Нові подробиці скандалу з фортифікаційними спорудами. Хто причетний до розкрадання 5 млн грн бюджетних коштів

Минулого року чиновники Івано-Франківської Облдержадміністрації вкрали 5 млн грн бюджених коштів, що були виділені на АТО. Гроші мали піти на будівництво фортифікаційних споруд в зоні воєнного конфлікту на Сході. Під час обшуків вилучено зброю, патрони, гранати. Журналісти провели масштабне розслідування і оприлюднили імена причетних до скандалу можновладців.

Наприкінці 2014 року, коли бойові дії в зоні АТО більш-менш угамувалися, РНБО ініціювало будівництво фортифікацій на сході Україні. Йшлося про три лінії оборони, які мали б стримати можливий наступ проросійських бойовиків або й регулярної російської армії. З метою найшвидшого зведення оборонних споруд будівництво фортифікацій розподілили між областями. Івано-Франківщина отримала свою ділянку робіт – будівництво 12-и фортифікаційних споруд в Донецькій області.

Наприкінці 2015 року чиновники Івано-Франківської ОДА відзвітувалися про здачу в експлуатацію оборонних об‘єктів на Донеччині. Навіть голова Державної казначейської служби України Тетяна Слюз під час робочої зустрічі з керівниками бюджетних установ Івано-Франківщини, які є розпорядниками і одержувачами бюджетних коштів, зазначила, що Івано-Франківська область збудувала найкращі фортифікаційні споруди.

Тетяна-Слюз

«Нещодавно мала можливість оглянути в зоні АТО новозбудовані захисні об’єкти, побувала на побудованих вами фортифікаційних спорудах, в каплиці біля Амвросіївки. Варто зазначити, що за всіма оцінками ваша область справді збудувала найкращі фортифікаційні споруди. Їх можна вважати прикладом відповідального використання бюджетних коштів та якісного виконання будівельних робіт», — наголосила Тетяна Слюз.

Проте, вже в серпні 2015 року Івано-Франківська прокуратура відкрила кримінальне провадження  №42015090000000127 за фактом розтрати коштів резервного фонду Державного бюджету України в розмірі понад 300 тис. грн. службовими особами Департаменту будівництва та архітектури Івано-Франківської ОДА. Пізніше справою зайнялося військова прокуратура Західного регіону України.

Схема “Басараба”

Департамент будівництва та архітектури ОДА в травні 2015 року провів закупівлю в одного учасника без проведення відритих торгів на будівництво фортифікаційних споруд в зоні АТО і уклало угоди на загальну суму 28,80 млн гривень та додаткові угоди на суму 9,47 млн гривень з фірмою ПП «Брати КІП». Загальна сума укладених договорів з приватним підприємством “Брати КІП” становить 38,26 млн грн.

За інформацією аналітичної платформи «YouControl» фірма «Брати КІП» належить Петру Проціву. Брат Петра Проціва — Микола — з квітня по кінець серпня 2015 року очолював Службу автодоріг в Івано-Франківській області. У 2008-2013 рр. Микола Проців був директором ПП «Брати КІП», а потім і з травня 2016 року знову керує фірмою.

Як стало відомо, в ході досудового розслідування військова прокуратура Західного регіону встановила, що фірма «Брати КІП» не займалася будівництвом, а лише закуповувала та постачала будівельні матеріали для споруди інженерних споруд в зоні АТО.

Цікавим є те, що ПП «Брати КІП» повністю не розрахувалася з державними лісовими господарствами Прикарпаття по закупленій лісопродукції. На даний час сума заборгованості становить близько 5,55 млн. гривень.

Зобов‘язання з будівництва оборонних споруд на себе взяла тоді фірма «Глобалкарпати-Еко», яка уклала договір субпідряду з фірмою «Брати КІП» на суму 17 млн. гривень. Проте, військова прокуратура і цю фірму підозрює у «відмиванні» бюджетних коштів.

«Відповідно до вказівки керівництва ОДА, суб’єктами господарської (підприємницької) діяльності області без укладення договорів підряду (субпідряду) частково надано за власний рахунок найману робочу силу,  яка виконувала роботи з будівництва фортифікаційних споруд у Донецькій області, які ТОВ «Глобалкарпати-Еко» в актах виконаних робіт відобразило, як виконані особисто власними силами за що отримало від ПП «Брати КІП» бюджетні кошти», — цитуємо з ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова.

