Гошівські святині. Цариця Карпат. Гошівський Монастир Отців Василіян та жіночий монастир Різдва Богородиці

Наче обраний Божою Матір’ю

Гошівський монастир наче обраний Божою Матір’ю собі за трон. Адже безліч разів зруйнований, він щоразу наново поставав із руїн. Його найбільша святиня – чудотворна ікона Божої Матері Гошівської, оригінал якої був втрачений, являє чуда і у своїй копії як свідчення того, що милість належить, звичайно, самій Пресвятій Богородиці і ще як особлива нагорода Божої Матері за вірність відданих Їй людей.

Греко-католицький монастир Чину св. Василія Великого у селі Гошеві Долинського району на Івано-Франківщині. Вважається однією із найвеличніших релігійних та історико-архітектурних святинь Західної України.  У 16 ст. у с. Гошів був побудований перший монастир та церква, які після нападу татар були перенесені на Ясну гору. Протягом століть монахи відбивали напади татар та захищали свою найбільшу святиню чудотворну ікону Божої матері, вона є копією Ченстоховської ікони та отримала свою назву “Цариця Карпат”. На даний момент ікона продовжує зберігатися на території монастиря. У 2009р. Папа Римський Бенедикт XVI благословив і освятив золоті корони для Гошівської чудотворної ікони.

Читайте також: Дві церкви з Прикарпаття віднесені до світової спадщини ЮНЕСКО

Історія Гошівського Монастиря Отців Василіян

Перша історична згадка про Гошівський монастир датована 1509 р., коли монастир було внесено до реєстру Київської митрополії. Початкове розташування монастиря було в урочищі Чорний Ділок. Наприкінці 70-х – на початку 80-х рр. XVII ст. монастир із Чорного Ділка перенесено на Ясну Гору.

5 серпня 1737 р.в монастирському храмі засіяла чудотворна ікона. Тільки до кін. ХVІІІ ст. у літописі монастиря вже було зафіксовано 117 чудес через заступництво Божої Матері в Гошеві. 

Свято-Преображенський, або як його називають у народі, Спасівський монастир у с. Гошеві виник на початку ХVІ ст., у неспокійні часи кривавих нападів на українські землі турків і татар. Через набіги та руйнування монахам доводилося кілька разів міняти місце свого проживання, і востаннє монастир було перенесено з урочища Чорний Ділок, розташованого біля підніжжя гори, на самий її вершечок, де він існує й до сьогодні. Тоді, в давнину український шляхтич Євстахій Шумлянський на власні кошти відбудував монастир і церкву Успіння Пресвятої Богородиці. Однак найвизначнішими фундаторами обителі була родина Гошовських, із якими пов’язана також поява тут чудотворного образу Божої Матері, відомого тепер як Гошівська Богородиця. Свого часу саме ікона принесла найбільшу славу монастирю як місцю щедрих ласк і благодатей, явлених Пресвятою Богородицею.

Саму назву «Ясна гора» місцевість, де був розташований монастир, отримала з часу появи тут у 1737 році чудотворного образу Божої Матері – копії знаної в цілій Європі ікони Ченстоховської Богородиці. На честь монастиря отців-паулінів у Ченстохові (Польща), де зберігалася ця ікона і який також називався Ясна гора, нова українська святиня почала називатися так само. Зрештою, назва ця мала символічне звучання – як місце сяяння невгасимої слави Божої Матері через численні милості, явлені тут.

Читайте також: Щороку сотні вірян здійснюють паломництво до урочища на Верховинщині (відео)

За давнім переданням, ікона-копія Ченстоховської Богородиці опинилася у будинку шляхтича Миколи Гошовського, коли, втікаючи від лихоліття селянських повстань, тут шукали притулку доньки хорунжого Андрія Шугая з с. Хоробрів на Тернопільщині, який власне й привіз ікону з паломництва до Польщі. Якось під час пожежі в маєтку Шугаїв образ показав перше чудо: коли стіни будинку обвалилися, непорушною залишилася лише стіна, на який висіла не заторкнута вогнем ікона. Вже у будинку Гошовських сталося друге чудо: образ засяяв яскравим світлом, а відтак на лику Пресвятої Богородиці з’явилися сльози. Чудо «плачу» засвідчили численні свідки, і родина Гошовських із побожного пієтету до святині передала ікону до Гошівського монастиря. Тоді ж митрополит Атаназій Шептицький офіційно проголосив ікону чудотворною. Адже вона буквально виливала свої милості на молільників: лише до кінця ХVІІІ ст. у монастирській книзі з’явилося понад 100 записів про різноманітні випадки зцілення, що сталися завдяки молитвам перед нею. Із того часу Гошівський монастир відвідували численні паломники, він став одним із найбільших відпустових місць Галичини. Гошівську Богородицю в народі нарекли Царицею Карпат. Протягом ХІХ та аж до 50-х років ХХ ст. Гошівська обитель пережила справжній розквіт.

