09:01, 12 листопада 2012 р.
Життя без води
Мешканці частини Височанки впродовж майже 2-х років змушені вести боротьбу за воду. Вона зникла з їхніх колодязів у 2011 році, і надій на те, що ситуація зміниться, не додають навіть періоди рясних дощів.
Люди змушені ходити за водою на великі відстані, і вирішення проблеми бачать тільки у можливості підключення до централізованого водопостачання. Проте, такої перспективи міська влада найближчим часом не обіцяє. Людей просять потерпіти, доки місто визначиться зі стратегією.
— Воду носимо із джерела, що за 300 метрів, у лісі. Моїй сусідці — 92 роки, живе сама. Чекає, поки хтось принесе їй кілька відер води. Друга сусідка хворіє астматичним бронхітом, я до неї регулярно викликаю “швидку”. Майже у кожному будинку — маленькі діти. А прати та митися доводиться дощовою водою, — скаржиться “Вікнам” мешканка Височанки пані Дарія.
2 роки тому у колодязях людей на Височанці зникла вода. Без води залишився не ввесь мікрорайон, а лише та частина, що розташована у напрямку цегельні. Це — приблизно 7 вулиць: Польова, Сірка, Робітнича, Пачовського, Підлісної, Бажана, Черняховського. У 2011 році були посушливі літо та осінь. Вода у криницях людей зникла, і з’являється тільки у період інтенсивних опадів. Проте — навіть не в усіх, і її — занадто мало.
— Сусіди викопали нову криницю, заплатили приблизно 10 тис. гривень. Але й у цій криниці води немає. Вони спробували знову — тепер уже за 300 метрів, у лісі. Там вода є, але її дуже мало. Ми також там беремо воду для пиття та приготування страв. Але не кожному під силу ходити за водою за 300 метрів. Через нестачу води я, приміром, не можу ввімкнути опалення і змушена згорнути “господарку”, — бідкається пані Дарія.
Проте, найгірше те, що геодезисти, яких викликав один із мешканців Височанки, зробили невтішні висновки: води — не буде. У людей — єдиний варіант: під’єднатися до міського водогону.
Торік депутат Калуської міської ради Володимир Тимків звернувся із депутатським запитом, у якому просив, при формуванні бюджету на 2012 рік, передбачити кошти для підключення “обезводнених” вулиць Височанки до системи центрального водопостачання. Міська влада, розглянувши звернення, порекомендувала людям звернутися у виробничо-технічний відділ КП “Водотеплосервіс” для отримання технічних умов та виготовлення проектно-кошторисної документації.
— Проте, комунальне підприємство не приймає від мешканців цих вулиць заявки на виготовлення технічних умов, — зазначив у коментарі “Вікнам” Володимир Тимків. — Критична ситуація змусила людей знову зібратися на збори — уже у липні цього року. Відтак, мешканці мікрорайону зобов’язали мене повторно звернутися до міської влади. Люди просили міського голову Ігоря Насалика зустрітися із ними для спільного вирішення проблеми та вирішення питання щодо підвозу питної води. Варто зауважити, що люди спочатку намагалися впоратися із проблемою самотужки — викопали і почистили десятки криниць, що, однак, ніяк не допомогло. Незабаром — зима, і до джерела, яке розташоване у лісі, зможуть добратися не всі. І, насамперед, це стане проблемою для хворих та людей похилого віку. Люди хотіли б отримати від влади чітку відповідь щодо варіантів водозабезпечення.
Сьогодні влада розглядає два варіанти вирішення проблеми. Про це “Вікна” запевнив директор КП “Водотеплосервіс” Ігор Яковина. Проте, до того часу, поки місто не порахує, що є економічно вигіднішим та мотиваційно доцільнішим, жодних надій не дають. Тобто, сподівань на те, що підключення до системи водогону може відбутися ще цього року — немає.
— На сьогодні забезпечення мікрорайонів Височанка і Хотінь відбувається з насосної станції “Хотінь”, яка під час повені дає найгіршу за показниками воду, — стверджує Ігор Яковина. — Зараз підключати до водогону людей, видавати їм технічні умови, свідомо знаючи, що вони отримуватимуть неякісну воду, ми не можемо. Тому розглядаємо два варіанти розвитку подій. Так, зараз закінчуємо реконструкцію насосно-підкачувальної станції на вул. Євшана (навпроти колишнього будинку побуту). Там передбачено встановити дві групи насосів. Одні будуть качати воду по трубопроводу (по вул. Ковжуна), який прокладений ще 2-3 роки тому, до Калуської ЦРЛ. На другий трубопровід вже є проект, висновки експертизи, і ним вода має рухатися від вул. Євшана по вул. Європейській вгору до вул. Ломоносова. І тоді двома трубопроводами з другого підйому ми би закачували воду, у тому числі, — і на Височанку. А водозабір Хотінь ми б “законсервували”. Є другий варіант: “ЛУКОР” звернувся до міської влади з пропозицією передати дрену. Дрена дає якісні показники води навіть під час повені. Тоді станцію “Хотінь” можна було б переключити і зробити її підкачувальною. Тобто, можна качати з дрени до Хотіня, а звідти вже подавати на Височанку.
Місто звернулося до ПрАТ “ЛУКОР” за документацією, яка необхідна, аби зробити техніко-економічне обгрунтування. Тоді можна було б визначитися, який із варіантів вибрати. Проте, вже сьогодні зрозуміло, що для того, щоб узяти на баланс дрену, потрібно оформити всі дозволи та зробити відвід землі, що коштує грошей, визначити технічний стан трубопроводу від Вістови до Хотіня, встановити нове насосне обладнання. А на це потрібно кілька місяців, тож, влада (принаймні, до нового року. — Авт.) води не обіцяє. Проте визнає: варіант із дреною — кращий. Тому, що перший варіант викличе додаткове навантаження на уже існуючий трубопровід. Між тим, за словами Ігоря Яковини, трубопровід, що веде до будинку панахиди на Височанці, доводиться дуже часто ремонтувати через пориви.
— Як тільки відбуваються 1-2 незначні пориви на цьому трубопроводі, дальні вулиці Височанки вже не мають води. Тому для надійного водозабезпечення мешканців Височанки необхідно провести заміну 2,5 км магістрального трубопроводу. Тому підключати до цього трубопроводу зараз ще пів-Височанки — означає свідомо не забезпечувати їх водою, — резюмує Ігор Яковина.
Так само є пориви на магістральному трубопроводі, що веде до Калуської ЦРЛ: там необхідно терміново замінити 7 км мереж, щоб жителі вулиці Медичної могли отримувати воду.
Нагадаємо, КП “Водотеплосервіс” отримав кредит Світового банку у розмірі $9,6 млн. на заміну обладнання на енергозберігаюче. Хоча, початкові проектні пропозиції були розрахована на $33 млн. і включали у себе, зокрема, заміну мереж (62 км аварійних мереж зі 162-х км загальної протяжності). На сьогодні комунальне підприємство освоїло $1 млн. 154 тис. кредиту або ж — у межах 12% від загальної суми. Проте, комунальники не покидають надії отримати кредит або ж грант від міжнародних інституцій на заміну мереж — водопровідних, теплопровідних та — каналізаційних.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
11:58
13 грудня
Спецтема
Оголошення
10:49, 12 грудня
10
22:24, 1 грудня
live comments feed...