ОДА-Басараб-АТО

Загалом же «схема» виглядала наступним чином. Керівництво Івано-Франківської ОДА, а переважно перший заступник голови ОДА Сергій Басараб, надсилали листи лісовим господарства, керівникам РДА та міст, а також приватним фірмам з проханням сформувати та направити до місця виконання робіт мобільні бригади для будівництва фортифікаційних споруд, при цьому вони мають їх забезпечити паливом, їжею, інвентарем, відрядними та в подальшому виплатити їм заробітну плату.

Розпорядження голови Тисменицької РДА

Розпорядження першого заступника голови Тисменицької РДА Володимира Заника про виділення коштів на перевезення будівельників для будівництва фортифікаційних споруд

До прикладу, Тисменицька РДА своїми розпорядженнями №241, №245 та №262 в червні-липні 2015 року виділила 54 тис. гривень на перевезення будівельників для будівництва фортифікаційних споруд.

Також й інші керівники РДА Прикарпаття на своїх офіційних сайтах браво рапортували про те, що виконали свій обов‘язок і відправили будівельників в зону АТО для зведення оборонних споруд.

«На сьогодні східні області потребують не лише бійців, є велика необхідність в робочій силі. Таким чином наші краяни протягом певного періоду на Донбасі  виконуватимуть роботу з облаштування фортифікаційних споруд. За сприяння районної влади, підприємців, керівників управлінь та промислових підприємств району чоловіків забезпечено транспортом та необхідними інструментами, продуктами харчування, засобами гігієни та багато іншими речами», — з повідомлення заступника керівника апарату райдержадміністрації Івана Бурія на офіційному сайті Надвірнянської РДА.

Долинська-рда2

Скріншот з сайту Долинської РДА. Добровольці-будівельники відправляються в зону АТО для будівництва оборонних споруд

Загалом на будівництві фортифікаційних споруд в зоні АТО було задіяно понад 200 мешканців Івано-Франківщини.

Журналісти Вільне.ІНФО провели власне розслідування, аби з‘ясувати кого ще підозрюють у розкраданні бюджетних коштів на будівництві фортифікаційних споруд в зоні АТО.

Конвертаційний центр

Нагадаємо, що з листопада 2015 року військова прокуратура Західного регіону проводить розслідування в рамках кримінального впровадження №42015140400000153 від 20.11.2015 за підозрою в привласненні бюджетних коштів виділених на спорудження фортифікаційних споруд в зоні АТО.

 Тож 21 липня 2016 року Департамент захисту економіки Нацполіції України опублікував сенсаційне повідомлення щодо цієї справи: «Оперативники Управління захисту економіки (УЗЕ) у Івано-Франківській області викрили корупційну схему чиновників ОДА. Під час будівництва фортифікаційних споруд у Донецькій області вони привласнили понад 5 мільйонів гривень з бюджету. До схеми також були залучені і комерційні структури, через які в подальшому їх і “відмили”. Бюджетні кошти через фіктивні фірми переводились у готівку, яка розподілялась між всіма учасниками схеми», — йдеться у повідомленні на офіційному сайті Національної поліції. 

Знайдені печатки фіктивних фірм під час обшуку в одному з офісів фігурантів справи

Також стало відомо, що правоохоронці здійснюються обшуки у головних фігурантів справи. Під час обшуків виявили не лише документи, печатки суб’єктів господарювання та паспорти фізичних осіб, а й зброю, набої до неї та гранати. Тобто, крім покарання за економічні злочини, учасникам схеми загрожує ще й відповідальність за статтею 263 ККУ «Незаконне поводження зі зброєю».

Однією з фірм, де проводили обшуки поліціянти, є фірма «Пром-авто». ТОВ «Глобалкарпати-Еко»перерахувало фірмі «ТВС-ІФ» 2,52 млн. гривень, а та перерахувала «Пром-авто» 2,23 млн. гривень.

Фірма «Пром-авто» знаходиться за адресою: м.Івано-Франківськ, вул. Хіміків, 20. Саме в цьому приміщенні правоохоронці проводили обшуки, де і були знайдені печатки інших фірм – ПП «Торгавто», ТОВ «Гірпромбуд», ТОВ «Техномото», ПП «Торг-авто» та СТО «ІФ Сервіс».

В подальшому правоохоронці з‘ясували, що ці фірми причетні до конвертації бюджетних коштів, які їм через транзитну фірму «ТВС-ІФ» перераховувала ТОВ «Глобалкарпати-Еко», як головний субпідрядник фірми «Брати КІП».

Ми з‘ясували ще пару фірм, які також пов‘язані з фірмою «Пром-авто» — це “Галичина-Авто” та “Агрокультура-ІВ”.

«Слідчий звернувся із вказаним клопотанням, в обґрунтування якого посилався на те, що невстановлені особи вчинили фіктивне підприємництво, а саме створили (перереєстрували) суб‘єкти підприємницької діяльності.

