• Головна
  • Чи покарали винних у справі про зґвалтування франківської школярки йорданцями? Відверта розмова з "жертвою" і її мамою
Ексклюзив
19:03, 26 грудня 2016 р.

Чи покарали винних у справі про зґвалтування франківської школярки йорданцями? Відверта розмова з "жертвою" і її мамою

Ексклюзив

Справа про зґвалтування неповнолітніх франківок йорданцями ― іноземними студентами Медичного університету, безсумнівно, стала судовою справою року. Про це свідчить й численна увага громадськості і навіть представників влади ― окремих депутатів. Майже рік, відколи тривали судові засідання у справі, містяни гадали ― покарають негідників-ґвалтівників чи ні? Для прозорості слідства долучалися й активісти, організовували марші Миру і протести під залами суду. Все для того, щоб справу не закрили, не порішали і по-справедливості покарали винних. Як результат, двох йорданських студентів Івано-Франківського медичного університету засудили на 10 років позбавлення волі за статтею про зґвалтування неповнолітньої дівчини. Та чи справді вирок суду, як того вимагала громадськість, був таким прозорим і справедливим?

Розпочнемо з кінця. А саме з останніх судових засідань у цій справі. Місцеві ЗМІ не звернули увагу на те, що мати зґвалтованої дівчини і сама «жертва» просили у суду пом'якшувального вироку для йорданців. В кінці-кінців "жертва" у залі суду заявила, що зґвалтування не було. Школярка і її мати були шоковані 10-річним терміном засудження, які отримали студенти-іноземці. Дівчина розповіла, що коли почула вирок, то не стримала сліз і заплакала. 

Власне, по факту апеляційна скарга на вирок суду подана не лише від захисників йорданських студентів, а й від мами дівчини, яка проходить у справі, як жертва зґвалтування.

Щоб не довіряти неперевіреним повідомленням і голослівним заявам, ми вирішили розшукати матір дівчини і саму «жертву» злочину і поспілкуватися з ними тет-а-тет.

У журналістів 0342.ua наявні диктофонні записи розмови з мамою і дівчиною, проте називати справжнє прізвище і ім’я школярки, а також ідентифікувати її матір, ми не можемо через те, що дівчина ― неповнолітня. Власне тому судові засідання у справі були закритими.

Розмова з «жертвою» і її матір’ю

― З вироком суду, згідно якого йорданських студентів Іяда і Джафара (скорочені імена – прим. авт.) засудили на 10 років позбавлення волі у справі про зґвалтуванні вашої доньки, ви не погодилися частково чи повністю?

Мама: Я одразу сказала на суді своє бачення вироку, я повністю з ним не згідна, він дуже жорстокий по відношенню до них. Це я і моя донька сказали до оголошення вироку, це було наше прохання до суду.

― Чому суд не звернув на нього уваги, як гадаєте?

Мама: Думаю, що на весь судовий процес мали вплив громадські організації, повідомлення в пресі, які з самого початку не правильно висвітлювали цю справу.

― То зґвалтування було чи ні? (Запитання до дівчини, яка мала сексуальний контакт з обвинуваченими – прим. авт.)

Школярка: Не було.

― Тобто, тебе не ґвалтував ні підсудний Іяд, ні Джафар?

Школярка: Ніхто з них. Я вступала з ними в сексуальні стосунки, але добровільно.

― Я тоді нічого не розумію. Ок, розкажи про все з початку. Як ви познайомилися з цими хлопцями: ти і твоя подруга, про яку теж писали, як про жертву зґвалтування.

Школярка: З Джафаром ми познайомилися в Контакті. Почали спілкуватися, потім домовилися про зустріч в місті. Я знала, що в нього є дівчина в Тернополі. Тоді мені було 13 років, йому ― 23. З Іядом була схожа історія. Він мені поставив лайк на фото, я запитала, чи ми знайомі, після чого почалося наше віртуальне спілкування. В той самий день ми зустрілися.

Мама: Розумієте, то була якась така хвиля. Вона зв’язалася з поганою компанією в дворі.

― Вони знали скільки тобі років? Якусь інформацію про тебе намагалися зясувати?

Школярка: На соціальній сторінці ніде не вказано мого віку.

Мама: на суді їх запитували про це, арабів, я маю на увазі. Вони казали, що дівчата не виглядали на свій вік. Колежанці доньки ви б узагалі дали 18 років.

Школярка: Ми гуляли з подругами, потім пішли до Іяда в гості, там випили, після чого між нами виникла пристрасть.

― Чому говорять про факт насильства?

Мама: Дочка попала під вплив колежанок, як я й казала, вони були неблагополучні. Розумієте, я тоді нічого не могла зробити, аби це зупинити.

