• Головна
  • Під час ЗНО на Іванофранківщині абітурієнт розмовляв по телефону, а у Вінниці мобілки знайшли за допомогою металошукачів
08:20, 24 травня 2012 р.

Під час ЗНО на Іванофранківщині абітурієнт розмовляв по телефону, а у Вінниці мобілки знайшли за допомогою металошукачів

21 та 22 травня 2012 р. відбулося зовнішнє незалежне оцінювання з математики. У  16 областях України за дотриманням процедури ЗНО вели спостереження представники Громадянської мережі «ОПОРА», які  були присутніми на 50% пунктах тестування у перший день іспитів та на 30% - у другий.
Порушення процедури ЗНО його учасниками
Чи не найбільшою проблемою тестування з математики за оцінкою спостерігачів ГМ «ОПОРА» стало порушення процедури ЗНО його учасниками. Спостерігачі зафіксували випадки запізнення абітурієнтів, появу на тестуванні без необхідних документів, використання та наявність мобільних телефонів, шпаргалок , а також вчинення інших дій, які не дозволили їм завершити роботу над тестом. Так, через запізнення найбільше абітурієнтів не змогло потрапити на ПТ у Донецькій області (5) та Криму (7). Дещо скоротилася кількість запізнень на тестування абітурієнтами у Луганській області, тепер спостерігачі фіксують лише по 1-2 випадки на пункт тестування.
Без необхідних документів, за даними ГМ «ОПОРА», прийшли на ПТ 62 особи. Зокрема, по 6 абітурієнтів у Донецькій, Черкаській областях та м. Київ, 18 – у Криму, 11 – у Харківській, по 5 – у Луганській та Рівненській, по 2 – у Чернівецькій та Львівській, 3 – на Закарпатті. Усіх їх не було допущено до проходження ЗНО.
Додатково Громадянська мережа ОПОРА звертає увагу на розбіжності у роботі персоналу під час пропуску учасників ЗНО на пункти тестування у випадку відсутності одного з обов’язкових документів. Так, у перший день тестування у Харківську гімназію № 152 не впустили двох осіб, що надали нотаріально засвідчені копії паспортів. Аналогічну ситуацію зафіксовано у Чернівецькій ЗОШ №27, проте там,  абітурієнту дозволили скласти іспит. У м. Каховка Херсонської області (ЗОШ №4) абітурієнт пред'явив на вході ксерокопію свідоцтва про народження після чого його пропустили на територію пункту та допустили до аудиторії для складання тесту. Під час роботи над тестом, коли Уповноважена особа робила відмітки в сертифікатах, вона виявила відсутність оригіналу свідоцтва. Для встановлення особи до ксерокопії посвідчення хлопець долучив також читацький квиток місцевої бібліотеки зі своїм фото. Уповноважена особа зауважила що цього недостатньо, проте абітурієнту дозволили завершити тест та запакували його бланк відповідей. Після завершення тестування склали акт, де кожен із учасників порушення описав свої дії.
Через порушення процедур протягом часу, відведеного на роботу з тестом, було позбавлено права проходити оцінювання знань 24 абітурієнтів. 20 з них користувалися мобільними телефонами, 3 – покинули пункт тестування без належної на це причини, в 1 – виявлено шпаргалку.
Так, у м. Донецьк (Державний навчальний заклад «Донецький ліцей професійно-технічної освіти») було складено акт про порушення процедур ЗНО з боку 2 учасників: в одного було виявлено засіб зв’язку, інший розмовляв у туалеті по мобільному. Ще одного учасника було видалено з пункту за телефонні розмови у Шахтарському педагогічному училищі м. Донецька. Через використання мобільного телефону на території пункту тестування у Луганську (Східноукраїнський Національному університеті  ім. В. Даля (головний корпус) та Луганський державний університет внутрішніх справ ім. Є. Дідоренко)   втратили право проходити ЗНО двоє випускників. 21 травня були  видалені з пункту тестування за користування мобільними телефонами у туалеті абітурієнти у Чорноморському державному університеті  ім. Петра Могили та ЗОШ №40 м. Миколаєва.  Учасницю, яка намагалася отримати допомогу по телефону у вбиральні, була видалена з ПТ Сумський державний педагогічний університет (корпус Б).
