"Аби людина була хороша". Чому українців не цікавлять програми Зеленського і Порошенка

Під час виборчої кампанії обіцянки кандидатів варіювали від зниження тарифів на газ в два рази до підвищення середньої зарплати до 1 тис дол. Значна частина обіцянок — популістські, але вони подобаються людям.

В середньому 84% виборців підтримують популістські обіцянки. Однак для перемоги потрібно, щоб виборці почали асоціювати привабливі обіцянки з конкретним політиком та повірили у їх реалістичність.

Експерти проаналізували дані опитування виборців, проведеного дослідницькою компанією Kantar TNS в Україні на замовлення Центру економічної стратегії, щоб дізнатися, з ким із кандидатів в президенти вони асоціюють популістські та корисні реформи і чи вважають вони, що обрані ними кандидати їх виконають.

Ці результати допомагають зрозуміти вибір українців, зроблений 31 березня.

Обіцянки кандидатів в президенти

Зеленський

Порошенко

Тимошенко

Важко відповісти

Популістські, %

Зниження ціни на газ

2

3

63

26

Видобутий в країні газ — населенню

3

4

47

35

Зниження пенсійного віку

3

3

13

56

Мінімальна пенсія — 5 тис грн

2

5

14

54

Гарантоване працевлаштування

5

10

15

52

Збільшення зарплати до 1 тис дол

3

5

9

66

Державне регулювання цін

2

4

12

57

Обмеження максимальної зарплати

3

5

12

61

Непопулістські, %

Збільшення видобутку газу, відмова від його імпорту

2

5

39

43

Накопичувальна пенсійна система

4

5

11

71

Збільшення стажу для виходу на пенсію

3

5

5

76

"Живі" гроші замість субсидій

3

18

7

66

Підвищення зарплат відповідно до росту виробництва

3

7

9

63

Вказані кандидати з найвищими рейтингами

Чи зможе кандидат в президенти виконати реформи

Здатність виконати популістські реформи

Здатність виконати непопулістські реформи

Зеленський

Прихильники, %

73

78

Опоненти, %

18

16

Порошенко

Прихильники, %

58

78

Опоненти, %

10

17

Тимошенко

Прихильники, %

74

82

Опоненти, %

17

29

Вказані кандидати з найвищими рейтингами

Володимир Зеленський: очікування формують зміст

Виборці не асоціюють із Зеленським жодну з популістських чи корисних обіцянок із запропонованого авторами переліку. Для кожної реформи лише близько 3% виборців кажуть, що Зеленський обіцяв це зробити, якщо стане президентом.

Наприклад, лише 2% виборців кажуть, що Зеленський обіцяв впровадити державне регулювання цін. Проте 87% його прихильників та 32% його опонентів, які вважають, що державне регулювання цін позитивно вплине на добробут їх родин, думають, що Зеленський зможе це втілити.

Схожа ситуація з іншими реформами. Прихильники вірять, що він виконає обіцянки, які, на їх думку, позитивно вплинуть на їх добробут. Хоча оцінки реалістичності їх втілення з боку опонентів кандидата значно нижчі.

Схоже, на рейтинг Зеленського більше вплинуло сприйняття його як людини, ніж кандидата в президенти. Позитивно ставляться до нього 40%, негативно — 32%.

Однією із суттєвих характеристик виборців Зеленського є те, що вони більш схильні до ризику, ніж населення загалом: 71% прихильників Зеленського готові брати на себе хоча б якийсь ризик порівняно з 56% населення України в цілому.

Серед виборців Зеленського 15% готові до значних фінансових ризиків, якщо є можливість отримати значні прибутки, порівняно з 10% населення загалом.

Оскільки Зеленський не має досвіду в політиці, голосування за нього пов'язане з невизначеністю. Виходячи з результатів першого туру, очікування 30% виборців вищі, ніж від Порошенка або Тимошенко, що мали політичний досвід.

