Франківські краєзнавці про мапу Станиславова і фортеці 1812 року (фото)

Як виглядала Станиславівська фортеця, достеменно не знає ніхто. Ті, хто бачив її живцем, давно померли. Фото тоді ще не було, а художники малювали будь-що, тільки не міські укріплення. Єдиним джерелом є старі плани й мапи.

Їх не так багато й вони добре відомі історикам. Хоча, час від часу «спливає» щось нове.

Наприклад, оцей картографічний документ, який довго припадав пилом у архіві.

Вперше ця мапа «засвітилась» ще у 2001 році. Тоді польські науковці Ян Лешек Адамчик і Тадеуш Поляк видали у Кельце альбом «Фортифікації міст на східних кресах давньої Речі Посполитої до 1772 року». Тираж мізерний, 150 примірників, але книга однозначно заслуговує на увагу. Під однією обкладинкою упорядники зібрали 58 планів фортець, переважна більшість яких розташована на території теперішньої України.

Серед них є фрагмент плану Станиславова 1812 року. На жаль, видання чорно-біле, поліграфічна якість посередня, тож розібрати якісь деталі доволі важко. Втім, для історії це дуже цінний документ, адже на ньому востаннє зображені міські фортечні укріплення, які незабаром розберуть.

Першим з українських дослідників на книгу звернув увагу Філіп Гавриленко – ведучий сайту «Замки и крепости Украины». Він виклав частину сканованих планів, а також текстовий каталог. З нього довідаємось, що мапа зі станиславівськими фортифікаціями зберігається у Краківському національному архіві. Саме Філіп порадив звертатись безпосередньо до архіву, адже у книзі план поданий в урізаному вигляді, без поперечних січень різних елементів укріплень.

З архівами працювати можна, але дорого. Наприклад, Державний архів Австрії за оцифрування двох фото в’язниці «Діброва» 1883 року запросив 100 євро, і це без вартості пересилок. Хоча, спробувати варто завжди.

Разом з краєзнавцем Оленою Бучик, яка чудово володіє польською мовою, ми відправили електронного листа до Кракова. Коли прийшла відповідь, я не повірив своїм очам. Це було посилання на завантаження файлу і допис:

«Інформуємо Вас, що, згідно з Положенням і розцінками послуг, що пропонує Національний архів у Кракові, які впровад­жені розпорядженням № 10 від 10 травня 2018 року, копії цифрових репродукцій, що зберігаються в архіві, доступні безкоштовно. У зв’язку з вищезазначеним, вказаний у вашому листі план буде надісланий вам у сканованому вигляді безкоштовно, електронною поштою. Керівник відділу картографічних матеріалів і технічної документації Маріола Шаленіц».

Дай Боже їй здоров’я!

План виявився кольоровим, усі написи зроблені німецькою. Він підписаний як «Grundriss und Durchschnitteder demolirten Festung Stanislawow», тобто «Горизонтальна проекція і розріз демонтованої фортеці Станиславова». У верхньому лівому куті зазначено «Лемберг 812». Хоча, це не єдина дата на плані.

Внизу, у куточку крайнього перерізу, стоїть позначка «copirt 16 / 7 1895» і чийсь підпис. Польські дослідники вважають, що це копія плану 1812 року, зроблена наприкінці ХІХ століття. Але є й інша версія. Поруч нанесений підпис картографа, він зовсім інший. До того ж, усі написи на мапі вицвіли, а позначка 1895 року зроб­лена насиченим чорним чорнилом. Ще й слово «copirt» дослівно перекладається як «скопійовано», тобто цілком може бути, що якийсь австрійській чиновник зробив на оригіналі відмітку, що з нього зроблена копія.

Хто виконав план? Дивно, але автор підписався французькою, хоча інші написи плану німецькі. Спробуємо ідентифікувати топографа. Прізвище нагадує «Pulszky». Олена Бучик висловила припущення, що це може бути угорський аристократ Пульш­ки. У нижньому ряді вдалось розібрати два останніх слова «Genie Corps» – інженерний корпус або інженерні війська. За логікою, перед ними мусило б йти військове звання, але воно не читабельне.

Перед прізвищем Пульшки теж стоять якісь літери. Можна припустити, що то його дворянський титул. З інших джерел довідуємося, що серед отих Пульшок був такий собі Кароль Емануель, який у 1799 році отримав від цісаря баронський титул за військові заслуги. Він служив в армії, в чині генерал-майора брав участь у битві під Фейстрицем у 1813 році, а помер генерал-лейтенантом у 1830. Теоретично, це може бути він.