У пункті тестування Харківська ЗОШ № 51 спостерігачем від ГМ «ОПОРА» був зафіксований випадок використання мобільного телефону абітурієнткою під час складання тесту безпосередньо в аудиторії. Про це був повідомлений старший інструктор, однак, як виявилося, вона не знала, як повинна реагувати на порушення процедуру у такому випадку. За рекомендацією спостерігача у ПТ був складений акт про порушення, а абітурієнтку позбавили права продовжувати роботу над тестом.
Чи не найбільшу кількість порушень спостерігачі ГМ «ОПОРА» зафіксували у столиці. 21 травня, за 10 хв. до закінчення тестування в одній з аудиторій пункту тестування «Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна» було вилучено абітурієнта, в якого знайшли телефон та шпаргалки. 22 травня в Українському державному університеті фінансів та міжнародної торгівлі четверо осіб втратили право проходити ЗНО через наявність мобільних телефонів - в одного з учасників телефон задзвонив під час тестування, ще один розмовляв по телефону в туалеті. До слова, останній не захотів покидати пункт тестування та почав порушувати спокій. У двох інших абітурієнтів мобільні телефони були вимкнені, однак їх теж позбавили права подальшого проходження ЗНО. У трьох абітурієнтів, які проходили тестування у ЗОШ №96 м. Львова та одного з НУ «Львівська політехніка» (корпус А), за допомогою металошукачів також виявлено мобільні телефони. Усіх чотири випускника втратили шанс скласти іспит з математики цього року.
Дещо по-іншому за подібних обставин повелися у Рівненській ЗОШ №23, де в одного з абітурієнтів під час тестування в аудиторії з кишені випав мобільний телефон. Про випадок одразу було повідомлено відповідального за пункт тестування, а також уповноважену особу. Оскільки інструкторами не було помічено, що учасник користувався телефоном, йому було дозволено продовжити роботу, а старший інструктор написав пояснювальну записку. Інцидент було зафіксовано в карті спостереження.
2 травня на пунктах тестування у ЗОШ № 34 м. Вінниці та Навчально-науковому інституті менеджменту, адміністрування та права Вінницького національного аграрного університету в абітурієнтів за допомогою металошукачів були виявлені телефони при виході із туалету. Після цього були складені відповідні акти про порушення процедури проходження ЗНО. Однак, у пункті тестування ВНАУ учасник тестування написав апеляційну заяву та пояснювальну записку  на ім’я директора Вінницького регіонального центру оцінювання якості освіти, в якій зазначив, що не вважає наявність телефону  порушенням, оскільки він  був без sim-карти, а учасник тестування  користувався ним як годинником. Відмовився пояснювати наявність телефону абітурієнт у Дніпропетровську (ЗОШ № 143). У нього задзвонив телефон якраз тоді, коли уповноважена особа проставляла відмітки  у сертифікатах. Після прохання зачекати в коридорі для роз’яснення обставин, хлопець швидко покинув пункт.
Більш традиційні засоби – шпаргалки – спостерігачі виявили у вбиральнях Коломийської ЗОШ №2, Дрогобицької ЗОШ №17. У Криворізькому медичному коледжі у абітурієнта було вилучено шпаргалку безпосередньо в аудиторії.
У Чернівецькій гімназії №4 21 травня один із учасників був позбавлений права подальшого проходження ЗНО через те, що покинув територію пункту тестування, хоч повідомляв, що йшов до вбиральні. Назад у ПТ абітурієнт повернутися не зміг. Аналогічна ситуація трапилася у ЗОШ №33 м. Черкаси. У Машинобудівному коледжі Сумського державного університету учасник тестування вийшов з пункту, щоб запалити цигарку – назад хлопця не впустили.
У місті Самборі, що на Львівщині, та у містах Дніпропетровськ і Миколаїв абітурієнти прийшли на тестування на день пізніше дати, зазначеної у запрошенні-перепустці, тому до складання іспиту допущені не були. Більше пощастило абітурієнтам на Рівненщині та в Харкові, які замість 22 травня з’явився на оцінювання знань 21-го, а тому мали змогу скласти тест вчасно. Не допустили до складання ЗНО абітурієнтку, яка з’явилася на пункт тестування Рівненській НВК №2 зі своєю грудною дитиною. Учасниці порадили зареєструватися на додаткову сесію для проходження ЗНО.
