• Головна
  • У травні в Івано-Франківську та Долині виступлять всесвітньовідомі голландські хорові колективи
20:25, 20 квітня 2017 р.

У травні в Івано-Франківську та Долині виступлять всесвітньовідомі голландські хорові колективи

Вони відзначатимуть знаменну дату: 100-ліття з дня народження почесного громадянина міста Долина, маестро Мирослава Антоновича.

Голландські хорові колективи, які відомі на весь світ своїми душевними співами та тим, що славлять українську культуру, зовсім скоро — у  травні цього року приїдуть з концертною програмою до нашої країни. У їхньому репертуарі — проникливі літургійні та унікальні  народні твори, які залишають свій слід глибоко в серці кожного слухача.

Цьогоріч, 1 березня, минуло б 100 років з дня народження доктора Мирослава Антоновича, великого українця, музикознавця, композитора, оперного співака, засновника двох унікальних голландських колективів – чоловічого Візантійського хору та хору імені М.Лисенка.

Народився Мирослав Антонович і провів своє дитинство у місті Долина, навчався у Львові, але більшість свого життя провів у Нідерландах, де залишив велику творчу спадщину у сфері теорії та практики музикології, зокрема хорового мистецтва.  З-під пера  Мирослава Антоновича вийшли роботи про східно- та західноєвропейську музику. У міжнародних музичних виданнях публікувались його статті. Він також читав лекції на конгресах музикознавців в Утрехті, Оксфорді, Зальцбурзі, Нью-Йорку. Ще з самого початку був диригентом хорів, у яких співав. Любов до України, її культури та милозвучних пісень переповнювала його. Саме тому, коли він вчився в Утрехтському університеті, Мирослав Антонович вирішив створити хор, який складався б виключно з голландців – чоловіків, але співав би на Богослужіннях українською мовою у візантійському обряді. Звідси й назва «Візантійський хор». Метою його створення було відкрити голландцям красу східного обряду та культуру українського народу. 28 лютого 1951 року відбулася перша репетиція, а вже через два місяці хор відспівав у каплиці шпиталю св. Антонія в Утрехті першу Службу Божу. Звістки про хор швидко поширилися в Голландії та за її межами.

Візантійський чоловічий хор з Утрехту є живим доказом твердження, що музика має успіх там, де слів замало, що вона переходить національні, культурні та лінгвістичні кордони. Бо хоча Візантійський хор співає майже виключно українську музику, між хористами, крім диригента не було і немає ні одного українця. Повний склад хору налічує сорок голландців різних професій, котрих зачарувала українська пісня і які під умілим вишколом маестро Антоновича так удосконалили її виконання, що стали одним із кращих хорів Європи та безперечно заслужили собі на назву «голляндські козаки».

Від часу свого заснування хор майже без перерви пропагує українську пісню концертами в Амстердамі, Роттердамі, Люксембурзі, Парижі, Римі, Брюсселі, Кельні, Мюнхені. Він підкорював своїм співом публіку Західної Європи, США, Канади. Де б хор голландських козаків не виступав – його приймали з відкритим серцем та величністю за пропаганду української хорової культури. Під керівництвом Мирослава Антоновича, який був диригентом колективу понад 40 років, хор дав понад 3000 концертів. Колектив мав також цілий ряд передач по радіо з Голландії, Німеччини, Англії, Італії та інших країн, наспівав цілий ряд довгограючих платівок.

Не менш відомий хор імені Миколи Лисенка, який Мирослав Антонович заснував 1996 року. 16 травня 1998 року співаки дали перший концерт у церкві св. Яна в Утрехті. Програма концерту включала українські літургійні та світські співи, а також фрагменти українських опер.

Хор імені Лисенка налічує 40 співаків — чоловіків та жінок, — які разом підтримують та промоціюють світові українську культуру, хоча усі корінні голландці. Доктор Мирослав Антонович та пан Паул Гаккеннес  упродовж десяти років були художніми керівниками хору. За роки існування колектив відвідав багато країн світу та чотири рази виступав в Україні, в тому числі з величезним турне по всій країні (від заходу до сходу:Долина-Вінниця, Черкаси, Кривий Ріг-Донецьк). Репертуар хору постійно оновлюється, а його концерти завжди збирають аншлаги.

У 2006 році  Мирослав Антонович відійшов у вічність. Паул Гаккеннес шукав альтернативи, як далі продовжувати діяльність хору. Через декілька місяців новим керівником стала пані Ірина Горванко. За її керівництва хор ім. М. Лисенка зробив помітні поступи, особливо в українській мові, та збагатився новими піснями. Далі з часом диригенти змінювались і зараз хором диригує — п. Інна Огарок  — уродженка м. Донецька, в 1988 році закінчила школу культурної освіти в Донецьку як хоровий диригент і культурний-асистент, в 1998 році здобула освіту хорового диригента і професора хорових дисциплін в Державному інституті культури в Харкові. З 2008 по 2010 році навчалася в Міжнародному університеті Бреда (NHTV), що спеціалізується на управлінні дозвіллям.  Упродовж останніх років поєднує діяльність з різними хорами і танцювальними ансамблями, як диригент, художній керівник,  виконавиця,  тур-менеджер. Із 2014 року  працює диригентом хору ім. М. Лисенка.

Візантійським хором зараз диригує пані Ірина Горванко, уродженка Івано-Франківська, – віддана українській музиці людина, яка у 1993 році закінчила музичний факультет Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника. Після переїзду до Нідерландів вона навчалася у Брабантській консерваторії в місті Тілсбург за спеціальністю хоровий диригент.

Голландський хор ім. Лисенка разом з Візантійським хором з Утрехта гастролюватимуть містами України з 22 по 29 травня. Виступатимуть вони у Львові, Івано-Франківську та у Долині. В Івано-Франківську концерт відбудеться 25 травня, у місті Долина — 27 травня.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Івано-Франківськ #новиниІвано-Франківська #Візантійськийхор #МиколаЛисенко
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...