14:25, 25 січня 2017 р.
У ПНУ синтезували новітні наноматеріали. Дослідження велися за грантові кошти від НАТО (ФОТО)
Сьогодні, 25 січня, в Національному Прикарпатському університеті ім. В. Стефаника відбувся брифінг, на якому науковці навчального закладу презентували результати своєї роботи і показали лабораторію, обладнану новітніми приладами, закупленими за грантові кошти.
В рамках програми НАТО «Наука заради миру та безпеки» в ПНУ створили науково-дослідний центр світового рівня із проблем термоелектричного напівпровідникового матеріалознавства відкритого за результатами проекту. Основна мета дослідження – розробка нових теплоелектричних матеріалів із введеними нановключеннями та створення на їх основі сучасних теплоелектричних генераторів енергії. Проект проводять разом із науковцями Туреччини.
Проект стосується розвитку відновлювальних джерел енергії — прямого перетворення тепла в модулів та генераторів (ТЕГ). Такі тег виконують одразу кілька корисних функцій: для перетворення дармового тепла, яке викидається у довколишнє середовище, у електричну енергію, що сприяє зменшенню «парникового ефекту»; є екологічно чистими, оскільки не спричиняють викиди в атмосферу вуглекислого газу, що відбувається при спалюванні будь-якого палива; характеризується довговічністю у роботі через відсутність рухомих частин у своїх конструкціях.
Наразі термоелектричні пристрої можуть використовуватися в автомобільній техніці(термоелектричні генератори можуть живити енергію всі електричні системи), системах індивідуального опалення (автономні системи опалення без підведення зовнішньої електроенергії), на підприємствах, де у великій кількості спалюється викопне паливо для виробничих потреб (металургія, керамічні заводи, пекарні, тощо), для охолодження процесів, у медицині (термоелектричні холодильні контейнери для транспортування органів, плазми крові)
«Не важливо, де знаходиться університет, в науці немає провінцій… Це дослідження показало, що ПНУ стоїть на одному рівні з європейськими інститутами» — наголосив ректор університету, Ігор Ципенда.
Прилади загальною вартість більше 2 млн грн., які були отримані за рахунок виграних грантів, дали можливість проводити складні експерименти. Ректор ПНУ зазначив, що рівень науковців в Україні дуже високий, проте технічне забезпечення, нажаль, на плачевному рівні.
Завдяки грантовим коштам, університет отримав сучасне лабораторне обладнання. Іншим плюсом стало те, що молоді українські науковці змоги простажуватися закордоном, в тому числі в польський університет в Жешові.
«Зрозуміло, що зараз, якою б обдарованою людина не була, вона не зможе самостійно провести складне наукове дослідження… У нас на кафедрі сформувалася велика група науковців по роботі з напівпровідниками…Щоб стати учасниками програми, нам потрібен був університет-партнер з країни НАТО. Ним виступив турецький університет Газі. Ми створювали матеріали, а кінцеві пристрої вироблялися вже нашими партнерами з Туреччини» — розповідає керівник проекту Любомир Никеруй.
Він розповідає, що в результат досліджень було отримано матеріали, аналогів якого немає в світі. Деякі з них отримали параметри, які не тільки не поступаються властивостям тим, які виготовляють в Європі та Америці, але й перевищують їх.
В перспективі, в ПНУ хочуть від початку до кінця виготовляти новітні пристрої на основі розроблених матеріалів. Тоді всі будуть знати, що це український бренд. Але, знову ж таки, все впирається в лабораторну базу.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
15:56, 30 листопада
12:40, 4 грудня
2
09:18, 11 грудня
live comments feed...