Громадянська мережа ОПОРА звертається до абітурієнтів та їхніх батьків з проханням ретельніше перевіряти наявність документів, необхідних для пропуску на пункти тестування. Як показав досвід дводенного тестування з математики, основною причиною вилучення абітурієнтів з пунктів стало використання мобільних телефонів, тому радимо випускникам залишати їх на столику для особистих речей. Окрім цього, ГМ «ОПОРА» звертається до Українського та регіональних центрів оцінювання якості освіти, аби ті надали уніфіковані роз’яснення персоналу, що проводить ЗНО, стосовно їхньої поведінки у ситуаціях, коли у абітурієнта знаходять допоміжні засоби, та за наявності яких документів вступників слід впускати у пункт тестування.
Перешкоджання роботи громадським спостерігачам
Ситуація з недопуском громадського спостерігача від ГМ «ОПОРА» на пункт тестування у Херсоні, на жаль, не стала винятком цьогорічного ЗНО. Хоч усі представники ГМ «ОПОРА» і були допущені до спостереження  21-22 травня, у деяких пунктах відповідальні намагалися обмежити їхні права. Зокрема, 22 травня, у ЗОШ №74 м. Києва спостерігачів не допустили до наради персоналу пункту тестування, під час якої відбувається розподіл інструкторів по аудиторіях за допомогою жеребкування.
Також 22 травня, о 9:05, у пункті тестування Харківський ліцей № 149 громадському спостерігачу від ГМ «ОПОРА» відповідальна особа не дозволила бути присутнім на підготовчій нараді з персоналом, оскільки, за її словами, реєстрація спостерігача має відбутися о 9:45. Лише завдяки наполегливості спостерігача о 9:25 норма Положення про громадське спостереження була дотримана. Коли спостерігач намагався внести свої зауваження про вранішній інцидент до протоколу про завершення процедури тестування, відповідальний та уповноважена особа відмовилися надати йому документ для фіксації порушення. Після дзвінка відповідального до Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти спостерігач зміг внести до протоколу свої зауваження.
У Криворізькому медичному коледжі відповідальний за пункт тестування заборонила спостерігачеві самостійно пересуватись пунктом, зазначивши, що спостерігач повинен ні на крок не відходити від неї або уповноваженої особи УЦОЯО. У Дніпропетровській ЗОШ №75 уповноважена особа теж намагалася довести, що спостерігач не має права самому ходити коридорами пункту, а повинен право знаходитися лише у кабінеті директора. Проте після того, як у положенні про громадських спостерігачів, вона не знайшла підтвердження своїм словам та сконтактувалася з директором регіонального центру, ситуація унормувалася.
Порушення з боку персоналу пунктів тестування
Спостерігачі ГМ «ОПОРА» фіксують належний рівень підготовки пунктів тестування та персоналу, зокрема інструкторів, до перевірки знань абітурієнтів. Суттєвих порушень, які б могли вплинути на результат учасника ЗНО чи яких не вдалося вчасно виправити – не зафіксовано.
Єдиним випадком, який заслуговує додаткової уваги, є ситуація у пункті тестування Державний вищий навчальний заклад «Український державний хіміко-технологічний університет» м. Дніпропетровська. В аудиторії  № 1-2, де проходило оцінювання знань 30 учасників, абітурієнтки під номером 5 і 14, що сиділи поряд (відстань між ними була менше 1 м) перешіптувались між собою і списували одна в одної, чим заважали решті учасників, що сиділи біля них. Спостерігач повідомила інструкторів про порушення, але вони не вжили жодних заходів, щоб припинити розмови між дівчатами. Тоді спостерігач самостійно зробила зауваження учасницям. Про таку поведінку абітурієнтів представник ГМ «ОПОРА» повідомила уповноважену Українського центру оцінювання якості освіти, яка прийшла до аудиторії для проставлення відмітки про проходження ЗНО з предмета у сертифікатах. Проте, уповноважена особа теж проігнорувала ситуацію, зробивши дівчатам лише зауваження. Після закінчення тестування спостерігач ще раз повідомила уповноваженій особі про грубі порушення під час перебігу іспиту, на що отримала відповідь, що спостерігач повинна була самостійно вилучити абітурієнток з аудиторії. Нагадуємо, що прийняти рішення про вилучення учасника з пункту тестування за порушення процедури під час ЗНО має право лише уповноважена особа, а громадський спостерігач зобов’язаний повідомити про порушення, однак жодних інших дій вчиняти не може. ГМ «ОПОРА» звертається до Українського та Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти з проханням провести службове розслідування ситуації, що мала місце у  пункті тестування Державний вищий навчальний заклад «Український державний хіміко-технологічний університет», а також запобігти схожим інцидентам на наступних тестуваннях.
