09:01, 29 жовтня 2019 р.
Надійне джерело
В Івано-Франківську не вистачає вакцини проти дифтерії
Про це повідомила Марія Бойко, керівник управління охорони здоров'я Івано-Франківської міської ради.
Станом на 29 жовтня в Україні на дифтерію захворіли 20 людей. Медики застерігають: хвороба може завершитися летально. Зараз рівень імунітету нижчий.
В Україні була епідемія дифтерії в період з 1991-го по 1998 роки. Тоді захворіло близько 20 тисяч людей. Майже 700 осіб померло. В період з 2011-го по 2018 рік фіксувалося щороку від 2 до 8 випадків дифтерії. І в 2016 році в Києві було хворі 2 людини.
У 2015 році від дифретерії померла франківчанка.
Із вакциною проблеми. Раніше її закуповували з Росії, тому її більше.
У Франківську вакцини не вистачає. 1300 доз місто отримає з районів. Марія Бойко зауважує, від дифтерії обов`язково потрібно робити щеплення.
Щеплення можна зробити безкоштовно. Це щеплення входить до національного календаря щеплень. Його можна зробити завжди, за будь-яких умов, у будь-якому віці. Але, звісно, потрібно для цього обрати свого сімейного лікаря. Тільки на таких умовах в центрах первинної медико-санітарної допомоги можна зробити це щеплення.
Що потрібно знати про дифтерію
На фоні високої захворюваності на кір, медичну спільноту не абияк непокоїть можливість виникнення епідемії іншого небезпечного захворювання – дифтерії!
Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, викликане дифтерійною паличкою (коринебактерією), яка виробляє екзотоксин і викликає небезпечні ускладнення – задуху від плівок у горлі, ураження серця, нирок, нервової системи або ж смерть!
Цьогоріч вже захворіло 4 дорослих на Закарпатті та 1 дитина в м. Києві, до порівняння у 2018 році було зареєстровано 10 випадків дифтерії.
Ризик виникнення великої кількості випадків цієї інфекції виникає при низьких рівнях охоплення щепленнями, на разі попри доступність та якість вакцини, ми досі маємо критично низький рівень вакцинації — 52%.
Смертність від дифтерії за різними даними становить від 5% до 20%.
Де можна інфікуватись дифтерією?
- шлях передачі – повітряно-краплинний;
- заразитись можна в місцях масового скупчення людей: школи, поліклініки, транспорт, дитячі майданчики;
- також можливо інфікуватись при контакті з речима, які забруднені виділеннями хворої особи, наприклад при догляді за хворими, тісному контакті в побуті.
Збудником хвороби є дифтерійна паличка, яка дуже стійка і може зберігатися у зовнішньому середовищі до 15 діб. Дифтерією заражаються повітряно-крапельним шляхом і через предмети побуту.
Джерело інфекції - хвора людина або носій збудника. Інкубаційний період захворювання - від 3 до 10 днів. Тобто в цей час людина може заражати інших і навіть про це не знати.
Захворювання проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання та ковтання.
Які симптоми дифтерії?
- товсті сірі плівки вкривають горло та мигдалики;
- біль в горлі та охриплість голосу;
- збільшення лімфатичних вузлів, особливо шийних;
- утруднене, часте дихання;
- виділення з носа;
- лихоманка та озноб;
- загальна слабкість;
- можливе ураження шкіри, слизових оболонок очей, на ушкоджених ділянках утворюються виразки, вкриті сірими плівками.
Лікувати дифтерію складно, необхідне введення протидифтерійної сироватки, яка не завжди наявна в закладах в достатній кількості!
При підозрі на захворювання необхідна негайна госпіталізація у відділення інтенсивної терапії. Найкращий спосіб уберегти себе від цього захворювання – планова вакцинація!
Різновиди дифтерії.
Враховуючи місця ураження дифтерійною інфекцією, виокремлюють такі форми захворювання:
- Дифтерія носоглотки (мигдалин);
- Дифтерія дихальних шляхів (гортані, трахеї, бронхів);
- Дифтерія носа;
- Дифтерія очей;
- Дифтерія статевих органів;
- Дифтерія шкіри;
Три останні форми трапляються вкрай рідко. А от найпоширенішою є форма дифтерії мигдалин.
Які вакцини використовуються?
- АКДП – комбіновані вакцини проти дифтерії, правця та кашлюку;
- АДП – вакцини проти дифтерії, правця, що застосовуються за наявності тих чи інших протипоказів до АКДП, включаючи перенесений кашлюк;
- АДП-М – вакцини проти дифтерії та правця у дітей старших 6 років і дорослих.
Лікування.
Хворих навіть з підозрою дифтерії одразу ж госпіталізують в інфекційний стаціонар. Основним методом лікування є введення пацієнту антитоксичної протидифтерійної сироватки. Щоправда, перед цим хворий проходить тести на чутливість до компонентів препарату.
Паралельно з цим медики проводять дезінтоксикаційну терапію, хворому також вводять курс антибактеріальних препаратів, зокрема антибіотиків. Крім того, у цей період пацієнту треба вживати якомога більше рідини.
Профілактика та щеплення.
Найефективнішим методом профілактики є щеплення. Щоправда, вакцина не дає 100% гарантії уберегти людину від ураження, однак у хворого із щепленням дифтерія протікає у значно легшій формі або симптоми можуть зовсім не проявлятись. У другому випадку людина є лише носієм.
Згідно Національного календаря щеплень вакцинація проводиться – у віці 2, 4, 6, 18 міс., 6 років, 16 років, надалі – кожні 10 років.
"Сьогодні ми маємо кір, де смертність приблизно 1 з 1000 хворих. А ситуація з захистом від дифтерії - не краща. І якщо на зміну кору прийде дифтерія, то це буде 5% смертність, як мінімум. А це вже іншого порядку загрози", - сказав Євген Комаровський.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
10:49, 12 грудня
12:40, 4 грудня
14:27, 9 грудня
13
11:33, 3 грудня
2
09:18, 11 грудня
live comments feed...