16:10, 27 березня 2017 р.
В ЦКМЛ Івано-Франківська доплерівське дослідження проводять на сучасній апаратурі
Доплеографія це важливе обстеження, яке призначають пацієнтом в основному для того, щоб визначити патологію судин та призначити необхідне лікування.
Якщо у 1994 році, коли в Центральній міській клінічній лікарні було засноване відділення ультразвукової та функціональної діагностики, тут працювало четверо лікарів і був в наявності один примітивний ультразвуковий апарат для обстеження черевної порожнини і судин шиї та старенький апарат для обстеження периферичних судин рук, ніг і голови, то на сьогодні, завдяки зусиллям головного лікаря міста Тараса Масляка, пацієнти можуть пройти у відділенні якісне обстеження. Тут працює 13 лікарів, є сім ультразвукових апаратів і новий допплерівський апарат для обстеження периферичних судин.
«Без доплерівського дослідження судин практично не обходиться ніяка ультразвукова діагностика. Таке обстеження дозволяє побачити не тільки стінку судини, але і рух крові. Доплерівський ефект дозволяє виявити не просто органічну судинну патологію, але й функціональні здатності судин. Ми бачимо напрям руху крові, швидкість кровотоку, а по формі кривої можемо судити: прохідна чи непрохідна судина. Власне доплерівський ефект дуже важливий для дослідження артеріального і венозного русла», – розповідає в.о. завідуючого відділенням ультразвукової та функціональної діагностики ЦМКЛ Юрій Библюк.
За його словами, протягом останніх років різко зросла кількість венозної патології. Якщо ще 20 років тому лікарі виявляли кілька тромбозів глибоких вен на місяць і це було високим показником, до того ж ці тромбози фіксувалися переважно в лютому-березні, то на сьогоднішній день кількість тромбозів зросла в десятки разів. Практично кожного дня медики знаходять тромбози, крім того зникла циклічність захворювання.
«Колись ми могли пояснити цю патологію авітамінозом, виснаженням організму. Останнім часом кількість тромбозів, на думку лікарів, зросла через різке погіршення якості продуктів харчування, велику кількість консервантів, стабілізаторів, емульгаторів, тощо. Все це впливає на згортальну властивість крові.
Найчастіше пацієнти приходять до нас із тромбозами. Тромбоз виникає тоді, коли тромб перекриває глибоку вену. Також поширеними є тромбофлебіти – запальні захворювання підшкірних вен. При тромбозі глибоких вен дуже важливо вчасно поставити діагноз, адже в перший тиждень тромб є дуже нестійким, він любить відриватися. Відірвавшись, тромб рухається до серця, звідти до легень, в такому разі людина за 5 хвилин може померти. І «швидка» навіть не встигає доїхати до пацієнта. А якщо вчасно виставити діагноз, лікар призначить хворому препарати для розрідження крові, антикоагулянти», – каже Юрій Библюк.
Тромбофлебіти на гомілках не настільки небезпечні, але в підшкірних венах стегна теж любить відірватися тромб, а це може призвести до тромбоемболії легеневої артерії. Тому самолікування при таких захворюваннях взагалі неприпустиме.
Насторожити людину мають болі в литці, або ж стегні. Нога може міняти колір, стати синюшною чи почервоніти, збільшується об’єм гомілки або стегна. Людина не може наступити на ногу. Це найбільш поширені ознаки тромбозу глибоких вен.
При тромбофлебіті підшкірних вен появляється так званий «червоний батіг» вздовж вен, який болючий при пальпації. При таких симптомах людина має негайно прийти до хірурга, він огляне ногу і при потребі відправить на ультразвукове обстеження судин.
Доплерографія допомагає також і зняти діагноз, а це не менш важливо. Деякі патології за симптомами дуже нагадують тромбоз, але вимагають іншого лікування.
Наприклад, при захворюванні під назвою киста Бейкера, бокова кишенька колінного суглобу заповнюється драглеподібною рідиною, секретом, який виділяється суглобом. Така патологія дуже поширена. При перенапруженні ця кишенька тріскає і гель потрапляє між м’язи гомілки. Клінічно картина нагадує тромбоз глибоких вен, але лікування тромбу неефективне. При такому ж захворюванні пацієнту потрібно лише провести пункцію цієї кисти під контролем ультразвукового апарату і призначити туге бинтування. Через 2-3 дні хворий відчує значне покращення.
«У Центральній міській клінічній лікарні ми впровадили лазерну абляцію при варикозі. Це щадна операція, яка полягає в тому, що ми вводимо у варикознорозширену вену лазерний світловод і під місцевою анестезією «склеюємо» цю вену. Це косметична операція, яка дає хороші результати.
Варикозне розширення вен – одна з найбільш поширених патологій. Вона передається генетично, хоча тривале перебування на ногах, або довготривале сидіння, вагітність теж можуть привести до виникнення хвороби. Її важливо своєчасно діагностувати, бо з кожним роком процес наростає, він незворотній.
При своєчасному звернені хворого за допомогою, операція полягатиме в кількох невеличких розрізах, а при запущеній формі зростає об’єм роботи і кількість розрізів. Якщо хворобу не лікувати, у пацієнта з’являються сині плями, згодом трофічні виразки.
У варикозно розширеній вені кров не рухається, а застоюється, згортається і в будь-який момент може виникнути тромбофлебіт або й тромбоз», – наголошує Юрій Библюк.
Він розповідає, що по якості обстежень і оперативного втручання Центральна міська клінічна лікарня перебуває на рівні кращих клінік Європи.
Тут також обстежують артерії нижніх кінцівок. Це дає змогу виявити наявність такої патології, як атеросклероз чи тромбоз, побачити ступінь ураження судини, що дозволяє вибрати тактику консервативного чи оперативного лікування. Доплерівський апарат допомагає лікарю віддеференціювати артеріальну патологію від неврологічної, адже часто захворювання хребта, ревматизм чи діабет імітують артеріальну патологію.
Медики наполягають: у випадку наявної втомлюваності в ногах, затерпання, замерзання, ситуації, коли людина проходить певну відстань і відчуває біль у литках, необхідно звернутися до лікаря і пройти допплерівське обстеження. І тоді спеціаліст порадить, до якого лікаря пацієнту потрібно звернутися за допомогою. Треба пам’ятати одне: рівень сучасної діагностики є на дуже високому рівні. Тому хворобу можна виявити на ранній стадії, а отже, досягнути повного одужання.
Читайте також: В Івано-Франківську обговорили реформування сфери охорони здоров’я
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
12:58
11 жовтня
13:38
8 жовтня
13:50
7 жовтня
14:43
6 жовтня
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
12:15, 5 жовтня
16:18, 11 жовтня
11:00, 7 жовтня
44
live comments feed...