Післяслово у справі йорданських студентів, засуджених за зґвалтування

― Розкажи, як ви опинилися в Тернополі, де вас  і знайшли правоохоронці?

Школярка: Я пішла з дому, два дні не ночувала вдома і не виходила на зв’язок з мамою. Мені було страшно і соромно телефонувати до мами, бо я знала, що вона буде злитися. Тоді ми з подругою вирішили поїхати до мого знайомого в Полтаву. З ним також познайомилася у соцмережі. Оскільки з Франківська до Полтави немає прямого автобусного рейсу, ми поїхали до Тернополя. Позичили грошей на дорогу у друга.

Приїхали в Тернопіль, а автобуси на Полтаву, як виявилось, відправлялися аж під ранок. Чекати ми не хотіли: були голодні і замерзли (мова про місяць грудень 2015 року – прим. авт.). Тоді я зателефонувала до свого знайомого, також араба, але це був не Іяд і не Джафар, і запитала, чи має він друзів у Тернополі, аби пустили нас переночувати. Ось ці друзі нас і зустріли на автостанції і забрали до себе на квартиру. Там ми пробули майже 2 дні.

Мама: Кого-кого, а наказати мали їх.

Школярка: Тоді мене не було вдома вже 4 дні. Я зателефонувала до мами і повідомила, що жива, здорова і в Тернополі.

― Були повідомлення в пресі, що в Тернопіль вас «передали» для сексуальних втіх своїм товаришам саме ці два йорданські студенти, яких судять?

Школярка: Вони взагалі не були між собою знайомі. Не знаю, звідки преса взяла факт про 13-ь арабів-студентів, які нібито нас ґвалтували. Тернопільські іноземці були з Іраку взагалі.

Мама: Не розумію, чого по факту тих тернопільських не арештували, вони ж брали платню за житло натурою.

― Це правда?

Школярка: Один мені сказав: «Або ти мені даєш, або я тебе виставлю за двері». Що ж мені було робити? Йти на вулицю? Так казав Сафан. А Мохамед ― його товариш, ставився до нас нормально. Подругу вони не чіпали, бо в неї були місячні, він лише ставив їй засоси.

― Що було далі?

Школярка: Одному з тернопільських іноземців задзвонив друг і повідомив, що під під’їздом його будинку стоїть машина поліції. Тоді він сказав нам заховатися на два поверхи вище, що ми і зробили. Але там нас знайшли, почали розпитувати і здогадалися, що ми і є ті дівчата, яких розшукувала поліція у Франківську.

По факту зникнення доньки мама написала заяву у поліцію. Оскільки заява була лише від мами однієї з дівчат, справу по факту ґвалтування порушили лише по ній. Мама іншої дівчини таких заяв не писала.

Школярка: Ми переночували у відділку поліції у Франківську, після чого нас відправили в притулок. Коли нас допитували поліцейські, то нервувалися, що ми даємо різні покази. Ми ж пояснювали, що дещо забули. В притулку нас помістили в ізолятор, з якого нам не можна було виходити два тижні, навіть у туалет ми там ходили у відро.

― Чому у допиті, що ви підписали, фігурують прізвища саме франківських іноземців Іяда і Джафара?

Мама: Я так розумію, що вони морально натиснули на неї: з ким ти ще там спала. І вона назвала їх.

Школярка: Мені сказали дати на них всі дані, розповісти подробиці, показати переписки.

― Розкажи, чому, все-таки, по факту не затримали тернопільських хлопців, в яких ви були в квартирі?

Коли поліція стукала в двері, то Мохамед їх не відчинив. Через деякий час прийшов власник квартири і поліція потрапила до квартири. Але в автомобіль правоохоронці повернулися самі. Казали, що хлопці втекли.

Ми надіслали в прес-службу Тернопільського управління поліції запит з такими питаннями: 

1)    Чи відкривались на території Тернопільської області кримінальні провадження за фактом розбещення неповнолітніх дівчат (чи інших фактів) щодо осіб в квартирі яких було виявлено школярок з Івано-Франківська? Чи оголошувалось комусь про підозру у цих провадженнях?

2)    Чи відомо де перебувають згадані студенти-іноземці? Якщо їх немає на території міста і держави, чи відомо коли вони покинули межі міста чи держави?

3)    Чи були допитані згадані студенти у якості свідків по справі вступу у статевий контакт з неповнолітніми (зґвалтування) дівчатами з Івано-Франківська/у якості підозрюваних?

Проте, через 5 днів відповіді на нього так і не отримали. 