Отже, прихильники Зеленського готові приписувати йому здатність впроваджувати реформи, які позитивно вплинуть на їх добробут, навіть якщо вони не чули про них від кандидата. Відсутність політичного досвіду є, ймовірно, не недоліком, а перевагою кандидата в очах його виборців.

Петро Порошенко: вибір скептиків

Єдиною економічною обіцянкою, що асоціювалася з чинним президентом, була монетизація пільг та субсидій. Порошенко активно підтримував недавно запущену реформу. Хоча вона асоціювалася з главою держави більше, ніж з іншими кандидатами, відсоток асоціацій був порівняно невеликим.

Під час опитування у березні лише 18% асоціювали Порошенка з цією обіцянкою, тоді як 66% не могли згадати жодного політика, який би про це говорив. Можливість апелювати до реальних позитивних змін замість обіцянок — конкурентна перевага чинного президента, якою він не скористався повною мірою.

Прихильники Порошенка вірять також у виконання деяких реформ, які політик не анонсував. Наприклад, 68% прихильників Порошенка, які вважають, що спрямування видобутого в Україні газу на потреби населення позитивно вплине на добробут їх родин, думають, що Порошенко зможе це виконати.

Однак президент не підтримував цю популістську пропозицію. За вимогами МВФ, для уникнення спекуляції та корупції ціна на газ для населення та промисловості повинна бути однаковою. Ймовірно, прихильники президента проектують на нього свої бажання: серед його противників лише 10% вважають, що він це виконає.

Прихильники Порошенка більш скептичні за прихильників Зеленського. Вони не вірять, що він зможе знизити тарифи на газ в два рази чи наказати роботодавцям підняти зарплату до 1 тис дол, навіть якщо вважають це позитивним.

Загалом, прихильники Порошенка набагато рідше вважають реалістичним виконання своїм кандидатом популістських реформ порівняно з прихильниками Зеленського та Тимошенко. Цьому може бути кілька пояснень.

Не виключено, що ці обіцянки сильно асоціюються з противниками Порошенка або, на відміну від Зеленського, виборці можуть судити Порошенка за його роботою на посаді глави держави і бачити, що він не намагався це зробити. Інший варіант — виборці вважають такі обіцянки нереалістичними.

Ситуація з Порошенком схожа на ситуацію із Зеленським: його прихильники вірять, що він зможе виконати майже всі обіцянки, тоді як опоненти вважають, що він не зможе виконати нічого. Однак є і деякі відмінності: Порошенка правильно асоціюють з принаймні однією економічною реформою, а його прихильники є більш скептичними щодо можливості виконання окремих популістських обіцянок.

"Хороша людина" як професія

Є вислів, що "хороша людина" — не професія, але, схоже, він не стосується політиків. Виборці переважно мало знають, що саме обіцяють політики у сфері економіки: для десяти із запропонованих 13 обіцянок більшість респондентів не змогли назвати жодного кандидата в президенти, який це обіцяв.

