• Головна
  • Медовий Спас Маковей: історія, традиції, прикмети та що не можна робити
13:55, 14 серпня 2019 р.

Медовий Спас Маковей: історія, традиції, прикмети та що не можна робити

Медовий Спас Маковей: історія, традиції, прикмети та що не можна робити

В цей день православні відзначають початок Успенського посту, встановленого в 9 столітті на честь изнесения Древ Хреста Господнього.

В Константинополі з давніх пір існував звичай проносити Чесне Древо Хреста на вулицях міста. Вважалося, що це захистить мешканців від усіляких хвороб.

Інші назви свята: «Перший Спас», «Макавей», «Маковий Спас», «Спас на воді», «Мокрий Спас».

14 серпня в православному світі відзначається свято – Походження (винесення) чесних древ Животворящого Хреста, присвячений Христу Спасителю. У цей день вшановується пам'ять святих мучеників Маккавеїв. А ще з 14 серпня починається Успенський багатоденний піст, який триває до 27 серпня і приурочений до свята Успіння Пресвятої Богородиці.

Наші предки почали відзначати це свято в кінці 15 століття. Саме з цього дня починається Успенський піст, перед Преображенням Господнім і Успінням Божої Матері. В цей час проходять три Спаса, а саме в цей день – Медовий спас або Маковій, але насправді це Спас Всемилостивого Спасителя.

Медовий Спас Маковей: історія, традиції, прикмети та що не можна робити, фото-1

Також у цей період святили водойми, колодязі і купалися в річках востаннє в році. А насіння маку використовували для освячення дому від пристріту і нечистої сили.

До церкви традиційно приходять з медом, водою, квітами і травами. Деякі господині попередньо роблять букети – "маковійчики" з м'яти, чебрецю, любистку, ромашки і обов'язково – суцвіттям маку, який до цього часу вже перетворюється з квітки в коробочку. Вважається, що освячені мед і вода наділяються цілющими властивостями. Також на Маковея зазвичай печуть пироги, млинці з медом і маком, роблять ріпний квас. Свято проводять у дружному колі сім'ї, забуваючи про всі образи.

Чого не можна робити 14 серпня

В Медовий Спас не можна ворожити на гроші і роботу, любов і відносини. Не можна сьогодні ще сумувати і сваритися, тому що це торжество душі, і вона повинна бути чистою і світлою. Якщо не вийшло уникнути конфлікту, три рази вимовте «Отче наш» перед іконою Бога і попросіть вибачення.

Медовий Спас Маковей: історія, традиції, прикмети та що не можна робити, фото-2

Літо ще тільки поступово закінчується, але купатися у водоймах вже не можна, бо можна захворіти або потонути. Не забувайте, що ще починається Успенський піст, тому дотримуйтесь правил харчування.

Не можна сьогодні голосно розмовляти, гучно святкувати, можуть вкусити бджоли. На Маковія не можна працювати і прибирати в будинку, це слід переробити ще напередодні.

Приказки і прикмети

  • На Маковія літо кінчається, осінь починається.
  • У Спаса всього в запасі: і дощ, і вітер, і відро, і різнопогоддя.
  • Якою буде погода 14 серпня – такою вона буде і 28 серпня.
  • Велика малина на Спаса – можна сіяти жито раніше. Середні або дрібні ягоди – з посівами краще почекати.
  • До Петрова дня взорати, до Ільїна боронувати, на Спаса засівати.
  • На Перший Спас і жебрак медку спробує.
  • Медовий Спас нові колодязі освячує.
  • Перший Спас будь який бабин гріх проститься.
  • 14 серпня потрібно зібрати насіння дикого маку і обсипати ними будинок - жодна відьма в будинок не проникне. 
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Медовий спас #традиції #церква
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...