Чи покарали винних у справі про зґвалтування франківської школярки йорданцями? Відверта розмова з "жертвою" і її мамою, фото-1

Фото: Бліц.Інфо

Розмиті докази й змінені свідчення

У першому допиті, який датований 10-м грудня 2015-го року, дівчина підтвердила факт сексуального акту з підозрюваними, але про насильство не згадувала. По суті, розписала ту ж історію знайомства з підсудними, яку розповіла й нам. Схожі свідчення дала й інша дівчина, що проходить у справі, як свідок.

норм 1 – копія

норм 1 – копія

Проте, через день після першого допиту, школярка кардинально змінила свої свідчення і назвала двох йорданських студентів місцевого Медичного університету ґвалтівниками. Самі ж студенти, які проходили у справі як свідки, автоматично стали підозрюваними.

Наразі дівчина всіляко ухиляється від відповіді на питання, чому вона змінювала свої покази. Мати, перебиваючи доньку, просить нас не вникати у справу і не задавати їм зайвих запитань.

Мама: Зрозумійте, від нас не відстануть.

Самі ж підсудні йорданці також змінювали свої свідчення. Спершу розповіли про знайомство і підтвердили добровільний сексуальний контакт з дівчиною ― коли проходили у справі, як свідки. До речі, свідчити погодилися добровільно.

Згодом, коли зрозуміли, що їм «вішають» зґвалтування, заперечили все.

Експертиза, на яку часто посилалися активісти і правоохоронці, по суті не підтвердила нічого. Зроблена з запізненням, вона встановила, що дівчина на момент огляду була не незайманою. Коли саме втратила невинність ― в експертизі не вказано.

Отже, що маємо по факту. Плутані свідчення у справі, розмиті докази і маса питань. До суду притягнуто двох іноземців, проте дівчина неодноразово свідчила, що сексуальний контакт мала ще й з іншими студентами-іноземцями. Яскравий приклад, іноземці, на квартирі яких і знайшли дівчат. Якось досить легко їм вдалося втекти і уникнути відповідальності.

Свідків, які б підтвердили факт зґвалтування також немає. Як видно з пояснень, подруга дівчини, яка у справі фігурує не як жертва, а як свідок вказує на те, що, як їй відомо, сексуальні стосунки між школяркою і студентами-іноземцями були добровільними.

норм 2

норм 2

норм 3_3

норм 3_3

Яку ж інформацію по факту отримувала громадськість?

Численні публікації в пресі, які датувалися лише на офіційних заявах правоохоронців, які часто посилалися на таємницю слідства, тому розповідали про справу поверхнево. Ніхто не хотів вникати. Картинка, коли на лаві підсудних опинилися двоє арабів, глядачу смакує краще. І це факт. Масла у вогонь додали й протести активістів і заяви депутатів, які або так само не розібралися, або просто захотіли заробити собі дивідендів.

Що знають по справі «зґвалтування» школярки йорданськими студентами активісти, які публічно вимагали прозорості і покарання винних, ми поцікавилися у Сергія Сивачука ― керівника Цивільного Корпусу «Азов» в Івано-Франківську.

«Ми виступили проти, як вістря українського суспільства, нам телефонували люди і казали в особистому спілкуванні, аби ми взяли на контроль цю справу. Вироком ми задоволені, але не задоволені кількістю підсудних».

Активіст пояснює, що картинку по справі вони, по суті, склали з повідомлень у пресі і офіційних заяв правоохоронців.

«Безпосередньо з жертвами ми не спілкувалися, але в межах компетенції намагалися з’ясувати, що справді мало місце. Ясність була, ― коментує Сивачук. ― Ми не прагнули взяти на себе місію судочинства, просто хотіли надати справі розголосу, аби то не приховали під сукно».

Активіст каже, що йому відомо про те, що в суді дівчина змінювала свідчення, але вважає це бажанням піти на мирову.

«Те, що неповнолітня не вважає це зґвалтуванням, це ще не значить, що його не було. Є ж експертиза. Я з нею знайомився. Дитина в 13 років не може повністю віддавати належне своїм вчинкам. Крім того, були повідомлення, що їх насильно утримували в квартирі», ― коментує активіст.

Сивачук резюмує, що їхня організація не тиснула на суд, лише вимагали справедливого розгляду справи. По суті, такого, який і має бути в правовій державі. 

За останніми даними захисники йорданських студентів подали апеляцію. Наразі дату розгляду цієї справи в апеляційній інстанції поки не повідомляють.

Читайте також: Головний араб Івано-Франківська — про жінок, АТО та брехню у ЗМІ. І не тільки

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Івано-Франківськ #новиниІвано-Франківська #згвалтуваннянеповнолітніх #арабськістуденти #студентизйорданії #арабигвалтувалифранківок
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...