09:58, 12 червня 2019 р.
Надійне джерело
Як зберегти здоров’я судин?
Серцево–судинна патологія є основною причиною смертності в Україні, особливо серед чоловіків. До захворювань серцево-судинної системи відносять: інфаркти, інсульти, ішемічна хвороба серця, гіпертонічна хвороба, ревматична хвороба серця, захворювання периферичних судин, серцева недостатність та інші.
Головні прояви серцево – судинної патології:
- болі в ділянці грудної клітки;
- задишка при незначному фізичному навантаженні та в стані спокою;
- відчуття посиленого серцебиття чи перебоїв у роботі серця;
- загальна слабкість, швидка втомлюваність, непереносимість фізичних навантажень;
- раптова втрата свідомості, порушення зору, координації, мови, чутливості;
- набряки на ногах, зміна кольору шкіри на ногах, поява виразок котрі погано загоюються;
- переміжна кульгавість.
У переважній більшості причиною серцево–судинної патології є звички та спосіб життя людини, а саме:
- куріння;
- недостатня фізична активність;
- нездорове харчування;
- зловживання алкоголем.
Куріння.
Дві агресивні хімічні речовини в цигарках - це нікотин і оксид вуглецю. Люди котрі говорять, що їх настрій покращується після викуреної цигарки, мають рацію - справді, на короткий період під впливом нікотину відбувається збудження кори головного мозку. Далі мозок звикає до нікотинового стимулювання і починає вимагати повторної стимуляції, так виникає залежність. Під впливом нікотину відбувається спазм кровоносних судин, що триває 30-40 хвилин. Якщо викурювати цигарку кожні 30 хвилин, Ви тримаєте свої судини у стані постійного спазму, тобто у стані звуженого просвіту, коли погіршується кровотік. Внаслідок спазму, до клітин доходить недостатня кількість крові і поживних речовин, розвивається кисневе голодування. Внаслідок спазму судин, посилюється робота серця. Частота серцевих скорочень у курця більша на 10-18 ударів ніж у людини котра не палить. Посилена робота серця в поєднанні із кисневим голодуванням, призводить до перевтоми і виснаження серцевих м’язів. Особи, котрі палять часто,страждають гіпертонічною хворобою. Все в комплексі проявляється ішемічною хворобою серця, а закінчується інфарктом міокарда.
Ще одною властивістю нікотину є зміна реологічних властивостей крові, тобто її згущення, результатом чого є утворення тромбів у різних судинах.
Тютюнопаління є дуже шкідливою звичкою, із якою важко, але варто боротися. Протягом двох років після відмови від куріння, ризик розвитку ішемічної хвороби серця значно зменшується. Через 15 років після припинення куріння, ризик зменшується до рівня не курця. Пасивне куріння також є шкідливим, тобто особа, яка не курить, але перебуває поблизу курця, мова йде про дітей, батьки котрих курять. Такі діти часто страждають бронхіальною астмою та хворобами органів дихання.
Недостатня фізична активність
Фізична активність вважається недостатньою, коли Ви не ходите пішки, а їздите переважно автомобілем навіть на невеликі дистанції, в магазин тощо, коли Ви замість піднятися сходами, завжди користуєтеся ліфтом. Коли Ви 75-80 % часу на роботі перебуваєте у сидячому положення. Достатня фізична активність - це 30-40 хвилин в день активного руху, наприклад прибирання, спорт, біг, прогулянка, танці. Регулярна фізична активність зменшує ризик розвитку серцево–судинної патології. Піші прогулянки сприяють зниженню рівня холестерину в крові, котрий є причиною розвитку атеросклерозу (звуження просвіту кровоносних судин за рахунок утворення на стінці судини атеросклеротичної бляшки).