Чи не найбільше зауважень спостерігачі висловлюють до браку чергових у деяких пунктах тестування, особливо у великих школах чи вищих навчальних закладах, де коридори та сходові клітки знаходяться поза увагою персоналу, а учасники, завершивши роботу над тестом, вмикають мобільні телефони і починають розмовляти ще у пункті тестування (Сумський національний аграрний університет, Самбірська ЗОШ №9, ЗОШ №122 м. Кривий Ріг). Крім того, чергові не повною мірою спостерігають за учасниками, які виходять з аудиторій, що може призвести до зловживань останніми у рекреаційних зонах, вбиральнях тощо. На пункті тестування у Миколаєві (ЗОШ №20) відповідальний за ПТ не зумів ефективно організувати процес пропуску абітурієнтів до приміщення школи. Через це деякі абітурієнти потрапили у пункт за кілька хвилин до початку роботи над тестами, хоча прийшли заздалегідь.
Відповідно до норм, які визначають кількість чергових на пункті тестування, у закладах освіти, де тестування проходять 200-299 осіб, порядок у рекреаційних зонах повинні забезпечувати 5 чергових, 300 осіб та більше – 6 чергових. «ОПОРА» вважає, що такі норми не завжди відповідають потребам великих приміщень, в яких проходить ЗНО – наприклад, корпуси університетів, технікуми, великі школи. Тому, рекомендуємо збільшити кількість чергових для таких пунктів тестування.
Фіксуються також поодинокі випадки використання мобільних телефонів персоналом пункту тестування, які не мають на це права, а також охоронцями та працівниками Державної служби охорони. 21 травня на пункті тестування в загальноосвітній школі-інтернаті № 1 міста Івано-Франківська спостерігачем був зафіксований факт розмови по мобільному телефоні чергового на пункті тестування. У Європейському університету (м. Київ) інструктор з аудиторії №10 розмовляв в коридорі по телефону, про що було складено відповідний акт. У ЗОШ №30 м. Черкаси, працівники міліції користувались мобільним телефоном під час тестування, постійно виходили за межі ПТ та повертались назад. При цьому ігнорували будь-які зауваження з боку відповідальних за ПТ та спостерігачів.
21 та 22 травня 2012 р. відбулося зовнішнє незалежне оцінювання з математики. У  16 областях України за дотриманням процедури ЗНО вели спостереження представники Громадянської мережі «ОПОРА», які  були присутніми на 50% пунктах тестування у перший день іспитів та на 30% - у другий.
Порушення процедури ЗНО його учасниками
Чи не найбільшою проблемою тестування з математики за оцінкою спостерігачів ГМ «ОПОРА» стало порушення процедури ЗНО його учасниками. Спостерігачі зафіксували випадки запізнення абітурієнтів, появу на тестуванні без необхідних документів, використання та наявність мобільних телефонів, шпаргалок , а також вчинення інших дій, які не дозволили їм завершити роботу над тестом. Так, через запізнення найбільше абітурієнтів не змогло потрапити на ПТ у Донецькій області (5) та Криму (7). Дещо скоротилася кількість запізнень на тестування абітурієнтами у Луганській області, тепер спостерігачі фіксують лише по 1-2 випадки на пункт тестування.
Без необхідних документів, за даними ГМ «ОПОРА», прийшли на ПТ 62 особи. Зокрема, по 6 абітурієнтів у Донецькій, Черкаській областях та м. Київ, 18 – у Криму, 11 – у Харківській, по 5 – у Луганській та Рівненській, по 2 – у Чернівецькій та Львівській, 3 – на Закарпатті. Усіх їх не було допущено до проходження ЗНО.
