Стан питної води на Прикарпатті: особливості, забруднені райони та вплив на організм людини

Річки, озера забруднюють небезпечним сміттям і викидами з підприємств, а негативно це потім впливає і на здоров’я людей, і на річкову флору та фауну.

Результат пошуку зображень за запитом "питна вода"

Який стан води в джерелах Івано-Франківська? Хто потерпає від нестачі води? Як впливає на організм жорсткість води, хлориди та сульфати? Яка особливість води на Прикарпатті? Про це WestNews дізнавався у Віталія Фіглевського, начальника управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в  Івано-Франківській області.

Дослідження якості питної води

За даними Держпродспоживслужби, питна вода на Прикарпатті загалом краща, ніж середній показник по Україні. Якість питної води дослідники визначали за фізико-хімічними та бактеріологічними показниками. Також проводиться виробничий і державний контроль безпечності та якості питної води.

У 2018 році Держпродспоживслужба лабораторно обстежила 39 централізованих водопроводів, 158 оздоровчих закладів, на яких відібрала 429 проби питної води. З них – 40 бактеріально забруднені. У 108 дошкільних навчальних закладів відібрали 242 проби питної води, з яких не відповідала вимогам 16 проб. В обстежених 243 закладах загальної середньої освіти відібрали 316 проб питної води, з яких тільки 16  позитивних.

“Питання дефіциту водних ресурсів тісно пов’язане з проблемою якості питної води. В Україні по обом пунктам ситуація склалась дуже напружена. На жаль, екологічний стан більшості басейнів українських річок, із яких, в основному, і забезпечується водопостачання населення, не можна назвати задовільним. У деяких містах та окремих регіонах відхилення від норми становить 70-80%. Навіть підземні води далеко не скрізь відповідають вимогам, які висуваються до питної води. В результаті неякісну воду для питних потреб використовує значна частина населення,” – зауважує Віталій Фіглевський.

Проблема екологічної безпеки водних об’єктів актуальна для всіх водозбірних басейнів України. У більшості з них вода має класи якості “забруднена” і “брудна”. Найгостріша ситуація склалась в басейнах Дніпра, Сіверського Донця, приазовських річок та деяких приток Західного Бугу і Дністра, де вода класифікується як “дуже брудна”.

Переважна більшість населення області для власних потреб використовує колодязі та каптажі джерел. Їх в області налічується більше 100 тисяч, з яких 355 (350 колодязів і 5 каптажів) – громадського користування, інші – індивідуальні. І це ще не найгірший випадок, бо десь криниць немає взагалі, або навіть якщо вони є, то вода в них абсолютно непридатна до пиття.

Стан води на Прикарпатті

Як зазначили в Держпродспоживслужбі, вода із джерел децентралізованого водопостачання Івано-Франківська відповідає вимогам державних стандартів за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками. А от в області ситуація дещо гірша.

“На сьогоднішній день не відповідає санітарно-хімічним показникам, а саме твердості, залізу, Косівський, Тлумацький, Галицький та Калуський райони. У 2018 році найбільш жорстку воду подавали водопроводи міста Бурштин, сіл Задністрянськ, Маріямпіль та Лани Галицького району, підвищена каламутність та окислюваність в місті Тлумач. Бактеріальне забруднення питної води виявляли на комунальних водопроводах селища Войнилів Калуського району, Отинії, села Коршів Коломийського району, міста Тлумач. У випадках виявлення невідповідностей районні та міські управління ГУ ДПСС в Івано-Франківській області інформує органи влади та організації, які експлуатують джерело води. Після заходів по очистці та дезинфекції джерела проводиться повторне дослідження проб питної води,” – говорить Віталій Фіглевський.

Окрім того, жителі міста Косів, що мешкають багатоповерхових забудовах потерпають від нестачі питної води. Подача питної води здійснюється періодично (два рази на тиждень), бо водопровідні мережі застарілі, потребують заміни та капітального ремонту.

Слід зазначити, що протягом останніх років в Івано-Франківській області реєструються поодинокі випадки інфекційного захворювання вірусного гепатиту А. Причиною виникнення є вживання некип’яченої  води з криниць.