Нездорове харчування
У світі зростає загальна кількість людей з надлишковою масою тіла, тому і зростає число серцево–судинної патології (інфаркти, інсульти). Причиною надлишкової маси тіла та ожиріння є вживання насичених жирів (олія, майонез, маргарин, спред тощо), цукру та продуктів з консервантами, наповнювачами та підсилювачами смаку. Ці продукти є смачними із тривалим терміном придатності, але користь вони приносять лиш тим людям, котрі їх продають у вигляді грошового збагачення. На організм ці продукти впливають не найкращим чином, сприяють розвитку не лише ожирінню, але і цукрового діабету, гастриту, панкреатиту тощо.
Що входить в поняття здорового харчування?
Це - споживання овочів та фруктів без термічної обробки чи з мінімальною термічною обробкою. Обмежене вживання солі та цукру. Виключення з раціону солодких газованих напоїв, енергетиків, снеків та продуктів із закладів швидкого харчування. Споживання риби та нежирного м’яса (птиця, яловичина) мінімум один раз в тиждень,. Споживання достатньої кількості природної води ( 1,5 – 2 л/добу). Останній прийом їжі повинен бути за 2-3 години до сну. Це важливо, адже кишківник повинен мати час для очищення і перетравлення їжі, це вимагає 12 годин без прийому їжі. Якщо Ви снідаєте о 9.00 ранку, останній прийом їжі повинен бути не пізніше 21.00. але враховуючи при цьому, що сон в цьому випадку повинен бути не раніше 23.00. Для збереження стабільної маси тіла, дієтологи рекомендують харчуватися 4-5 разів на добу невеликими порціями. Великі інтервали між прийомами їжі призводять до переїдання і як наслідок до збільшення маси тіла.
Алкоголь
Алкогольні напої разом із тютюнопалінням негативно впливають на тонус судин. Сприяють розвитку гіпертонічної хвороби, що часто є причиною гіпертонічних кризів, інфарктів, інсультів. Тривале та регулярне вживання алкоголю сприяє розвитку ендокринологічної патології та порушення нормального функціонування всіх органів і систем.
Неправильно вважати, що корисна їжа є несмачною. Якщо зробити експеримент і на деякий час відмовитися від фаст фуду, смакові рецептори оновляться і салат із свіжих овочів та фруктів буде здаватись неймовірно смачним. Не варто ставити занадто високі планки і в один день відмовлятися від усього, до чого Ви звикли роками. Якщо раз в місяць дозволити собі з’їстигамбургер чи піцу, нічого страшного не станеться, оскільки мова іде про тривале і регулярне нездорове харчування.
Чому варто проходити профілактичні огляди у судинного хірурга?
1. Існують захворювання з млявимперебігом, симптоми котрих можуть з’являтися на термінальних стадіях хвороби і виявити захворювання можна лише на профілактичному огляді.
2. Якщо у Вас є родичі, котрі страждають серцево-судинною патологією чи мають варикозну хворобу, це означає, що Ви можете мати схильність до вище вказаних захворювань і Вам необхідно проходити профілактичні огляди. Особливо при наявності тривожних симптомів .
3. Попередити захворювання набагато легше, аніж його лікувати. Навіть при схильності до певного захворювання, дотримуючись рекомендацій лікаря щодо способу життя, Ви зможете зберегти своє здоров’я.
Пріоритетним завданням нашої клініки є не лише бездоганне виконання операції, але і повний супровід пацієнта у ранньому та пізньому післяопераційному періоді. Завдяки лікарям різних спеціальностей та широкому спектру процедур результат після проведеної операції збережеться на тривалий термін. Ми використовуємо сучасне обладнання для діагностики та лікування, тому можемо прогнозувати результати операції і мінімізувати ризики та ускладнення.
Статтю написано на основі матеріалу, наданого лікарями клініки «БРАСС. Здорова шкіра».
Інформації щодо консультації судинного хірурга в клініці «БРАСС» тут: https://brass.if.ua/service/konsultatsiya-sudinnogo-hirurga/
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
11:58
13 грудня
Спецтема
Оголошення
10:49, 12 грудня
9
16:11, 2 грудня
105
14:27, 9 грудня
13
22:24, 1 грудня
2
live comments feed...