Додатково Громадянська мережа ОПОРА звертає увагу на розбіжності у роботі персоналу під час пропуску учасників ЗНО на пункти тестування у випадку відсутності одного з обов’язкових документів. Так, у перший день тестування у Харківську гімназію № 152 не впустили двох осіб, що надали нотаріально засвідчені копії паспортів. Аналогічну ситуацію зафіксовано у Чернівецькій ЗОШ №27, проте там,  абітурієнту дозволили скласти іспит. У м. Каховка Херсонської області (ЗОШ №4) абітурієнт пред'явив на вході ксерокопію свідоцтва про народження після чого його пропустили на територію пункту та допустили до аудиторії для складання тесту. Під час роботи над тестом, коли Уповноважена особа робила відмітки в сертифікатах, вона виявила відсутність оригіналу свідоцтва. Для встановлення особи до ксерокопії посвідчення хлопець долучив також читацький квиток місцевої бібліотеки зі своїм фото. Уповноважена особа зауважила що цього недостатньо, проте абітурієнту дозволили завершити тест та запакували його бланк відповідей. Після завершення тестування склали акт, де кожен із учасників порушення описав свої дії.
Через порушення процедур протягом часу, відведеного на роботу з тестом, було позбавлено права проходити оцінювання знань 24 абітурієнтів. 20 з них користувалися мобільними телефонами, 3 – покинули пункт тестування без належної на це причини, в 1 – виявлено шпаргалку.
Так, у м. Донецьк (Державний навчальний заклад «Донецький ліцей професійно-технічної освіти») було складено акт про порушення процедур ЗНО з боку 2 учасників: в одного було виявлено засіб зв’язку, інший розмовляв у туалеті по мобільному. Ще одного учасника було видалено з пункту за телефонні розмови у Шахтарському педагогічному училищі м. Донецька. Через використання мобільного телефону на території пункту тестування у Луганську (Східноукраїнський Національному університеті  ім. В. Даля (головний корпус) та Луганський державний університет внутрішніх справ ім. Є. Дідоренко)   втратили право проходити ЗНО двоє випускників. 21 травня були  видалені з пункту тестування за користування мобільними телефонами у туалеті абітурієнти у Чорноморському державному університеті  ім. Петра Могили та ЗОШ №40 м. Миколаєва.  Учасницю, яка намагалася отримати допомогу по телефону у вбиральні, була видалена з ПТ Сумський державний педагогічний університет (корпус Б).
У пункті тестування Харківська ЗОШ № 51 спостерігачем від ГМ «ОПОРА» був зафіксований випадок використання мобільного телефону абітурієнткою під час складання тесту безпосередньо в аудиторії. Про це був повідомлений старший інструктор, однак, як виявилося, вона не знала, як повинна реагувати на порушення процедуру у такому випадку. За рекомендацією спостерігача у ПТ був складений акт про порушення, а абітурієнтку позбавили права продовжувати роботу над тестом.
Чи не найбільшу кількість порушень спостерігачі ГМ «ОПОРА» зафіксували у столиці. 21 травня, за 10 хв. до закінчення тестування в одній з аудиторій пункту тестування «Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна» було вилучено абітурієнта, в якого знайшли телефон та шпаргалки. 22 травня в Українському державному університеті фінансів та міжнародної торгівлі четверо осіб втратили право проходити ЗНО через наявність мобільних телефонів - в одного з учасників телефон задзвонив під час тестування, ще один розмовляв по телефону в туалеті. До слова, останній не захотів покидати пункт тестування та почав порушувати спокій. У двох інших абітурієнтів мобільні телефони були вимкнені, однак їх теж позбавили права подальшого проходження ЗНО. У трьох абітурієнтів, які проходили тестування у ЗОШ №96 м. Львова та одного з НУ «Львівська політехніка» (корпус А), за допомогою металошукачів також виявлено мобільні телефони. Усіх чотири випускника втратили шанс скласти іспит з математики цього року.
Дещо по-іншому за подібних обставин повелися у Рівненській ЗОШ №23, де в одного з абітурієнтів під час тестування в аудиторії з кишені випав мобільний телефон. Про випадок одразу було повідомлено відповідального за пункт тестування, а також уповноважену особу. Оскільки інструкторами не було помічено, що учасник користувався телефоном, йому було дозволено продовжити роботу, а старший інструктор написав пояснювальну записку. Інцидент було зафіксовано в карті спостереження.
2 травня на пунктах тестування у ЗОШ № 34 м. Вінниці та Навчально-науковому інституті менеджменту, адміністрування та права Вінницького національного аграрного університету в абітурієнтів за допомогою металошукачів були виявлені телефони при виході із туалету. Після цього були складені відповідні акти про порушення процедури проходження ЗНО. Однак, у пункті тестування ВНАУ учасник тестування написав апеляційну заяву та пояснювальну записку  на ім’я директора Вінницького регіонального центру оцінювання якості освіти, в якій зазначив, що не вважає наявність телефону  порушенням, оскільки він  був без sim-карти, а учасник тестування  користувався ним як годинником. Відмовився пояснювати наявність телефону абітурієнт у Дніпропетровську (ЗОШ № 143). У нього задзвонив телефон якраз тоді, коли уповноважена особа проставляла відмітки  у сертифікатах. Після прохання зачекати в коридорі для роз’яснення обставин, хлопець швидко покинув пункт.
