“Промприлад.Реновація”: як радянський завод перетворюється на сучасний бізнес-кластер

Промприлад.Реновація — це перший в Україні приклад перетворення закинутого радянського заводу на сучасний бізнес-кластер із залученням інвестицій громадян.

За прикладом проекту «UrbanSpace» Юрій Филюк і команда взялися за значно масштабніші перетворення Івано-Франківська, і замість того, аби забудовувати дешевими новобудовами, почали ревіталізацію старого заводу, пише “Ukraїner”.

Реновація заводу

Завод «Промприлад» — одне із найстаріших підприємств приладобудування Галичини. Розташований у центрі Івано-Франківська, за радянських часів завод був платформою інновацій. Тут виготовляли здебільшого продукти для промисловості, але також забезпечували товарами й населення. Наприклад, тут робили парасольки, відомі на весь Радянський Союз, а також деталі для легкових авто. Товари експортували в понад 20 країн світу. У 1990-х роках завод приватизували та розпродали.

Зараз, використовуючи величезну територію заводу, тут створюють інноваційний центр для розвитку міста в чотирьох напрямках: освіта, мистецтво, нова економіка та урбаністика. Проект «Промприлад. Реновація» є прикладом імпакт-інвестування. Інвестори вкладаються в соціальну ініціативу, стають співвласниками заводу та отримують дивіденди. Упродовж реконструкції частка кожного інвестора зростає. На заводі поетапно відбувається перебудова під офісні приміщення.

Імпакт-інвестування — це інвестиції в соціальний або економічний розвиток за умови прибутковості чи повернення коштів як мінімум. Інвестувати можна у фонди, організації чи компанії та розраховувати на довгострокову фінансову перспективу. Щоби ваші інвестиції були саме імпакт-інвестуванням, має бути позитивний вплив на соціальну чи екологічну сферу, методика вимірювання цього впливу та повернення вкладень.

"Ми вже три роки в процесі.  Від перших розмов до втілення було дуже багато досліджень. Нам вдалось залучити Stanford Research Institute і це їхній перший проект у пострадянському просторі. Це організація, яка придумала інтернет, на секунду. Вони погодились із нами на співпрацю, і це імпакт-інвестування є новим. Його філософія така, що люди починають розчаровуватись у charity-policies, коли виходить соціалка заради соціалки. Гроші приїдаються, а проблеми не вирішуються, багато побічних ефектів".

Промприлад. Реновація направлятиме 50 % прибутку на фінансування ініціатив розвитку міста та регіону, а 30 % площ центру будуть надані соціальним і громадським функціям на пільгових засадах.

Ми усвідомлювали: якщо зараз не зайти й не змінити цю ділянку, то її забудують таким традиційним житлом, якого зараз і так дуже багато. Зараз не вистачає інфраструктурних елементів, які створювали б додану вартість, окрім споживацького житла. Тому ми взялись за цю амбіцію.

«Промприлад.Реновація» — це органічне продовження проектів, якими Юрій та команда займаються більше чотирьох років. Вони робили спільні проекти з «Теплим містом» та «Urban Space 100». Дехто з інвесторів останнього також став інверстором і у Промприлад.Реновація.

Почалося все з того, що Юрій разом із партнерами з попереднього бізнесу переїхали з Києва до Івано-Франківська та відкрили кілька закладів громадського харчування. Тоді вони зрозуміли, що треба шукати нову платформу взаємодії:

«Промприлад» це в рази масштабніший, амбітніший та складніший проект, і бізнес-модель тут складніша. Якщо в «Urban Space» люди скидувались одноразово та безповоротно по тисячі доларів, то тут модель impact-інвестування, тобто інвестування в бізнес, який має на меті вирішення складних суспільних задач та та в кінцевому результаті має суспільний вплив.

Зараз тут триває будівництво класичних офісів та різних функціональних зон. Промприлад.Реновація вже офіційно стали власниками заводу. 1 лютого цього року підписали угоду про викуп 82 % акцій заводу та внесли перший транш:

Підписання угоди про купівлю — найважливіший момент в проекті з точки зору проходження основних ризиків. Так, в нас ще багато роботи попереду, але вже зараз можна сказати, що проект відбувся. Ми не починали публічний збір інвестицій без підписаного договору, безумовно це розвязало руки і стало підтвердженням для інвесторів, що все за планом. Це орендарі, які напряму із заводом підписали договір, до того моменту, поки ми його не викупили, але вони почали сюди активніше заходити після того, як з’явився 3-ий поверх. Ми показали, що пост-індастріал побудови можна використовувати в такий спосіб, і вони таким чином частіше сюди заходять.

