Що отримують мешканці від будівельного ринку Івано-Франківська?

Івано-Франківськ – місто, в якому стрімко розвивається будівельна галузь. Щороку тут споруджують все нові й нові житлові квартали. Ринок нерухомості пріоритетний для обласного центру, і кожна влада, розуміючи це, часто йде забудовникам на усілякі поступки. А що ж Івано-Франківськ і його мешканці отримують натомість?

Так, за січень-жовтень 2016 року підприємства Івано-Франківська виконали будівельних робіт на суму 672,2 млн грн, що складає 69% від загальнообласного обсягу. Також протягом січня–вересня 2016 року в місті й селах, підпорядкованих міській раді, здані в експлуатацію 979 квартир загальною площею 79,2 тис. м², у тому числі в обласному центрі – 771 квартира на 58,5 тис. м². Порівняно з січнем–вереснем 2015 р. загальна площа зданого в експлуатацію житла зменшилась у 2 рази, – пише "Місто". 

Навколо активного розвитку будівельної галузі соціальна сфера й інфраструктура розвиваються в рази повільніше. Проте будівельні компанії – це представники приватного бізнесу, основне завдання яких – будувати якісне житло й дотримуватися умов містобудування. Також слід зазначити, що із суб’єктів будівельної галузі не тільки стягують загальноприйняті податки, а й залучають їх до пайової участі у створенні й розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста відповідно до вимог ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», тобто вони є платниками пайового внеску. Однак містяни б’ють на сполох, бо садочків, шкіл, зелених зон у місті катастрофічно бракує. Та чи варто нарікати на будівельні компанії? Може, причиною є нераціональне використання коштів органами місцевого самоврядування або відсутність стратегії розвитку міста чи нового генерального плану?

Головне – заплатити

Пайова участь – це внесок забудовника у розвиток інфраструктури міста. Кошти, які перераховують у бюджет, у результаті повинні використовувати тільки на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури – сфер, які забезпечують функціонування міста і необхідні для комфортного життя мешканців. Під інженерно-транспортною інфраструктурою маємо на увазі водопроводи, каналізацію, мережі теплопостачання, насосні водопровідні та каналізаційні станції, теплові пункти, наземні або підземні лінійні об’єкти для пересування людей, транспортних засобів. А соціальна інфраструктура – це об’єкти, призначені для задоволення соціальних, культурних, освітніх, медичних потреб мешканців міста: садочки, школи, лікарні, заклади культури.

Залучення будівельних компаній до пайової участі передбачає чинне законодавство України. Процедура сплати пайового внеску обумовлена в положенні «Про пайову участь замовників будівництва у створенні й розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста» № 1231-38, що було прийняте рішенням Івано-Франківської міської ради від 18.10.2013 р. Воно передбачає, що 70% коштів, отриманих від сплати пайового внеску, спрямовують на розвиток соціальної інфраструктури міста, а 30% лишають на інженерно-транспортну.
Загалом, розмір пайової участі становить 7% від вартості будівництва для нежитлових споруд, а 4% – для житлових. При будівництві враховують загальну житлову площу або площу цілої будівлі, якщо йдеться про нежитлове будівництво. При добудовах враховують тільки площу частини об’єкта, що добудовується. При сплаті пайового внеску забудовник за власним зверненням повинен укласти тристоронній договір про пайову участь. Під час укладання договору останній спочатку сплачує 20%, а після введення об’єкта в експлуатацію – решту, гроші потрапляють до міського бюджету. Відповідно до статті 71 Бюджетного кодексу України сума пайової участі є складовою міської казни і її спрямовують на видатки з бюджету розвитку – будівництво, капітальний ремонт і реконструкцію об’єктів соціально-культурної сфери, житлово-комунального господарства. Розподіляють кошти відповідно до рішень міської ради.

Отже, завдання забудовника – сплатити внесок, а грошима розпоряджається міська рада, і власне депутати визначають, що є пріоритетом для громади – ремонт пологового будинку чи доріг.

16711792_1908332169401088_1707358331747042694_n

Пайова участь забудовників

Від сплати можуть звільнити:

З 1 січня по 14 жовтня 2016 року за укладеними угодами про пайову участь замовників будівництва у створенні й розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста нарахований 51 млн грн пайового внеску. Сплачена сума становить 14 145 436,2 грн за 108 укладеними угодами про пайову участь.

Бачимо, що 29,3 млн грн досі в повітрі, бо не всі об’єкти наразі здані в експлуатацію. Зокрема, пайові внески складають:
· від будівництва житлових будинків – 8 837 713,07 грн;
· від будівництва нежитлових будинків – 806 595,88 грн;
· від під'єднання до централізованих систем водопостачання та водовідведення – 5008,00 грн.