Історик Чеслав Хованець у своєму рукописі «Історія Станиславівської фортеці» подає цікаву інформацію. У липні 1812 року військова комісія передала станиславівську фортецю релігійному фонду – державній установі, яка відала реквізованими церковними і монастирськими маєтками. Взамін фондовики мали власним коштом провести демонтаж міських укріплень.

«Визнаючи її вартість як фортифікаційної пам’ятки, – пише Хованець, – аби залишити хоча б слід на папері, розпорядились зробити плани, обміри і шкіци фортифікацій. Це завдання протягом кількох місяців 1812 року виконував полковник …, і в такий спосіб залишились нам на кількох аркушах досить докладні зображення, які нині заховані у військових архівах Відня».

Прізвище полковника пан Чеслав не наводить. Це може бути той самий Пульш­ки до підвищення, хтось із його підлеглих, або взагалі – якийсь інший офіцер. Йдеться про кілька аркушів, а план лише один. Натомість зі скану видно, що він складається з двох половинок, до того ж, могла бути пояснювальна записка. Відтак, є надія, що у Відні зберігається більш повна версія. А тамтешні розцінки нам приблизно відомі.

Перейдемо власне до плану. Насамперед на ньому нанесені укріплення – середмістя являє велику сіру пляму. Хоча деякі об’єкти все ж є: старий єзуїтський костел і колегіум, колегіата, палац Потоцьких. На території останнього позначені два бічних флігелі і головний корпус у глибині подвір’я. Що тоді, що зараз від нього збереглося лише одне ліве крило.

Уздовж периметру стін написи «форштадт». Так раніше називали передмістя. Рижуватим кольором зафарбовані дерев’яні будинки, рожевим – вогнетривкі. Зауважте, що частина дерев’яних будівель всередині має косий хрест. Може це корчми та заїзди, або господарські споруди? Найбільша забудова спостерігається на західній околиці, біля Тисменицької брами. Колись її прикривав потужний земляний равелін, приблизно такий, як за палацом Потоцьких, але на момент складання плану його зруйнували під нуль. За брамою дорога розходиться. Пряме продовження відповідає теперішній вулиці Мазепи, північне відгалуження – це Бельведерська, а південне – Вічевий майдан і початок вулиці Незалежності.

Рожевий чотирикутник у бастіоні № 8 – головна міська синагога. Її будували з величезними проблемами і остаточно завершили у 1777 році. Нацисти знищили божницю, зараз там сквер Руської Трійці.

Якщо уважно придивитись, по зовнішньому периметру бастіонів проходить пурпурна лінія. Час від часу вона переривається, це значить, що укріплення вже почали зносити. Добре видно, що нищення фортеці стартувало з Вірменської хвіртки, яка розташовувалась за однойменним костелом. Трохи дивно, адже одразу за стіною проходив рів, дном якого біг струмочок, але жодного мосту там не позначено.

На момент картографування вже практично розібраний бастіон № 7, який розташовувався на місці теперішньої філармонії. Від нього протоптані доріжки, від яких зародились сучасні вулиці Вітовського та Курбаса. Остання впирається в дорогу, що оминає фортецю зі сходу. Це прообраз вулиці Грушевського.

У лівій частині мапи позначені перерізи бастіонів і куртин* фортеці. Найбільш цікавим є крайнє нижнє, де зображено якусь будівлю. Напис вгорі свідчить, що це переріз P-L. Він відповідає бастіону № 3, там колись був міський арсенал. Сховище зброї та боєприпасів являло собою приземкувату одноповерхову споруду, фактично вмуровану в стіну. Арсенал знищили у міжвоєн­ний період, він розташовувався на місці теперішнього базару «П’ятачок».

Смерть фортеці яскраво описав Чеслав Хованець:

«Почали з нищення Тисменицької і Галицької брам, під час якого необачно знищили мармурові таблиці, вмуровані на честь заслуг Станіслава Потоцького. Зруйнували куртини, що відокремлювали середмістя від передмість, розібрали мури на цеглу, що в якості будівельного матеріалу знайшла численних покупців. Розкопали рви і засипали їх землею, замість фос влаштували широкі вулиці. У подальшому у такий самий спосіб почали нищити бастіони з південного сходу і зі сходу для з’єднання Тисменицького і Заболотівського передмість з центром міста. Інтенсивні роботи тривалі шість років і завершились близько 1818».

Потім темп сповільнився, але розбирання фортеці тривало. Справу австрійців продовжили поляки, які зруйнували старий арсенал. Совіти відзначились нищенням бастіону для побудови обкому. Сьогодні від величної Станиславівської твердині залишився тільки клаптик автентичної стіни у Фортечному провулку.