Пілотний етап — це поверх, який узяли в оренду й за свої кошти зробили ремонт. Зараз у «Промприладі» працюють: школа танців, барбер-академія, галерея сучасного мистецтва та творча майстерня, мультимедіа-лабораторія, дитячі клуби неформальної освіти, майстерня, кафе, бар, офіс IT-компанії, конференц-зала, урбан-лабораторія та навіть департамент інвестиційної політики міськвиконкому:

Пілотний рівень проекту — це перший в Україні приклад фізичного простору, де є реальна взаємодія в трикутнику — бізнес, громадські організації та представники адміністрації. Ми маємо різні проекти в таких колабораціях. Це, на нашу думку, є дуже важливим, тому що тільки коли є здоровий діалог, то можна на суспільному рівні досягати максимального результату та позитивної динаміки.

Сергій Камінський — менеджер у науці. Він відновлює потенціал R&D в Україні. R&D («Research & Development») — це отримання нових знань та застосування їх під час роботи в новій галузі для створення нового приладу чи технології:

Ми тут теж на Промприладі говоримо про створення R&D бази, наукового потенціалу з капіталізацією, але з виходом на міжнародний ринок. Сам по собі проект має багато елементів, наприклад, он той корпус — половина його це мейкер-спейс і R&D база. Центральна частина — це великі майданчики, ми зможемо тут приймати події, від 2 до 3 тисяч людей, тут будуть форуми, виставки, концерти, цієї інфраструктури дуже не вистачає місту.

Також на території заводу планують зробити фермерський ринок, хостел, готель, броварню, кіноцентр та ще багато просторів.

Територію заводу перебудовують, враховуючи, однак, історичну важливість об’єкту, зазначає Юрко:

Історичну прохідну заводу ми не захочемо змінювати навіть після повної реалізації нашого проекту.

Зараз на територію є більше запитів, ніж самої відреставрованої площі. І головне — проект функціонує за всіма канонами енергоефективності:

На фасадах — фібропанелі. Там 25 см утеплювача, енергоефективні вікна, тепла підлога. Ми не використовуємо газ, тільки електроенергію по нічному тарифу. Таким чином, ми в 4 рази енергоефективніші, ніж оці середньостатистичні новобудови.

Юрій розповідає, що головне — альтернатива у використанні простору. У «Промприлад» можна вкласти гроші в різному розмірі — від тисяч до мільйона. Створюючи такий проект, ти робиш добру справу. Адже це капіталізація для міста, розвиток економіки. А якщо розвивати комерційну промисловість — усе відбувається набагато довше і примітивніше:

Це примітивне мислення і швидкі гроші для забудовників. Тобто, якщо комерційну нерухомість будувати — воно довше повертається. А тут воно побудовано на ринку заробітчан, для яких це єдиний інвестиційний варіант — купити квартиру дітям, а потім уже ще одну, на здачу. Це бульбашка, яка рано чи пізно лусне. Забудовується бездумно, якість базова, бо для людей, які переїжджають із села в місто, будь-які умови будуть кращими за ті, де вони були попередньо.

Батько Юрія Филюка, за іронією долі, є одним із тих, хто забудовує місто житловою нерухомістю. Юрій пояснює своє ставлення  до цього так:

Я не коментую бізнес батька, якраз через конфлікт інтересів, як зрештою не коментую інші бізнеси в контексті будь-якої критики. Наш підхід — шукати точки розвитку і об'єднання в нових ціннісних рамках і старатись своїми прикладами мотивувати мігрувати в ці нові підходи і стандарти інших.

Співпраця з містом

Проект «Промприлад. Реновація» — це підприємство нового типу, яке будується на принципах спільного фінансування:

Половина проекту буде належати некомерційному та неприбутковому однойменному фонду «Промприлад», який буде реінвестувати частину своїх прибутків у проекти соціального розвитку. Наприклад, підтримка мистецтва, науки, освіти, інкубаційних програм. А половину інвестицій ми викидуємо власне на вільний ринок у вигляді цінних паперів, і будь-хто може купити долю цього великого бізнесу, стати співвласником, претендуючи на долю прибутків. Тобто половина повертається інвесторам, а половина постійно закидається на розвиток міста та регіону у вищезгаданих галузях.

