• Головна
  • Активні діти. Школярка відмовилася ходити на уроки, і її висунули на Нобелівську премію.
19:27, 28 квітня 2019 р.
Надійне джерело

Активні діти. Школярка відмовилася ходити на уроки, і її висунули на Нобелівську премію.

Активні діти. Школярка відмовилася ходити на уроки, і її висунули на Нобелівську премію.

У серпні 2018 року шведська школярка Грета Тунберг влаштувала одиничний пікет перед будівлею парламенту в Стокгольмі. Вона заявила, що не ходитиме в школу кожної п’ятниці, поки уряд не почне виконувати умови Паризької угоди з клімату, мета якої – боротьба з глобальним потеплінням. Школярка відразу ж стала світовою знаменитістю, до її протесту приєдналися тисячі школярів з 400 міст США, Європи і Австралії, а сама вона була висунена на Нобелівську премію миру.

Розповідь про Грету Тунберг, звичайну дівчинку, яка змінює світ просто зараз.

Зовсім недавно екологічна криза здавалася чимось далеким і малоймовірним. Але в лютому 2019 року британський Інститут досліджень державної політики (IPPR) опублікував доповідь про те, що людство вступило в “епоху екологічної катастрофи”: вже найближчими роками наша дія на довкілля приведе до дестабілізації суспільства і світової економіки. За прогнозами ООН, через 20 років середня світова температура підвищиться на 1,5 °C в порівнянні з доіндустріальним рівнем, а це означає, що посухи, урагани і повені стануть більш потужними та руйнівними. Якщо межа потепління досягне 2 °C, то затоплення і нестача води та їжі загрожуватимуть мільйонам людей у всьому світі. Щоб цього не сталося, до 2030 року необхідно знизити викиди вуглекислого газу в атмосферу хоч би на 45 %. Але, незважаючи на те що Паризька угода підписана, країни не поспішають виконувати її умови.

Активні діти. Школярка відмовилася ходити на уроки, і її висунули на Нобелівську премію., фото-1

“Шкільний страйк на захист клімату”.

У своєму виступі на каналі TED Грета Тунберг розповіла, що вперше почула про глобальне потепління 8 років, декілька років вивчала інформацію про нього і весь цей час дивувалася, чому мало хто серйозно обговорює таку важливу проблему. “Якщо спалювання викопного палива загрожує нашому існуванню, чому ми продовжуємо жити як раніше”?

Активні діти. Школярка відмовилася ходити на уроки, і її висунули на Нобелівську премію., фото-2

До старших класів Грета відмовилася від м’яса, перестала літати на літаках, а з речей стала купувати тільки найнеобхідніше. Коли їй виповнилося 15, вона вийшла на вулицю перед шведським парламентом з плакатом “Шкільний страйк на захист клімату”. Її батьки, оперна співачка і актор, спочатку зовсім не підтримували дочку. Але це підлітка не зупинило. Журналістам дівчинка заявляє, що це єдиний спосіб бути почутим, адже вона ще не може голосувати.

Активні діти. Школярка відмовилася ходити на уроки, і її висунули на Нобелівську премію., фото-3

Грета часто виступає на конференціях, присвячених клімату. Вона сама пише тексти для своїх виступів і не соромиться висловлювати свою думку  Вона заявляє: “Ми тут не для того, щоб просити світових лідерів про те, щоб вони подумали про наше майбутнє. Вони завжди ігнорували нас і чинитимуть так надалі. Політики поводяться як діти, тому прийшла наша черга взяти на себе ту відповідальність, яку їм вже давно необхідно було взяти на себе… Дорослі говорять, що ми зобов’язані дати молодим людям надію. Але я не хочу, щоб ви сподівалися. Я хочу, щоб ви запанікували”.

На нападки критиків про те, що такі страйки просто привід прогуляти школу, Грета відповідає: “Навіщо вчитися заради майбутнього, якого може і не бути”?

Активні діти. Школярка відмовилася ходити на уроки, і її висунули на Нобелівську премію., фото-4

Після своїх виступів Грета стала зіркою екологічного протесту. Школярі створили всесвітній рух за збереження клімату Fridays For Future (“П’ятниці заради майбутнього”). Вони вимагають від уряду своїх країн визнати екологічні проблеми першочерговими, знизити викиди вуглекислого газу, відмовитися від використання нафти і вугілля та знизити поріг голосування до 16 років.

Грета Тунберг закликає учнів кожну п’ятницю замість уроків збиратися біля найближчої мерії, робити фотографії і викладати в соцмережі з хештегами #FridaysForFuture і #ClimateStrike.

Активні діти. Школярка відмовилася ходити на уроки, і її висунули на Нобелівську премію., фото-5

Шкільні протести виявилися набагато ефективнішими за багаторічні заклики екологічних організацій і привернули увагу всього світу. Грету підтримують не лише школярі, але й дорослі, у тому числі канцлер Німеччини Ангела Меркель ірландський прем’єр-міністр Лео Варадкар, мери Парижа, Мілана, Сіднея, Остіна, Філадельфії, Портленда, Осло, Барселони і Монреаля. А Леонардо ді Капріо, відомий своїми виступами на захист довкілля, підтримав страйк 15 березня 2019 року, написавши про неї у своєму Twitter. Всього цього дня на вулиці вийшло 1,5 млн людей в 2 083 населених пунктах в 125 країнах на всіх континентах.

“В 11 років, – говорить Грета, – я впала в депресію, перестала розмовляти і їсти, втративши 10 кілограмів. Мені діагностували синдром Аспергера – легку форму аутизму. Це означає, що я з кимось говоритиму, тільки якщо вважаю, що це дійсно необхідно. Зараз один з таких моментів. Я хочу, щоб ви поводилися так, ніби наш будинок у вогні. Тому що так і є”.

А ви підтримаєте свою дитину, якщо вона захоче стати соціальним активістом?

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #виховання дітей #діти #соціальна активність
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...