• Головна
  • Так хто і чому хоче закрити садок №5 у Франківську (фоторепортаж)
21:03, 9 травня 2019 р.
Надійне джерело

Так хто і чому хоче закрити садок №5 у Франківську (фоторепортаж)

Так хто і чому хоче закрити садок №5 у Франківську (фоторепортаж)

Мова про ДНЗ № 5 «Теремок», що на Шевченка, 102, – у гарній віллі біля входу до міського парку.

Крик підняли батьки дітей, які побоюються, що їхні чада можуть опинитися на вулиці. Натомість влада запевняє – усе під контролем. Тобто, як завжди,повідомляє Репортер.

Так хто і чому хоче закрити садок №5 у Франківську (фоторепортаж), фото-1

Хтось помилився

Будівля на Шевченка, 102 належить до пам’яток архітектури місцевого значення. Цегляний двоповерховий будинок з високою круглою вежею був збудований у 1897 році. Відомо, що раніше був поділений на чотири квартири. А з 1946 року там розміщується дитячий садок № 5 «Теремок» – для дітей з ранніми проявами туберкульозної інфекції, малими та згасаючими формами туберкульозу.

Хоч будівля давня, але міцна, гарна, і персонал садочка добре дбав про неї. Допомагали і батьки, чиї діти відвідують садочок. Однак у четвер, 2 травня, туди навідались державні виконавці, які повідомили, що мають опечатати двері. Мовляв, є порушення пожежної та техногенної безпеки, а звідти й загроза життю вихованців та працівників закладу. Так батьки з великим подивом дізналися, що садочок, до якого ходять їхні діти, вже майже рік судиться з ДСНС.

Так хто і чому хоче закрити садок №5 у Франківську (фоторепортаж), фото-2

А почалося все зі звичайної перевірки «щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки». Ще наприкінці червня минулого року сюди навідались інспектори обласного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) і виявили такі порушення:

  • дерев’яні конструкції горища не оброблено вогнетривким розчином;
  • у приміщенні закладу використовують газове обладнання для опалення;
  • не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання;
  • територія дитсадка і сама будівля не забезпечені відповідними знаками безпеки згідно з ДСТУ;
  • приміщення не обладнане автоматичними системами протипожежного захисту.

Відтак, 22 червня 2018 року інспектори склали акт про перевірку та винесли припис про усунення порушень. А вже 31 серпня 2018 управління ДСНС звернулося до суду з адміністративним позовом до ДНЗ № 5 «Теремок».

«З метою гарантування безпеки життя та здоров’я людей, просимо застосувати заходи реа­гування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель дошкільного навчального закладу № 5 «Теремок» шляхом опечатування вхідних дверей», – йшлося у позовній заяві.

Так хто і чому хоче закрити садок №5 у Франківську (фоторепортаж), фото-3

5 листопада Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалив рішення відмовити у задоволенні позову. Бо ж «Теремок» є діючим закладом дошкільної освіти, в якому відбуваються заняття, а повна заборона експлуатації садка обмежить право дітей на дошкільну освіту. Крім того, у рішенні суду зазначається, що порушення, яке стосувалося захисту електромереж від короткого замикання, усунуте. Відповідний технічний звіт надало ТОВ «Електросервіс – 1».

«Усі інші заходи, спрямовані на виконання вимог припису, будуть здійснюватися в межах бюд­жетних призначень», – йдеться у рішенні суду.

Далі управління ДСНС подало апеляційну скаргу і Восьмий апеляційний адміністративний суд (місто Львів) її задовільнив.

«Суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позову», – пише у постанові від 30 січня 2019 року.

На цю постанову керівництво дитсадка подало касаційну скаргу у Верховний суд. Однак там колегія суддів вирішила, що скарга необґрунтована і відмовила у відкритті касаційного провадження. Тож тепер садок під загрозою закриття.

Пам’ятка – це проблема?

Позаяк вілла, в якій нині розміщується садок, збудована наприкінці ХІХ століття, то там досі пічне опалення. І за словами керівниці закладу Катерини Петрик – це основна проблема. Каже, не один рік оббивала пороги чиновницьких кабінетів, вишукуючи кошти, але – безрезультатно.

«Це пам’ятка архітектури, тому в нас завжди була проблема із заміною опалення, – говорить Катерина Петрик. – Щороку я писала у департамент освіти подання на виділення коштів. Навіть зверталася до народних депутатів і голів ОДА. Що стосується вимог припису, то ми обробили горище вогнетривким розчином та провели заміри опору ізоляції. Усі відповідні документи були направлені до суду, однак їх чомусь не врахували. Зараз ми сподіваємось, що ніхто садок опечатувати не буде. Вже подали заяву про відстрочення виконання рішення суду. На розгляд такої заяви є 10 днів, після чого ми будемо знати результат».