Таким чином планують створити в просторі інфраструктуру, якої не вистачає в Івано-Франківську. Саме це допоможе місту перезавантажитись із пострадянських контекстів у сучасні:

Промприлад може стати прикладом, як у містах із несприятливими стартовими умовами — відсутністю підтримки з боку держави — створювати точки розвитку на базі занедбаних пост-індастріал місць. У будь-якому пост-радянському місті можна знайти дуже багато таких «сірих зон», закинутих або напів закинутих заводів, фабрик, яким можна задати новий розвиток.

Юрій пояснює, що такі проекти — це прагнення віднайти ДНК міста. А для цього треба заглянути глибше та відійти від попсової пластиковості навколо:

Ми пояснюємо, що збереження індастріалу це важливо, і ми ще більше думаємо, як підкреслити українсько-радянський індастріал, як унікальність саме цього регіону, це важливо, бо ідентичність і ДНК треба берегти.

Процес відновлення триває вже понад три роки — від перших розмов та досліджень і до реальних кроків. На проект уже залучили перших 1,8 мільйони доларів.  Половина цих коштів — це грантова підтримка від міжнародних і украінських організацій, друга половина — 23 приватних інвестори, які вже на тій стадії повірили в нас. Частка Юрія наразі становить — 450 тис. доларів. За 2019 планується залучити наступних 5 млн. З них 500 тис. вже залучили в січні.

Вдалося співпрацювати з Stanford Research Institute — це американська некомерційна науково-дослідна організація, яка звернула увагу на те, що робота Юркового проекту «Тепле місто» дозволила залучити понад 60 бізнесів до об’єднання:

Є філософія, яка пояснює, що вмикання соціально незахищених груп або проблематик у пряму економічну діяльність — це набагато ефективніше. Якщо знаходити такі способи, тоді ці проблеми вирішуються. До того ж, ці незахищені групи включаються в повноцінне життя, воно і приємніше й ефективніше, і мають свій вплив.

Амбіції та плани

Загальний бюджет проекту — 25 мільйонів доларів. Команда планує поступово займатися реконструкцією всіх корпусів заводу. Приблизно за 5 років сподіваються все втілити в реальність:

Успіх цього проекту відкриває в Україні багато потенціалів, бо немає нормальних фондів станом на сьогодні, але потреба є. Також цей проект може бути інструментом для вирішення суспільних задач, не тільки в Україні. Нас підтримують і німецькі фонди, бо, як виявилось, для їхньої країни це цікаво. Ми більше будували модель для країн із подібними контекстами, там де є низький рівень освіти, економіки та мистецтва та де немає підтримки з боку держави, а виявляється, що і для таких країн, як Німеччина, це може бути цікавим, бо це community building process.

Юрій розповідає, що такий шлях відновлення просторів — це загальносвітовий тренд, просто до нас він ще не дійшов. Після індустріальної та постіндустріальної революції виникло багато непотрібних приміщень. У них — унікальна потужність, дух історії та атмосфера, тому логічно їх було б перепрофілювати:

Хочемо повернути доступність. І так само «інклюзивність» стосовно поколінь, різних сфер, пересікання між ними. Бо ті проблеми, які притаманні нашому поколінню й ще більш молодшому, це те, що ми начебто «все розуміємо», що світ інакший, а наші батьки та діди цього не розуміють. Але мудрість досягається, коли поєднуються ці досвіди разом. Ми зараз якраз хочемо ці речі докупи з’єднувати.

Юрій розповідає, що класним є саме усвідомлення масштабів потужностей заводу, його обладнання та значення:

Велич, яка застигла — ось таке відчуття. Ми жартуємо — try to make Promprylad great again! Новий продукт, з новими сенсами, а не просто взяти і зруйнувати старе. Ми вивчали історію заводу. Він реально був дуже потужний, був лідером R&D в регіоні. Це була величезна інфраструктура. Тут навіть була своя кіностудія, уявляєте?

«Прoмприлад» може стати точкою позитивного наповнення в місті, посилити його ініціативами:

От «Промприлад» повністю співпадає з внутрішніми амбіціями, і це правда може давати позитивний ефект. Мені подобається, що Франківськ потрошку-потрошку, через низові об’єднання, так приходить до розуміння з верхом, починає інтегруватись. Позначка бізнесу і соціального бізнесу  на мапі України — у Франківську.

