Що отримують мешканці від будівельного ринку Івано-Франківська?

Івано-Франківськ – місто, в якому стрімко розвивається будівельна галузь. Щороку тут споруджують все нові й нові житлові квартали. Ринок нерухомості пріоритетний для обласного центру, і кожна влада, розуміючи це, часто йде забудовникам на усілякі поступки. А що ж Івано-Франківськ і його мешканці отримують натомість?

Так, за січень-жовтень 2016 року підприємства Івано-Франківська виконали будівельних робіт на суму 672,2 млн грн, що складає 69% від загальнообласного обсягу. Також протягом січня–вересня 2016 року в місті й селах, підпорядкованих міській раді, здані в експлуатацію 979 квартир загальною площею 79,2 тис. м², у тому числі в обласному центрі – 771 квартира на 58,5 тис. м². Порівняно з січнем–вереснем 2015 р. загальна площа зданого в експлуатацію житла зменшилась у 2 рази, – пише "Місто". 

Навколо активного розвитку будівельної галузі соціальна сфера й інфраструктура розвиваються в рази повільніше. Проте будівельні компанії – це представники приватного бізнесу, основне завдання яких – будувати якісне житло й дотримуватися умов містобудування. Також слід зазначити, що із суб’єктів будівельної галузі не тільки стягують загальноприйняті податки, а й залучають їх до пайової участі у створенні й розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста відповідно до вимог ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», тобто вони є платниками пайового внеску. Однак містяни б’ють на сполох, бо садочків, шкіл, зелених зон у місті катастрофічно бракує. Та чи варто нарікати на будівельні компанії? Може, причиною є нераціональне використання коштів органами місцевого самоврядування або відсутність стратегії розвитку міста чи нового генерального плану?

Головне – заплатити

Пайова участь – це внесок забудовника у розвиток інфраструктури міста. Кошти, які перераховують у бюджет, у результаті повинні використовувати тільки на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури – сфер, які забезпечують функціонування міста і необхідні для комфортного життя мешканців. Під інженерно-транспортною інфраструктурою маємо на увазі водопроводи, каналізацію, мережі теплопостачання, насосні водопровідні та каналізаційні станції, теплові пункти, наземні або підземні лінійні об’єкти для пересування людей, транспортних засобів. А соціальна інфраструктура – це об’єкти, призначені для задоволення соціальних, культурних, освітніх, медичних потреб мешканців міста: садочки, школи, лікарні, заклади культури.

Залучення будівельних компаній до пайової участі передбачає чинне законодавство України. Процедура сплати пайового внеску обумовлена в положенні «Про пайову участь замовників будівництва у створенні й розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста» № 1231-38, що було прийняте рішенням Івано-Франківської міської ради від 18.10.2013 р. Воно передбачає, що 70% коштів, отриманих від сплати пайового внеску, спрямовують на розвиток соціальної інфраструктури міста, а 30% лишають на інженерно-транспортну.
Загалом, розмір пайової участі становить 7% від вартості будівництва для нежитлових споруд, а 4% – для житлових. При будівництві враховують загальну житлову площу або площу цілої будівлі, якщо йдеться про нежитлове будівництво. При добудовах враховують тільки площу частини об’єкта, що добудовується. При сплаті пайового внеску забудовник за власним зверненням повинен укласти тристоронній договір про пайову участь. Під час укладання договору останній спочатку сплачує 20%, а після введення об’єкта в експлуатацію – решту, гроші потрапляють до міського бюджету. Відповідно до статті 71 Бюджетного кодексу України сума пайової участі є складовою міської казни і її спрямовують на видатки з бюджету розвитку – будівництво, капітальний ремонт і реконструкцію об’єктів соціально-культурної сфери, житлово-комунального господарства. Розподіляють кошти відповідно до рішень міської ради.

Отже, завдання забудовника – сплатити внесок, а грошима розпоряджається міська рада, і власне депутати визначають, що є пріоритетом для громади – ремонт пологового будинку чи доріг.

16711792_1908332169401088_1707358331747042694_n

Пайова участь забудовників

Від сплати можуть звільнити:

З 1 січня по 14 жовтня 2016 року за укладеними угодами про пайову участь замовників будівництва у створенні й розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста нарахований 51 млн грн пайового внеску. Сплачена сума становить 14 145 436,2 грн за 108 укладеними угодами про пайову участь.

Бачимо, що 29,3 млн грн досі в повітрі, бо не всі об’єкти наразі здані в експлуатацію. Зокрема, пайові внески складають:
· від будівництва житлових будинків – 8 837 713,07 грн;
· від будівництва нежитлових будинків – 806 595,88 грн;
· від під'єднання до централізованих систем водопостачання та водовідведення – 5008,00 грн.

