13:30, 21 листопада 2016 р.
Порушення на місцевих виборах 2015 року: лише одна справа в Івано-Франківській області дійшла до суду
Сьогодні, 21 листопада, відбулося публічне обговорення стану розслідування та притягнення до відповідальності за злочини проти виборчих прав громадян, вчинених протягом виборчого процесу на місцевих виборах 2015 року. Ініціаторами заходу стала Громадянська мережа ОПОРА. Він був покликаний відповісти на питання «А чим, власне, все завершилося?».
За результатами сьогоднішнього обговорення було підготовлено проект рекомендацій щодо вдосконалення законодавства, підвищення результативності співпраці між органами досудового розслідування виборчими комісіями та іншими суб’єктами виборчого процесу з метою ефективного попередження виборчих правопорушень. Його буде оприлюднено на великій узагальнюючій конференції в Києві, яка запланована на грудень цього року.
До діалогу долучилися громадські активісти, представники правоохоронних органів та судової влади.
Так, за оцінками ОПОРИ, Верховна Рада України показала непослідовність щодо перегляду виборчих систем для місцевих виборів, у зв'язку із відмінністю між коаліційними зобов'язаннями депутатських францій та остаточним парламентським рішенням. За висновками Громадської мережі, чергові місцеві вибори 2015 року відбулися з порушеннями низки стандартів та належної практики організації виборів. Нестабільність та невизначеність виборчого законодавства щодо важливих процедур, підкупу виборців, недотримання вимог до рівності кандидатів — це ті прояви, за словами ОПОРИ, які засвідчили необхідність перегляду підходів та практики врегулювання виборчої кампанії, організації та проведення виборів.
Загальна кількість розслідувань щодо правопорушень на місцевих виборах складає 422, 349 — на Парламентських виборах, 150 — на Президентських.
Проте більшість з цих справ так і не дійшла до суду. Ситуація по всій Україні — 69 засуджених, 63 вироки.
«Проблема в тому, що ми далеко не завжди маємо змогу провести обшук в приміщенні чи обшук людини або автомобіля. Інакше докази будуть такими, що вилучені незаконним способом і не зможуть фігурувати в справі» — зазначив начальник слідчого відділу Івано-Франківського обласного УМВС Ярослав Зварич.
Найчастіше правоохоронцями відкриваються кримінальні справдження за спробу підкупу виборців.
Були випадки, коли до відповідальності притягувалися лише самі виборці, які приймали участь у фальсифікації та отримували неправомірну вигоду, проте самих організаторів притягнути не вдалося. Так стається через те, що вони зазвичай шукають так званих «десятників», які виконують всю чорну роботу і контактують з виборцями.
По Франківській області лише одну справу, пов’язану з порушення на виборах, доведено до суду. Це найнижчий відсоток по всій Україні. Ситуація сталася в місті Калуш. Тоді місцевим лікарем було винесено виборчі бюлетені за межі дільниці. Він приховав їх в кишені куртки. За рішенням суду, за це порушення чоловік відбувся штрафом.
Серед інших проблем, через які відбуваються порушення виборчого процесу в нашому регіоні, були названі: низька кваліфікація людей, що працювали на виборчих дільницях; велика кількість людей, які перебувають на заробітках за кордоном і замість яких можуть проголосувати їх рідні.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
10:49, 12 грудня
11:13, 10 грудня
10:26, 9 грудня
live comments feed...