Читайте також:Роман Петри Морсбах «І раптом вже вечір» презентували в Івано-Франківську(ФОТО)

Промприлад.Реновація завод бізнес-кластер
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
382 перегляди у вересні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Суспільство
Про це повідомили на сторінці Управління ДСНС України в Івано-Франківській області, пише Голос-Інфо. Протягом доби 27 вересня по області та місту очікуються сильний дощ, грози, град, посилення південно-східного вітру 15-20 м/с. (2 рівень небезпечності, помаранчевий). Упродовж 27 – 28 вересня на рiчках області очiкується пiдйом рiвнiв води на 0,5 – 1,5 м над рiвнями 25 вересня станом на 08 год. При сильних дощах можливе формування значного мiсцевого та схил...
Суспільство
Злива в Івано-Франківську затопила вулиці та підвальні приміщення, унаслідок чого рух машин заблокувався. Двох людей із затопленого автомобіля Toyota вдалося врятувати івано-франківським надзвичайникам на вулиці Надрічна, повідомляє Радіо Трек. Загалом рятувальники відбуксували 7 транспортних засобів, в яких перебувало 10 осіб. Також довелося відкачати 120 м куб. води з підвалів помешкань Івано-Франківська.
Суспільство
Працівники МАРСу витягнули котика з підвалу. Кошеня врятували вчора, 26 вересня, о 14:13. Про це повідомили в Комунальній установі “Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба”, пише ПІК. МАРСіани допомогли витягнути кошенятко з підвального приміщення багатоповерхового житлового будинку на вулиці Курінного Чорноти, 2.
Суспільство
Горіли житловий будинок, стодола, вхідні двері, трава та сміття. Трагічна пожежа трапилась 26 вересня, близько 22:24, в Рогатинському районі, село Журавеньки. На вулиці Лесі Українки горів житловий будинок площею 100 метрів квадратних. На місці пожежі рятувальники виявили тіло власника без ознак життя. Ним був 51-річний чоловік. Про це повідомили в Управлінні з питань цивільного захисту Івано-Франківської обласної державної адміністрації, пише ПІК. Господа...
Суспільство
Ввечері 26 вересня на території області та в Івано-Франківську розпочалися інтенсивніопади, місцями сильні. Через це відбулося підтоплення вулиць, проїжджих частин автомобільних доріг та підвальних приміщень об’єктів різної форми власності. Для надання допомоги населенню підрозділами пожежно-рятувальної служби було здійснено 15 виїздів, під час яких з підтоплених ділянок було відбуксировано 7 транспортних засобів, в яких перебувало 10 осіб. Зокрема, в Іван...
Суспільство
Как сообщал «Журналист», 23 сентября зарегистрирован групповой очаг острой кишечной инфекции в столовой ООО «Фабрика еды» на заводе ООО «Леон», что в Коломыйском районе. На данный момент заболел 181 (за сутки — 80) человек, из них госпитализированы в лечебные учреждения 56 (за сутки — 12) человек, находящихся на амбулаторном лечении 125 (за сутки — 68) человек, заболевшие проживают в 37 населенных пунктах Коломыйского, Снятинского, Надворнянского, Городенк...
Кримінал
Івано-Франківський міський суд виніс вирок щодо уродженця села Гнильче Тернопільської області, який зарізав співмешканку. Злочин стався 31 травня 2016 року близько 14.30 хв. біля будинку між обвинувачуваним та потерпілою, під час розпивання алкогольних напоїв, виник конфлікт на побутовому грунті, повідомляє Голос-Інфо з посиланням на Галичину. Під час даного конфлікту, обвинувачений одним ударом ножа спричинив тяжке тілесне ушкодження у вигляді проникаючої...
Суспільство
Франківський футбольний клуб "Прикарпаття" зіграв з житомирською командою "Полісся". Гра відбулася 26-го вересня у Києві та завершилася з рахунком 1:1. Вже в перші пів години матчу наші хлопці залишися в меншості. Арбітр вилучив з поля Василя Француза, пише Суспільне Карпати. Незабаром після цього Роман Барчук забив гол у ворота "Полісся". Відігратися команді суперників вдалося на 56-й хвилині матчу. Одразу після цього арбітр вилучив з поля ще одного нашог...
Суспільство
Вечір суботи, 26 вересня, запам’ятається франківцям першою серйозною осінньою зливою. Дощ, що розпочався ближче до вечора, затопив центральну частину міста. Перехрестя вулиць Січових стрільців та Шевченка серйозно затопило. Наплив води заблокував рух для пішоходів й ускладнив для автівок. Не є кращою ситуація й на інших центральних вулицях Франківська. Так, один з відомих місцевих закладів, приміщення якого знаходиться у підвалі, почало підтоплювати.