• Головна
  • Сьогодні вшановують пам'ять жертв сталінських репресій, яких розстріляли в урочищі Сандармох. ФОТО
19:50, 27 жовтня 2017 р.

Сьогодні вшановують пам'ять жертв сталінських репресій, яких розстріляли в урочищі Сандармох. ФОТО

Восени 1937 року в урочищі Сандармох у Карелії (РФ) розстріляли понад 1100 осіб, серед яких було 290 представників української культурної, наукової таполітичної еліти — їх називають «розстріляним відродженням».

Там полягли, зокрема, поет-неокласик Микола Зеров, творець театру «Березіль» Лесь Курбас і драматург Микола Куліш.

У документах радянських спецслужб місцевість лісового урочища Сандармох у Медвежогорському районі Карелії описують як «звичайне місце розстрілів». Органи НКВС СРСР використовували цю територію для проведення масових розстрілів цивільного населення. У 1937-1938 роках тут, за різними даними, розстріляли, вiд 6 до 9,5 тис. осіб.

Урочище Сандармох стало місцем розстрілу тюремного етапу 1937 року  таборів. Його ще називають «перший соловецький етап».

У ньому перебували відомі діячі культури, науки, а також військові та священнослужителі, зокрема й українці — поет-неокласик Микола Зеров, драматург Микола Куліш, творець театру «Березіль» Лесь Курбас, історики Матвій Яворський, Володимир Чеховський і Сергій Грушевський (племінник Михайла Грушевського), вчені Степан Рудницький, Микола Павлушков, Василь Волков, Петро Бовсунівський, Олексій Вангенгейм і міністр фінансів УРСР Михайло Полоз, письменники Валер’ян Підмогильний, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Марко Вороний, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий, а також представник Ватикану, отець Петер Вейгель, направлений для перевірки даних про переслідування вірян уСССР.

Розстріли тривали з 27 жовтня по 4 листопада 1937 року. В ці дні розстріляли найбільшу групу в’язнів. Ці масові вбивства приурочили до 20-річчя Жовтневої революції.

Всього ув’язнених було 1116, але п’ять вироків невиконали: один в’язень помер, а чотирьох етапували в інші місця. Серед приречених насмерть громадян були 290 українців. У «розстрільних списках» їх назвали «українськими буржуазними націоналістами».

Розстріл такого масштабу проводився на той час уперше. Щоб уникнути розголосу, місце виконання операції обрали віддалене — розстрільний полігон «Білбалтлагу» в урочищі Сандармох.

Засуджених доставляли у Медвеж’єгорськ партіями. Перед розстрілом їх роздягали до білизни, зв’язували, затикали рота, після чого в кузовах вантажівок вивозили на місце страти, ставили на коліна на краю ями і розстрілювали.

Органи НКВС, а потім МГБ, КДБ СРСР і ФСБ РФ тривалий час приховували від родичів загиблих місце масових убивств. Внаслідок спецоперації чекістів восени 1937 року слід соловецького етапу нібито загубили.

Багато років існувало припущення, що людей потопили у Білому морі. Проте 2 липня 1997 року спільна експедиція Карельського і Петербурзького «Меморіалів» виявила місце злочину поблизу автомобільної траси Медвеж’єгорськ-Повенець. Експедиція місцевого краєзнавця Юрія Дмитрієва знайшла вурочищі 236 розстрільних ям із людськими останками.

Імена всіх 1111-ти розстріляних осіб було встановлено, згодом їх реабілітували і визнали жертвами сталінського терору.

Лесь Курбас

Лесь Курбас

Лесь Курбас

Николай Кулиш

Николай Кулиш

Микола Куліш

Валерьян Подмогильный

Валерьян Подмогильный

Валер'ян Підмогильний

Степан Рудницкий

Степан Рудницкий

Степан Рудницький

Мемориальное кладбище "Сандармох"

Мемориальное кладбище "Сандармох"

Читайте також:

Сьогодні 70-ті роковини з дня масової депортації жителів Західної України до Сибіру

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Івано-Франківськ #Івано-Франківськновини #історія #розстріли #роковини
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...