* Куртина (від французької «courtine» – завіса) – ділянка стіни або фортечного валу між двома бастіонами.

франківськ станіславів історія мапа
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
38 переглядів у травні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

ФОТО
У неділю, 26 травня, у Свято-Михайлівському Золотоверхому кафедральному соборі глава Православної церкви України митрополит Епіфаній висвятив грецького архімандрита Епіфанія (Димітріу) у сан єпископа Ольвійського. Про це повідомили на офіційному сайті  Православної церкви України. "26 травня 2019 року, у неділю п’яту після Пасхи, Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній очолив Божественну літургію в Свято-Михайлівському Золотоверхому кафе...
Суспільство
Для поціновувачів справжнього естетичного задоволення – Центр краси та моди «Star Face Family» провів єдиний в Україні захід, який протягом 13 сезонів спростовує всі уявлення про стандартність та шаблонність модних заходів. Іміджевий конкурс краси та моди «Star Face of the Season s’s 2019» відбувся 25 травня у концертному холі «Platinum». «Star Face of the Season s’s 2019» наймасштабніший за всю історію – цього сезону на захід завітало понад 700 гостей. На...
Суспільство
Отримання Україною чергового траншу від МВФ на три місяці пізніше, ніж планувалося, не призведе до істотного погіршення її здатності обслуговувати зовнішній держборг. Про це йдеться в новому огляді агентства Moody’s. «Зовнішня позиція України, яка з початку року значно покращилася, істотно не постраждає від можливої тримісячної затримки з виплатою МВФ», — відзначили аналітики агентства. Вони підкреслили, що за останні шість місяців чиста купівля іноземної...
Культура
Сьогодні в Івано-Франківську на будинку на вул. Івана Франка, 5 відкрили новий мурал “Спільні межі”, виконаний арт-студією Kickit Art Studio. Ініціаторами такого муралу стали мешканці будинку №5 на вулиці Івана Франка. Команда сформувалась влітку 2017 року під час спільної роботи над проектом "Три двори" в рамках урбаністичного фестивалю "Сеанс міського сканування", на якому зібрались активісти, мешканці, митці, архітектори та урбаністи та спільно розробля...
Суспільство
Онлайн-петиція до німецького Бундестагу про визнання Голодомору 1932−1933 років геноцидом українського народу набрала необхідні 50 тисяч голосів. Як повідомляється на сайті Бундестагу, на даний момент її підписали вже 54 817 осіб, її має розглянути німецький законодавчий орган. Однак, петиція повинна пройти через процедуру парламентської перевірки. В рамках такої перевірки двоє членів парламенту (один з них представник опозиції) проаналізують текст ініціат...
Здоров'я
Зараз Міністерство охорони здоров’я проводить переговори з ДСНС та поліцією – на ці служби в майбутньому буде покладена місія вчасної доставки органів померлих для трансплантації. Такі операції в Україні будуть проводити в чотирьох лікарнях: кістковий мозок будуть пересаджувати в спеціалізованій лікарні Охматдит та Національному інституті раку в Києві, а органи – в Інституті хірургії та трансплантології ім. Шалімова та Запорізькій обласній лікарні. Про це...
Суспільство
Внаслідок інтенсивних опадів протягом 20–23 травня в зону підтоплення потрапили 1721 житлових будинок на Прикрапатті. На території Івано-Франківської області протягом 20 – 23 травня в зону підтоплення потрапили 1 тис. 721 житловий будинок та 6 тис. 137 дворогосподарств у 78 населених пунктах області.  На даний час підтоплень житлових будинків не має.  Залишаються підтопленими 12 дворогосподарств у 3 населених пунктах області, а саме: Калушський район (м. К...
Суспільство
Рада виконавчих директорів Світового банку 24 травня вирішила надати Україні позику на суму $200 млн з метою реалізації програми по прискоренню приватних інвестицій в сільськогосподарський сектор. Про це повідомляє Світовий банк на своїй офіційній сторінці. "Програма на основі результатів з прискорення приватних інвестицій у сільське господарство покликана розширити можливості малих і середніх підприємств (МСП) у сільськогосподарському секторі", - зазначил...
Інтерв'ю
Олігарх Ігор Коломойський вважає президента України Володимира Зеленського "дуже зубастим". Про це заявив Коломойський в інтерв'ю "Українській правді"  "Я вважаю, що у нас дуже хороші стосунки. Але вони склалися протягом якогось тривалого терміну, останніх 7 років спілкування на тлі виробництва їхнього контенту, який транслювався у нас. Нещодавно його дружина давала інтерв'ю, сказала, що були і сутички в цьому плані. Сварилися, так. Щось показали, що щось...
Спец проекты