16:17, 28 лютого 2019 р.
На Прикарпатті 26000 людей живуть з діагнозом – рак
Чи багато людей на Прикарпатті мають онкологічні захворювання, скільком людям діагностували рак у 2018 році і які саме види раку зустрічаються найчастіше у чоловіків, а які у жінок, читачам Правда розповідає заступник головного лікаря Комунального закладу «Прикарпатський клінічний онкологічний центр» Павло Семенів.
– Павле Михайловичу, якщо говорити про Прикарпаття, то яка ситуація протягом останніх років щодо кількості людей, яким діагностують рак. Їх стає більше чи менше?
– Ми не повинні виривати Прикарпаття з контексту усієї України. Рак – це проблема, фактично, на сьогоднішній день, онкологія, після серцево-судинних захворювань, посідає друге місце по смертності. Після Чорнобиля нам пророкували бум онкологічних захворювань. По суті, такого ми не відчули, але є поступовий ріст кількості пацієнтів. Так, у 2018 році, ми вперше переступили поріг – 4087 випадків вперше виявленого раку за рік по області. Раніше було 3700-3800 випадків.
Ми кажемо, що рак – це хвороба людей старших вікових груп. На вікову категорію населення – 50 і більше років припадає 84-86% усіх, первинно захворілих. Хоча, якщо брати статистику по Україні, то Прикарпаття входить у п’ятірку регіонів з найнижчим рівнем захворюваності.
– Чому саме рак є хворобою людей старшого віку?
– Якщо взяти усіх пацієнтів, які перебувають на обліку з приводу раку, то це – 26000 онкохворих в Івано-Франківській області. Якщо згадати про оті 4087 випадків, то виходить, що кожного дня в нашій області реєструють по 12 випадків раку.
Вік справді є головним фактором ризику у виникненні раку.
Діти до 18 років переважно перебувають під наглядом медиків. Хоча за останній рік в області виявлено рак у 24 дітей. Молодь, особливо жінки, вагітніють, народжують, тобто теж пов’язані з медициною, проходять періодичні медичні обстеження. Працююче населення теж часто проходить медичні огляди. Люди віком 60-70 років уже не відвідують лікарів регулярно. А пік захворюваності у чоловіків – 65-69, у жінок – 60-64 роки.
Ми часто кажемо, що хворобу легше попередити, аніж лікувати. Якщо ми зараз розділимо всю онкологію на дві великі групи, то це будуть: візуальні локалізації, тобто те, що можемо побачити очима – шкіра, ротова порожнина, і вісцеральні – мова про легені, шлунок, підшлункову залозу, яєчники – тобто обов’язкові додаткові обстеження. .
От, скажімо, рак грудної залози – на першому місці має бути огляд грудних залоз. Потрібна санпросвітробота, бо кожна жінка має вміти правильно оглянути свої груди, а лікарі, незалежно від того, де працюють, в державній чи приватній структурі, повинні провести огляд грудних залоз.
Ми втрачаємо молодих жінок працездатного віку, які помирають від занедбаного раку грудної залози. 340-360 випадків раку грудної залози щорічно виявляють вперше. Фактично – кожна четверта, кожна п’ята жінка приходить до лікарів із 3-4 стадією раку. Це ситуація, яка не повинна повторюватися…
– Чи можливо виокремити так звану першу п’ятірку онкологічних захворювань?
– У чоловіків і жінок такі п’ятірки різняться. У жінок на першому місці – рак грудної залози – 17-18%. Тобто кожна п’ята жінка, у якої виявлено онкологічне захворювання, має рак грудної залози.
На другому місці – рак шкіри, з яких найбільш небезпечною є меланома.
Далі – рак тіла матки, рак товстого кишківника і рак шийки матки.
Для чоловіків на першому місці – рак легень. Зараз намітилася тенденція до зменшення даного захворювання і це дуже добре. До того ж рак легень можна розділити на дві великі групи: центральний і периферичний. Центрального буває 80%, периферичного – 20%.
До того ж, периферичний рак ми можемо побачити на флюорограмі. А центральний на флюорографі видно лише на 3-4 стадії.
На другому місці – рак шкіри, як і в жінок.
Третє місце – рак простати в чоловіків, 190-200 випадків кожного року. Це велика проблема – провести необхідний огляд, часто сам пацієнт відмовляється від ректального огляду, і не завжди лікар оглядає пряму кишку пацієнта.
І завершують цю п’ятірку рак шлунку і рак товстого кишківника.
– Якщо згадати тих 4000 людей, у яких минулого року виявили рак, то скільки з них потрапили до лікарів на первинних стадіях і скільки в занедбаному стані?
– Кількість приблизно однакова. Але мало хто знає: у людини може бути не один рак, але й більше. У нас на обліку перебувають пацієнти, у яких виявлено по п’ять локалізацій раку одночасно і це не метастази, а зовсім різні раки.
На диспансерному обліку наші пацієнти перебувають пожиттєво. Згідно наших стандартів, якщо пацієнт пролікований, то перший рік він щоквартально має з’являтися до нас, бо існує перелік певних обстежень, які йому потрібно провести.
Якщо хвороба не прогресує, то далі ми просимо пацієнта приходити на огляд кожні півроку. Якщо і тоді все нормально, то надалі огляд треба проводити раз на рік.
От зараз у нас є пацієнт, досить молодий, 1963 року народження. У 2007 році він був прооперований з приводу раку кишки. У 2011 він упав з висоти, отримав травму – розрив селезінки і, відповідно, видалення її. Пацієнт проходить обов’язковий щорічний медичний огляд для підтвердження групи інвалідності. Нещодавно прийшов на обстеження і лікарі виявили в нього рак сигмовидної кишки. Тобто – жодних скарг, жодних симптомів, звичайне щорічне обстеження і ось такий діагноз.
– Якщо говорити про місто і віддалені села області, чи можна сказати, що з певних регіонів люди потрапляють до медиків з більш запущеними стадіями раку?
– Така статистика не є сталою, все залежить від свідомості людей. Багато хворих на рак проходять повз нас, повз медичні заклади. Хоча є багато й таких людей, які дбають про свій організм, про своє здоров’я.
Розмовляла Любов Загоровська
Читайте також: З початку року боржники аліментів на Коломийщині сплатили понад мільйон гривень
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
13:19
Спецтема
Оголошення
10:25, 2 вересня
13:55, 2 вересня
1
09:00, 9 вересня
20:42, 5 вересня
14
live comments feed...