У 1840-х роках стараннями ігумена отця Юліана Мокрицького тут за проектом архітектора А.Мозера побудували великий мурований храм, монастир на 16 келій та двоповерхову дзвіницю. Прикрасами храму став вишуканий іконостас та проповідальниця, збудована у вигляді рибальського човна з фігурами «ловців людських душ» – апостолів Петра і Андрія – на той час архітектурна інновація для греко-католицьких церков. На задній стіні храму був намальований сонячний годинник, який у ясні дні показував точний час.

Монахи-василіяни провадили активну просвітницьку діяльність. Крім щорічний марійських відпустів, у монастирі гучно святкували 950-ліття Хрещення Руси-України та 900-ліття проголошення Пресвятої Богородиці покровителькою українського народу. Тоді ж ікону Гошівської Божої Матері реставрували, для неї виготовили золоті шати і корони. Та після сумнозвісного 1946 року, коли внаслідок Львівського псевдособору УГКЦ опинилася в підпіллі, монастир розділив трагічну долю багатьох греко-католицьких святинь. Обитель закрили і розграбували, монахів заарештували та вивезли на Сибір, а в стінах святині утворили інтернат для неповносправних дітей.

День 1 червня 1950 року виявився найтрагічнішим у житті Гошівської обителі. Чудотворну ікону Божої Матері енкаведисти вилучили з монастиря, і з того часу відомості про неї пропали.

Читайте також: 10 чудотворних джерел Прикарпаття (Фото)

На щастя, збереглася перша копія Гошівської Богородиці, написана наприкінці ХІХ ст. 14 жовтня 2001 року цю ікону було урочисто перенесено до Ясногірського Гошівського монастиря. Та навіть збережений у копії, образ залишається благодатним і через молитви перед ним Пресвята Богородиця продовжує чинити численні чуда, зцілюючи християн від душевних і тілесних недугів. 28 серпня 2009 року, на свято Успіння Пресвятої Богородиці, з благословення Папи Римського Бенедикта ХVІ відбулася урочиста коронація образу Гошівської Божої Матері. Того ж року Марійський духовний центр у Гошеві був поєднаний зв’язком духовного споріднення з папською Базилікою Санта Марія Маджоре в Римі. Тому тут, в українському монастирі, можна отримати ті самі відпусти, що і в римській Базиліці Святої Марії Великої. День 5 серпня проголошено святом Гошівської ікони Божої Матері, це празник під час якого уділюється відпуст.

У 2009 році на Ясній горі була освячена велика новозбудована ротонда для проведення відпустових богослужінь на Марійській площі. Над входом до ротонди встановлене іконне зображення Гошівської Богородиці.

У Гошівському монастирі можна поклонитися також ще одній великій святині – тут зберігається частинка Животворящого Хреста Господнього, який у дар обителі передав Апостольський Престол. Реліквія зберігається в каплиці Гробу Господнього – одній зі стацій Хресної дороги.

27 вересня 2010 р. чин освячення наново відреставрованої хресної дороги і каплиці гробу Господнього здійснив єпископ Іриней Білик, ЧСВВ.

В празник Преображення ГНІХ 2011 р. чин освячення нового іконостасу в монастирському храмі провів єпископ Софрон Мудрий, ЧСВВ.

Тепер на служінні у Святопреображенському монастирі на Ясній Горі перебуває 11 ченців: 8 ієромонахів, 1 диякон та 2-є братів.

Читайте також: Найбільша святиня Граду Діви - Станіславова

Греко-католицький жіночий монастир Різдва Богородиці сестер Пресвятої Родини

фото igotoworld.com

Гошів - це не лише Ясна гора, а й околиці. А там, в фантастично-гарному місці, з кінця 1990-х років діє греко-католицький жіночий монастир Різдва Богородиці сестер Пресвятої Родини. Десь у цьому місці стояла обитель, зведена в 1911 р. У 1950-х заклад закрили, сестер відправили до Сибіру, а у спорудах комплексу влаштували психоневрологічний інтернат. Відновили монастир майже на попередньому місці у 1990-х. Монастир знаходиться на півдні села Гошів.


Жіночий монастир Різдва Пресвятої Богородиці був заснований в 1911 році. Першою главою обителі стала Тереза-Текля Юзефов. Жіночий монастир сестер Пресвятої Родини активно займався благодійністю, черниці вели виховну та просвітницьку роботу в рядах парафіян. У 50-ті роки минулого сторіччя влада скасувала монастир, а сестер, які проживали в ньому, відправили на заслання.

Будівлю храму стали використовувати як лікарні для душевнохворих. Через майже 40 років громада піднеслася духом. Неподалік від колишнього монастиря з`явилася нова обитель. У першому ярусі розмістилися трапезна, бібліотека, службові приміщення та келії. Другий поверх також відведений під кімнати для сестер. Основною спорудою стала будівля заввишки в два поверхи. Головний вхід прикрашає каплиця з шатровим восьмигранником.

