонт" має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.

9. Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.

10. Українська мова багата на демінутиви (зменшувальні форм). Зменшувальну форму має навіть слово "вороги" – “вороженьки”.

За різними даними, українська мова займає 25 або 32 місце за кількістю носіїв серед найпоширеніших мов у світі. Для 36 — 37,5 мільйонів осіб українська мова є рідною. Загалом у світі 41 — 45 мільйонів осіб володіють українською.

Івано-Франківськ новиниІвано-Франківська Деньукраїнськоїписемностіімови
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі