• Головна
  • Як жителька Прикарпаття ходила до нотаріуса на Вінниччині
15:13, 10 вересня 2017 р.

Як жителька Прикарпаття ходила до нотаріуса на Вінниччині

Редакція сайту 0342 отримала листа від читачки, колишньої жительки Прикарпаття. Жінка розповідає, як ходила до нотаріуса на Вінниччині та порівняла якість послуг в двох регіонах. Наводимо текст листа без змін.

За законами держави України будь-який громадянин України або іншої держави має право скористатись послугами будь-якого нотаріуса в будь-якому регіоні країни. Це стосується будь-якого питання, окрім таких справ, як акт дарування, купівлі-продажу або оформлення спадщини. Ці справи можуть бути оформлені тільки за місцем проживання однієї з сторін.

Для прояснення ситуації, кілька слів про себе та як я зіштовхнулася з правовою монополією у Оратівському районі та неприпустимою ситуацією з нотаріусами у Вінницький області.

Я, Кльотцл Світлана Григорівна, громадянка України з постійним місцем проживання в Австрії. Саме через те, що я зареєстрована в іншій країні, мені довелось оформляти справу в Оратівському районі Вінницької області. А саме: в районнму центрі – Оратові, який знаходиться в 35 км від місця проживання моїх родичив (с. Очитків). І до ситуації, з якою я там стикнулась влітку 2017, я була абсолютно не готова. Виявилось, шо на цілий район з населенням приблизно у 22 тисячі осіб є тільки один нотаріус. І той — приватний. Функції державного нотаріуса Оратівського району виконує державний нотаріус у м. Іллінці, що знаходитсься в 20 км від Оратова.

Я спершу звернулась до того єдиного приватного нотаріуса - Дронової В. Згодом вирішила шукати щастя в іншого нотаріуса. Звичайно, ніякого іншого нотаріуса в Оратівському районі я не знайшла, бо його просто немає.

Що саме спонукало мене до такого рішення? Якщо коротко:

1. Професійна некомпетентність або, можливо, просто бажання нотаріуса максимально заробити на клієнтові, вимагаючи зібрати/оформити ті документи, яких для оформлення справи не потрібно. Наприклад, вимагаючи оформлення ідентифікаційного коду для мого чоловіка, який є громадянином і платником податків Австрії, на території України не проживає і відповідно податків в український бюджет не сплачує. Також дивною мені вбачається вимога перекласти паспорт громадянина Австрії, мого чоловіка, українською мовою. Справа в тому, що в силу обставин, мені і моєму чоловікові вже неодноразово приходилось оформляти різноманітні документи для подібних справ в Івано-Франківську, і ні один нотаріус в мене ні ідентифікаційного коду, ні перекладу паспорта не вимагав. Не кажучи вже про різницю в розцінках: переклад паспорту у Дронової В., наскільки я зрозуміла, коштує 800 гривень, в Івано-Франківську за такий переклад я заплатила 250 гривень.

2. Друга причина мого небажання оформляти документи в Дронової В. - це вкрай низький рівень сервісу і невміння, чи-то небажання працювати з клієнтами, починаючи з культури спілкування, закінчуючи якістю надання послуг. За консультацію (яку вважаю непрофесійною і некомпетентною, і взагалі такою, що важко назвати консультацією: насправді консультація являла собою перелік документів, які вважала за потрібні сама нотаріус) я заплатила 100 гривень. До інформації, в Івано-Франківську і області, а також в Іллінцях з мене за "консультацію" грошей не вимагали. На мою думку, такий рівень спілкування неприпустимий ані в державному, ані, тим більше, в приватному секторі.