Також Івано-Франківська міська рада прийняла три рішення про звільнення й зменшення пайової участі замовників будівництва: №25 від 2.01.2016 року, №177-6 від 08.07.2016 року, №252-7 від 19.08.2016 року.

Звільнені від сплати пайової участі:

· ТзОВ «Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство «МЖК Експрес-24», щодо будівництва житлового будинку з торговими приміщеннями на розі вул. Бельведерської – Новгородської – 171 036,34 грн;

· релігійна громада УПЦ КП «Всіх святих землі української», щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку зі вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення на вул. В. Івасюка, 7 – 56 895,26 грн

· ТзОВ «Торговий дім «Інвестбудсервіс ЛТД», щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку зі вбудованими торговими приміщеннями на вул. Гната Хоткевича, 65А – 270 127,20 грн

· Публічне акціонерне товариство «Івано-Франківський м’ясокомбінат», щодо будівництва мийки автоцистерн та вантажних автомобілів на вул. С. Петлюри, 10;

· Ямницька сільська рада, щодо під’єднання до централізованих систем каналізації м. Івано-Франківська;

· Циркін Іван Іванович, щодо реконструкції квартири №3 з добудовою на вул. Курінного Чорноти, 7;

· Кіндрат Любов Миколаївна, Кіндрат Ярослав Михайлович, щодо реконструкції частини горища загального користування під творчу майстерню на вул. Галицькій, 15;

· Савчин Василь Ярославович, Савчин Ганна Дмитрівна, Савчин Василь Васильович, Савчин Наталія Василівна, щодо реконструкції квартири №2 з добудовою на вул. М. Підгірянки, 25.

Звільнені від сплати пайової участі

Також зменшили розмір пайової участі таким організаціям:

· ТзОВ «Ексклюзив-Буд», щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення на вул. Гетьмана Мазепи, 72 (секція Г (II черга)), на вартість виконання робіт з перекладання дворової каналізаційної мережі будинку №58 на вул. Гетьмана Мазепи – 68 917,20 грн;

· ТзОВ «Автостів», щодо будівництва крамниці автозапчастин на вул. Надрічній, навпроти вул. Церковної, на вартість виконання робіт з реконструкції ділянки водопроводу в сумі 293 874,00 грн;

· фізичній особі-підприємцю Дорожівському Романові Дмитровичу, щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку із закладами громадського призначення на вул. Горбачевського, 19-25, на вартість виконання робіт з прокладання мереж водопостачання та водовідведення – 240 838,40 грн;

· ТзОВ «БК «Мельник», щодо будівництва багатоквартирних житлових будинків з приміщеннями громадського призначення на розі вул. Вовчинецької – Коломийської (IV черга) та вул. Семеренка, 2А, на вартість виконання робіт з прокладання позамайданчикових мереж водовідведення – 1 249 332,40 грн;

· ТзОВ «Інвестиційна будівельна компанія «Вертикаль», щодо будівництва багатоповерхових житлових будинків з приміщеннями комерційного призначення на вул. Угорницькій, 6, 6А та 8, на вартість виконання робіт з прокладання позамайданчикових мереж водовідведення – 570 878,40 грн.

Загалом звільнили від пайової участі трьох юридичних осіб на загальну суму 498 058,8 грн та зменшили суму пайового внеску п’ятьом замовникам будівництва на 2 423 840,40 грн.

Зменшений розмір пайової участі

На що витратили?
На жаль, не всі замовники будівництва сумлінно платять пайові внески, чимало з них ухиляються від цього. А в разі порушення умов відповідного договору замовник будівництва сплачує суму боргу із врахуванням офіційно встановленого індексу інфляції, 3% річних від суми заборгованості, а також пеню у розмірі 120% річних облікової ставки НБУ, що діє у період, за який нараховується пеня, від суми заборгованості за кожен день прострочення платежу. При невиконанні умов договору виконавчий комітет або фінансове управління має право звертатися в судові органи щодо стягнення коштів з боржників.

Попри те, що сума пайової участі є обов’язковою до сплати, адже це встановлено Законом України, аналізуючи відповідні угоди, помічаємо, що договір про пайову участь є дещо однобічним. Адже згідно з ним забудовник зобов’язаний сплатити пайовий внесок шляхом перерахування коштів у відповідний місцевий бюджет до прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію, але при цьому простежити, на що витрачатимуть кошти і в який об’єкт інвестують, не може. Це дозволяє органам місцевого самоврядування зловживати своїми правами та використовувати гроші не за цільовим призначенням.

Приміром, незрозуміло, на що витратили 14 145 436,2 грн, сплачені в бюджет Івано-Франківська. Кошти акумулюються в бюджеті розвитку, але на які об’єкти їх витратили, з’ясувати досить важко. А положення про пайову участь, прийняте Івано-Франківською міською радою, передбачає, що в кінці кожного року мають формувати й оприлюднювати на сайті міської ради річний звіт про використання коштів пайової участі. Та все, що наразі ми бачимо на сайті, – це кілька показників у загальному річному звіті про використання бюджетних коштів, а про окремий звіт узагалі не йдеться.