Також Івано-Франківська міська рада прийняла три рішення про звільнення й зменшення пайової участі замовників будівництва: №25 від 2.01.2016 року, №177-6 від 08.07.2016 року, №252-7 від 19.08.2016 року.

Звільнені від сплати пайової участі:

· ТзОВ «Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство «МЖК Експрес-24», щодо будівництва житлового будинку з торговими приміщеннями на розі вул. Бельведерської – Новгородської – 171 036,34 грн;

· релігійна громада УПЦ КП «Всіх святих землі української», щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку зі вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення на вул. В. Івасюка, 7 – 56 895,26 грн

· ТзОВ «Торговий дім «Інвестбудсервіс ЛТД», щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку зі вбудованими торговими приміщеннями на вул. Гната Хоткевича, 65А – 270 127,20 грн

· Публічне акціонерне товариство «Івано-Франківський м’ясокомбінат», щодо будівництва мийки автоцистерн та вантажних автомобілів на вул. С. Петлюри, 10;

· Ямницька сільська рада, щодо під’єднання до централізованих систем каналізації м. Івано-Франківська;

· Циркін Іван Іванович, щодо реконструкції квартири №3 з добудовою на вул. Курінного Чорноти, 7;

· Кіндрат Любов Миколаївна, Кіндрат Ярослав Михайлович, щодо реконструкції частини горища загального користування під творчу майстерню на вул. Галицькій, 15;

· Савчин Василь Ярославович, Савчин Ганна Дмитрівна, Савчин Василь Васильович, Савчин Наталія Василівна, щодо реконструкції квартири №2 з добудовою на вул. М. Підгірянки, 25.

Звільнені від сплати пайової участі

Також зменшили розмір пайової участі таким організаціям:

· ТзОВ «Ексклюзив-Буд», щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення на вул. Гетьмана Мазепи, 72 (секція Г (II черга)), на вартість виконання робіт з перекладання дворової каналізаційної мережі будинку №58 на вул. Гетьмана Мазепи – 68 917,20 грн;

· ТзОВ «Автостів», щодо будівництва крамниці автозапчастин на вул. Надрічній, навпроти вул. Церковної, на вартість виконання робіт з реконструкції ділянки водопроводу в сумі 293 874,00 грн;

· фізичній особі-підприємцю Дорожівському Романові Дмитровичу, щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку із закладами громадського призначення на вул. Горбачевського, 19-25, на вартість виконання робіт з прокладання мереж водопостачання та водовідведення – 240 838,40 грн;

· ТзОВ «БК «Мельник», щодо будівництва багатоквартирних житлових будинків з приміщеннями громадського призначення на розі вул. Вовчинецької – Коломийської (IV черга) та вул. Семеренка, 2А, на вартість виконання робіт з прокладання позамайданчикових мереж водовідведення – 1 249 332,40 грн;

· ТзОВ «Інвестиційна будівельна компанія «Вертикаль», щодо будівництва багатоповерхових житлових будинків з приміщеннями комерційного призначення на вул. Угорницькій, 6, 6А та 8, на вартість виконання робіт з прокладання позамайданчикових мереж водовідведення – 570 878,40 грн.

Загалом звільнили від пайової участі трьох юридичних осіб на загальну суму 498 058,8 грн та зменшили суму пайового внеску п’ятьом замовникам будівництва на 2 423 840,40 грн.

Зменшений розмір пайової участі

На що витратили?
На жаль, не всі замовники будівництва сумлінно платять пайові внески, чимало з них ухиляються від цього. А в разі порушення умов відповідного договору замовник будівництва сплачує суму боргу із врахуванням офіційно встановленого індексу інфляції, 3% річних від суми заборгованості, а також пеню у розмірі 120% річних облікової ставки НБУ, що діє у період, за який нараховується пеня, від суми заборгованості за кожен день прострочення платежу. При невиконанні умов договору виконавчий комітет або фінансове управління має право звертатися в судові органи щодо стягнення коштів з боржників.

Попри те, що сума пайової участі є обов’язковою до сплати, адже це встановлено Законом України, аналізуючи відповідні угоди, помічаємо, що договір про пайову участь є дещо однобічним. Адже згідно з ним забудовник зобов’язаний сплатити пайовий внесок шляхом перерахування коштів у відповідний місцевий бюджет до прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію, але при цьому простежити, на що витрачатимуть кошти і в який об’єкт інвестують, не може. Це дозволяє органам місцевого самоврядування зловживати своїми правами та використовувати гроші не за цільовим призначенням.

