14:59, 25 травня 2019 р.
Підсумок п’яти років або оцінка Порошенка на посаді президента за 12-бальною шкалою
Редакція журналу НВ за допомогою економістів, соціологів, політологів і журналістів оцінила роботу Петра Порошенка на посаді президента.
В найкращому випадку за президентський термін Порошенку можна поставити оцінку «задовільно», або за нинішньою шкільною системою дати йому 7 балів з 12 можливих.
Саме таку оцінку виставили п’ятому президенту майже три десятки опитаних експертів.Попросили оцінити загальний підсумок роботи Порошенка, а ще — окремо — три сфери, у яких глава держави згідно з Конституцією має прямі повноваження: зовнішню політику, нацбезпеку та забезпечення верховенства права. Крім того, окремо аналітики оцінили ту сферу життєдіяльності держави, у якій президент має хоч і не конституційні, але цілком реальні важелі впливу — економіку.
Глава держави, на думку експертів, впорався з базовими функціями президента в зовнішній політиці - домігся режиму санкцій проти Росії та безвізових подорожей для українців до країн Євросоюзу. Але погано себе показав у політиці внутрішній — сфері реформи правоохоронних і судових органів, а також в боротьбі з корупцією.
«Це було дуже неоднозначне президентство: Порошенко був сильним у зовнішній політиці, але не розумів інтересів і очікувань простих українців», — вважає політолог Володимир Фесенко. Мовляв, особисті політичні інтереси Порошенка домінували над суспільними.
Внутрішні невдачі дипломата-відмінника
П’ятий президент зумів показати успіхи на зовнішньому фронті і на фронті реальному, східному.
І нехай він не завершив антитерористичну операцію за два тижні, як обіцяв під час виборчої кампанії, але збільшив площу підконтрольних Україні областей Донбасу: відвоював Слов’янськ, просунув лінію фронту на схід.
Порошенкові вдалося домогтися неймовірного консенсусу Заходу в питанні антиросійських санкцій, стверджує Сергій Сидоренко, головний редактор інтернет-видання Європейська правда.
З іншого боку, за час президентства Порошенка істотно погіршилися взаємини України із західними сусідами — насамперед з Угорщиною та Польщею. До того ж п’ятий президент сприймав настрої брюссельської верхівки Євросоюзу як настрої всього ЄС, що було, на думку Сидоренка, помилкою.
З такою оцінкою згоден політолог Фесенко. «Був надмірний ухил у відносини з ЄС та США на шкоду іншим напрямкам зовнішньої політики», — говорить він.
Якби Порошенко був настільки ж ефективний у внутрішній політиці, наскільки він був вправний у зовнішній, українці жили б в іншій країні, впевнені експерти. На думку Інни Волосевич, заступника директора соціологічної компанії Info Sapiens, реформа поліції виявилася не дуже успішною, інші правоохоронні органи практично не реформовані, а антикорупційні органи, що з’явилися за часів п’ятого президента, не працюють у нормальному режимі, постійно фігуруючи в скандалах.
Крім того, багато президентських реформ робилися через «не хочу» самого Порошенка. Однією з таких є запуск Антикорупційного суду.
Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції, вважає: п’ятий президент втратив історичний шанс докорінно змінити країну. Хоча Порошенко мав у своєму розпорядженні повноцінну владну вертикаль, яка включала в себе парламентську більшість і лояльний Кабмін. Та ще й мав бонус — бажання Заходу допомагати українським реформам фінансово. «Все це Порошенко свідомо направив на збереження старих правил гри», — підкреслює експерт.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
10:34, 10 січня
17:57, 7 січня
17:57, 7 січня
17:57, 7 січня
10:34, 10 січня
live comments feed...