Згадані фірми купували картки на пальне у виробників та постачальників пального, а в подальшому продавали ці паливні картки за готівку фізичним та юридичним особам, службам таксі тощо. Завдяки таким махінаціям фірми конвертували кошти та створили іншим фірмам податковий кредит з ПДВ — 11,76 млн гривень, який фіскальна служба має повернути.

Тобто, головний субпідрядник фірма «Глобалкарпати-еко»перераховувала кошти конвертаційним фірмам на нібито придбання пального. Конвертаційні фірми після «відмивання» коштів повертали «Глобалкарпати-еко» готівку, а та в свою чергу списувала пальне на нібито перевезення будівельних бригад та будівельних матеріалів в зону АТО для будівництва фортифікаційних споруд.

Нагадаємо, фірма «Пром-авто»зареєстровано у м.Івано-Франківськ, вул.Хіміків, 20. За цією ж адресою зареєстрована фірма «Компанія Агро-Захід». Власником фірми «Компанія Агро-Захід» є Роман Кашівський, який до липня 2016 року був засновником фірми «Галичина Авто». Саме ця фірма фігурує у кримінальному провадженні №32016090000000071, яке відкрило слідче управління фінансових розслідувань ГУ ДФС в Івано-Франківській області щодо створення фіктивних підприємств.

Також за цією адресою зареєстрована фірма «Агрокультура-ІВ». Засновниками фірми є Василь Макар та Іван Литвин. До 2017 року власником фірми був Микола Староста, який разом з Іваном Литвином є власниками фірми «Гірпромбуд». Саме при обшуку в приміщенні фірми «Пром-авто» знайшли печатки фірми «Гірпромбуд».

Ще однією фірмою, яка також зареєстрована на вул.Хіміків, 20є фірма «Карпати Енерджі груп». Власником цієї фірми є Юрій Шпільман, який також є власником фірми «Торгавто». Печатки фірми «Торгавто» також були знайдені в офісі «Пром-авто»під час обшуку правоохоронців.

Варто також зазначити, що номера телефонів фірм «Карпати Енерджі груп», «Екобудсервіс-ІВ»та «Пром-авто» є однаковими — +380956233238.

Цікаво також, що керівником фірми «Торгавто» є Орися Попик, яка також є власником фірми «Новаміськбуд». Фірма «Новаміськбуд» має однаковий номер телефону з фірмою «Торгавто» – +380509137793, що ще раз підтверджує зв‘язки між цими фірмами.

Ще одним власником фірми «Новаміськбуд» є Володимир Фелезюк, який також є одним з власників будівельної фірми «Франко рівер клаб».  Іншими власниками «Франко рівер клаб»є також Андрій Луцький, Марія Семанів та Євген Семанів, який також керує фірмою «Екобудсервіс-ІВ», яка має юридичну адресу – м.Івано-Франківськ, вул.О.Дучимінської, 19 кв.1, де також прописані Євген Семанів та Марія Семанів.

Нагадаємо, що фірма «Екобудсервіс-ІВ» має однаковий номер телефону з фірмою «Пром-авто», якій «Глобалкарпати-еко»через транзитну фірму перераховувала 2,23 млн.гривень. Через це військова прокуратура підозрює фірму «Глобалкарпати-еко» в привласненні бюджетних коштів шляхом конвертування їх через інші фірми.

Також не менш цікавими є і наступні виявленні нами зв‘язки.

Слід «Свободи»

До 2017 року одним із засновників будівельної фірми «Франко рівер клаб» був Сергій Романюк, який є членом виконкому Івано-Франківської міськради та екс-депутат Івано-Франківської міськради 2010-2015 рр. від партії «Свобода».  В сусідній квартирі з ним на вул.Коновальця Є.Коновальця, 77 проживає Андрій Луцький, який є також одним із власників фірми «Франко рівер клаб».

Людина з таким же прізвищем, ім‘ям та по-батькові – Романюк Сергій Васильович до червня 2016 року був власником фірми «ТВС-ІФ». Саме цій фірмі ТОВ «Глобалкарпати-еко»перерахувало 2,52 млн. гривень.

Але, якщо ці Романюки, можливо, є різними особами, то ми все ж таки віднайшли беззаперечні зв‘язки між основними фігурантами в кримінальному провадженні – між фірмою «ТВС-ІФ» та «Глобалкарпати-еко».