Івано-Франківськ новиниІвано-Франківська пайоваучасть будівництво
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
163 перегляди в червні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Найвідомішими "туристами" були князь Йоган Ліхтенштайн та ерцгерцог Леопольд Сальватор - двоюрідний брат цісаря Австро-Угорщини. На початку червня 1909 року у Львові відбувся велелюдний з’їзд Галицького товариства мисливців. Краківська газета Nowości Illustrowane повідомляла про велику кількість його учасників, що свідчило про зростання інтересу до полювання — тогочасної розваги аристократів. “Традиційно на завершення з’їзду відбулися змагання зі стрільби...
Суспільство
17 червня, чоловік помер від внутрішнього крововиливу. У біця залишились дружина Христина та дві донечки.  Провели в останній шлях побратима-десантника 80 бригади, учасника АТО – славної пам`яті Михайла Підручного, – повідомляють в організації “Вільному – Воля”. Хто може виразити співчуття і допомогти – картка брата Підручний Валерій Михайлович 5168 7573 6874 6188 ПриватБанк.
Суспільство
Про це повідомляє Головне територіальне управління юстиції в Івано-Франківській області.  "Літня пора, час відпусток, а якщо в тебе заборгованість по аліментах відповідно до законодавчої ініціативи #ЧужихДітейНеБуває закордон не потрапиш", - йдеться в повідомлені.  На примусовому виконанні у Калуському міськрайонному відділі державної виконавчої служби перебуває виконавче провадження про стягнення аліментів з боржника на користь стягувача на утримання сина...
Екологія
Департамент агропромислового розвитку Івано-Франківської державної адміністрації більше не опікується цим питанням.  За додатковою інформацією наша журналістка звернулася до Комунальної установи "Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба".  Там зазначили, що за порядком на своїй території мають слідкувати власники, балансоутримувачі, орендарі тощо.  “Наша служба отримала протокольне доручення від міського голови на знищення борщівника. Відповідно...
Пригоди
У ніч з 18 на 19 червня під колесами мотоблоку загинув житель села Завадівка Монастириського району.  Слідчі встановили, 39-річний чоловік виїхав з дому о 21:30 годині. За допомогою чотириколісного мотоблоку з дерев’яним причепом хотів привезти сіно. Під час руху польовою дорогою на підйомі транспортний засіб перекинувся, притиснувши водія. За попередніми даними, тіло під сільгосптехнікою пролежало не одну годину. Знайшли чоловіка родичі, які після тривало...
Політика
Упродовж 16-19 червня спостерігачі ОПОРИ фіксували на Івано-Франківщині білборди з агітацією за кандидатів у народні депутати Богдана Станіславського та Оксани Савчук, розміщені, ймовірно, не за кошти виборчого фонду. Білборди Савчук також не містили необхідні вихідні дані. Спостерігачі звернулися до поліції з проханням перевірити ці факти.  16 червня спостерігачі ОПОРИ зафіксували у Тисмениці, що в окрузі №84, білборди кандидата у депутати Богдана Станісл...
Екологія
Про інцидент Тетяна Віхтряк повідомила в групі Богородчанське земляцтво. Добрий день, сьогодні, 19 червня, будучи на базарі в Богородчанах я купила кабачки. Коли я їх почистила щоб приготувати, руки почали липнути, відмила я їх ледве милом. Пройшло пару хвилин і на пальцях моїх почала злазити шкіра. І тут бачу без хімії необійшлося. Доки нас будуть ще троїти. Будьте обережні! – дописує жінка.
Екологія
Про це на своїй сторінці у фейсбук повідомив франківській активіст Анатолій Мицкан.  За словами чоловіка, вони пройшли серединою русла і виявили дев’ять труб, з яких стікали фекалії. Частина труб смерділа неймовірно сильно. Частина деякий час не використовувалась. Усі труби нанесені на карту і заглушені.  Також активіст поділився тим, що громадськості вдалося зробити за тиждень: Виявлено джерело забруднення водойм і повітря фекальними вклиненнями у велику...
Культура
Коли гардероб на літо 2019 вже підібрано, залишилося додати до нього відповідні аксесуари. Кorrespondent.net розповість, які доповнення до гардеробу будуть в тренді цього літа. Дізнайтеся, що модно носити влітку 2019 до сукні і штанів, разом з блузками і джинсами, і підберіть для себе стильні літні аксесуари. Як вибрати аксесуар на літо 2019: основні тренди для прикрас Аксесуари на літо 2019 / фото: elstyle.com.ua Великі сережки Один з головних трендів...