Більш традиційні засоби – шпаргалки – спостерігачі виявили у вбиральнях Коломийської ЗОШ №2, Дрогобицької ЗОШ №17. У Криворізькому медичному коледжі у абітурієнта було вилучено шпаргалку безпосередньо в аудиторії.
У Чернівецькій гімназії №4 21 травня один із учасників був позбавлений права подальшого проходження ЗНО через те, що покинув територію пункту тестування, хоч повідомляв, що йшов до вбиральні. Назад у ПТ абітурієнт повернутися не зміг. Аналогічна ситуація трапилася у ЗОШ №33 м. Черкаси. У Машинобудівному коледжі Сумського державного університету учасник тестування вийшов з пункту, щоб запалити цигарку – назад хлопця не впустили.
У місті Самборі, що на Львівщині, та у містах Дніпропетровськ і Миколаїв абітурієнти прийшли на тестування на день пізніше дати, зазначеної у запрошенні-перепустці, тому до складання іспиту допущені не були. Більше пощастило абітурієнтам на Рівненщині та в Харкові, які замість 22 травня з’явився на оцінювання знань 21-го, а тому мали змогу скласти тест вчасно. Не допустили до складання ЗНО абітурієнтку, яка з’явилася на пункт тестування Рівненській НВК №2 зі своєю грудною дитиною. Учасниці порадили зареєструватися на додаткову сесію для проходження ЗНО.
Громадянська мережа ОПОРА звертається до абітурієнтів та їхніх батьків з проханням ретельніше перевіряти наявність документів, необхідних для пропуску на пункти тестування. Як показав досвід дводенного тестування з математики, основною причиною вилучення абітурієнтів з пунктів стало використання мобільних телефонів, тому радимо випускникам залишати їх на столику для особистих речей. Окрім цього, ГМ «ОПОРА» звертається до Українського та регіональних центрів оцінювання якості освіти, аби ті надали уніфіковані роз’яснення персоналу, що проводить ЗНО, стосовно їхньої поведінки у ситуаціях, коли у абітурієнта знаходять допоміжні засоби, та за наявності яких документів вступників слід впускати у пункт тестування.
Перешкоджання роботи громадським спостерігачам
Ситуація з недопуском громадського спостерігача від ГМ «ОПОРА» на пункт тестування у Херсоні, на жаль, не стала винятком цьогорічного ЗНО. Хоч усі представники ГМ «ОПОРА» і були допущені до спостереження  21-22 травня, у деяких пунктах відповідальні намагалися обмежити їхні права. Зокрема, 22 травня, у ЗОШ №74 м. Києва спостерігачів не допустили до наради персоналу пункту тестування, під час якої відбувається розподіл інструкторів по аудиторіях за допомогою жеребкування.
Також 22 травня, о 9:05, у пункті тестування Харківський ліцей № 149 громадському спостерігачу від ГМ «ОПОРА» відповідальна особа не дозволила бути присутнім на підготовчій нараді з персоналом, оскільки, за її словами, реєстрація спостерігача має відбутися о 9:45. Лише завдяки наполегливості спостерігача о 9:25 норма Положення про громадське спостереження була дотримана. Коли спостерігач намагався внести свої зауваження про вранішній інцидент до протоколу про завершення процедури тестування, відповідальний та уповноважена особа відмовилися надати йому документ для фіксації порушення. Після дзвінка відповідального до Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти спостерігач зміг внести до протоколу свої зауваження.
У Криворізькому медичному коледжі відповідальний за пункт тестування заборонила спостерігачеві самостійно пересуватись пунктом, зазначивши, що спостерігач повинен ні на крок не відходити від неї або уповноваженої особи УЦОЯО. У Дніпропетровській ЗОШ №75 уповноважена особа теж намагалася довести, що спостерігач не має права самому ходити коридорами пункту, а повинен право знаходитися лише у кабінеті директора. Проте після того, як у положенні про громадських спостерігачів, вона не знайшла підтвердження своїм словам та сконтактувалася з директором регіонального центру, ситуація унормувалася.
