14:35, 10 листопада 2019 р.
Надійне джерело
Прикарпатцям на замітку: чому важливо, щоб димові та вентиляційні канали були справні
Справні димові та вентиляційні канали збережуть людське життя.
При вологій та вітряній погоді, а також у період спеки, тяга в ДВК суттєво погіршується, а в окремих випадках може утворитися зворотна тяга.
Про це застерігає "Івано-Франківськгаз".
Чому важливо, щоб димові та вентиляційні канали були справні?
- Використовуючи газові прилади, а особливо під час сильних поривів вітру, надмірних опадів та зниження температури, потрібно постійно контролювати наявність тяги в димових та вентиляційних каналах. Оскільки різкі зміни погодних умов можуть призвести до порушення тяги під час роботи газових приладів. Також погіршити відведення продуктів згорання в димохід, що часто стає причиною отруєння чадним газом.
Чому потрібно перевіряти димові та вентиляційні канали?
- Правильна робота димоходів та вентиляційних каналів є важливою складовою нашої безпеки, адже найбільша кількість отруєнь чадним газом виникає саме через порушення тяги. Тому, особливо пильними мають бути користувачі газових приладів із відведенням продуктів згоряння в димоходи – котлів та водонагрівачів.
Якщо димоходи та вентиляційні канали (ДВК) несправні, то шкідливі продукти горіння замість того, щоб виводитися назовні, будуть накопичуватися в приміщенні. Тож ДВК – система повсякчас має бути ціла та справна. Для цього її треба періодично прочищати й ремонтувати.
За це відповідають власники будинків. У житлових багатоповерхівках – балансоутримувачі чи ОСББ, у приватних - власники чи орендарі. Вони залучають спеціалізованих фахівців, які мають дозволи управління Держпраці на виконання таких робіт. Цих фахівців ще називають пічниками. Пічники у свою чергу, перевіряють та за необхідності прочищають систему ДВК.
Чому небезпечний чадний газ?
- Чадний газ – називають тихим вбивцею! Вітряна погода, дощ, сніг, коливання температури навколишнього середовища можуть стати причиною обмерзання димоходів, відсутності тяги в димових та вентиляційних каналах, що призводить до скупчення чадного газу в приміщеннях та отруєння людей 0,05% чадного газу в повітрі може спричинити отруєння організму, а 1% - стати причиною смерті!
Чадний газ небезпечний, бо не має ані кольору, ані запаху. Чадний газ (монооксид вуглецю, СО) утворюється при горінні вуглецю чи вуглецевих сполук. Потрапляючи у кров, чадний газ сполучується з гемоглобіном та робить його нездатним розносити кисень організмом. Таким чином людина гине від задухи. Після двох годин перебування в приміщенні, у повітрі якого міститься лише 0,1% СО, людина непритомніє. Втрата свідомості супроводжується таким знесиленням, що людина навіть помітивши небезпеку, не спроможна врятуватись. За більшого вмісту в повітрі монооксиду вуглецю час, за який можна смертельно отруїтися, значно скорочується.
Як попередити отруєння чадним газом?
- Щоб уникнути отруєння чадним газом власникам димохідних газових приладів потрібно подбати про заходи особистої безпеки: перед використанням газових приладів слід завжди перевіряти наявність тяги, забезпечувати приплив свіжого повітря до приміщення, де працює газовий прилад. Окрім того, можна встановити спеціальний сигналізатор, що сповіщає про наявність небезпечної концентрації газу або про витік газу.Також у приміщеннях, де встановлені газові прилади з відведенням продуктів згорання в димохід, категорично заборонено встановити електровитяжку. У разі одночасної роботи витяжки та димохідного газового приладу (котел, колонка) виникає загроза зворотної тяги, внаслідок чого, шкідливі продукти згорання накопичуються в приміщенні та можуть призвести до смертельного отруєння. В жодному разі не можна застосовувати негофровані патрубки, які не мають відповідного сертифікату як димохідні.
Як перевірити тягу самостійно
Чи є тяга, кожний споживач може перевірити самостійно, за допомогою легкої смужки паперу Її. слід прикласти до отвору димоходу. Якщо папір втягується, то тяга є, залишається нерухомою – тяги нема, відхиляється у приміщення – тяга зворотна. Якщо тяга відсутня або зворотна, газові прилади слід вимкнути і негайно звернутися до балансоутримувача для виклику спеціалістів. До усунення несправностей використовувати газові прилади заборонено.
Хто відповідальний за стан та перевірку димових та вентиляційних каналів
Відповідно до Правил безпеки систем газопостачання п. 6: відповідальність за стан димових та вентиляційних каналів покладається:
- у житлових будинках на балансоутримувачів чи голову ОСББ;
- у приватних будинках - на власників (орендарів). Саме балансоутримувач перевіряє справність димоходів та вентиляційних каналів або залучає фахівців сторонніх організацій (які мають дозвіл Держпраці на виконання відповідних робіт);
- власники приватних будинків також мають право самостійно перевіряти та прочищати ДВК, але тільки після одержання інструктажу і пам'ятки.
Результати перевірки ДВК оформляють актом. У випадку виявлення несправних та непридатних до подальшої експлуатації димових і вентиляційних каналів особа, яка виконує їх перевірку, зобов’язана попередити власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)) про заборону користування газовим обладнанням, а також направити газорозподільному підприємству акт перевірки технічного стану ДВК для подальшого відключення газових приладів від системи газопостачання.
Періодичність обстеження
Нормативна періодичність обстеження димових та вентиляційних каналів | |
Димоходи опалювальних печей, ємнісних водонагрівачів, опалювальних котлів | 1 раз на рік: Перед початком опалювального сезону (якщо прилади працюють сезонно); 2 рази на рік: Навесні і восени (якщо прилади працюють цілий рік). |
Димоходи опалювально-варильних печей | 2 рази на рік: перед початком і після закінчення опалювального сезону. |
Димоходи від газових проточних і ємнісних газових водонагрівачів для гарячого водопостачання | |
Цегляні, цегляні і азбоцементні, цегляні і керамічні. | 1 раз на6 місяців |
Металеві (з товщиною стінки не менше 3 мм, азбестоцементні, кера-мічні та із жаростійкого бетону. | 1 раз на рік. |
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
19:01, 10 грудня
11:23, 2 грудня
19:01, 10 грудня
19:01, 10 грудня
19:01, 10 грудня
live comments feed...