За інформацією аналітичної платформи «YouControl» з червня 2016 року власником та директором фірми «ТВС-ІФ» є Мар‘яна Мироненко, яка також є співвласником фірми «Захід-буд-бізнес». Ще одним співвласником є також Галина Варежкіна, яка також володіє фірмою «Карпати-еко-груп».

Цікавим є те, що фірми «Захід-буд-бізнес», «Карпати-еко-груп», «Глобалкарпати-еко» мають одну і ту ж юридичну адресу — м.Івано-Франківськ, вул.Галицька, 67 кв. 605. Також за цією адресою зареєстрована фірма «Гірпромбуд», яка має ознаки фіктивності та через яку купувалися паливні талони для подальшого збуту за готівку іншим фізичним та юридичним особам, а фактично фірма займалася «відмиванням» бюджетних коштів.

Головний фігурант

Також варто зазначити, що директор фірми «ТВС-ІФ» Мар‘яна Мироненко та власник фірм «Карпати-еко-груп» та «Захід-буд-бізнес» Галина Варежкіна зареєстровані за однією адресою – смт.Ворохта, вул.Д.Галицького, 94. За цією ж адресою до грудня 2015 року була зареєстрована фірма «Глобалкарпати-еко».

Як зазначено в аналітичній платформі «YouControl» з грудня 2015 року власником та керівником фірми «Глобалкарпати-еко» є Сергій Ющенко, який прописаний в м.Констянтинівка Донецької області.

Зауважимо, фірма «Глобалкарпати-еко» виконувала субпідрядні роботи з будівництва оборонних споруд на Донеччині в період з червня по грудень 2015 року. Тому, Сергій Ющенконавряд чи має якесь відношення до розкрадання бюджетних коштів, бо став власником та керівником фірми «Глобалкарпати-еко» лише в грудні 2015 року.

Проте, до грудня 2015, власником та керівником фірми був Роман Мочерняк.

На виборах-2012 до Верховної ради Роман Мочерняк балотувався від партії Наталії Королевської «Україна — вперед». Проте не пройшов.

Основним видом діяльності фірми «Глобалкарпати-еко» була оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням. Лише 15 травні 2015 року фірма отримує ліцензію на здійснення господарської діяльності пов’язаної зі створенням об’єктів архітектури. Саме після того, як 12 травня 2015 року фірма «Брати КІП»отримує підряди на будівництво фортифікаційних споруд в зоні АТО від Департаменту будівництва та архітектури Івано-Франківської ОДА.

Щодо Романа Мочерняка, то на даний час він є заступником директора департаменту –начальник управління регіонального розвитку Департаменту будівництва та архітектури Івано-Франківської ОДА. Так, це той департамент, який уклав договори з фірмою «Брати КІП» на суму біля 40 млн.гривень з будівництва фортифікаційних споруд в зоні АТО та керівних осіб якого звинувачують у розкраданні бюджетних коштів на суму понад 5 млн. гривень.

Роман Мочерняк проживає за тією ж адресою, де донедавна була зареєстрована фірма «Глобалкарпати-еко» – смт. Ворохта, вул .Галицького,  94. Також за цією адресою зареєстрована Мар‘яна Мочерняк (ймовірно родичка, – ред.), яка, нагадаємо, є директором «Карпати-еко-груп». Також фірми «Захід-буд-сервіс» та «Глобалкарпати-еко» мають спільний контактний номер, який — як виявилось — належить Роману Мачерняку — +380673433173.

Мочерняк-номер-телефону-на-Бліц
Схеми-Брати-КІП-АТО

Проте, поки триває слідство важко чітко назвати суми скільки ж розкрали керівники ОДА та наближені до них фірми на будівництві фортифікаційних споруд в АТО. Але для когось таки війна — це мати рідна.