Вплив води, яка не відповідає нормам, на організм людини

У зв’язку з підвищеною твердістю питної води на Івано-Франківщині функціонує шість станцій пом’якшення питної води. Однак вони функціонують з перебоями – закінчуються реагенти, виходить з ладу обладнання. Особливість води на Прикарпатті в тому, що вона позбавлена природного фтору – це викликає карієс. Через відсутність йоду в мешканців області виникають порушення росту, розумового розвитку, захворювання щитовидної залози.

Підвищена твердість води за кальцинатами, яка виявляє себе накипом, білуватими лусками при кип’ятінні, в організмі людини може негативно впливати на сечовидільну систему та шлунково-кишковий тракт (утворення каменів). Високий вміст нітратів виявляється переважно в джерелах, в яких роками не проводилася чистка та знезараження води. Це в основному стосується власних криниць, трубчастих колодязів. Підвищений вміст нітратів у воді спричиняє таке захворювання як метгематоглобінемія. Можуть навіть реєструватись смертельні випадки у дітей до трьох років. Тому для дітей варто використовувати бутильовану воду гарантованої якості.

При концентрації хлориду натрію більше норми вода набуває солонуватого смаку, підвищення хлоридів у воді також негативно впливає на організм людини. При високому вмісті хлору у воді можуть утворюватися тригалогенметани – токсини, потрапляння яких в організм призводить до шкірних захворювань, захворювань верхніх дихальних шляхів і серцево-судинної системи.

Сульфати зустрічаються у питній воді в основному по причині забруднення джерел стічними водами або при потраплянні з грунту. Перевищення вмісту сульфатів може призвести до подразнення шкіри (дерматит), слизових оболонок очей (коньюктивіт) та кишківника (проноси).

Ефективні способи збереження чистоти середовища

Збереження і захист водних об’єктів та їх раціональне використання – одна з найважливіших проблем, яка потребує невідкладного вирішення. Так, серед головних напрямів роботи з охорони водних ресурсів можна виділити впровадження нових технологічних процесів, перехід на замкнуті цикли водопостачання, за яких очищені стічні води не скидаються, а повторно використовуються в процесах виробництва.

“Але в найближчі роки існує необхідність виконання, перш за все, тих заходів, які не потребують істотних капіталовкладень. Це дотримання технологічних норм використання і споживання водних ресурсів, підтримка в належному стані діючого устаткування і очисних споруд, забезпечення своєчасного збирання,  сортування і переробки твердих побутових відходів, дотримання режиму використання водоохоронних зон та прибережних смуг, контроль за використанням та зберіганням мінеральних і органічних добрив, нафтопродуктів, отрутохімікатів тощо,” – розповідає Віталій Фіглевський.

Разом із тим, не слід забувати про найефективніший спосіб збереження чистоти середовища – не забруднювати його!

