• Головна
  • Як мешканці села на Прикарпатті заробляють на вирощуванні моркви
20:30, 21 квітня 2019 р.
Надійне джерело

Як мешканці села на Прикарпатті заробляють на вирощуванні моркви

Як мешканці села на Прикарпатті заробляють на вирощуванні моркви

У Тишківцях, що на Прикарпатті, понад півстоліття працювала велика овочева бригада, вирощувала моркву тоннами. Коли колгоспу не стало і землю розпаювали, селяни продовжили вже відому справу, іформує "Експрес онлайн".

53-річна Тетяна Піщак — агрономка за фахом та одна з найкращих городниць у Тишківцях:

“Ранню моркву в нас висівають на початку квітня, збирають у липні — на початку серпня. Пізню сіють на початку червня, а збирають від вересня до листопада. До речі, пізню вирощувати вигідніше, бо вона добре зберігається, і її можна продавати взимку значно дорожче, аніж ранню влітку чи восени”.

Моркву селяни сіють лише там, де у попередні роки росли картопля, квасоля, капуста, цибуля, огірки, помідори, озима пшениця чи боби. І в жодному разі — після кукурудзи, соняшнику, петрушки, пастернаку, буряку, селери чи тої ж моркви. Сівозміна на одній грядці триває 3-4 роки. Агономка ділиться:

“Насіння моркви — дрібне і сходить погано, тому його треба вкидати в борозенки завглибшки не більше як 2 см. Земля має бути добре розпушена. Для цього її спочатку восени орють, навесні 2 — 3 рази культивують, вирівнюють, коткують”.

У Тишківцях висівають насіння ручними сіялками зі спеціальними загортачами та маленькими коліщатками, що легко зверху придавлюють грунт. Відстань між рядками — 40 — 45 сантиметрів.

Сходить морква через 12-14 днів. Коли овоч має 2-3 листочки, рядки просапують та прополюють так, щоби морквини росли на відстані 5-7 сантиметрів:

“Чим підживлюєте?” “Нічим! Хіба восени землю підживлюю гноєм. Також моркву майже не поливаю, бо висіваю стійкі до холоду й спеки сорти. Але якщо літо занадто посушливе, доводиться “напувати” землю, аби коренеплоди не потріскали”.

Зберігають моркву в підвалах при температурі +2 — 3 градуси за Цельсієм. Дехто одразу пакує овочі в сітки:

“Добра морква, завдовжки 20-25 сантиметрів, товщиною 4-5 см. Вона має смачну серцевину, не тверда й не занадто м’яка”.

На запитання, скільки можна заробити на вирощуванні цього овочу, фермерка відповідає:

“Давайте порахуємо. Аби посіяти моркву на 10 сотих землі, треба вкласти щонайменше 800 гривень: 200 коштує оранка, 300 — культивація та розпушування грунту, ще 300 — насіння. Просапування, прополювання, поливання та викопування не враховую, бо це роблю сама.

Згодом ще 600 — 1250 гривень витрачаємо на 300-500 штук 8-10 кілограмових сіток. Одна сітка коштує 2-2,5 гривні. Отож, сукупний вклад — 1400-2050 гривень. Із 10 сотих можна зібрати 3-5 тонн моркви. Торік перекупники платили за кілограм 7-8 гривень. Тож люди заробляли по 21-40 тисяч гривень”.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #Прикарпаття #події
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...