новини політика вибори порошенко зеленський
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
39 переглядів в серпні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Екологія
Відходи там стоять місяцями, подекуди видніються згарища. В сільській раді переконують, що проблем з вивезенням відходів у них немає. Та побачивши смітник, шоковані. Припускають - сміття зносять місцеві жителі, інформує ТРК РАІ. Натомість у Державній екологічній інспекції кажуть, що стихійне сміттєзвалище виявили ще два роки тому. Тоді звернулися до правоохоронців та склали приписи. Втім, за цей час ситуація тільки погіршилася. Та, як виявилось, це не єдин...
Культура
На перший концерт у рамках нового проєкту «Шляхетні мельодії» у Палац Потоцьких «Простір Інноваційних Креацій «Палац» завітала скрипалька зі світовим іменем і франківським корінням – Анастасія Петришак. В 11 років Анастасія переїхала з Івано-Франківська до Італії, аби вчитися музиці. Тепер вона відома скрипалька, яка виступає на одній сцені разом зі світовими зірками. На сторінці Палац Потоцьких «Простір Інноваційних Креацій «Палац» повідомляють, що Анас...
Влада
В рамках виконання доручення Президента України Володимира Зеленського за результатами поїздки на Івано-Франківщину голова облдержадміністрації Денис Шмигаль провів нараду з керівництвом Івано-Франківської КЕЧ, ДП «Украерорух», Міжнародного аеропорту «Івано-Франківськ».  Йшлося про потребу закупівлі та встановлення сучасного обладнання, проведення реконструкції та розбудови злітно-посадкової смуги, а саме – врегулювання юридичних питань та розробку алгорит...
Екологія
На Прикарпатті висохла річка, про це у соціальній мережі повідомив Михайло Парнаула.  “Так виглядає річка ” Бережничка” в Середній Угринів Калуського р-ну, станом на 19 серпня 2019 року. Всього декілька днів сонячної погоди. Річки наші припиняють своє існування. І це дуже сумно і страшно“, – йдеться у дописі.  Чоловік каже, що 40 років назад, цю річку неможливо було перейти без кладки, на конях плавали.   “Без великої риби великої ніколи до дому не вертавс...
Суспільство
На ксерокопії її паспотра діти написали, що розшукують маму, яка більше місяця тому залишила декількох братів та сестричку батькові. Дитина навіть пообіцяла винагороду в сумі 200 гривень, тільки б відшукати жінку. Батько дітей також розвісив схожі оголошення, тільки з іншим текстом.  Працівникам ювенальної превенції відома ситуація у зазначеній сім’ї, яка проживає на території Ямницької ОТГ. Жінка позбавлена батьківських прав відносно шести дітей, окрім на...
Пригоди
Про це у спільноті “Долинські вісті” повідомив Андрій Григоришин. Як видно на фото, частина поливалки “зарилася” під асфальт. Аби витягнути автомобіль, довелося залучати спецтехніку.
Суспільство
Сьогодні у Івано-Франківську відбулося Свято першого портфелика для 65 дітей, що найбільше потребують підтримки. Це учні 1-4 класів з категорії дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, тих, які перебувають у складних життєвих обставинах, учнів 1-10 класів, батьки яких загинули в зоні ООС або померли після повернення додому, пишуть Версії. Свято відбувалося у розважальному дитячому комплексі “Чубі Бум”. Захід відбувся за участю Отця Ярослава...
Здоров'я
В користь чаю мало хто сумнівається: мільярди азіатів, які вживають це гаряче питво протягом тисячоліть, не можуть помилятися. Чай чудово втамовує спрагу і бадьорить, знижує рівень холестерину і нормалізує роботу серцево-судинної системи, уповільнює старіння і навіть робить розумнішим. Однак велика кількість плюсів зовсім не виключає мінусів. 1. Гарячий чай може викликати кровотечу Британський отоларинголог і пластичний хірург Генрі Шарп (Henry Sharpe) вва...
Здоров'я
Кожен пацієнт, що подав декларацію про обслуговування у сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, має право на безоплатний гарантований державою пакет медичних послуг на первинній ланці. Перелік послуг, які входять до цього пакета, чітко визначений і затверджений наказом МОЗ №504. Отримати ці послуги пацієнт може безоплатно. За нього заплатила Національна служба здоров’я України за договором з медичними закладами, інформує прес-служба Івано-Франківської ОДА...
Новини по темі
100 днів Зеленського: про що говорили та чого очікували
Віктор Синишин — новий секретар Івано-Франківської міської ради (відео)
Ексголова Івано-Франківської ОДА очолив фракцію “Європейської Солідарності” в облраді
Президент Зеленський пообіцяв взятися за міст у селі Довге-Калуське (фото)
Гроші на міст, голова ОДА та дороги: про що говорив Зеленський, пребуваючи у Франківську (відео) ОНОВЛЕНО
Як Івано-Франківськ готується до візиту Зеленського
На Прикарпатті 12 тисяч виборців підтримали проросійські партії
У Франківськ з робочим візитом завітає президент Володимир Зеленський
У Зеленського пояснили коли запрацює нова Верховна Рада (відео)
На Прикарпатті гойдалка вдарила дитину. Дівчинка в реанімації (фото