Порушення з боку персоналу пунктів тестування
Спостерігачі ГМ «ОПОРА» фіксують належний рівень підготовки пунктів тестування та персоналу, зокрема інструкторів, до перевірки знань абітурієнтів. Суттєвих порушень, які б могли вплинути на результат учасника ЗНО чи яких не вдалося вчасно виправити – не зафіксовано.
Єдиним випадком, який заслуговує додаткової уваги, є ситуація у пункті тестування Державний вищий навчальний заклад «Український державний хіміко-технологічний університет» м. Дніпропетровська. В аудиторії  № 1-2, де проходило оцінювання знань 30 учасників, абітурієнтки під номером 5 і 14, що сиділи поряд (відстань між ними була менше 1 м) перешіптувались між собою і списували одна в одної, чим заважали решті учасників, що сиділи біля них. Спостерігач повідомила інструкторів про порушення, але вони не вжили жодних заходів, щоб припинити розмови між дівчатами. Тоді спостерігач самостійно зробила зауваження учасницям. Про таку поведінку абітурієнтів представник ГМ «ОПОРА» повідомила уповноважену Українського центру оцінювання якості освіти, яка прийшла до аудиторії для проставлення відмітки про проходження ЗНО з предмета у сертифікатах. Проте, уповноважена особа теж проігнорувала ситуацію, зробивши дівчатам лише зауваження. Після закінчення тестування спостерігач ще раз повідомила уповноваженій особі про грубі порушення під час перебігу іспиту, на що отримала відповідь, що спостерігач повинна була самостійно вилучити абітурієнток з аудиторії. Нагадуємо, що прийняти рішення про вилучення учасника з пункту тестування за порушення процедури під час ЗНО має право лише уповноважена особа, а громадський спостерігач зобов’язаний повідомити про порушення, однак жодних інших дій вчиняти не може. ГМ «ОПОРА» звертається до Українського та Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти з проханням провести службове розслідування ситуації, що мала місце у  пункті тестування Державний вищий навчальний заклад «Український державний хіміко-технологічний університет», а також запобігти схожим інцидентам на наступних тестуваннях.
Чи не найбільше зауважень спостерігачі висловлюють до браку чергових у деяких пунктах тестування, особливо у великих школах чи вищих навчальних закладах, де коридори та сходові клітки знаходяться поза увагою персоналу, а учасники, завершивши роботу над тестом, вмикають мобільні телефони і починають розмовляти ще у пункті тестування (Сумський національний аграрний університет, Самбірська ЗОШ №9, ЗОШ №122 м. Кривий Ріг). Крім того, чергові не повною мірою спостерігають за учасниками, які виходять з аудиторій, що може призвести до зловживань останніми у рекреаційних зонах, вбиральнях тощо. На пункті тестування у Миколаєві (ЗОШ №20) відповідальний за ПТ не зумів ефективно організувати процес пропуску абітурієнтів до приміщення школи. Через це деякі абітурієнти потрапили у пункт за кілька хвилин до початку роботи над тестами, хоча прийшли заздалегідь.
Відповідно до норм, які визначають кількість чергових на пункті тестування, у закладах освіти, де тестування проходять 200-299 осіб, порядок у рекреаційних зонах повинні забезпечувати 5 чергових, 300 осіб та більше – 6 чергових. «ОПОРА» вважає, що такі норми не завжди відповідають потребам великих приміщень, в яких проходить ЗНО – наприклад, корпуси університетів, технікуми, великі школи. Тому, рекомендуємо збільшити кількість чергових для таких пунктів тестування.
Фіксуються також поодинокі випадки використання мобільних телефонів персоналом пункту тестування, які не мають на це права, а також охоронцями та працівниками Державної служби охорони. 21 травня на пункті тестування в загальноосвітній школі-інтернаті № 1 міста Івано-Франківська спостерігачем був зафіксований факт розмови по мобільному телефоні чергового на пункті тестування. У Європейському університету (м. Київ) інструктор з аудиторії №10 розмовляв в коридорі по телефону, про що було складено відповідний акт. У ЗОШ №30 м. Черкаси, працівники міліції користувались мобільним телефоном під час тестування, постійно виходили за межі ПТ та повертались назад. При цьому ігнорували будь-які зауваження з боку відповідальних за ПТ та спостерігачів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...