Приміром, незрозуміло, на що витратили 14 145 436,2 грн, сплачені в бюджет Івано-Франківська. Кошти акумулюються в бюджеті розвитку, але на які об’єкти їх витратили, з’ясувати досить важко. А положення про пайову участь, прийняте Івано-Франківською міською радою, передбачає, що в кінці кожного року мають формувати й оприлюднювати на сайті міської ради річний звіт про використання коштів пайової участі. Та все, що наразі ми бачимо на сайті, – це кілька показників у загальному річному звіті про використання бюджетних коштів, а про окремий звіт узагалі не йдеться.

Івано-Франківськ новиниІвано-Франківська пайоваучасть будівництво
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
163 перегляди в грудні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства спеціально до новорічних свят продає зелених красунь у горщиках. Минулого року такий продаж провели вперше. За два дні вдалось продати понад 250 живих ялинок. У розмові з кореспонденткою Бліц-Інфо прес-секретар Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства Ірина Бабій розповіла, що процес виготовлення дерев доволі тривалий. “Ці ялинки ростуть 5-10 ро...
Пригоди
Принаймні, такою є одна з версій правоохоронців. Про це вони повідомили на оперативній нараді міського голови, інформує Репортер Нагадаємо, нещодавно встановлений МАФ біля продуктового ринку на вулиці Дністровській горів у неділю вночі, йдеться в сюжеті Каналу 402. Водночас, у франківській мерії зазначили, що споруда була розміщена без жодних дозволів. І навіть припустили, що вона могла належати депутату міської ради Віталію Мерінову. А от Віталій Мерінов...
Суспільство
Мешканці будинку № 54, який належить до ОСББ «Китайська стіна», що на вулиці Хоткевича, минулого місяця отримали платіжку за газ, де вказане донарахування об`єму спожитого природного палива.  Причина – приведення об’ємів спожитого газу ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут» до стандартних умов. Читайте також: Близько 17 мільйонів гривень боргу заробітної плати
Культура
Творча студiя “З понедiлка” зняла новий клiп про заробiтчанок. У вiдео вони закликають грoмадян України пoвернутись дoдoму дo свoїх сiмей та спiльно рoзбудoвувати Іванo-Франкiвськ i державу, передає WestNews. “Понад 28 тисяч жінок з Івано-Франківська поїхали за кордон на заробітки. Це далеко не всі заробітчанки, адже вирахувати усіх майже неможливо, більшість з них поїхало в Європу нелегально! Вже давно потрібно повертати додому, в Україну, і чоловіків, і...
Суспільство
Днями ТСН отримала листи від двох полонених моряків, захоплених російськими військами на Азові.  Хлопці пишуть із московської в’язниці. Один з них – 19-річний Андрій Ейдер, батьки якого проживають на Прикарпатті. “Дякую за підтримку. Операцію переніс нормально. Не можу через поранення згинати ліве коліно. Праве стегно трохи потрощило – туди потрапили кілька скалок, так що можна було у вену палець засунути. Боляче на ногу праву спиратися”, – пише Андрій Ейд...
Кримінал
В ніч з 10 на 11 грудня злодії обікрали квартиру в Івано-Франківську по вулиці Національної Гвардії. Серед іншого, злодії викрали кота. Господарі просять зголоситись, може, хтось бачив такого красеня, за номером +380999171061 Кіт відгукується на ім'я Деньо. Читайте також: Увага, шахраї! За добу постраждало четверо людей
Суспільство
10 грудня до департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради прибула перша партія довгоочікуваних пакунків малюка. Департамент запрошує батьків, в яких народилася дитина у вересні, жовтні, листопаді цього року та які проживають у м. Івано-Франківську, звернутись для отримання пакунка малюка. При собі мати необхідні документи: паспорт та ідентифікаційний код. Адреса: м. Івано-Франківськ вул. М. Грушевського, 29каб. № 15 тел. 55-18...
Пригоди
Дорожньо-транспортна пригода сталася о першій ночі на вулиці Василіянок в Івано-Франківську, інформує Курс Рено Кенгу" не вписався в поворот, зніс огорожу і врізався в стіну духовної академії.  В машині було четверо - усі пяні. Усіх чотирьох госпіталізували з травмами.  На місці працює слідчо-оперативна група поліції.  Читайте також: Водійка на MERCEDES Sprinter з іноземною реєстрацією в'їхала в стовп
Суспільство
Міський голова Івано-Франківська доручив відповідним департаментам провести перемовини з готелями і запропонувати їм розмістити на рецепціях інформацію для туристів про Івано-Франківськ та всі святкові заходи, які плануються у місті в новорічно-різдвяний період, пише Фіртка Крім того, Руслан Марцінків зазначив, що необхідно створити інформаційний центр біля вокзалу. "Щоб туристи не тільки в гори їхали, а й знали, що відбувається в місті, могли долучитись",...