Жіночий монастир сестер Пресвятої Родини в Гошеві має невеликий прогулянковий двір, огорожею якому служить галерея. На території монастиря знаходиться дитячий майданчик. Сестри, які живуть у стінах монастиря, продовжують роботу своїх попередниць, вони виховують підростаюче покоління, займаються благодійністю, їздять у різні країни у складі місіонерських груп.

За матеріалами igotoworld.comwikipedia.org

Читайте також: Життя релігійної спільноти Прикарпаття

Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
272 перегляди в листопаді
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Різне
Українська асоціація футболу довірила Михайлу Хомі виконання гімну перед кожним матчем збірної України на Євро-2020. Про це розповів журналіст Ігор Бурбас у Тwitter, пише champion.com.ua. “Дзідзьо – із днем народження! Найбільш душевний виконавець гімну України, голос якого невдовзі почує вся футбольна Європа. Оскільки УАФ довірила Михайлу Хомі вживу виступати перед кожним матчем збірної на Євро 2020. Це вам не якесь там Євробачення, тут аудиторія значно б...
Різне
Українські заклади спонсорують насильне відгодовування гусей для виробництва фуа-гри. Через два тижні інтенсивної комунікації франківський заклад гастрономії  «Profiterole» вирішив долучитися і підтримати кампанію зоозахисників “Стоп фуа-гра” та відмовитись від приготування і продажів такого делікатесу. З 7 січня заклад не пропонує своїм клієнтам цього продукту в меню. На Заході фуа-гра вже давно вважається показовим прикладом жорстокого поводження з твари...
Новини компаній
З 18.11 по 27.11.2019г.  «Медико - Природничий Університет» почав листопадовий набір студентів на вечірню, заочну, дистанційну форми навчання.  Надходження здійснюється без ЗНО на основі будь-якого диплома молодшого спеціаліста (бакалавра, спеціаліста, магістра) - зарахування на II - III курси.  Після закінчення програми навчання студенти отримують диплом бакалавра державного і міжнародного зразка за спеціальностями:  223 МЕДСЕСТРИНСТВО  спеціалізації:  -...
Суспільство
На жаль, жителі міста часто використовують унітаз в якості смітника.  Не відкриємо для багатьох америку, але змивати в каналізацію можна далеко не все, що хочеться. Навіть звичайний туалетний папір, потрапляючи в унітаз, не розчиняється безпосередньо в унітазі, а починає довгу подорож по лабіринтах каналізаційних труб. Лише в очисних спорудах він розщеплюється за допомогою ферментів, що розкладають целюлозу. Щоб зрозуміти, чим можна засмітити, заблокувати...
Кримінал
Військова прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт відносно ексдиректора державного підприємства Держконцерну «УкрОборонПром». Військова прокуратура Івано-Франківського гарнізону затвердила та направила до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області обвинувальний акт щодо колишнього д до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області обвинувальний акт щодо колишнього директора та керуючого санацією Державного підприємс...
Суспільство
З 2016 року Україна додала 30 позицій в Індексі громадянств, що стало одним із найбільших стрибків за його історію. Основна причина такого прогресу – це отримання безвізового доступу до країн Шенгенської зони в 2017 році. В Індексі громадянств світу (QNI) Україна посіла 75-те місце, поліпшивши свій результат на п'ять позицій у порівнянні з попереднім роком. Рейтинг оприлюднила компанія Henley&Partners на сайті QNI, передає 0342.ua з посиланням на "Укрінфор...
Різне
На своїй сторінці у Facebook прикарпатський гірський рятувальник, краєзнавець 38-ми річний Василь Фіцак показав неймовірні світлини карпатських гір.  "Піп Іван. Неймовірно чудовий ранок. Споглядаючи такі світанки, заряджаєшся на весь день"- підписав світлини Фіцак. "На Чорногорі притрусило сніжком, але з висоти 1900 метрів. Погода чудова, свіжий східний морозяний вітерець" - коментує світлини рятувальник. "Долини залиті туманами", - назвав свої світлини ав...
Освіта
У Франківську визначили кращих столярів серед учнів професійно-технічних навчальних закладів. 19 листопада 2019 року у Вищому художньому училищі №3 міста Івано-Франківська було проведено конкурс серед учнів професійно-технічних навчальних закладів, де визначили кращих зі спеціальності "Столяр. Верстатник деревообробних верстатів". Переможці: 1  Ковбасевич Володимир Миколайович – 21 група ІІ курс.2. Баняс Олександр Романович – 31 група ІІІ курс.3. Рапалюк А...
Суспільство
День святого Михайла, або Собор святого архистратига Михаїла, відзначають 21 листопада. Цей день церква присвятила одному з головних захисників роду людського – Архангелу Михаїлу. Він являвся пророкам, захищав людей від гріха і темних сил, а також допомагав нужденним. Святе письмо стверджує, що Михаїл першим виступив проти Диявола і очолив небесне військо у війні з ним. В результаті темні сили були розбиті, а Сатана був скинутий з небес. Архангел Михаїл в...