Автор: Євген Гапич

vilne.info
Івано-Франківськ новиниІвано-Франківська фотрифікаційниспоруди 5млнгрн коштинаАТО причетнідоскандалу
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
255 переглядів в серпні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Здоров'я
У міській дитячій лікарні, що на Чорновола, відкрили оновлене інфекційне відділення і хол закладу. Відкриття припало на День прапора України, 23 серпня. Тут облаштували відділення для діток від одного місяця до року. Всі палати обладнані власним санвузлом і пеленальними столиками. Також повністю оновили меблі, інформує “Галка”. А оскільки відділення призначене для найменших франківців, “депресивні” стіни поповнилися яскравими малюнками. Змінився і хол дитя...
Суспільство
В Івано-Франківську діти з Тязева розвісили оголошення про розшук матері. На ксерокопії її паспотра діти написали, що розшукують маму, яка більше місяця тому залишила декількох братів та сестричку батькові. Дитина навіть пообіцяла винагороду в сумі 200 гривень, тільки б відшукати жінку. Батько дітей також розвісив схожі оголошення, тільки з іншим текстом, пише Місто. Василь та Ольга в шлюбі 20 років. Чоловік каже, першу половину шлюбного життя провели душа...
Культура
Вже вдруге у Печеніжині відбулося свято сім'ї та творчості - фестиваль у Довбуша. Ініціатори проведення фестивалю - працівники місцевого музею Олекси Довбуша. До участі запрошувалися мешканці усіх 9-ох сіл, які входять у Печеніжинську ОТГ, повідомляє НТК. Цьогоріч підготували для гостей свята й сюрпризи – виставу від акторів Коломийського драматичного театру та виступ Баби Доцьки. Дивіться також: “Натверкай город”: прикарпатська співачка зняла колоритну па...
Суспільство
У Калуському хлібі знайшли лушпиння соняшника та дерев’яні тріски, про це повідомила Мороз Наталія у групі Типова Коломия, пишуть Версії. “Ось які добавки можна знайти у Калуському хлібі. Лушпиння від соняшника та дерев’яні тріски, дякую дуже, таке враження що весь мусор що був на землі ви змішали з хлібом”, - йдеться у дописі. Читайте також: Гастрономічно-весільний фестиваль проведуть на Прикарпатті "Спечу тобі долю"
Суспільство
Сьогодні, 23 серпня, українці відзначають День прапора. З самого ранку франківці організували флеш-моб на площі перед ОДА. Опісля на Вічевому майдані відбулося підняття державного прапора. Участь в урочистостях взяли сотні франківців та гостей міста. А також військовослужбовці, влада та представники духовенства. Священнослужителі на чолі з Митрополитом Володимиром Війтишиним відслужили молебень за Україну та освятили національне знамено. Опісля хвилиною мо...
Суспільство
На які цілі спрямували б прикарпатці додаткові кошти? Таке дослідження провело Головне управління статистики  Івано-Франківської області. У січні 2019 року органами державної статистики проведено опитування, в ході якого вивчалась думка жителів Івано-Франківської області щодо першочергових напрямів спрямування можливих додаткових коштів, пише "Галка". Підсумки опитування свідчать, що при значному збільшенні доходів більшість домогосподарств нашого краю спр...
Суспільство
З нагоди цього знакового для українців свята в обласному та районних центрах, містечках і селах Прикарпаття відбудуться урочисті заходи. Насамперед – офіційні церемонії підняття Державного Прапора України, які розпочнуться о 9-ій годині, пише прес-служба ОДА. В Івано-Франківську така церемонія відбудеться 23 серпня, у п’ятницю, на Вічевому майдані. Планується, що у ній візьмуть участь керівники області та міста, працівники державних установ та громадськост...
Новини компаній
Сучасним дітям доступні десятки розваг - будь-які мультфільми завжди доступні в інтернеті, гаджети завжди під рукою, а іграшками завалені всі шафи. Батьки все частіше замислюються над тим, що подарувати, щоб захопити і розвинути творчі здібності своєї дитини. Паперовий альбом, олівці і фломастери не здивують дітей, тому що малювати можна за допомогою комп'ютерних програм або в додатку смартфона. На допомогу прийшла унікальна новинка - технологія малювання...
Суспільство
Натовп, тиснява, черги – улюблені місця промислу франківських кишенькарів. Найчастіше злодії обирають громадський транспорт, адже тут найлегше. На хвилинку замріявся і гаманця, телефону, документів чи банківської картки вже нема. Чи можна помітити крадія серед натовпу та чи є шанс повернути вкрадене у маршрутці дізнавалися в Бліц-Інфо. Випадків крадіжок у франківських маршрутках побільшало Практично кожен знає про кишенькових злодіїв у маршрутках не з чуто...
Новини по темі
Міські лікарні закупили піратське програмне забезпечення за державні гроші
З'явилися подробиці затримання хірурга з обласної лікарні на хабарі
Завідувач відділенням обласної лікарні погорів на хабарі
Декларацію голови патронатної служби міського голови перевірить НАЗК
В Івано-Франківську на хабарі дев'ять тисяч гривень спіймали інспектора поліції. ВІДЕО
Ще одного франківського чиновника спіймали на хабарі. ФОТО
Хто вони — корупціонери року? Інфографіка
Жовнір визнав свою вину у судовій справі про хабарництво. ОНОВЛЕНО (ВІДЕО)
Франківські митники зробили помилку на суму понад 1 млн гривень
За робоче місце в одному з санаторіїв Яремче прикарпатка заплатила більше восьми тисяч гривень
Спец проекти