Так хто і чому хоче закрити садок №5 у Франківську (фоторепортаж), фото-4

За словами директора міського департаменту освіти і науки Ігоря Максимчука, зараз на заміну опалення виготовляється проектно-кошторисна документація. Цим займається архітектурно-проектна фірма «Тепко», якій з міського бюджету заплатять 77 тис грн.

«У проектно-кошторисній документації вже буде вказана сума, яка потрібна безпосередньо на проведення робіт, – каже Максимчук. – Хоча вся ця процедура затягнулася в часі, ми повинні розуміти, що виготовлення проекту не відбувається миттєво, як і масштабні ремонтні роботи. Тим більше, ця будівля – пам’ятка архітектури. І нам потрібно, аби всі технічні та фінансові документи відповідали чинному законодавству. Адже дозвіл на проведення відповідних робіт дає міністерство культури. Одразу, як матимемо проект, будуть проведені тендерні процедури на проведення робіт. До речі, хочу наголосити, що цей заклад освіти веде самостійний бухгалтерський облік, тобто напряму укладає договори з підрядником».

Також Максимчук запевняє – за літо всі роботи будуть виконані, і вже у вересні діти знову зможуть відвідувати садок.

Унікальний випадок

Але батьки дошкільнят налаштовані менш оптимістично. Вони побоюються, що всі розмови про заміну опалення закінчяться, коли діти підуть на літні канікули.

«Припустимо, гроші знайдуть і роботи з заміни опалення розпочнуть вже на початку літа. Але як це буде відбуватися, якщо будівля опечатана? Я запитував про це пана Максимчука, але він так і не зміг відповісти. Лише запевнив, що виконавча служба не буде втручатися в процес. Маємо вірити на слово», – каже Віталій Юрчишин, батько дитини, яка відвідує «Теремок».

Також батьків насторожує, що ДСНС, не чекаючи виконання припису, почало вимагати в суді заборонити експлуатацію будівлі. Чому саме зараз? Адже те, що в будинку пічне опалення, ніколи не було секретом.

Іван Цебрій, юрист, який підтримує ініціативних батьків, припускає, що департамент спеціально затягував з заміною опалення у садку. Мовляв, об’єкт дуже привабливий – центральна частина, поруч парк, озеро. Однак відкрито заявляти про закриття садка міськ­рада ніколи б не наважилась.

«Пожежники подали позов, а суд прийняв рішення. І місцева влада виходить ні до чого, – каже Цебрій. – Аби не збурювати батьків, «дотягнуть» до закінчення навчального року, а під час літніх канікул опечатають і новий навчальний рік не розпочнуть. Працівників можуть звільнити, а батьки самостійно будуть вирішувати подальші проблеми з влаш­туванням дітей».

Так хто і чому хоче закрити садок №5 у Франківську (фоторепортаж), фото-5

«У садочку зараз 120 вихованців, – говорить Віталій Юрчишин. – Переважно це діти з малою і середньою формою туберкульозу. Також є з інвалідністю. Особисто в мене дитина хвора на цукровий діабет. Вона потребує постійного догляду – треба вчасно погодувати, поміряти цукор, вколоти інсулін. Не в кожному садочку це будуть робити. А в нас усі працівники на своєму місці. Тому для мене збереження садка – принципове питання».

Водночас Ігор Максимчук визнає, що це єдиний прецедент, коли суд виніс рішення на користь надзвичайників, а не навчального закладу.

«Обласне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій завжди перевіряло навчальні заклади. Однак з 2016 року вони не просто складають приписи, а почали подавати в суд, – розповідає Максимчук. – І подавали ці позови не на департамент освіти, а конкретно на керівників шкіл і садків. По пам’яті можу сказати, що було десь 15 освітніх закладів, які пройшли судову перевірку. Але всі судові позови у Івано-Франківську та апеляції у Львові ми вигравали. Цей садок – єдиний випадок, коли рішення не на нашу користь».

У будь-якому разі батьки не просто бідкаються, а обіцяють тримати ситуацію на контролі й не дозволити владі звично розводити руками. Кажуть, готові виходити на протести та навіть самі позиватися до суду. «Репортер» також обов’язково слідкуватиме за тим, аби на Шевченка, 102 замість садочка раптом не оселився якийсь небідний орендар або ще цікавіше – не з’явився будівельний паркан. Скажете, цього не може бути? Та отож.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #івано-франківськ #садок #теремок #закриття
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...