новини Івано-Франківськ події екологія вода
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
112 переглядів у травні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Культура
За давніми повір’ями світ розділений на три сфери. У культурі мешканців українських Карпат найнижча, потойбічна, завжди була населена духами, добрими і злими істотами, описана по-особливому яскраво. Та загалом культура Гуцульщини дуже багата. і чи не найцікавішим її шаром є міфологія. Гуцули вірять, що їхні краї повсюдно населяють найрізноманітніші демонологічні істоти. Упирі, полудениці, лобасти, джуму, бісиці, рахмани, пропасниці, уроки, чорти… Вони хова...
Суспільство
Село Старуня Богородчанського району Івано-Франківської області дивує своїми природними несподіванками. Воно займає почесне місце за найбільш сейсмоактивної місцевості.  Поблизу цього села на місці старого озокеритового промислу є невелика ділянка площею близько 1,5 квадратних км, назва якої - Чудо-Старуня - нагадує дивовижне поєднання різних стратиграфічних, мінерально-петрографічних, гідрологічних та неотектонічних особливостей. В с. Старуня є грязьовий...
Суспільство
Дуже схоже на те, що починаючи з 20 травня, всі ми в нашій країні повернулися до епохи розвинутої сміхової культури, дещо призабутої протягом останніх років, а точніше, з моменту втечі за східний кордон її, сміхової культури, тодішнього найголовнішого об’єкта Віктора Януковича. Сьогодні просто на наших очах народжується її новий найголовніший об’єкт, про що нижче. Втім і повернення згаданого попередника ми не те що не можемо виключати – радше навпаки, авто...
Суспільство
Власники закривають через збитковість єдиний в Івано-Франківську ресторан єврейської кухні лоббі бар "Цимес" в готелі "Під Темплем". Але обіцяють, що страви єврейської кухні можна буде спробувати в іншому закладі. Про це в ефірі програми #ЙОd розповів нотаріус Ігор Фріс, родина якого володіє готельним та ресторанним бізнесом в Івано-Франківську і курортній Поляниці, пише Sotka.  Ресторан кошерної кухні у 2010 "ставила" мати Ігоря Фріса. У ньому працював фа...
Суспільство
Сьогодні, 25 травня, житель Калуша Анатолій Гетьманчук опублікував у мережі унікальну світлину. На фото видно, як хлопці купаються у воді, на місцевому затопленому стадіоні “Рух”: Майже сенсація: футбольне поле стадіону “Хімік” стало плавальним
Суспільство
Кошовий: Ми не збираємося за круглим столом і не довбаємо люльку миру. Однак Комік Євген Кошовий не зміг відповісти на запитання, чи курив хтось із колективу "Кварталу 95" марихуану в інтерв'ю інформагентству "Новини України", опублікованому 21 травня в YouTube."Це особиста справа кожного... Це особисте життя кожного. Скажімо так, ми не збираємося за круглим столом і не довбаємо люльку миру. У кожного є свої інтереси, хто хоче, хто не хоче", – пояснив Кошо...
Суспільство
Про це Вакарчук заявив у коментарі журналістам, пише "Інтерфакс-Україна".  "Ми зробимо все, щоб якомога швидше і політв'язні, і військовополонені повернулися додому. Я бачу в цьому своє персональне завдання", – заявив музикант. Він розповів, що кілька тижнів тому на концерті в Одесі батько українського військовополоненого моряка Віктор Сорока одягнув йому на руку браслет, який би не давав забути, що в ув'язненні в РФ перебувають українські громадяни. "Я не...
Суспільство
Не за чутками чи телевізійним новинами знає про лихо від великої води мешканка села Воронів Городенківського району Надія Ціжик. Не за чутками чи телевізійним новинами знає про лихо від великої води мешканка села Воронів Городенківського району Надія Ціжик. Цього тижня її присадиба перетворилася на місиво із намулу. Брудними потоками змило городину. А завдав шкоди невеликий потічок. Замулений город Надії Ціжик. Село розташоване в Дністровському каньйоні. П...
Суспільство
Сьогодні, 25 травня, на Театральній площі у Чернівцях відбувся перший Буковинський фестиваль ретро-автомобілів «Bukovina Old Car 2019». Участь у фестивалі взяли 40 учасників, дев’ять з них – з інших міст України. Івано-Франківськ представляв "Станіславський ретро авто клуб" на чолі з президентом клубу Генадієм Козаренко. Два екіпажі ретро автомобілів з Івано-Франківська вирушили в Чернівці - Opel Capitan 1936 року випуску, водій Микикицей Володимир та ЗАЗ...
Новини по темі
Екологічне лихо: у Тисмениці відходи хутрофірми течуть на подвір'я людей
Як правильно дезінфікувати колодязі після паводку
Депутати облради вкотре звернули увагу на екологічний стан Прикарпаття (відеосюжет)
Прикарпатський громадський активіст показав, як ДТЕК Ахметова нищить екологію Прикарпаття (фото, відео)
Прикарпатців, які проживають на підтоплених територіях, закликають не пити воду з криниць
Знову ДТП. На Прикарпатті легковик зніс огорожу та перекинувся (ФОТО)
Не паліть траву. Лелека не покинув гніздо, коли під ним загорілося поле. ВІДЕО
У Франківську можна здати відсортоване сміття у спеціальний Smartмобіль
Без слів. У мережі виклали фотографії забрудненої річки Бистриці Надвірнянської (фото)
Річка не каналізація: на Івано-Франківщині будують очисні споруди