Взагалі, послуги приватних нотаріуса і адвокатів (зокрема Крицької Т.В., з якою я мала нещастя співпрацювати) в Оратові в рази дорожчі, ніж в Івано-Франківській області або навіть у сусідньому Іллінецькому районі. А якість надання послуг — в рази нижча. Наприклад, Крицька Т.В. жодного разу за 2 тижні нашої з нею співпраці не поінформувала мене про хід справи і була вкрай роздратована, коли я сама їй про себе нагадувала. Знову таки, неприпустима поведінка з клієнтами, тим більше в приватному секторі. Одже, за мої (досить немаленькі) гроші, я не отримала від Крицької Т.В. ні належної якості обслуговування та спілкування, ні чіткого звіту про зроблену роботу і витрачені кошти, ні квитанцій оплати оформлення документів. Правда, за 1000 гривень я таки отримала 2 довідки-свідоцтва про право на власність. Непогані гроші за дві довідки! Мушу визнати свою помилку в тому, що заплатила гроші наперед авансом, понадіявшись на порядність адвокатки. Ну і за консультацію, як водится в Оратові, я заплатила Крицький Т.В. 100 гривень. В мене склалось враження, що час в приватному секторі юридичних послуг для населення м. Оратова зупинився в глухому періоді радянського застою з єдиною відмінністю — невідповідно високою вартістю послуг.

Справедливості заради, варто додати, що державний нотаріус м. Іллінці, яка тимчасово виконує функції державного нотаріуса Оратівського району, як і більшість приватних нотаріусів м. Іллінці, з якими мені довелось спілкуватись і співпрацювати (наприклад, Тарасенко Т.Є. та Нікітчук Н.А.) - компетентні спеціалісти з достатньо високою культурою спілкування і обслуговування. Проблема тут в іншому: до приватних нотаріусів Іллінецького району я (або ж мешканець сусіднього Оратівського ройону) можу звернутись тільки з деяких питань, за винятком тих що я перерахувала вище (спадщина, дарування, купівля-продаж). А державний нотаріус в силу зрозумілих причин (один на 2 райони, тобто на понад 65 тисяч населення) перевантажений справами, тому, звертаючись до нього, треба розраховувати на довгу чергу і тривалий часовий термін виконання роботи (2-3 місяці).

Постає питання, чому виникла і взагалі, чи можлива така ситуація на ринку юридичних послуг в Оратівському районі? Відповідь дуже проста: відсутність конкуренціі і фактично монополізація даного ринку в одних руках плюс часткова неосвіченість населення щодо своїх прав.

Друге питання: кому така монополізація вигідна? З приватних джерел, мені вдалось дізнатись, що за останні 3 роки в Вінницькій області ліцензія на надання нотаріальних послуг не була надана ЖОДНОМУ пошукачу. Втім, цю інформацію легко перевірити публічно. В мене ж немає підстав не довіряти цій інформації, адже ситуація з нотаріусами в окремо взятому Оратівському районі просто катастрофічна.

Мешканці Оратівського району фактично є заручниками даної ситуації і їм нічого не залишається, як покладатись на добру волю єдиного приватного нотаріуса або приватного адвоката і переплачувати в рази за вкрай низьку якість обслуговування, або ж звертатись до виконуючого функції державного нотаріуса в м. Іллінці. Окремої уваги заслуговують відстані, які більшості мешканцям Оратівського району доводиться долати, щоб отримати ту чи іншу послугу. Мені особисто доводилось проїжджати близько 200 км в день, щоб довезти потрібну довідку (яку за логікою, я мала би право надати в електронному вигляді). Благо, в мене є машина. Більшість ж населення району - це люди (здебільшого пенсіонери) без особистих засобів транспорту. Тому і ситуація з доступністю послуг теж залишає бажати кращого.

Висновок або що робити?

1. Демонополізувати ринок юридичних послуг в м. Оратів. Для цього з’ясувати, чому в Вінницький області за 3 роки не було видано жодної ліцензії на надання нотаріальних послуг, а також чому в Оратівському районі працює один єдиний приватний нотаріус і провести необхідні зміни.

2. Надати населенню можливість максимально використовувати електронні носії для подання необхідних документів.

Читайте також:

Прикарпатців запрошують працювати державними нотаріусами

Через зловживання нотаріуса у Карпатах було незаконно продано чотири земельні ділянки

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Івано-Франківськ #Івано-Франківськновини #нотаріуси #оформленнядокументів #колишняжителькаПрикарпаття
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...