10:45, 10 грудня 2018 р.
Як вберегтися від пневмонії (запалення легень). Поради лікаря
З повноцінним вступом зими в свої права (надзвичайно пунктуально цього року, погоджуєтесь?) хочемо почати цикл ознайомчих статей про найбільш поширені захворювання бронхо-легеневої системи, кількість яких значно зростає, коли градусник на вулиці показує температуру все ближче до нуля і нижче нього.
Отож, спочатку поговоримо про пневмонію, у зручному форматі запитання-відповідь:
1. Що таке пневмонія?
Пневмонія - гостре інфекційне захворювання, переважно бактеріальної етіології, яке характеризується вогнищевим ураженням респіраторних відділів легень та наявністю внутрішньоальвеолярної ексудації.
Якщо упустити всі незрозумілі медичні терміни, то в народі дане захворювання називають – «запаленням легень». При ньому уражаються найменші частинки легені – альвеоли, і в них, внаслідок ураження збудником (здебільшого бактеріями) починає накопичуватись в’язка мокрота і вони перестають виконувати свою безпосередню функцію газообміну.
2. Які причина виникнення пневмоній?
Як вказано вище, ЗДЕБІЛЬШОГО причиною виникнення пневмонії є бактеріальні збудники, однак, слово «здебільшого» каже нам, що значно рідше, але все ж причиною пневмонії можуть бути і віруси, в тому числі і вірус грипу.
3. Чому не всі хворіють пневмонією?
Говорячи про причини виникнення даного захворювання, хочеться нагадати, що людський організм –механізм досконалий і продуманий, і природа не залишила нас беззахисними перед збудниками найрізноманітніших захворювань, тому наш організм завжди бореться, перш ніж здатись і дати можливість хворобі розвинутись. Протиінфекційний захист нижніх дихальних шляхів здійснюється за допомогою механічних (аеродинамічна фільтрація, розгалуження бронхів, надгортанник, кашель та чхання коливальний рух війок миготливого епітелію слизової оболонки бронхів), а також механізмів неспецифічного та специфічного клітинного і гуморального імунітету. Причинами розвитку запальної реакції в респіраторних відділах легень можуть бути як зниження ефективності захисних механізмів організму, так і певна кількість мікроорганізмів та/або їх підвищена вірулентність.
Отже, якщо Ви захворіли тим чи іншим інфекційним захворюванням, то або Ви якимись своїми діями спровокували зниження сили захисних механізмів організму (переохолодження, куріння, недоїдання, недосипання і виснаження), або Вам просто не пощастило і Ви зустрілись з високовірулентним збудником, або збудник потрапив у Ваш організм у великій кількості. Не виключений і той факт, що пневмонія може виникати при наявності вогнища інфекції локалізованого не в легенях, а наприклад, при супутній наявності інфекційного ендокардиту або абсцесу печінки.
4. Чи можна заразитись пневмонією від когось?
Відповідь на це запитання - швидше ні, ніж так, і все завдячуючи захисним механізмам Вашого організму (дивитись вище). Однак, завжди слід пам’ятати про елементарні правила поведінки в побуті чи в оточенні – прикривати рот, коли кашляєте, часто мити руки з милом, провітрювати кімнату/квартиру та мати особистий посуд та рушник.
5. Як запідозрити, що в мене пневмонія?
Пневмонія – захворювання гостре. На практиці це означає, як правило, що погано Вам стає на протязі короткого часу, тобто типовими є наступні скарги «.. добряче змерз на роботі, прийшов додому – відігрівся, однак зранку відчув себе дуже погано, поміряв температуру – а на градуснику 38,3». Або можна почути ще таке «... та мене вже днів 5 боліло горло, до лікаря я часу не мав йти (в мене відповідальна робота), пішов в аптеку, мені аптекар дала щось від горла, я пив, інколи забував пити, але стало трошки краще і далі пішов працювати (в мене дуже відповідальна робота!), а ще через 2 дні зрозумів, що мені стало значно гірше - з’явилась температура та виражена слабкість, пітливість, кашель».
Отже, найважливіша річ, яку Ви повинні запам’ятати – не займайтесь самолікуванням(!), при виникненні будь – яких проблем зі здоров’ям –звертайтесь до лікаря (!)
6. Як вберегтись від пневмонії і від захворювань бронхолегеневої системи загалом?
Щоб уберегти себе та своїх близьких від захворювань потрібно:
1) Добре і правильно одягатись (шаровість одягу відповідно до температури за вікном) і уникати переохолоджень.
2) Провітрювати будинок/квартиру та проводити вологе прибирання.
3) Кинути палити (!) ( при палінні легені стають у людини «слабким місцем», оскільки через постійне вдихання диму та смол знижується активність місцевого імунітету).
4) Зміцнення імунітету (а саме збалансоване харчування, здоровий сон та дозовані фізичні навантаження).
5) І крайня у списку, але не крайня за важливістю - вакцинація, адже планова вакцинація визнана найбільш ефективним методом профілактики пневмоній в Україні.
Зберегти здоров’я, вчасно і якісно діагностувати та вилікувати захворювання, в тому числі і пневмонії, а також надати консультації щодо вакцинації, Вам люб’язно допоможе клініка «Медекс Плюс», що знаходить за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Військових Ветеранів, 10.
Будьте здорові!
Лікувально-діагностичний центр «Медекс Плюс»
вулиця Військових Ветеранів, 10
тел.: 0342-71-15-60, (097) 660-71-17, (066) 237-55-22
Клініка "Медекс Плюс" на Фейсбук
Читайте також:
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
live comments feed...